احتمال وقوع جنگی ناخواسته در خلیج فارس

پس از تهدید به بستن تنگه هرمز، فرمانده نیروی دریایی ایران گفت، «بستن تنگه هرمز مثل آب خوردن است.» دو کارشناس در گفت‌و‌گو با دویچه‌وله احتمال وقوع جنگی ناخواسته در پی اشتباهات را در خلیج فارس «بسیار بالا» می‌دانند.
 

 
 
 

به گفته مارک تونر معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اظهارات مقامات ایرانی درباره بستن تنگه هرمز "رجزخوانی" است. آقای تونر گفته است، اگر ایران بخواهد این تهدید خود را عملی کند، "در آن صورت ایالات متحده بی‌تردید از نقل و انتقال آزاد نفت دفاع خواهد کرد."

روز سه شنبه ۶ دی، محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس‌جمهور ایران گفته بود، اگر بنا باشد نفت ایران تحریم شود یک قطره نفت از تنگه هرمز عبور نخواهد کرد.

 در هفته‌های اخیر با بالاگرفتن تنش در مناقشه اخیر هسته‌ای ایران، آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا، تلاش‌های خود برای تحریم نفت ایران را تقویت کرده‌اند. مسئول انرژی اتحادیه اروپا، روز سه‌شنبه ۱۵ آذر، از توافق کشورهای عضو این اتحادیه برای تحریم نفت ایران خبر داده بود.

رضا تقی‌زاده کارشناس مسائل بین المللی در گفت‌و‌گو با دویچه‌وله عملی کردن تهدید بستن تنگه هرمز برای ایران را «خودکشی نظامی و اقتصادی» می‌خواند که هیچ وقت جنبه عملی شدن ندارد.

ایران بیشتر از همه آسیب خواهد دید

 

رضا تقی‌زاده، کارشناس مسائل بین‌المللی

این کارشناس مسائل بین المللی می‌گوید: «در صورت مسدود شدن موقت تنگه هرمز، تحمل اقتصادی و ذخایر مالی کشورهای جنوبی خلیج‌فارس این بضاعت را به آن‌ها می‌دهد که تحمل بسیار بیشتری از ایران داشته باشند. حال آن‌که به علت ذخیره‌ی ارزی پایین‌تر و ذخایر وارداتی محدودتر و نیاز بیشتر دسترسی به بازارهای آزاد، آسیب‌پذیری ایران حتی در موارد اقتصادی هم بیشتر از کشورهای جنوبی خلیج فارس است.»

رضا تقی‌زاده معتقد است، جمهوری اسلامی ایران، نه قادر، نه مایل و نه در خط داشتن سیاست بستن تنگه هرمز است ولی همیشه از این عامل به‌ عنوان وسیله‌ای برای تهدید استفاده می‌کند.

در همین زمینه هوشنگ حسن‌یاری کارشناس مسائل نظامی به دویچه‌وله می‌گوید، «بستن تنگه هرمز از سوی ایران از نظر نظامی مشکل است، ولی غیرممکن نیست.»

هوشنگ حسن‌یاری می‌گوید:«ایران می‌تواند تنگه هرمز را ببندد. ایران می‌تواند تانکر غول پیکری را با هر وسیله‌ای که در اختیار دارد در تنگه هرمز غرق کند و در امر کشتیرانی دریایی اختلال به‌وجود آورد.»

یک روز پس از اظهارات محمدرضا رحیمی درباره بستن تنگه هرمز، حبیب‌الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در جریان رزمایشی موسوم به « ولایت ۹۰» و در مصاحبه با پرس تی وی گفت: بستن تنگه هرمز برای ایران «مثل آب خوردن است اما امروز نیازی به بستن تنگه هرمز نداریم زیرا دریای عمان در کنترل ماست و می‌توانیم عبور و مرور در این دریا را کنترل کنیم.»

رزمایشی ۱۰روزه موسوم به «رزمایش ولایت ۹۰» با هدف «تمرین برای بستن تنگه هرمز» از روز شنبه در آب‌های بین‌المللی دریای عمان واقع در شرق تنگه هرمز آغاز  شده و همچنان ادامه دارد.

