ایتالیا : با یک پیش شرط از تحریم نفت ایران حمایت می کنیم

ماریو مونتی، نخست وزیر ایتالیا
 

ماریو مونتی، نخست وزیر ایتالیا روز پنجشنبه در رم گفت: «ائتلافی دیپلماتیک از کشورهایی که سیاست خارجی نزدیک به هم دارند و از تحریم نفت ایران حمایت می کنند تشکیل شده اما ایتالیا خواهان آن است که شرکت نفتی انی، به عنوان استثنا فرض شده و از این دایره تحریم بیرون گذاشته شود.»
 
 به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای مونتی همچنین گفت که ایتالیا میزبان سه دور از گفت وگوهای دیپلماتیک و بین المللی بوده و ۱۱ کشور اروپایی بر افزایش تحریم ها بر ایران موافقت کرده اند.
 
نخست وزیر ایتالیا گفت: «همه از بابت این که باید سریع و به شکل اضطراری فشارها بر ایران را افزایش داد به شکلی که درآمد بیشتری از محل فروش نفت خام نداشته باشد، اتفاق نظر دارند چرا که ایران درآمد پول نفت را در برنامه اتمی خود هزینه می کند.»
 
وی افزود: «موضع ایتالیا به عنوان کشوری که ۱۳ درصد نفت خام مورد نیاز خود را از ایران تهیه می کند این است که هرگونه تحریم نفتی ایران این طور باشد که ایران درآمد بیشتری کسب نکند و درآمد اضافی برای ایران نداشته باشد ولی موافقت ها و همکاری های نفتی سابق ایتالیا با ایران، به همان شکل ادامه داشته باشد.»
 
آقای مونتی گفت که شرکت انی ایتالیا از طرف های شرکت ملی نفت ایران است و به ازای طلبی که دارد، مشغول دریافت نفت خام است. آخرین محاسبه و تخمین اعلام شده حاکی از این است که شرکت انی حدود دو میلیارد دلار طلب دارد که نمی خواهد هرگونه تحریمی باعث از دست رفتن آن شود.
 
در جریان آخرین دور مذاکرا دیپلماتیک که هفته پیش در ایتالیا برگزار شد، نمایندگان دیپلماتیک استرالیا، بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، عربستان سعودی، کره جنوبی، امارات متحده عربی و آمریکا حضور داشتند.
 
نخست وزیر ایتالیا گفت: «پیشنهاد برگزاری این جلسه از سوی آمریکا مطرح شد و توافق نهایی این بود که نباید گذاشت برنامه اتمی ایران از نقطه غیرقابل بازگشت، عبور کند و باید از همه فشارهای ممکن استفاده کرد. در غیر این صورت، راه حل موازی تحریم و اعطای احتمالی تشویق ها به ایران، دیگر کارساز نخواهد بود.»
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، کارشناسان انرژی می گویند در صورت اجرای تحریم نفتی ایران توسط اتحادیه اروپا، اقتصادهای بحران زده ای مانند یونان، ایتالیا و اسپانیا که از ایران نفت وارد می کنند، با مشکلات دیگری روبرو خواهند شد.
 
طبق اعلام وزارت انرژی آمریکا، ایران پس از عربستان سعودی دومین صادرکننده در میان شرکت‌های صادرکننده نفت در سازمان اوپک است که روزانه ۲.۳ میلیون بشکه نفت صادر می‌کند که از این مقدار حدود ۴۵۰ هزار بشکه روزانه برای خریداران اروپایی ارسال می‌شود.  

+92
رأی دهید
-100

bavar88 - آمستردام - هلند
نوشابه اضافی نمیخواهید ..به همین خیال باش...کل فروش نفت ایران به اروپا خیلی‌ نیست که نشه جبران کرد. ۳۰ ساله تحریم کردید ولی‌ موفق نشدید..چاره کار شما آزمایش یک سلاح هسته‌ای است..محمود بجم...
جمعه 9 دي 1390 - 12:35
danial nabi - استكهلم - سوئد
ایتالیا سالهاست که نوکر بی‌ چون و چرای آمریکای حروم خار است.
جمعه 9 دي 1390 - 13:22
OMID1390 - تهران - ایران
شاید در کوتاه مدت این تحریمها رو وضع معیشتی مردم تاثیر بذاره اما در طولانی مدت باعث این میشه که اقتصاد کشور از وابستگی به نفت خارج بشه پس تا میتونید تحریم کنید که تهش پیشرفت ایرانه. danial nabi و bavar88 بانظرشما موافقم.
جمعه 9 دي 1390 - 15:16
koorosh55 - شیراز - ایران
تجربه نشون داده که هرگونه تحریم وفشار در برابر ملت ایران اونا رو متحد تر و بیگانه ستیز تر میکنه . نیاز غرب به نفت ایران در دراز مدت غیر قابل انکاره . بقول درویشی : این هم بگذرد
جمعه 9 دي 1390 - 16:48
hamid ereza - کیف - اوکراین
همه این بدبختیها تقصیر این عربهاست بدون شک از روز اول می‌گفتند تحریم کنید ما نفت می‌دیم حالم دارند به خواستشون میرسند این جاهلا
جمعه 9 دي 1390 - 18:57
kurosh-h - گوتنبرگ - سوئد
باور ۸۸ از هلند. تو آمستردام چه جوری ساندیس پیدا میکنی‌؟
شنبه 10 دي 1390 - 00:28
awareh - ونلو - هلند
سعید‌ونلو ؛دمت گرم آقای باور۸۸ از آمستردام،اینها میخهند هم از آخور بخورند هم از توبره،و انشا‌اللّه هیچ غلطی نمیکنند،باز هم دم شما هم وطن وطن پرست گرم
شنبه 10 دي 1390 - 02:29
love-iran - چابهار - ایران
هههههههه کل این کشور ها که اسم شون نشوتن 18 درصد نفت ایران رو میخرن ژاپن که سخنرانی اش جلوی کلینتون گفت ما تحریم نمیکنیم اخ قیافه اون پیر زن دیدن داشت اونجا خدا نگیره چین رو
جمعه 9 دي 1390 - 17:03
Azadikhah - تكسل - هلند
koorosh55 - شیراز - ایران هرکشوری به منافع خودش فکر میکنه زیاد تند نرو شاهنامه آخرش خوشه
شنبه 10 دي 1390 - 05:02
imanfaz - تهران - ایران
مرگ بر آمریکا و انگلیس
شنبه 10 دي 1390 - 06:02
awareh - ونلو - هلند
آقای کورش از گوتنبرگ،از کدام دهات شانس پرتت کرده سوئد،و منظورتان از ساندیس چیه،هنر خودت چیست ۱ معتاد تریاکی،ادب را رعایت کن و به‌‌‌ کسی‌ اهانت نه‌ کن ساندیس ساندیس منظورت چیه.
شنبه 10 دي 1390 - 17:06
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.