معاون احمدی‌نژاد: در صورت تحریم نفت ‌ایران، قطره‌ای نفت از هرمز عبور نخواهد کرد

محمدرضا رحیمی
 

در حالی که برخی از کشورهای غربی به  تحریم نفت ایران ابراز تمایل کرده‌اند و آمریکا نیز به شدت تحریم‌های خود افزوده، محمد رضا رحیمی، معاون رئیس جمهور گفت اگر نفت تحریم شود، «یک قطره» نفت از تنگه هرمز عبور نخواهد کرد.
 
محمدرضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی‌نژاد، در همایش ارتقا توان داخلی گفت: «اگر بنا باشد نفت ایران را تحریم کنند یک قطره نفت از تنگه هرمز عبور نخواهد کرد.»
 
محمدرضا رحیمی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: «دشمنان تنها زمانی ما را رها می‌کنند که مقتدر باشیم و با قاطعیت در مقابل آنها ایستادگی کنیم.»
 
این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که پیش از این هم مقام‌های نظامی و سیاسی ایران از امکان بستن تنگه هرمز در صورت حمله  خارجی سخن گفته بودند.
 
از سوی دیگر  نیروهای نظامی ایران همزمان با شدت گرفتن تحریم‌ها و نیز اظهارات مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی درباره احتمال حمله نظامی، مشغول انجام رزمایشی دریایی هستند.
 
محمود موسوی از فرماندهان نظامی ایران روز دوشنبه اعلام کرد که در جریان این رزمایش به یک هلیکوپتر خارجی که به منطقه رزمایش  نزدیک شده بود، هشدار داده شد تا منطقه را ترک کند.
 
با توجه به نزدیکی نیروهای نظامی ایران و آمریکا در ‌آب‌های خلیج فارس و دریای عمان، ایالات متحده پیشتر خواستار  برقراری یک خط تماس مستقیم میان تهران و واشینگتن شده بود تا از اشتباهات احتمالی جلوگیری شود. این درخواست اما از  سوی ایران رد شد.
 
  در عین حال یک منبع صنعت نفت  به خبرگزاری رویترز گفته است بعید می‌داند در صورت تحریم نفت ایران، عربستان خلا بازار را پر نکند.
 
 به تازگی رستم قاسمی، وزیر نفت ایران، تاکید کرده بود که علی النعیمی، وزیر نفت سعودی، به او گفته است در صورت تحریم، این کشور خلا تولید ایران را پر نخواهد کرد.
 
خبرگزاری رویترز با اشاره به گفته رستم قاسمی به نقل از  یک منبع خود نوشت: «هیچ قولی به ایران داده نشده است. خیلی بعید است که عربستان سعودی، خلا تحریم‌ها را پرنکند.»
 
 پیش از  این برخی از کشورهای اروپایی خواستار تحریم نفت ایران شده بودند اما  کشورهایی که در اتحادیه اروپا از ایران نفت وارد می‌کنند با آن مخالفت کردند.
 
رویترز  به نقل از منابع خود نوشته است در صورت تحریم نفت ایران، کشورهای حاشیه خلیج فارس، با افزایش تولید خود، کمبود اروپا را جبران خواهند کرد و صادرات ایران به سمت شرق سوق خواهد یافت.
 
 این خبرگزاری به نقل از یک منبع خود گزارش داده است که شرکت سینوپک چین با استفاده از فرصت، برای فشار به ایران، واردات ماه ژانویه خود را به نصف می‌رساند تا نفت را ارزان‌تر بخرد.
 
از سوی دیگر  کنگره آمریکا نیز طرحی را به تصویب رسانده، که به موجب آن، موسسه‌‌‌ها مالی و بانک‌های غیرآمریکایی در صورت مراوده با بانک مرکزی ایران مورد تحریم قرار خواهند گرفت.
 
این طرح که هنوز باراک اوباما آن ر ا امضا نکرده، از آن جهت حائز اهمیت است که خریداران نفت را در پرداخت‌هایشان با مشکل مواجه می‌کند و حتی می‌تواند به افزایش بهای نفت منجر شود.
 
 به تازگی وزیر امور خارجه ژاپن، در یک کنفرانس خبری در واشنگتن به صراحت از این مصوبه کنگره انتقاد کرد و گفت ژاپن به واردات نفت از ایران ادامه خواهد داد.
 
در حالی که دولت آمریکا در عرصه بین‌المللی به دنبال هرچه تنگ‌تر کردن عرصه بر ایران است، در داخل از قانونگذاران آمریکایی خواسته بود که تحریم بانک مرکزی را به تصویب نرسانند.
 
وندی شرمن، معاون سیاسی وزارت خارجه آمریکا و دیوید کوهن معاون وزارت خزانه‌داری  پیش از این مصوبه هشدار داده بودند که این اقدام می‌تواند در ائتلاف بین‌المللی علیه ایران خدشه وارد کند و باعث افزایش بهای نفت نیز شود.
 
طبق آمار دولت آمریکا، مشتریان عمده نفت ایران کشورهای چین، هند، ژاپن و کره جنوبی، هستند.
 
چین در شش ماه نخست سال جاری میلادی روزانه ۵۴۳ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد کرد که برابر با ۱۰ درصد از نیاز این کشور است.
 
