ابراهیم یزدی به هشت سال زندان محکوم شد

 

وکیل مدافع ابراهیم یزدی، دبیر کل نهضت آزادی ایران به بی‌بی‌سی فارسی گفت موکل او در دادگاه بدوی به هشت سال زندان محکوم شده است.
به گفته محمدعلی دادخواه، آقای یزدی در دادگاه انقلاب اسلامی به مواردی مانند اقدام علیه امنیت کشور، نشر اکاذیب و همکاری با نهضت آزادی ایران متهم شده بود.
آقای دادخواه گفت که موکلش صلاحیت دادگاه در رسیدگی به اتهامات خود را قبول ندارد و به همین دلیل "از ابتدا به دفاع از خود نپرداخته است."
وکیل آقای یزدی گفت موکلش به این دلیل صلاحیت دادگاه را رد کرده که "بنابر اصل ۱۶۷ قانون اساسی، محاکمات سیاسی و مطبوعاتی باید در دادگاه عمومی و با حضور هیئت منصفه و به طور علنی برگزار شود که هیچ‌کدام از این‌ها در این دادگاه رعایت نشده بود."
ابراهیم یزدی که هشتاد سال دارد، در جلسه قبلی دادگاه خود نیز با تسلیم لایحه‌ای، ضمن برشمردن نواقص دادگاه و مغایرت شرایط رسیدگی به این پرونده با قانون اساسی و سایر قوانین جمهوری اسلامی، گفته بود که "مراتب شرعی و تصریحات قانونی" رعایت نشده و در نتیجه هر تصمیم و هر نظری که در این دادگاه اعلام و صادر شود "فاقد وجاهت قانونی است."
آقای دادخواه گفت موکلش از او خواسته که با توجه به "عدم صلاحیت دادگاه در رسیدگی به این پرونده" از ارائه دفاعیه خودداری کند.
 
'درخواست تشکیل دادگاه صالح'
ابراهیم یزدی، در مهر ماه ۱۳۸۹ دستگیر و در ۲۹ اسفند همان سال آزاد شد و هم‌زمان، خبرگزاری‌های نزدیک به حکومت ایران نامه‌ای را به نقل از وی منتشر کردند که از استعفای او از دبیر کلی این تشکل سیاسی حکایت داشت. منتقدان دولت در آن زمان اعتبار این نامه را زیر سوال بردند.
آخرین جلسه محاکمه ابراهیم یزدی، روز یازدهم آبان امسال و چند روز بعد از انتشار نامه او به راشد غنوشی، رهبر حزب اسلام‌گرای نهضت در تونس برگزار شد.
آقای یزدی در آن نامه نوشته بود که مسلمانان تجربه کافی را در ارتباط با دموکراسی ندارند و افزوده بود: "نتیجه آن است که ما مسلمانان مستبدین را سرنگون می‌کنیم و به زودی ناظر جایگزین‌های جدیدی می‌شویم."
وکیل آقای یزدی به بی‌بی‌سی فارسی گفت که یکی دیگر از دلایل رد صلاحیت دادگاه از سوی موکلش این است که در مستندات دادگاه به قانون احزاب ارجاع شده، در صورتی که "این قانون بعد از انقلاب تصویب شده، اما نهضت آزادی در سال ۱۳۴۰ تشکیل شده است و ماده چهار قانون مدنی صراحتا می‌گوید که قانون، نسبت به ماقبل اثر ندارد."
آقای دادخواه گفت که درخواست تجدید نظر در حکم دادگاه بدوی را مطرح خواهد کرد و ابراز امیدواری کرد که "دادگاه تجدید نظر در یک نگرش عادلانه و منصفانه به این ایرادات توجه کند و دادگاهی صالح برای رسیدگی به این پرونده تعیین کند."
وکیل آقای یزدی همچنین با اشاره به وضعیت سلامت موکلش گفت که او به "بیماری‌های متعددی" دچار است و پزشکان گفته‌اند که باید تحت مراقبت‌های ویژه قرار بگیرد.
+120
رأی دهید
-32

sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
آخر و عاقبت همکاری با حکومت ولی‌ وقیح همینه. این نتیجهٔ کمک به خمینی جنایت کاره.
