آمریکا: رفتار ایران غیرمنطقی است

به گفته خانم نولاند ایران به تدریج نیش تحریم ها را حس می کند

در پی افزایش تنش کلامی میان ایالات متحده و ایران بر سر تنگه هرمز، آمریکا این کشور را به "رفتار غیرمنطقی" متهم کرده است.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه با اشاره به تهدید ایران برای بستن تنگه هرمز در صورت تحریم صادرات نفت این کشور گفت: "به تازگی شاهد رفتار غیرمنطقی زیادی از ایران بوده ایم."

 

خانم نولاند که در در واشنگتن صحبت می کرد، تهدید ایران را نشانه موفق بودن تحریم های بین المللی اعمال شده علیه این کشور دانست.

خانم نولاند گفت: "می توان حدس زد که ایرانی ها به تدریج نیش تحریم های بین المللی را حس می کنند و گزندگی فشارهای بین المللی، به خصوص بر صنعت نفت آنها به گونه ای است که آنها را به رفتار افسار گسیخته واداشته است."

در پی تهدید محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری ایران به مسدود کردن تنگه هرمز در صورت تحریم نفت این کشور، تنش کلامی میان تهران و واشنگتن افزایش یافته است.

سخنان آقای رحیمی که با مانور نیروی دریایی ایران همزمان بود با واکنش آمریکا مواجه شد و ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده اعلام کرد که اجازه نخواهد داد رفت‌وآمد کشتی‌ها در تنگه هرمز با اختلال روبه‌رو شود.

سرتیپ حسین سلامی، جانشین فرماندهی کل سپاه پاسداران نیز در واکنش به این موضع گیری آمریکا گفته است که هرگاه منافع حیاتی جمهوری اسلامی به هر قیمتی تهدید شود، ایران تهدید را با تهدید جواب خواهد داد.

آمریکا و اتحادیه اروپا در پی اعمال تحریم های جدید بر صنعت نفت و گاز ایران هستند ولی اختلاف هایی بین بعضی از کشورهای اروپایی بر سر تحریم صادرات نفت خام این کشور به وجود آمده است.

ژاپن و چین نیز با تحریم صادرات نفت ایران مخالف هستند.

مخالفان تحریم نفت ایران نگران افزایش بهای این کالا و تاثیر منفی آن بر اقتصاد جهانی هستند.

تنش کلامی ایران و آمریکا بر سر تنگه هرمز باعث نوسان در بهای نفت خام در بازارهای جهانی شده است.

بخش قابل توجهی از نفت صادراتی جهان از تنگه هرمز عبور می کند.

در پایان معاملات روز پنجشنبه در بورس لندن، بهای هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال با ۴۵ سنت افزایش به ۱۰۸ دلار و یک سنت رسید.

در نیویورک هم بهای هر بشکه نفت خام سبک آمریکا با ۲۹ سنت افزایش به ۹۹ دلار و ۶۵ سنت در هر بشکه رسید.