در رده بعدی ژاپن با روزی ۳۴۱ هزار بشکه است و هند و کره جنوبی نیز به ترتیب با ۳۴۱ هزار و ۳۲۸ هزار بشکه از دیگر مشتریان عمده آسیایی نفت ایران هستند.
 
ایران دومین تولیدکننده اوپک است و مشتریان اصلی‌اش در اروپا نیز کشورهای بحران‌زده‌ای هستند که با تحریم نفت ایران در اتحادیه اروپا مخالفت کردند.
 
در میان کشورهای اتحادیه اروپا، ایتالیا روزانه ۱۸۳ هزار بشکه، برابر با ۱۳ درصد از نیاز نفت خام خود، را از ایران وارد می‌کند.
 
اسپانیا با روزی ۱۳۷ هزار بشکه در ردیف بعدی قرار داد که برابر با ۱۳ درصد از نیاز این کشور است.
 
یونان نیز روزانه ۲۰ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد می‌کند که برابر با ۱۴ درصد از نیاز این کشور است.

+137
رأی دهید
-28

1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
این را خودت تنهایی گفتی یا با مامان بابا مشورت کردی.
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 03:22
amoo uk - ليدز - انگليس
آقای رحیمی جیب شما و آقاتون هیچ وقت خالی‌ نمی‌شه ،تنها مردم باید بیشتر در سختی و بیچارگی باشند ۳۳ سال همین بوده از بی‌ کفایتی شما گداها
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 02:53
aghareza27 - برگن - نروژ
به نظر من کار خوبیه چون اونموقه داداش اوباما بهانه کافی‌ داره که یک بلیط سفر به ایران را بگیره البته نه تنهائی‌ برای کل ناتو هم میگیره ، اونموقه که آخوندا را بردند گونتانمو ما می‌تونیم با خیال راحت برگردیم .
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 04:07
محمداصلی - تهران - ایران
این تهدید آخوندها مصداق بارز لات بازی در روابط بین الملل است که ناشی از ضعف و انزوای بی سابقه آنها در دنیا می باشد . قابل توجه دوستان ساندیس دوست که کمی شرم وحیا کنند و دیگر از اقتدار رژیم منحط آخوندی دم نزنند .
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 04:04
kokex - ‫فرانکفورت - ‫آلمان
‫کسی که آخوندارو دست کم می گیره واقعا در اشتباه هستش. صدام بعد از چند سال تحریم دیگه جونی نداشت. ‫اما آخوندا ۳۳ سال تحریم رو ازش عبور کردن این کار نوعی جنگ ۳۳ ساله محسوب می شه
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 06:08
mortimer - اصفهان - ایران
به فکر بت کده ی بزرگتان در تازیستان هم باشید!
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 06:30
Azadikhah - تكسل - هلند
انجام بدید پس چرا شعار میدید؟م نفت ایران را تحریم کنید خیلی خیلی دلم میخواهد ببینم که رژیم اسلامی چه کار خواهد کرد؟
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 09:22
love-iran - چابهار - ایران
kokex - ‫فرانکفورت - ‫آلمان. موافقم لازم نیست به صدام اشاره کرد همین کره شمالی که مردم اش رو به خوردن علف اوردن و تو همین سایت هم نوشته بود اما تا جایی که ما میبینیم تو ایران از هر 2 نفر یکی ماشین شخصی داره کمترین حقوق هم 400 هست نمیگم وضع خوبه اما با تحریم هایی که ما رو کردن هر کی دیگه بود الان باید تو کوه ها زندگی میکردیم نه کمبود برق داریم نه کمبود مواد غذایی تنها مشکل اسلام خیلی غلیظ هست که باید غلظت اش رو کم کنن و اونم درست میشه همونطور که تو این 30 سال عوض شده
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 09:54
ali1111 - تهران - ایران
تحریم‌ها کلی‌ اثر گذار بوده ولی‌ چون کشورهایی مانند چین و روسیه به نفع خودشون مملکت را چپاول میکنند و همیشه کشوری پیدا میشه که با نازلترین قیمت خریدار نفت باشه،دولتمردان نالایق ایران تن‌ به هرگونه خفتی میدهند که تحریم‌ها را دور بزنند..اثرات و تاثیرات این بی‌ لیاقتی‌ها را مردم و نسل بعدی پس خواهند داد..تا یکسال آینده که ته ذخیرهٔ ارزی بالا بیاد متوجهٔ اثرات تحریمها خواهید بود، همین الان قیمت سکه، طلا، ارز، نشان دهنده خرابی‌ اوضاع است.
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 11:39
Nur_ir - هامبورگ - المان
به جای بستن تنگه هرمز خشتک خامنه ای را بدوزید که دارد * جر * میخورد
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 13:04
mahsa1356 - تهران - ایران
این به حرف موفت زدن عادت کرده زیاد جدی نگیرید اگر اینها بتوانند این تنگه را ببندند من خودم در این سایت از او تعریف خواهم کرد.
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 13:14
Farshid_FF - پاریس - فرانسه
دمتون گرم، باید هاله این عرب‌های مفتخور با اون ارباب‌های امریکییشنو گرفت.. یا ثارلاه ، یا حسین ، ی آبا لفضل ....
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 17:02
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.