مادر امیر حکمتی: فرزندم زیر فشار اعتراف کرده

مادر امیر حکمتی از ایران خواسته با پسرش عادلانه رفتار شود

اسوشیتد پرس، متن بیانیه‌ای از مادر امیر حکمتی، ایرانی متهم به جاسوسی برای آمریکا، را منتشر کرده که می‌گوید فرزندش "زیر فشار" اعتراف کرده است.

بهناز حکمتی، در این بیانیه گفته که پسرش امیر، برای دیدن مادربزرگ‌هایش به ایران رفته است.


خانم حکمتی همچنین گفته که اتهام‌های وارد شده به فرزندش "بی‌پایه" است.

در این بیانیه خانم حکمتی از مقام‌های ایران خواسته تا با فرزندش "عادلانه" و "بر اساس موازین" برخورد شود.

وزارت اطلاعات ایران حدود ۱۰ روز پیش، خبر بازداشت یک جاسوس ایرانی‌تبار آمریکایی را منتشر کرده بود و یک روز بعد تلویزیون ایران "اعترافات" امیر حکمتی را پخش کرد.

خانواده آقای حکمتی اتهامات مطرح شده علیه او را رد می کنند و می‌گویند که او روز ۲۳ مرداد امسال (۱۴ اوت) با اجازه دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن برای دیدار با بستگانش به ایران سفر کرده است و روز ۷ شهریور (۲۹ اوت) بازداشت شده است.

آمریکا از ایران خواسته تا این شهروند آمریکایی را زودتر آزاد کند. همچنین آمریکا از ایران خواسته تا امکان دسترسی کنسولی به امیر حکمتی را داشته باشد.

وزارت خارجه آمریکا همچنین اعلام کرد دیپلمات‌های سوئیسی که از زمان قطع روابط دیپلماتیک، مسئولیت حفاظت از منافع آمریکا در ایران را بر عهده دارند، روز شنبه بار دیگر خواستار دیدار با این متهم شده اند اما با این درخواست آنها مخالفت شده است.

نخستین جلسه دادگاه امیر میرزایی حکمتی روز سه‌شنبه در تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، نزدیک به دولت ایران، در جلسه غیر علنی دادگاه، دادستان برای آقای میرزایی حکمتی تقاضای اشد مجازات را کرده است.

جاسوسی به نفع کشورهای دیگر در قوانین ایران جرم محسوب می‌شود و حتی می‌تواند منجر به صدور حکم اعدام برای متهم شود.

ایران می‌گوید آقای حکمتی "پیش از اعزام به ایران" در قرارگاه‌های نظامی آمریکا در افغانستان و عراق دوره دیده است.

نماینده دادستان، آقای حکمتی را به "همکاری با دولت متخاصم" و "اقدام علیه امنیت کشور" متهم کرد و گفت که او تلاش کرده است که از طریق نفوذ در سیستم اطلاعاتی ایران، این کشور را به دست داشتن در تروریسم متهم کند.

اما خانواده آقای حکمتی می‌گویند که فرزندشان در ارتش آمریکا به عنوان مترجم زبان عربی کار می‌کرده است.

امیر حکمتی از سال ۲۰۰۱ میلادی تا ۲۰۰۵ در ارتش آمریکا خدمت می‌کرده و پس از آن در مشاغل دیگری بوده که به نحوی با ارتش آمریکا در تماس بوده است.

به گفته پدر امیر حکمتی، او به عنوان پیمانکار برای شرکتی که "به تفنگداران دریایی خدمات می‌داد" کار می‌کرد، اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

امیر حکمتی همچنین برای شرکتی به نام "بی‌ای‌ای سیستمز" کار می‌کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس برایان رورکاس سخنگوی شرکت "بی اِی ای سیستمز" گفت که امیر میرزای حکمتی از مارس تا اوت ۲۰۱۰ برای این شرکت کار می‌کرد.

در بیانیه وزارت اطلاعات ایران آمده بود که امیر میرزای حکمتی در خاک ایران دستگیر شده، اما ماموران اطلاعاتی ایران او را از زمانی که برای انجام ماموریتش وارد افغانستان شده بود، زیر نظر داشته‌اند.

وزارت اطلاعات ایران گفت که شخص دستگیر شده از "تحلیلگران" سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا است و سابقه فعالیت در واحدهای اطلاعاتی ارتش آمریکا و حضور در پایگاه‌های نظامی آمریکا در افغانستان و عراق را دارد.

