آمریکا: از دیدار کنسولی با حکمتی جلوگیری می شود

خانواده آقای حکمتی می‌گویند که او از اوایل شهریورماه در بازداشت است

ایالات متحده آمریکا بار دیگر از ایران خواستار آزادی بلا درنگ یک شهروند ایرانی تبار خود شد که بنا به گزارشها به اتهام جاسوسی برای سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده، سی آی ای محاکمه شده است.

وزارت خارجه آمریکا همچنین اعلام کرد دیپلماتهای سوئیسی که از زمان قطع روابط دیپلماتیک، مسئولیت حفاظت از منافع آمریکا در ایران را بر عهده دارند، روز شنبه بار دیگر خواستار دیدار با این متهم که امیر میرزایی حکمتی نام دارد، شده اند اما با این درخواست آنها مخالفت شده است.


نخستین جلسه دادگاه امیر میرزایی حکمتی روز سه شنبه در تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس نزدیک به دولت ایران، در جلسه غیر علنی دادگاه، دادستان برای آقای میرزایی حکمتی تقاضای اشد مجازات را کرده است.

مارک تونر، یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا سه شنبه به خبرنگاران گفت، "ما از گزارشهای مطبوعاتی از آغاز محاکمه آقای حکمتی پشت درهای بسته آگاه هستیم."

آقای تونر سپس ایران را متهم کرد که بارها در گذشته اتباع خارجی را بی اساس به جاسوسی متهم کرده است و به دلایل سیاسی در زندان نگهداشته است.

وزارت اطلاعات ایران حدود ۱۰ روز پیش، خبر بازداشت یک جاسوس ایرانی تبار آمریکایی را منتشر کرده بود و یک روز بعد تلویزیون ایران "اعترافات" او را پخش کرد

ایران میگوید آقای حکمتی پیش از اعزام به ایران در قرارگاههای نظامی آمریکا در افغانستان و عراق دوره دیده است.

نماینده دادستان آقای حکمتی را به "همکاری با دولت متخاصم" و "اقدام علیه امنیت کشور" متهم کرد و گفت که او تلاش کرده است که از طریق نفوذ در سیستم اطلاعاتی ایران، این کشور را به دست داشتن در تروریسم متهم کند.

خانواده آقای حکمتی که در آریزونا زندگی می کنند اتهامات علیه او را رد می کنند و می گویند او برای دیدار بستگانش به ایران سفر کرده است.

به گفته پدر آقای حکمتی، او در سال ۲۰۰۱ به ارتش آمریکا پیوسته و به عنوان مترجم زبان عربی در نیروی تفنگداران دریای آمریکا خدمت کرده است.

+50
رأی دهید
-30

awareh - ونلو - هلند
سعید- هلند:امیدوارم که اتهامات آقای حکمتی خالی‌ از واقیت باشد،ولی‌ اگر درست است،درسرسر دنیا وطن فروشی بد تر از ناموس فروشی است،کمتسفنه از اینجور افراد در مملکت ما کم نیستند که برای پول دست بهار کار کثیفی میزنند،و اگر دولت ایران بخواهد که آقای حکمتی را ببخشد ملت ما به‌‌ باید قبول کنند،و امیدوارم به سزایی عملش برسد،تا مام وطن ازگزند همچنین خود فروختگانی در امان بماند.
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 02:26
سربازان گمنام امام زمان - تهران - ایران
قیافش کپه جاسوسات.معلوم نیست چه قدر پول گرفته.
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 02:44
love-iran - چابهار - ایران
دوستان به چهره افراد نگاه نکنن چند سال پیش دولت ایران یک نفر رو در اصفهان دستگیر کرد به جرم جاسوسی اما با فشار داخلی و خارجی رو به رو شد چرا چون طرف خانم بود و جوان و ازاد اش کردن وقتی به فرانسه رفت و چند سال گذشت یک کتاب چاب کرد و نوشت که چطوری در اصفهان و نطنز از خاک نمونه برداری میکرده و به خارج کشور میفرستاده تا ازمایش بشه و میزان اروانیوم خاک رو مقایسه میکردن دولت هم دیوانه نیست کسی رو بگیره بگه جاسوسه طرف باباش داره میگه تو ارتش امریکا کار میکرده همین یعنی خبری هست خب باباش که نباید بدونه جاسوسه اینطوری که جاسوس نمیشه
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 09:59
دل سوخته - اریزونا - امریکا
با سلام به تموم دوستان که نظر گذاشتن و نظر تموم کار بران محترم هست ولی یه سوال دارم از دوستان این مسئولینی که ما داریم از ابتدای انقلاب اگر توجه کرده باشین واسه منحرف کردن فکر مردم از توی وضعیتی که توش گرفتار هستن یه موضوع عنوان میکنن تا مدتی مردم فکرشون مشغول میشه تا یه موضوع جدید پیش بکشن و اینا فقط هدفشون موندن هست( دست رسی به قدرت و ثروت ) و بجز اینم هیچ فکر دیگه ندارن
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 12:09
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.