عمان نفتکش‌های خود را از ایران پس می‌گیرد

دولت عمان از جمهوری اسلامی ایران خواسته سه فروند نفتکش آن کشور را که به مدت دو سال در اختیار ناوگان ایران بوده، به عمان بازگرداند.

خبرگزاری مهر گزارش داد که براساس قرارداد دوساله میان شرکت ملی نفتکش ایران و شرکت کشتیرانی عمان قرار بود تعداد نفتکش‌های اجاره‌ای عمان در ایران به ۱۰ فروند برسد.
 
این خبرگزاری به نقل از یک مقام مسئول ایران گفته است که یکی از دلایل خروج این کشتی‌ها از ناوگان نفتکش ایران کاهش حمل و نقل دریایی نفت خام به دلیل بحران اقتصادی اروپا است.
 
این درحالی است که پایگاه خبری لویدزلیست، هفته گذشته گزارش داد که شرکت کشتیرانی عمان به‌خاطر تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، خواستار پس گرفتن نفتکش‌های خود شده است.
 
طبق گزارش لویدزلیست کشتیرانی عمان خواستار پس گرفتن شش فروند نفتکش خود از ایران شده است.
 
کشتیرانی ایران و شرکت‌های وابسته به آن در داخل و خارج از کشور ازسوی آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم شده است.
 
براساس قطعنامه‌ای که شورای امنیت سازمان ملل در خرداد ماه سال ۸۹ علیه ایران تصویب کرد، کشتیرانی ایران به عنوان نقض کننده تحریم‌های برنامه هسته‌ای ایران شناخته شده است.
 
پس گرفتن نفتکش‌های اجاره‌ای عمان از ایران در زمان تنش میان ایران و غرب برسر تنگه هرمز اعلام شده که حدود ۴۰ درصد از نفت خام جهان از این آبراه عبور می‌کند.
 
حمل و نقل نفت خام صادراتی و فراورده‌های نفتی ایران به بنادر جهان از طریق نفتکش‌های شرکت ملی نفتکش ایران انجام می‌شود که براساس گزارش مهر ۴۹ فروند نفتکش با ظرفیت حمل سالانه نزدیک به 12 میلیون تن نفت خام دارد.
 
سلطان‌نشین عمان که از متحدان آمریکا و بریتانیا در خاورمیانه است ماه گذشته درپی تحریم صنعت پتروشیمی ایران ازسوی چند کشور غربی، از ساخت مجتمع پتروشیمی هرمز کناره‌گیری کرد.

+190
رأی دهید
-46

massoudoslo - اسلو - نروژ
خوب پس بگیرن ! ایران که خود کفا شده و از این پس نفتش رو با آفتابه صادر میکنه ! مگه مقام معظم دو زاری نگفتن که تحریم ایران را خود کفا میکند ؟
جمعه 9 دي 1390 - 04:32
ari jojeh - تهران - ایران
قابل توجه ساندیس خوران سایبری! حالا بشینید و ساندیس تگری بزنید تو رگ و چرت تو پرت بنویسین، فقط تو هارت و پورت کردن خدائید.
جمعه 9 دي 1390 - 05:59
ari jojeh - تهران - ایران
کاربران سایت، زیاد جواب این ساندیس خورهارو ندید، اینها تو بد منجلابی گیر کردن و از داخل با سپاه سرکوب می‌کنن، از بیرون هم با تهدید، و تو فضای مجازی هم فقط جنگ روانی‌ راه انداخته اند، و فقط منظورشان این است که بگویند ما همه جا هستیم و تسلط کامل داریم. هر چه هم که می‌نویسند جفنگ است و هیچ ارزش اطلاعاتی‌ هم ندارد فقط و فقط جفنگ نویسی و خودی نشان دادن، آقا بهشون گفته! ساندیس هم خنک از باغ بهشت براشون میارن.
جمعه 9 دي 1390 - 06:11
mohd1975 - دبی - امارات
سلام،،. ...مزدو‌هایی‌ که کامنت مثبت گذاشتن.
جمعه 9 دي 1390 - 08:12
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
همین فردا توی روزنامه ها مینویسند که از طرف ولی وقیح دستور ساخت 500 فروند کشتی نفتکش صادر شد و تا چند ماه دیگه به سراسر دنیا صادر هم میکنیم.
جمعه 9 دي 1390 - 10:49
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
آره اینقدر خود کفا شدن از صادرات تروریست به سر تا سر دنیا که دل‌ همه ایرانیان را زده.
جمعه 9 دي 1390 - 12:16
danial nabi - استكهلم - سوئد
هم چی‌ میگند سلطان نشین عمان متحد آمریکا و انگلیس که آدم باور میکنه. عجیب است همه دنیا شدند نوکر بی‌ چون چرا برای آمریکا، ولی‌ مودبانه می‌گویند متحدین. ولی‌ ما با همه دنیا فرق می‌کنیم ، ما زیر بارکشی اجنبی نخواهیم رفت اگر دنیا آتش بگیرد تا آخرین قطره خونمان سر حرفمان هستیم و نوکری کسی‌ را دیگر نخواهیم کرد، بگذار دنیا نوکر باشد بد به حالشان.
جمعه 9 دي 1390 - 19:20
love-iran - چابهار - ایران
من نمیدونم این نوکر های امریکا چرا هر چی میشه خوشحال میشن و بدون فکر حرف مزنن خب سواد هم ندارن دیگه تیتر رو میخونن میپرن نظر میدن اخه خنگول جان داره میگه قرار داد دارن مگه قرار داد پفکه که بگه حالا نفت کش هام رو بده اگه تاریخ اش تمام شه باید بده نکه شب بخوابه صبح بگه نفت کش هام رو میخوام
جمعه 9 دي 1390 - 17:10
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.