در شرایط تنش آلود سیاسی تا چه حد امکان شروع جنگی ناخواسته در خلیج فارس وجود دارد؟ رضا تقی‌زاده کارشناس مسائل بین‌المللی معتقد است: «یکی از برنامه‌های رزمایش کنونی، مین‌گذاری در منطقه‌ تنگه هرمز است که امکان برخورد تصادفی با کشتی‌ها یا رهاشدن مینی با داشتن ظرفیت انفجاری در این منطقه را فراهم می‌کند.»

احتمال شروع جنگی ناخواسته

 

هوشنگ حسن‌یاری کارشناس مسائل نظامی

هوشنگ حسن‌یاری کارشناس مسائل نظامی نیز خطر شروع جنگی ناخواسته در خلیج فارس را «بسیار بالا» می‌داند و می‌گوید: «زمانی که تنش به حد از اشباع می‌رسد، تنها کافی‌ست یکی از طرفین اشتباهی مرتکب شود و این اشتباه به یک جنگ ناخواسته منتهی شود. احتمال شروع جنگ ناخواسته در شرایط حاد سیاسی و در شرایطی که لفاظی سیاسی بالا می‌گیرد، بسیار بالاست است. حتی یک اتفاق کوچک و یک سوءتفاهم نیز می‌تواند به چنین مسائلی دامن بزند.»

رضا تقی‌زاده معتقد است، در ارتباط با امکان برخورد تصادفی نظامی، چندی پیش رئیس ستاد نیروهای مسلح آمریکا پیشنهاد کرد، یک خط قرمز ارتباط بین تهران و واشنگتن برقرار شود که محمود احمدی‌نژاد ابتدا از آن استقبال کرد، ولی مقامات نظامی ایران بعدا این پیشنهاد را رد کردند.

به گزارش رسانه‌های دولتی ایران، «دو زیردریایی ایرانی» در رزمایش موسوم به «ولایت ۹۰» شرکت داشته‌اند. هوشنگ حسن‌یاری این دو زیردریایی را «از نوع زیردریایی‌های نسبتا قدیمی روسیه می‌خواند که به وسیله‌ دستگاه‌های مجهز کشورهای غربی قابل پیدایش هستند.»

تهدید به بستن تنگه هرمز از سوی ایران بازار نفت را دستخوش تغییر کرده است. قیمت نفت برنت دریای شمال با ۳۶ سنت افزایش به ۳۲/ ۱۰۸ دلار افزایش یافت. نفت خام نیز در بازار امریکا با ۷۵ سنت افزایش به ۴۳/ ۱۰۰ دلار در هر بشکه رسید.

روزانه در حدود ۵/ ۱۵ میلیون بشکه نفت معادل ۱۷ درصد از مصرف جهانی از تنگه هرمز عبور می‌کند.