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 20:45
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
در آان هنگام که هنگام محاکمه ی افسران میهن دوست---جیک جیک مستانت بود باید فکر این روزها را میکردی-به درک بمیر!!!
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 21:18
salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا
جای تأسف که چنین حکمی صادر شده، البته دور از انتظار هم نیست!
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 21:50
morgan123 - واشینگتن - امریکا
فقط هشت سال! خدایش کمه.
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 23:19
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
به درک، سزای خائنان به ایران که راه را برای آمدن خمینی ملعون، هندی زاده، تازی‌ تبار برای ویرانی و تباهی و جنایت هموار کردند و ملتی را ۲ دستی‌ جلوی کفتار‌های درنده انداختند و شاهی مهربان و وطن پرست را گریان کرده و به تشکیل عجوزه حکومت خونخوار اسلامی، جاهل و روانی و مرتجع کمک کردند همین است، ننگ و نفرین ابدی بر شما خونخواران.آمین
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 22:45
dara20 - تهران - ايران
چقدر جالب نوش جان مرتیکه خائن وطن فروش. همین بی‌ شرافت‌ها ایران را دچار این اسلام فاسد و حال بهم زنّ کردند. اینها دانسته به ما خیانت کردند.
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 23:32
بابک خرم دین - تهران - ایران
نوش جان مرتیکه خائن وطن فروش
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 00:17
Royan - بوخوم - آلمان
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان/ من عاشق کامنت‌های شما هستم ، و همینطور کامنت‌های دارا و سارا حرف دل‌ من را میزنید مرسی‌.
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 00:40
كيارش 88 - تورنتو - كانادا
تورو خدا ببینید عزیزان اینا خودشون بخودشون رحم و مروت ندارن وای به احوال مردم عامی
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 01:34
noshafarin - اکلند - نیوزلند
Royan - بوخم آلمان . من میگم حالا که اینطوره پس شما از این به بعد دیگه به خودت زحمت نده که بیایی چون حرف دلتو که ایران اسرایل و دارا و سارا میزنند حرف دیگران هم که روت اثری نمیزاره ... پس این دیکه چه کاریه !!.
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 01:50
Dara va sara - پرت - استرالیا
ویدئوی در اینترنت هست . که این آقا به اصطلاح روشنفکر با *ناجی*و *رحیمی* شروع به بحث و ناسزا گوئی میکند. شما باید شخصیت این فرد کینه ای و بیشعور را در این ویدئو ببینید. این کثافت از هر دو اینان میخواهد که بگویند (مرگ بر شاه) ولی تیمسار رحیمی در جواب میگوید که: تا زنده هستم اینچنین حرفی را نخواهم زد. که گویی درگیری فیزیکی مابین این ابله و تیمسار صورت میگیرد.افرادی چون این خائنین به ایران بنیان گذاران قتل. اعدام.کشتار.دزدی.دروغ .وووو بودند. پس درود به روان پاک انان که بیگناه در پشت بام مدرسه علوی کشته شدند. درود بر روان پاک انان که بی گناه و بی صدا در همان چند ماه اولیه حکومت جهل و جنون کشته شدند. که نامی از انان نیست.
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 01:55
pashmakjon - عالمو - آمریکا
واقعاً که کمشه مرتیکه عوضی‌،اول انقلاب نیچشو باز میکرد میشست جلوی اون مردان بزرگ و تحصیلکرده و با وقاحت تمام اونها را محاکمه‌ میکرد،،،خدا لعنتت کنه از همون زمان تنها آرزوم این بود که یه روزی خودت به اسیر بشی‌ ،،،،خدایا شکر
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 02:50
massoudoslo - اسلو - نروژ
آقای یزدی فکرش را میکردی !!؟ تازه این اولش بقیه رو صف هستند و همین هایی هم که شما را محاکمه میکنند هم نوبتشان میرسد .
