حمایت کرزی از تاسیس دفتر طالبان در قطر

حامد کرزی می گوید برخورداری طالبان از یک نشانی دقیق مذاکره به برقراری گفت و گو کمک می کند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از تاسیس دفتر نمایندگی طالبان در قطر با هدف کمک به برقراری صلح در کشورش حمایت کرده است.

این نخستین بار است که آقای کرزی از پیشنهاد آمریکا برای تاسیس این دفتر پشتیبانی می کند.


او پیش تر از این که آمریکا و آلمان با او درباره مکان احتمالی دفتر نمایندگی طالبان مشورت نکرده بودند، عصبانی شده بود و با این کار مخالفت کرده بود.

طالبان هنوز درباره برقراری این دفتر واکنشی نشان نداده است.

آمریکا، آلمان و دیگر کشورهایی که در جنگ ده ساله با طالبان نقش داشته اند، در پی یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به ناآرامی های افغانستان هستند.

آنها بر این باورند که امکان برقراری ارتباط با طالبان در خارج از منطقه مناقشه می تواند به روند صلح کمک کند.

بی اعتمادی

دولت افغانستان اوائل این ماه سفیر خود را از قطر فراخواند تا به نسبت به بی اطلاعی از مذاکرات این کشور با آمریکا و آلمان درباره تاسیس دفتر طالبان اعتراض کند.

آقای کرزی در بیانیه ای که سه شنبه منتشر کرد، گفت با این که ترجیح می دهد نمایندگی طالبان در ترکیه یا عربستان سعودی مستقر باشد، اگر آمریکایی ها بخواهند این دفتر در قطر تاسیس شود، او هم موافقت خواهد کرد.

او در بیانیه خود گفت: "برخورداری طرف مقابل از یک نشانی دقیق شرط برداشتن قدم های عملی به سوی آغاز مذاکرات است."

کابل ها بارها تاکید کرده است که دخالت خارجی را در مذاکراتش با طالبان نخواهد پذیرفت.

تلاش برای گفت و گو با طالبان دچار موانعی شده است. از جمله می توان به ترور برهان الدین ربانی، رئیس جمهوری پیشین و رئیس شورای صلح افغانستان اشاره کرد.

طالبان مسوولیت این رخداد را نپذیرفته ولی این اتفاق به بی اعتمادی میان دو طرف دامن زده است.

مقام های آمریکایی و افغان می گویند دولت پاکستان هم که گفته می شود رهبران طالبان در آن مستقر هستند، باید در گفت و گوها شرکت داشته باشد.