+69
رأی دهید
-31

fdsa60 - تهران - ایران
لعنت بر شما امریکایی ها. شما کثافتها با این تحریمها فقط کمر مردم رو بیشتر خم میکنید این دعوای زرگری شما با رژیم هم فقط برای فروش اسلحه بیشتر به دولتهای بی بخار عربی هست.
جمعه 9 دي 1390 - 02:03
bita tehrani - ونکوور - کانادا
رفتار این حکومت خیلی‌ وقت است که غیر منطقی است این را ما ایرانیان با گوشت و خونمان حس کردیم،حالا چون منافع خودتان به خطر افتاده،صداتون در آمده؟مرده بودید این نفت کوفتی را زودتر تحریم کنید که این رژیم به این فربهی نشه و بذر تروریسم را همه جای دنیا نپاشه؟ پول نفت که توی جیب مردم نرفته،مردم که فقیر تر و فقیر تر شدن،تورم (کشوری که اقتصادش به نفت بسته است)، هم دیگر کسی‌ زحمت محاسبه ش را به خود نمیدهد! خوب این کارو همون ۲ سال پیش میکردین.بی‌ چاره مردم ایران که باید هزینه اتفاقات همه جای دنیا را بدن،حتا انتخابات آمریکا را!
جمعه 9 دي 1390 - 02:17
salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا
این بار اولی‌ نیست که جمهوری اسلامی با سیاست‌های مسخره و ابلهانه ایران رو به نابودی و قهقرا برده، فقط خدا باید به مردم مظلوم ایران کمک کنه
جمعه 9 دي 1390 - 02:54
mohd1975 - دبی - امارات
آمریکا خفه شو... خدا کنه جنگ بشه،،،،هم مزدورا دیگه ناامید میشن و میدونن باید واسه همیشه آرزو ایران رو به گور ببرن هم اینکه آمریکا ۱ کم ادب میشه. آمریکا تاحالا با هیچ کشور قوی خودش رو در گیر نکرده. فقط یک بار با یک کشور تقریباً ضعیف ویتنام درگیر شد که اونم به ذلت افتاد . در جنگ با ویتنام خیلی‌ از سرباز آمریکا خودشون اعتراف کرده بودن که شلوارشون‌رو از ترس خیس کرده بودن. ترسو‌ها هیچ وقت به ایران حمله نمیکنن. فقط بلوف میزنن.
جمعه 9 دي 1390 - 08:20
darkoob - تهران - ایران
چجوریاس که شما دائم ایران تهدید میکنید و مردم ایران اذیت میکنید و رفتارتون غیر منطقی نیست ولی ما ایرانی ها اگه بخوایم در جواب تهدید،تهدید کنیم غیر منطقیه. یا همه از تنگه هرمز نفت صادر میکنن یا هیچ کس
جمعه 9 دي 1390 - 09:01
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
رفتار افسار گسیخته؟!!! این که مطلب جدیدی نیست. 33 ساله که این جانورها افسار گسیخته هستند ولی شما فقط بفکر درآمدهای ناشی از همین رژیم ساخته دست خودتون بودید که به جان مردم ایران انداختید. ننگ بر شما که برای کسب منافع بیشتر کشوری رو به ویرانه تبدیل کردید. مرگ بر خامنه ای و مزدورانش
جمعه 9 دي 1390 - 10:35
Azadikhah - تكسل - هلند
این حکومت ماندنش به نفع آمریکاست پس کی‌ تجهیزات به اعراب بفروشه؟ نمونه اش هم ۳۰ میلیارد فروش تسلیحات به عربستان در روز گذشته.این حکومت ماندنش به نفع آمریکاست پس کی‌ تجهیزات به اعراب بفروشه؟ نمونه آاش هم ۳۰ میلیارد فروش تسلیحات به عربستان در روز گذشته.هیچکس دلش به حال این ملت نخواهد سوخت غیر از خودشsalomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا:خدا هیچکاری نمیتونه بکنه تا وقتی‌ که بنده‌اش تکان نخورد و عملی‌ انجام ندهد.mohd1975 - دبی - امارات:زیاد جوش نزن سکته میکنی‌ رحم کن به خودت!
جمعه 9 دي 1390 - 13:09
bavar88 - آمستردام - هلند
salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا. از کجا میدونی‌ که شهری که من هستم اینجوری است نکنه که خودت تجربه داری ما خبر نداریم...هههه..فکر کنم که به راهنمایی شما برای انجام امورات اینجا نیاز داشته باشم...به سران یاوه گویت در آمریکا بگوئید که هیچ غلطی هم نمیتونند بکنند تا ما هستیم باید حالا حالا خواب ایرا را ببینند.
