آمریکایی متهم به جاسوسی در ایران محاکمه شد

 

رسانه های ایران روز سه شنبه اعلام کردند جلسه دادگاه یک آمریکایی ایرانی تبار که به جاسوسی متهم شده است در تهران برگزار شده و قاضی دادگاه در جریان این محاکمه از نیروهای وزارت اطلاعات برای دستگیری این فرد قدردادنی کرده است.
                     آمریکایی متهم به جاسوسی در ایران محاکمه شد  
 
مقام های جمهوری اسلامی ایران اواخر آذرماه اعلام کردند که یک آمریکایی ایرانی تبار به نام امیر میرزایی حکمتی که مقیم ایالت میشیگان است را به اتهام جاسوسی بازداشت کرده اند.
 
تلویزیونی دولتی ایران ویدیویی از «اعترافات» آقای « حکمتی» پخش کرد که وی در آن گفته بود در پی نفوذ به وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی بوده ‌است.
 
بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، نخستین جلسه محاکمه این «جاسوس آمریکایی» روز سه شنبه به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد و در جریان آن، نماینده دادستان کیفرخواستی بر اساس گزارش های مدیرکل حقوقی و قضایی معاونت ضد جاسوسی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران و «اقاریر متهم» قرائت کرد.
 
در این کیفرخواست تاکید شده است که امیر میرزایی حکمتی با «دولت متخاصم آمریکا و سرویس جاسوسی سیا علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران» همکاری کرده است.
 
نماینده دادستان در جلسه دادگاه، این آمریکایی ایرانی تبار را متهم کرد که «از ماه می ۲۰۰۹ میلادی توسط سازمان جاسوسی آمریکا استخدام شده و مأموریت‌هایی را برای جاسوسی در ایران داشته است.»
 
به گزارش خبرگزاری فارس،  در این کیفرخواست «به اعزام حکمتی به پادگان بگرام افغانستان و دسترسی وی به اسناد سری و سپس اخذ ماموریت برای حضور در ایران و سپس مراجعه به وزارت اطلاعات و برقراری رابطه با کارشناسان این وزارت به عنوان مراحل انجام ماموریت متهم» اشاره شده است و گفته شده که «اقرار صریح و مقرون به واقع متهم، ارتباط با سازمان سیا و اقدام علیه امنیت کشور بوده  و انگیزه‌های همکاری با سیا محرز است.»
 
بر اساس گزارش رسانه های ایران، آقای حکمتی در این دادگاه گفته است که «با ماموریت نفوذ در سیستم های اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران و تبدیل شدن به منبع خبری برای سیا وارد ایران شده بودم اما شخصا قصد ضربه زدن به ایران را نداشتم.»
 
وی گفته است که قصد داشته در ایران زندگی کند و به آمریکا باز نگردد.
 
دفاع وکیل متهم
 
خبرگزاری فارس گزارش داده که فردی به نام صمدی، وکالت آقای حکمتی را در دادگاه بر عهده داشته و او، موکل خود را «فریب خورده» آمریکا معرفی کرده است.
 
آقای صمدی گفته است: «امثال موکل من را آمریکایی ها به دام می اندازند اما وقتی پرنده تیز پرواز هزار چشم هزار گوش مستور و پوشیده از انظار را ماموران ما ، جوانان ما و چشم و گوش های ما صید می‌کنند آمریکا در تلاش برای چه چیزی است؟ جایی که عقاب پر بریزد، از پشه لاغری چه خیزد؟ موکل من چطور می‌توانسته در سیستمی نفوذ کند که هیچ احدی راه به آنجا ندارد. میکده حمام نیست، سرزده وارد نشو.»
 
وی افزوده است: در هرکجا جنبده‌ای علیه نظام جمهوری اسلامی وجود دارد و توطئه می‌کند توسط سربازان و جان برکفان خوش نام پوشیده مرام بسیار خوش مرام کشف می‌شود. لذا آیا می‌توان در چنین سیستمی نفوذ کرد؟ لذا اینجا فقط صرف قصد جرم مطرح است و ارتکاب این جرم به نظر من جرم محال است.
 
صمدی ادامه داد: آموزش هایی که موکلم دیده نیز جرم نیست؛ آیا می‌توان آموزش دیدن برای جرم را جرم تلقی کرد؟
 
این خبرگزاری در گزارش خود تصریح کرده است که قاضی صلواتی در جریان دادگاه از «زحمات و تیزهوشی های سربازان گمنام امام زمان بویژه معاونت ضد جاسوسی وزارت اطلاعات» قدردانی کرده است.
 
قاضی صلواتی در جریان دادگاه های پس از اعتراض ها به نتایج انتخابات دهم ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸، ریاست بسیاری از محاکمه های معترضان را بر عهده داشت و برای آنها احکام سنگینی صادر کرد.
 