+84
رأی دهید
-73

سربازان گمنام امام زمان - تهران - ایران
با حضور ولایت فقیح کسی جِرئت حمله به ایران را نخواهد داشت.
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 04:36
منگوله مشهدی - مشهد - ایران
یک مشت ارزشی نمای بی ارزش و انگل دارن دو دستی مملکتمون رو تو دهان جنگ میبرند. هر روز و هنوز با وقاحت تمام در این سایت دم از شعارهای رنگ پریده و تاریخ مصرف گذشتشون میزنن. ارزشی های واقعی تربیت شده های نسل پهلوی بودن که روزیکه فاو داشت دست به دست میشد زیر رگبار گلوله سینه هاشون سپر بود نه شما کرمهای در هم لولیده پشت خط های مقدم اون روزها که واق واق و عرعر معنویتون دنیا رو به گند کشیده. هزاران سرباز معصوم و نسل سوخته این سرزمین و میلیونها بیگناه در یک جنگ نابرابر فدا بشن فقط چون اون چوپون جاهلتون افسار 10 میلیون سگ سینه چاکشو تو دستاش داره و دم تکون دادناتونو باورش شده. چه وقاحتی دارین شما ذوب شده های بی خرد
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 05:02
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
وقتی‌ تن‌ میخاره باید حسابی خارشش داد. تن‌ آخوندا بدجوری میخاره.
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 05:12
محمداصلی - تهران - ایران
برکات ولایت وقیح سالیان درازی است که دامان ملت ایران را فرا گرفته است و انواع ناهنجاری ها و فقر و نکبت و بدبختی را به ارمغان آورده است . اگر دنیا دست روی دست بگذارد و اقدامات پیشگیرانه لازم را بعمل نیاورد دیر نخواهد بود که این برکات دامنگیر بقیه دنیا شود . لات بازی های ولایت و دارو دسته اش بلاخره کار دست مردم ایران خواهد داد و هزینه های سنگین تر و جبران ناپذیری به ملت تحمیل خواهد کرد .
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 05:28
fdsa60 - تهران - ایران
آمریکای احمق وقتی قایقهای تندرو ایرانی شبانه روی بدنه ناو هواپیما بر شما جمله {مرگ بر امریکا} مینویسند. نمیتونند حال شما رو اساسی بگیرن؟؟؟. خطاب به کشورهای بی غیرت عربی=اسم این خلیج خلیج فارسه خوب اینو تو کله بی مغزتون فرو کنید تا ایرانی هست آب خوش از گلوی شما عربها پایین نمیره.اگه جنگی شروع بشه دامان تمام کشورهای حاشیه خلیج فارس رو میگیره.حالا هی آب به آسیاب دشمن بریزید.کافیه چندتا از اون چاه های نفتتون رو بفرستیم رو هوا .بعد معنی احترام به ملت پارس رو یاد میگیرید.
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 05:59
محمداصلی - تهران - ایران
سربازان گمنام امام زمان - تهران - ایران عزیزم چیزی بنام ولایت فقیح نداریم املای درست آن وقیح است که آخوندها برای فریب دادن به آن فقیه میگویند . ضمنا من از خواندن نظرات امثال شما خیلی لذت می برم لطف فرمایید ما را بیشتر با نظرات خود آشنا کنید شاید با روشنگری امثال جنابعالی حقایق بیشتری روشن شود .
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 06:48
paya55 - ارومیه - ایران
جناب سربازان گمنام امام زمان - تهران - ایران. خوب نوشتی ولی سوادت اکابره.. اشتباها بجای ولایت فقیح بنویسید ولایت وقیح اینطور بهتره نه؟
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 06:51
GARFIELD - تهران - ایران
سربازان گمنام امام زمان - تهران - ایران اون ولی وقیحت غیر آداب شستن نشیمنگاه با آفتابه چه کاری بلده؟ :)
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 06:52
sadat sayed - هرات - افغانستان
هرچه زودتر بهتر
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 06:52
adsi - شانگهای - چین
رضا تقی‌زاده معتقد است، جمهوری اسلامی ایران، نه قادر، نه مایل و نه در خط داشتن سیاست بستن تنگه هرمز است,تو خیلی غلط منو خوردی مرنیکه خودفروخته بیگانه پرست مثل اینکه از غیرت ایران و ایرانی بیخبری.کاری با نظام و حکومت ندارم اما چو ایران نباشد تن مباد و این افتخار هر ایرانی که علیه تهدیدهای بیگانه جان که هیچ هر انچه عزیزتر از جان است بده. اصلا امریکا خیلی غلط میکنه هزاران مایل دورتر از خاکش بیاد و بیخ گوش ایران ... مفت بکنه فکر کرده اینجا هم عراق و لیبی و افغانستانه
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 07:11
