آمریکا: اجازه نمی‌دهیم تنگه هرمز بسته شود

ناوگان ایالات متحده

در واکنش به اظهارات مقام‌های کشوری و لشکری ایران  درباره توان ایران برای بستن تنگه هرمز، ایالات متحده، اعلام کرد چنین اقدامی از سوی واشینگتن تحمل نخواهد شد.
 
محمدرضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی‌نژاد، سه‌شنبه گفته بود اگر  نفت ایران تحریم شود، قطره‌ای نفت از تنگه هرمز عبور نخواهد کرد.
 
یک روز پس از آن دریادار  حبیب‌الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران، اظهار داشت که «بستن تنگه هرمز برای نیروی دریایی ایران بسیار آسان است.»
 
 در واکنش به این اظهارات، جورج لیتل، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، گفت: «اخلال در آمدو شد شناورها در تنگه هرمز  تحمل نخواهد شد.»
 
نیروی دریایی ایران از روز سوم دی ماه رزمایش دریایی ۱۰ روزه‌ای را آغاز کرد که به گفته فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران، این رزمایش وسعتی نزدیک به «دو میلیون کیلومتر مربع» دارد و تا  آب‌های شمال اقیانوس هند را در برمی‌گیرد.
 
سخنگوی وزارت دفاع آمریکا همچنین درباره این رزمایش گفت: «ایرانی‌ها مشغول رزمایش دریایی تقریبا عادی خود در این منطقه هستند و این چیزی است که ما می‌دانیم.»
 
جورج لیتل هر گونه اقدام برای افزایش تنش در تنگه هرمز را غیرسازنده توصیف کرد و گفت نشانه‌ای از تحرکات غیرعادی ایران در تنگه هرمز به چشم نخورده است.
 
سخنگوی پنتاگون گفت: «من اطلاعی از هرگونه اقدام خصمانه علیه شناورهای ایالات متحده در خلیج فارس و تنگه هرمز ندارم.»
 
در واکنش به اظهارات مقام‌های کشوری و لشکری ایران، ناوگان پنجم آمریکا که در  بحرین مستقر است، اعلام کرد که این ناوگان اجازه بسته شدن تنگه هرمز را نخواهد داد.
 
ناوگان پنجم آمریکا اعلام کرد: «هرکسی که  تهدید به وقفه در آزادی دریانوردی در  یک تنگه بین‌المللی بکند کاملا بیرون از جامعه ملل قرار دارد. هرگونه وقفه‌ای تحمل نخواهد شد.»
 
 مارک تونر ، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز  اظهرات مقام‌های  ایرانی را «رجزخوانی»   توصیف کرده و گفته است که هدف از این گفته‌ها انحراف  افکار عمومی از برنامه هسته‌ای ایران است.
 
فرانسه نیز روز چهارشنبه از  مقام‌های ایرانی خواست تا به قوانین بین‌المللی درمورد آب‌های آزاد احترام بگذارد.
 
برنار والرو، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت: «همانند حقوق بشر و موضوع منع گسترش سلاح‌ هسته‌ای، ما از مقام‌های ایرانی‌  می‌خواهیم به قوانین بین‌المللی و به ویژه آزادی دریانوردی در آب‌های بین‌المللی و تنگه‌ها احترام بگذارند.»
 
در حالی که کنگره آمریکا به دنبال فلج کردن بانک مرکزی ایران  است، برخی از کشورهای اروپایی  و از جمله فرانسه از تحریم  نفت ایران استقبال کرده‌اند.
 
با این حال در شرایطی که هم  آمریکا و هم اتحادیه اروپا از بحران اقتصادی رنج می‌برند،  مشاوران اوباما پیش از تصویب طرح کنگره هشدار داده بودند که تحریم بانک مرکزی ایران می‌تواند اثرات  مخربی بر اقتصاد جهانی بگذارد چراکه کشورهای در پرداخت‌های نفتی خود به ایران با مشکل مواجه می‌شوند.
 
 اگر باراک اوباما طرح کنگره را امضا کند، بانک‌ها و موسسه‌های غیرآمریکایی در صورت مراوده با بانک مرکزی ایران مشمول تحریم خواهند شد؛ طرحی که حتی  متحد آمریکا، ژاپن را به اعتراض واداشت.
 