قاضی دادگاه گفته است که به زودی برای متهم حکم صادر خواهد کرد. در صورتی که اتهام جاسوسی امیر میرزایی حکمتی به اثبات برسد، وی ممکن است بر اساس قانون مجازات اسلامی به اعدام محکوم شود.
 
امیر میرزایی حکمتی متولد سال ۱۹۸۳ در ایالت آریزونای آمریکا است و پدرش اتهام جاسوسی از سوی وی را تکذیب کرده است.
 
پدر «امیر میرزایی حکمتی» گفته است که پسرش برای دیدار مادر بزرگ های خود به ایران رفته ‌بود و هرگز برای سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا کار نکرده ‌است.
 
وی که در یک کالج عمومی در شهر میشیگان، به تدریس رشته میکروبیولوژی مشغول است به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است: «پسرش در گذشته مترجم در نیروی دریایی ایالات متحده بوده ‌است.»
 
آقای حکمتی گفته است: «در تلاش است با کمک وکلای حقوقی آزادی پسرش را به ‌دست آورد.»
 
ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، نیز خواستار آزادی فوری امیر میرزایی حکمتی شده است و گفته که آمریکا در تلاش است تا از طریق سفارت سوئیس در تهران به «امیر میرزایی حکمتی» دسترسی پیدا کند.
 
دستگاه اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی پیش از این نیز بارها از دستگیری جاسوسان وابسته به سازمان سیا  آمریکا خبر داده بود، اما این بار برای نخستین بار است که اعلام می شود فرد دستگیر شده، از زمان حضور در افغانستان تحت نظر نیروهای امنیتی ایران بوده ‌است.
+181
رأی دهید
-64

sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
باز یه سناریوی مسخره ولی‌ وقیحی!!! با این همه ناراضی سپاهی و امنیتی توی ایران نیازی به فرستادن جاسوس نیست!!! این اخبار رو فقط ساندیس خورها باور می‌کنن چون سهمیه ساندیس بیشتری می‌گیرن وگرنه اونها هم قبول نمیکردن
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 20:51
miminana - لندن - انگلستان
دیگه ایران اونقدر ناامن شده که آدم جرات نمیکنه بره سر بزنه
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 20:53
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
باز یک تأتر خونین و یک سناریو از اسلامیون وحشی دزد قاتل!! یا به سکینه ی بینوا بند کنید یا به این مرد با جرم من دراوردی جاسوسی!!!! دینتان..ریشه در خون دارد...چنانچه خون نرسد خشک میشود!!اگر ندا آقا سلطان را غرب کشت اینهم جاسوس است!!! بی‌ شرفهای ۱۰۰۰۰ پدر!!
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 21:22
sevim - مونترال - کانادا
حالا فوری اعدامش میکنند. فقط زورشون به ایرانی میرسه ولی .. دیگه نمیدونم چی بگم..این روزا تنها خوشیم اینه که بهروز جاوید تهزانی ازاد شد.. امیدوارم سریع از ایران خارج شه تا دوباره زندانیش نکردند. اه حالم گرفته از این بی عدالتی و بی قانونی..
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 22:45
morgan123 - واشینگتن - امریکا
از حالا میشه فاتحه این جوان بخت برگشته را خواند جای تاسفه.
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 23:18
birmingham - شیراز - ایران
از مسٔولان و قاضی صلواتی که می‌تونن جاسوس و هواپیما بدون سرنشین رو به این راحتی‌ دست گیر کنن تقاضا می‌کنیم که کاروانهای مواد مخدر که با الاغ و شتر از مرز زمینی‌ وارد ایران میشوند بیگیرن که فکر نکنم از دستتون بر بیاد
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 23:59
ardak-anishtayn - کیف - اوکراین
درود من عضو جدید هستم طرفدار علم عدالت قانون اساسی.
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 00:06
morgan123 - واشینگتن - امریکا
من نمیدونم آخه این جوان بیچاره دستش به کجا بند بوده که میخواسته جاسوسی کنه شاید مثلا در صف نانوایی! حالا میفهمم چرا سایت وزارت خارجه امریکا به ایرانی ها توصیه کرده که اگر میخواهید به ایران سفر کنید از قبل با آنها هماهنگ کنید تا اگر غیب شدید پیگیری کنند.
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 00:22
shahram407 - تهران - ایران
دقیقا!!! بنظر من هم باید سوار همون بهپاد جاسوسی ایشون رو بکنن با سلام و صلوات و کلی هدیه و کادو بفرستنش بره امریکا!!! در ضمن معذرت خواهی رسمی یادشون نره!!!!!هه هه ههه هه!!! بیچاره طفلکی فقط اومده بوده یک مقدار از خاک وطن رو ببره امریکا!!! زبون بسته!!!
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 12:52
PARVANE1 - برنموث - انگلستان
آردک‌آنیشتین - کیف - اوکراین با سلام و خوش آمد.
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 21:20
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.