جمعه 9 دي 1390 - 13:19
danial nabi - استكهلم - سوئد
آمریکا خودش می‌دونه که با ایران نمیتونه طرف بشه برای همین به دنبال مزدور و جاسوس ایرانی‌ میگرده، اگر جنگ بشه کاسه کوزشون جمع میشه برای همیشه، درست بلایی که ویتنام سر این حروم......ها آوردند این‌بار در ایران خواهد بود.آمریکا رو میشود در عرض ۲ هفته فلج کرد با رخنه در اون قبرستان از راه پ.ب.ر. این را تنها ما ایرانیها فهمیدیم. آمریکا پوشآلی ‌ست.
جمعه 9 دي 1390 - 13:20
kokex - ‫فرانکفورت - ‫آلمان
کی‌ از منطق حرف میزنه هاهاهاها
جمعه 9 دي 1390 - 15:00
pahlave - پاوه - ایران
رفتار این وحشیهای انسان نما چه وقت منطقی بوده که حالا غیر منطقی شده. اینهارو باید به زباله دان تاریخ فرستاد ضمن اینکه نفسهای آخر این نظام اسـ... هست
جمعه 9 دي 1390 - 16:56
salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا
برادر من ، من قبلان هم گفتم من سیاست‌های آمریکا و انگلیس رو قبول ندارم، مثل حامیان جمهوری اسلامی از کسی‌ دستور نمیکردم، من آزاده تر از این حرفم. اما ایمان دارم که رژیم جمهوری اسلام اساسا فاسد و مثل درختی که از درون پوک شده بزودی فرو میریزه، ضمنا خانواده ی من هم شهید دادن. خود من هم مطمئن باش سهم زیادی در مبارزه داشتم ، و پدر مادرم هم هردو از دانشگاهیانی بودن که در سال ۵۷ به دفاع از خمینی زندانی سیاسی شاه بودن. ولی‌ الان مثل همه ی مردم ایران مأیوس از این رژیم شدیم. اما فردا نزدیک دوستِ من . این شب تولانی میره و رو سیاهی برای ذغالی میمونه ، از قدیم اینجور گفتن و همین جور شده. شما هم (خودت) باش و وجدانت رو قاضی کن
جمعه 9 دي 1390 - 19:20
Islam zoda - تورنتو - کانادا
به ساندیس خورهای مزدور : در عرضه کمتر از ۴۸ ساعت، تمام نیروی ابتدایی بسیجی و سپاهی و پشتیبانی‌ و موشک دودی‌ها و غیره از هوا و دریا نابود خواهد شد.. شما هیچ کدامتون جنگجو‌های شجاع و باهوشی‌ نیستیید.. فقط رجز مخونید و مانور میدید. آرزوی جنگ نکنید، از مردم ایران مایه نگذارید...خودتون رو هم با ویتنامیها مقایسه نکنید..من شما رو خوب میشناسم. پستهای پر قدرت! متخصص در سرکوب مردم بی‌‌ دفاع.
شنبه 10 دي 1390 - 02:00
salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا
bavar 88 برادر من ، من قبلان هم گفتم من سیاست‌های آمریکا و انگلیس رو قبول ندارم، مثل حامیان جمهوری اسلامی از کسی‌ دستور نمیکردم، من آزاده تر از این حرفم. اما ایمان دارم که رژیم جمهوری اسلام اساسا فاسد و مثل درختی که از درون پوک شده بزودی فرو میریزه، ضمنا خانواده ی من هم شهید دادن. خود من هم مطمئن باش سهم زیادی در مبارزه داشتم ، و پدر مادرم هم هردو از دانشگاهیانی بودن که در سال ۵۷ به دفاع از خمینی زندانی سیاسی شاه بودن. ولی‌ الان مثل همه ی مردم ایران مأیوس از این رژیم شدیم. اما فردا نزدیک دوستِ من . این شب تولانی میره و رو سیاهی برای ذغالی میمونه ، از قدیم اینجور گفتن و همین جور شده. شما هم (خودت) باش و وجدانت رو قاضی کن
شنبه 10 دي 1390 - 03:37
kokex - ‫فرانکفورت - ‫آلمان
آمریکا فکر‌ خودش نه دیگران باب اینو بفهمید یعنی‌ درکش اینقدر سخته ؟
شنبه 10 دي 1390 - 05:14
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.