sharafYabi - بيمبه - انگولا
متاسفانه اضمحلال فرهنگی‌ در ایران به بالاترین سطح در تاریخ رسیده. از تجاوزlت سریالی هفتگی گرفته تا دزدیهای ۳ میلیارد دلاری که در هیچ جای دنیا نظیر ندارد، ملت از پایه پوسیده و آینده ایرانی‌ با سکان داری ملّا و دربانان بی‌لیاقت خسارتی عظیم متحمل خواهد شد. جنگ به نابودی ایرانی‌ خواهد انجام و ایران از داخل تجزیه خواهد شد.
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 07:29
mohd1975 - دبی - امارات
سلام،،،. اولا جنگی نخواهد شد.... ثانیا اگه هم حماقت کردن و با ایران وارد جنگ شدند خودشون ضرر می‌کنن..... اگر جنگ بشه روسیه و چین به آمریکا خیانت می‌کنن و با فروش اسلحه و مهمات به ایران کاری می‌کنن که این جنگ ادامه دار بشه...هر چیگد جنگ طولانی تر بشه آمریکا و ایران ناتوان تر میشن...تا وقتی‌ که آمریکا از ابر قدرتی‌ بیفته و چین و روسیه ادعای ابر قدرتی‌ کنند. پس اگه قرار باشه ایران پایین کشیده بشه،،،آمریکا هم پایین کشیده خواهد شد و مطمئن باشید بعد از جنگ دیگه نیروهای آمریکا در خلیج هم نخواهند ماند.
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 07:35
reza.paris - تهران - ايران
سربازان گمنام امام زمان - تهران - ایران بابا این چه اسمی هست که داری حال من از اسمت به هم خورد تو هیچ خری هم نیستی‌ ولی‌ می‌دونم ساندیس خور خوبی‌ هستی‌ لول
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 07:37
bavar88 - آمستردام - هلند
مزد بگیران ترسو ظاهراً ..... نترسید حقوق مزدوری شما قطع نمی‌شه...مردم ایران تا کیف باید از دست کارشناس کاشکی‌ و ترسو غرب در عذاب باشد،..بستن تنگه هرمز یک ضرورت اصلی‌ و اولیهٔ است.
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 07:59
sepehr79 - وین - اتریش
...گمنام امام ته چاه، بس کنید این شعر و ورا رو. دمتونو بذارید رو کولتون و مملکت ما رو پس بدید. بستونه ۳۳ سال غارت کردید و مردم رو شکنجه دادید و کشتید و ... دیگه هم نبینم از این شکرا بخوری با اون رهبر گدا و چلاقت
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 08:07
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
دلت‌رو‌با‌همین‌حرفا‌خوش‌کن‌سربازامام‌زمان٫
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 09:01
love-iran - چابهار - ایران
امریگا اگه قدرت داشت واسه طالبان دفتر نماینگی باز نمیکرد چهار تا پابرهنه رو نتونست جمع کنه
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 09:28
gol andam - ژنو - سویس
خواسته این رژیم کثیف همین جنگ اجباریه ،،،، تا ایران رو با خاک یکی‌ نکنه نمی‌‌تمرگه سره جاش،،،،مرگ بر آخوندیسم
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 09:40
bkherebati - پونا - هندوستان
شتر در خواب بیند پنبه دانه گهی ..........دانه تمام اینهائی که رجز خوانی میکنند. از ترس خودشان است چون ناوهای ایران کلا فرسوده وغیر دفاع هستند ناگفته نماند ( شیطان اکبر ) تمام اینها را میداند وبا هم کنار امده اند درمورد مین گذاری هم شیطان بزرگ مین جمع کنهای پیشرفته دارد....
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 09:46
naslesookhteh - تهران - ایران
سربازان گمنام امام زمان - تهران - ایران زرشک
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 09:51
avesta_afshin - تهران - ایران
جمهوری فاسد و خونخوار و رذل ولایت وقیح هیچ غلطی نمی تواند بکند.
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 10:04
انقلاب دوم - هامبورگ - آلمان
سربازان گمنام امام زمان - تهران - ایران تو راست میگی‌! باید ولایت وقیح را سوراخ کنند بفرستند ته خلیج فارس تا آمریکا دیگه هوس حمله به ایران را از سرش بیرون کند. بعدا امام زمان میاد از ته آب درش میاره!
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 10:45
آوای آزاد - آنتورپن - بلژيك
سربازان گمنام امام زمان - تهران - ایران. خودت به تنهایی به این نتیجه رسیدی یا با ...
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 10:50
m.noor - شارجه - امارات
با درود. ذوب در ولا یتیها وقت رفتن است فقط سوراخ پیدا کنید .امین.م.ن