+56
رأی دهید
-104

ali158 - مسكو - روسيه
حامیان دین اسلام را ببین ، وای من همون کافرها را بیشتر دوست دارم ، اگه بهشت پره است از این شبه انسانها همون بهتر که از مسکو راست برم جهنم
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 05:44
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
دفتر طالبان به مفهوم رسمیت بخشیدن به قاتلان!!! غرب کثافت و افغانهای طرفدار طالبان کووور بودید؟؟ وقتی‌ طالبان به صورت دانش آموزان دختر اسید پاشید! مردم کوچه و بازار را قتل عام کرد؟؟ و در دور ه ی قدرت چه جنایاتی کرد؟؟؟ تنها ا تش زدن ۵۰۰ مدرسه ی دخترانه قسمتی‌ از آن بود!!!!!!!!!!!!!!!!!عجیب هم نیست کرزای پشتون و از طایفه ی همین طالبان کثافت اشغال است!!!!
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 08:32
love-iran - چابهار - ایران
این امریکا که یک عده میگفتن قدرت نظامی قوی داره چرا هنوز نتونسته 4 تا پا برهنه رو شکست بده و داره براشون دفتر باز میکنه تا باهاشون مذاکره کنه
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 09:42
bavar88 - آمستردام - هلند
پس این همه تبلیغات آمریکا برای نابودی طالبان همش کشک بوده..هههه...هر چند که طالبان بهانه بیش نبوده برای لشکر کشی‌ به منطقه و ایجاد امنیت برای چپاول مردم ولی‌ با این بیداری اسلامی کور خوندند
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 12:49
behnam2009 - لندن - انگلستان
آقرین. دوستانی که می گید حمایت از طالبانست همینجوری یه چیزی می گید. اولا هدف از ایجاد دفتر در یک کشور بی طرف اینست که مذاکرات با سهولت و شفافیت انجام شود. وقتی کسی دفتری نداشته باشد شما چطور براش دعوتنامه یا نامه یا مدارک بفرستید؟ الان باید به آدرس افغانستان کوه سوم تپه چهارم پست کنن! دوما اگر ملا عمر خودش رو نشون بده و پای میز بشینه چه اشکالی داره؟
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 13:11
Nur_ir - هامبورگ - المان
به به اقای کرزای باید هم دفتر طالبان را در قطر نزدیک ایران وکشور دوست ایران . تاسیس کند . کم کم با این حساب شاهد هجوم طالبانها به ایران خواهیم شد . هرچند الان طالبان مدرنی هستند وفردا اصلیت طالبانی در ایران روشن خواهد شد. خاک عالم برسر این حکومت عقب افتاده
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 13:25
bavar88 - آمستردام - هلند
ARTEMIS-SW - .پاریس - فرانسه. فراری‌های مثل تو فکر میکردش که با اومدن آمریکا به منطقه ریشه این مصیبت‌ها برداشته می‌شه..زکی!! حالا کجا را دیدید به همون غرب کثافت خودت دل‌ خوش کنید..هه‌هه‌هه
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 14:19
dara20 - تهران - ايران
حامد کرزی یادش نبود که مقر مرکزی و اصلی‌ طالبان در خیابان پاستور تهران در طویله‌ای بنام بیت رهبری قرار دارد. و ملا علی‌ خامنه‌ای سر کرده طالبان نیز با دست چلاق و افکار بیمار و وجود منحوس و کثیفش در آن طویله نگهداری میشود.
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 15:21
Nur_ir - هامبورگ - المان
behnam2009 - لندن - انگلستان. اقا بهنام / اولا ملا عمر در قم است . دوما طالبان 20 سال افعانستان را اشغال. کردند . چرا دفتر در خود یکی از شهرهای افغانستان مثل هرات ویا کابل نداشته. باشند . چرا درقطر وهمسایه نزدیک ایران . هدف چیست . در کشورعربی که راحتر بنوانند با عوامل بن لادن در تماس باشند .در افغانستان الان سربازان المانی. و امریکائی وناتو وتحت کنترل هست . چرا کرزای میخواهد طالبان را هنوز زنده نگه . دارد . مگر جنایات طالبان را فراموش کرده اید.
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 15:37
Farshid_FF - پاریس - فرانسه
خاک تو سره این آمریکاییها با اون دوستای غربی تو ناتو بی‌ ارزششون ؛ فقط بلادن با این عرب‌های مفت خور می‌ریزن روحم تا جیبشون پر صحه؛
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 16:33
neima - انگلیس - کاونتری
خدا لعنت کند این کرزی بی مخ رو که اگه یه زره سیاست داشت وضع ما اینطوری نبود.باز امریکا بازی تازه ای رو با ما شروع کرد .
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 17:51
kurosh-h - گوتنبرگ - سوئد
تو تک تک روستا‌ها هزاران طالبان و طرفدار طالبان‌ها وجود داره. خصوصا پشتو‌ها . طالبان ریشه مردمی داره. شکست آمریکا نظامی نیست بلکه سیاسی می‌‌باشد. تو همین کابل آزاد شده کسی‌ جرات نداره برقه را ممنوع کنه ! بلا نسبت دوستان خوب افغان ،... تو کشورشان زیاده. ( مثل ایران خودمون )
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 00:10
shakila99 - شارجه - امارات
این دفتر موقتی است ووقتی مزاکرات تمام شد جمع میشود شاید این راهی باشد که طالبان گورشان را گم کنندوبروند به همان کشورهای عرب خودشانnur-irکرزی احتیاجی ندارد که این کار را بکند همینطور که خوت گفتی ایران هم پر از طالب است فقط فرقش با افقانستان این است که انجا دارن نابودش میکنندولی تو ایران تو تولیدی مدرسه فیضیه قم دارن تولیدش مکنند.در ضمن در کابل شاید برقه برداشتن ممنوع نیست اما گذاشتنش هم اجبار نیست اصلا حجاب اجبار نیست
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 12:07
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.