از سوی دیگر چند کشور اروپایی هم که از ایران نفت وارد می‌کنند پیش از این با تحریم نفت ایران مخالفت کرده‌اند.
 
تهدید‌های متقابل ایران و آمریکا در حالی است که نیروهای دو کشور در نزدیکی یکدیگر به سر می‌برند و پیش از این نیز در  زمان جنگ ایران و عراق،  نیروهای آمریکایی، چند ناوچه و سکوی نفتی ایران را هدف قرار دادند.

+195
رأی دهید
-40

salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا
bavar 88 بفرمائین نظر بدین !...پایان شب سیاه سپید است جناب طرفدار جمهوری اسلامی خارج نشین! . خودتون رو گول نزنید افرادی مثل شما بهتره دست از خیال‌بافی‌های ابلهانه ، بردارین. من کشورم رو می‌خوام اون رو به من پس بدین که مثل هزاران ایرانی‌ دیگه آواره کشورهای دور و نزدیک نباشیم. سرزمین مادریمون رو به ما برگردونید
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 04:10
salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا
مسیح پسر مریم - باور ۸۸ . آخرش معلوم می‌شه که برنده ی واقییی همیشه مردم هستن ، تا کی‌ میخواین مثل کبک سرتون رو زیر برف نگه دارین؟ اون کسی‌ که خون مردم رو تو شیشه کرده آمریکا نیست بلکه دولت جمهوری اسلامی و مستقیماً شخص رهبر هست . هرچند من از سیاست‌های آمریکا و انگلیس دفاع نمیکنم. ابر قدرت‌ها هم تو محاسباتشون گاهی اشتباه می‌کنن ، اما همیشه به فکر منافع ملت و مردمشون هستن. تا کی‌ میخواین به این دروغگویی ادامه بدین؟
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 04:19
سربازان گمنام امام زمان - تهران - ایران
آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 04:40
massoudoslo - اسلو - نروژ
حکومت ایران اگه وجودش رو داره تنگه هرمز رو واقعا ببنده تا حساب ها روشن بشه :)
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 04:41
منگوله مشهدی - مشهد - ایران
یک مشت ارزشی نمای بی ارزش و انگل دارن دو دستی مملکتمون رو تو دهان جنگ میبرند. هر روز و هنوز با وقاحت تمام در این سایت دم از شعارهای رنگ پریده و تاریخ مصرف گذشتشون میزنن. ارزشی های واقعی تربیت شده های نسل پهلوی بودن که روزیکه فاو داشت دست به دست میشد زیر رگبار گلوله سینه هاشون سپر بود نه شما کرمهای در هم لولیده پشت خط های مقدم اون روزها که واق واق و عرعر معنویتون دنیا رو به گند کشیده. هزاران سرباز معصوم و نسل سوخته این سرزمین و میلیونها بیگناه در یک جنگ نابرابر فدا بشن فقط چون اون چوپون جاهلتون افسار 10 میلیون سگ سینه چاکشو تو دستاش داره و دم تکون دادناتونو باورش شده. چه وقاحتی دارین شما ذوب شده های بی خرد
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 05:03
محمداصلی - تهران - ایران
یک بار دیگر جهان در برابر آزمونی بزرگ قرار گرفته است . یا باید دست روی دست گذاشته و شاهد تحقیر خود و لات بازی آخوندها و به خطر افتادن امنیت خود باشد یا اینکه تدبیری بیندیشد تا با تحمل کمترین هزینه این جرثومه های فساد را برای همیشه سر جای خود بنشاند .
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 05:37
bavar88 - آمستردام - هلند
salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا. چیه جو گیر شدین، جنگ هم بشه با جان و دل‌ از ایران دفاع می‌کنیم برای ما مرگ با عزت ۱۰۰۰ برابر شیرین تر از زندگی‌ نکبت و ذلت در غرب است که شما دارید. زندگی‌ تو سریخور و روانی‌ مال شما..الگوی ما کربلا است پس اصلا نمیترسیم. ایران را ما با خون و دل‌ زیاد و شهید زیاد از چنگ وطن فروشان و شاه پرستان در آوردیم همین جوری بدیم دست شما تا بفروشین..زکی! از رخت خواب تشریف بیارید بیرون صبح شده..