ایران می گوید که این فرد قرار بوده "اطلاعات فریب" به وزارت اطلاعات ایران بدهد و زمینه جاسوسی را فراهم کند.

+57
رأی دهید
-67

massoudoslo - اسلو - نروژ
پ .نه .پ با نوار قران و سخنرانی روازاده هیپنوتیزم شده و اعتراف کرده !!
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 04:24
سربازان گمنام امام زمان - تهران - ایران
مادر و فرزند به هم رفتن.هر 2 جاسوس.
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 04:43
adsi - شانگهای - چین
جاسوس یعنی خیانتکار خیانتکار یعنی بیرحم بیرحم یعنی جانی جانی یعنی شیطان و.. حالا میخواد امیرمیرزای حکمتی باشه یا کس دیگه فرقی نمیکنه.درطول سال صدها امریکایی ایرانی تبار یا امریکایی تبار وارد ایران میشن بازدیدشونو میکنن و بر میگیردن. حتما این اقا یه مشکلی داشته که دستگیر شده چرا از اینهمه ادم منو نگرفتن؟.
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 07:22
kokex - ‫فرانکفورت - ‫آلمان
‫عجب !!!!! پس عکسهاش در پایگاه نظامی آمریکا در افغانستان هم دروغ هستند ؟. ‫ها ها ها
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 11:33
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
توی مملکتی که نخست وزیر و رئیس مجلس سابقش سران فتنه و مزدور استکبار تلقی میشوند معلومه که با ایرانی های خارج نشین چه برخوردی میشه. نابود باد حکومت ضد ایرانی ولی وقیح
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 11:35
ordak - بن - المان
عقل و منطق هم نعمته،امریکا یه معتاد ومیگیره،ادعا میکنه میخواسته ابو شتر ال قورباقه ال سوسمار سفیر شترستان را بکشه همه میگن راسته،حتی بعضی هوطنها،حالا طرف گول تبلیغات امریکا را خورده و ایرانیها را هالو حساب کرده،اومده جیمزباند بازی کنه گیر افتاده،حالا میگه نه اومدم مادربزرگم که ٨٠٠ساله مرده،را ملاقات کنم،بگو رفیق امریکا بهت گفتن علی اباد شهره تو هم باورت شده تازه حالیته نه بابا کشور هم و اونقدر بیصاحبه..........
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 15:22
massoudoslo - اسلو - نروژ
ج . شوت لامی میخاد از این اقا استفاده سیاسی کنه و تو دنیا شلوغ کنن ، در غیر اینصورت چه اطلاعاتی این اقا میتونه از تو ایران جاسوسی کنه !!؟ اطلاعات رو که خود سران حکومت و بیت رهبری در ایران به غرب میفروشن .
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 17:28
mohd1975 - دبی - امارات
سلام،،،. آخ آخ دلم واسه مامانش سوخت... چطوره مامانش خودش مستقیم بره ایران و پسرشو آزاد کنه>>>>>. یا اینکه آمریکا رمبو و راکی رو بفرسته اونجا و این بنده خدا رو از دستِ شیاطین نجات بدهند؟؟. بعدش هم که برگشتید آمریکا فیلم نامه بنویسید از این کارتون و اسمشو بذرید..میشین پوسیبل.
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 21:38
pashmakjon - عالمو - آمریکا
کککس - فرانکفورت - آلمان. اگه نمیدونی‌ بدون ایشون برای مترجم به اونجا رفته بوده،مثل یکی‌ از دوستای من که اونهم به عنوان مترجم به منطقه رفته بود لابد همشون جاسوس هستند. چی‌ بگم طرز فکر تو هم به علی‌ چلاق رهبرت رفته دیگه.
جمعه 9 دي 1390 - 01:06
kokex - ‫فرانکفورت - ‫آلمان
ashmakjon - عالمو - آمریکا. ‫از کی مترجم اسلحه دست می گیره ؟ ها ها ها
جمعه 9 دي 1390 - 05:33
Gharib - کوالالامپور - مالزی
خیانت به وطن و هم وطن در هیچ جای دنیا قابل بخشش نیست. مطمئنن با سیستم پیشرفته و تودرتوی اطلاعاتی ایران هر که تو خونه اش هم .......کنه اونا میدونند. ولی این دیگه نامردیه که کسی به هموطنش خیانت کنه بخاطر بیگانه.
جمعه 9 دي 1390 - 13:39
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.