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 10:53
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
سربازان گمنام امام زمان-تهران اول اینکه فقیه و نه فقیح!!! دوم: اگه منظورت خامنه ای هست که به اون میگن: ولی وقیح. کمتر ساندیس بخور و بیشتر مطالعه کن.
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 11:21
shakila99 - شارجه - امارات
ولایت فقیح می خواهد هجی مجی کند تا همه دوشمنان پودر بشن
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 11:34
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
من فکر نمیکنم جنگی صورت بگیره. ولی اگه چنین بشه امیدوارم به سرنگونی حکومت ولی وقیح منجر بشه و با یکی دو تا راکت خاتمه پیدا نکنه چون حکومت ایران از جنگ های کوتاه مدت استقبال میکنه تا در داخل دست به کشتار ایرانی ها بزنه و با باج هایی که همیشه به قدرت های جهانی میده بر ایران حاکم باشه. مرگ بر خامنه ای و مزدورانش
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 12:00
KOROSH2500 - برمینگام - انگلستان
خدا نکند که جنگی رخ دهد اگر چنین شود دودش در چشم همگان رود. این جنگ خانمانسوز غیر از ویرانی هرگز به آبادی نیاندیشیده است.
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 12:05
avesta_afshin - تهران - ایران
adsi - شانگهای - چین. بله خیلی زیباست جمله چو ایران نباشد تن من مباد اگر این افتخاره که شما ها تو کشوره بی گانه چه کار می کنید؟! تشریف بیارید ایران ببینید چه خبره بابا ! بله درسته اینجا عراق و لیبی و افغانستان نیست چون مردم در ایران بمدت 32 ساله زیر سلطه حکومت دیکتاتوری ولایت وقیح هستن ظلم و ستمی که رژیم پست و کثیف آخوندی به ملتش ایران کرد هیچ کجای دنیا نظیرش وجود نداشت و در طول تاریخ هم نبود و این رو بدون از این حرفها دیگه گذشته و حکومت در لنجنزار ولایت وقیح داره غرق می شه در واقع توی چاه فاضلابی که خودش برای خودش درست کرده!!!!. با آرزوی نابودی نظام استبدای و فاشیستی جمهوری ولایت وقیح .
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 14:09
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
mohd1975 - دبی - امارات شما کجا تحصیلات عالیه تحلیل سیاسی فرمودید؟!!! من شدیدا به نظرات گهربار شما علاقمند شدم.
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 17:50
kurosh_alman - فرانکفورت - آلمان
تو اون روح ولایت فقیهت. ...سربازان گمنام امام زمان - تهران - ایران ولایت فقیه شیره‌ای ت..
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 18:27
mohd1975 - دبی - امارات
سلام،،،. sourena.deمن نظر خودم رو میدم،،،نه ایران به دنیا اومدم و نه مزدور حکومت هستم ،،،قصد هم ندارم با هیچ کدوم از اونایی که اینجا میان و کامنت میزارن بحث کنم،،،همه ایرانی‌ هستیم به هر حال. ولی‌ نباید وطن فروش باشیم و بی‌ جهت و بدون اطلاع از آمریکا یا کشورای غرب طرفداری کنیم....
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 21:32
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
mohd1975 - دبی - امارات هموطن عزیز. من قصد توهین نداشتم. فقط برایم جالب بود که شما بر چه مبنایی این تحلیل رو می‌کنید!!! از اینکه آمریکا قدرت نظامی برتری داره شکی نیست ولی‌ حرف اول رو در جهان نمی‌زنه. درگیری نظامی با آمریکا هم هیچ سودی برای ما نداره و شکست نظامی آمریکا هم برای ما افتخار نیست. ویتنامی‌ها هم سالها پیش آمریکایی‌‌ها رو شکست دادند. ما به صلح نیاز داریم و نه جنگ بی‌ حاصل که فقط سلاح‌های شرقی‌ و غربی رو به رخ هم بکشیم. پایند ایران.
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 22:46
mohd1975 - دبی - امارات
سلام،،،. sourena.de - اشتوتگارت - آلمان. با این نظرتون کاملا موافقم.
جمعه 9 دي 1390 - 08:34
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
عدسی - شانگهای - چین .تو .. که تو کشور چین که دیکتاتورها در آن حکومت میکنند زندگی‌ میکنی و برای ملتی که ۳۲ سال فلاکت را از این رژیم دیکتاتور را دیده اند را نظر میدهی.مزدور آفت الله اسـ...
جمعه 9 دي 1390 - 15:44
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.