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 08:06
love-iran - چابهار - ایران
هههههه خب ایران که نگفت فردا میبنده گفته اگه جنگ شه میتونه ببنده خب اگه میخواید امتحان کنید چرا تهدید ها رو اجرا نمیکنید و استارت جنگ رو نمیزنید ما منطزریم ببینم کی میتونه از میدان سالم بیاد بیرون
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 09:30
avesta_afshin - تهران - ایران
salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا. دوست عزیزم جمهوری اسلامی حیوان صف ولی وقیح هیچ غلطی نمی تواند بکند. دوم : پیروزی و رهایی از چنگ دژخیمان و جلادان خونخوار اسلامی بسیار نزدیک است . سوم : از صمیم قلب آرزو می کنم که به وطن خودت خاک پاک ایران برگردی و همه باهم پیروزی و آزادی و رهایی را جشن خواهیم گرفت و آدم فروشان و خودفروشان و سرسپردگان نظام کثیف جمهوری اسلامی را از وطن عزیزمون ایران بیرون خواهیم کرد . به درود
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 09:56
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
حکومت ایران بغیر از تجاوز جنسی به مردم ایران و سرکوب و کشتار ایرانی ها هیچ کاری نمیتونه بکنه. این 33 سال هم با باج های کلان به غرب و شرق بر ایران حاکم بودند که بزودی بدست مردم آزادیخواه ایران سرنگون خواهد شد. مرگ بر خامنه ای و مزدورانش
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 11:26
salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا
اوستا_افشین - تهران - ایران ممنون از شما به امید اون روز باور۸۸ - آمستردام - هلندشما که اینقدر جان بر کف تشریف دارین تو هلند چیکار میکنی‌ دوست عزیز؟ من هم نه سیاست‌های شاه رو قبول دارم نه کشورهای غربی رو .به کربلا و اعتقادات مذهبی‌ مردم هم کاری ندارم. بهر حل پدر‌ها و مادر‌های ما مسلمان زده بودن. اتفاقا خانواده ی من هم شهید دادن .(هم تو جنگ و هم تو انقلاب ). اما جمهوری اسلامی یه نظام کثیف بیمار و اساساً فاسده. یکمی واقع بینی‌ بد نیست دوست عزیز
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 17:39
bita tehrani - ونکوور - کانادا
salomeh/به قول ظریفی‌، نمیتوانی چیزی را به کسی‌ بفهمانی که برای نفهمیدنش پول میگیرد! عزیزم خودت را خسته نکن.واقع بینی‌ برای این جماعت رانت و پول و مزایا است.
جمعه 9 دي 1390 - 01:05
NASA astronaut - دوبی - امارات
تموم شد دیگه تموم شد ،آمریکا که اجازه نداد دیگه هیچکی هیچ کاری از پسش بر نمیاد
جمعه 9 دي 1390 - 10:35
danial nabi - استكهلم - سوئد
سالومه_ف‌‌ج‌کگلمنه - ساکرامنتو - آمریکا. هم چی میگی‌ کشورم را به من پس بدید،انگار واقعا مال تو و امسال توست. نکنه زمان شاه مال تو بوده، پس خوب گوش کن کشور عزیزم ایران زمان شاه خائن شده بود جولانگه لاشخورها آمریکا و انگلیس، این کشور تو بود. ننگ به این کشور که اینطور از آن مواظبت کردید که آخر داستان شاه را در کشورشان راه ندادند. نه دیگر کشور را به شما وطن فروش‌ها نمیدهیم، بسوزید و بمیرید که ایران از آن ایران دوستان است نه دل‌ باختگان اجنبی.
جمعه 9 دي 1390 - 18:46
بهروز كياني - تهران - ایران
این حکومت تا شمار کثیری از مردمو نکشه، ول کن نیست! نمی دونم چرا از جنگ آمریکا با عراق درس نمی گیرن؟ الان ساندیسیای قهوه ای الهی می یان میگن اون عراق بود ما ایرانیم و از این زرت و پرتها...کلاً نیروی نظامی ما عددی نیست در مقابل آمریکا! هول برتون نداره!
یکشنبه 11 دي 1390 - 04:45
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.