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 04:03
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
از آقایونی به در و دیوار فحش میدن، باید سوال کرد کا آیا قبل از کامنت دادن ، فکر میکنند یا اصلا نمیدونن فکر چیه! اگه این روشنفکر‌ها در زندان باشن،دیکتاتور‌ها تو هوا ملّق میزنند! چه شاه یا خامنه‌ای! اگه شاه دیکتاتور نبود، پس پدری ما و خیلی‌ از خود ماها که میایم اینجا الکی‌ نظر می‌دیم رو حوّا، حتما ماست بودیم که انقلاب کردیم! عزیزان، انقلاب ایران بی‌ دلیل نبود، ولی‌ آن انقلاب راستین را که همین بازرگان‌ها و نبوی‌ها وو فروهر‌ها ، به کمک مردم به پاا کردند، خمینی دزدید!از همون ابتدا هم اینا با کارای خمینی مخالفت کردند ولی‌ صداشون خفه شد! حالا هم هر کی‌ به ضده این خامنه‌ای و دوستان مفتخرش حرف می‌زنه، صداش خفه می‌شه و یه عده اراذل بی‌ مغز رو آجیر میکنند که بهشون فحش بدن!
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 02:58
Dara va sara - پرت - استرالیا
Royan - بوخوم - آلمان.. دوست عزیز. نظرات شما ودیگر ایران پرستان نیز حرف دل ماست. حال زمان زمان همبستگی میباشد. حتی در این سایت. درود بر شما
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 05:17
salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا
omide por jalal - لس‌انجلس - من ۱۰۰% با شما موافقم، انگار فقط بعضی‌ دوستان میان که کامنت بزارن، و اصلا از ریشه ی قضایا خبر نداران
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 05:58
gogoli - تهران - ایران
کسانی که به دکتر یزدی اهانت میکنن همه جزو مبارزان وطن پرست و جان بر کف هستن! ماشا الله همه با ادب! همه با سواد! فقط نمیدونم چرا بر خلاف دکتر یزدی تو مملکت خودشون نموندن تا بهای عقایدشون رو بپردازن؟! فکر کنم عین اربابشون "رضا نیم وجبی" آب و هوای ایران با مزاجشون چندان سازگار نیست!
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 06:09
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
omide por jalal -مستر مسیحی‌!!!! اسلامی!!!! کامنت تو شبیه یک بسیجی!! است---اولا خودتی‌!! در ضمن هر کسی هر غلطی خواست بکند... خمینی را به جان ملت بیندازد بعد مخالف!!! می‌خواهم صد سال سیاه مخالف نبشدیزدی بی‌شرم ۱۰۰ چهره!! تو هم خوب خودت را پشت مسیح پنهان کرده ای‌!! باز هم خودتی‌!!
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 06:33
Momo Aktiv - مونیخ - آلمان
خدا را شکر ! . واقعا درست است که می‌گویند ؛ مکن چاه بهر کسی‌ ، که اول خودت افتی !، دوم کسی‌ . دورانی که با افتخار در خدمت ملّاهای ضد ایران و ایرانی‌ بود و ناظر و گاهی همدست‌شان هم بود که چه خونهایی که در دوران اینها ریخته نشد و چه کسانی‌ که عزیزانشان با دسیسه‌های سیاسی اینها راهی زندان و بند و شکنجه شدند !، من فکر می‌کنم که اینها نتیجهٔ اه و ناله‌های همان کسان و خانواده‌‌هایشان باشد ؛ که در واقع اینها دارند تقاص آن دورانشان را پس میدهند ! و این است قانون طبیعت !
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 11:35
oghab - هلسينكي - فنلاند
اعدام
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 14:29
Nur_ir - هامبورگ - المان
ابراهیم یزدی در نوفل لوشاتو پاریس اقامتگاه خمینی تا امدن به ایران مترجم . خمینی بود . یکی از خائنین و همکاری با امریکا در امدن خمینی به ایران بود .
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 15:51
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
Artemis-swتو خیلی‌ بلدی ها! عزیز بسیجی‌ خودتی اونم از نوع بی‌ مغزش! البته من مسیحی هستمو اگر چه اسلام را اصلا قبول ندارم ولی‌ مس بعضی‌ از دوستان که احترام سرشون نمی‌شه ، حاضر نیستم به هیچ مسلمان، یهودی، زرتشتیی.. اهانت کنم! و البته به بسیجیهای دلپاکی چون باکری، که در زمان کودکی من و خیلی‌ از نمک نشناس‌های دیگه واسه میهنِ ما جانشنو فدا کردن احترام میزارم .دوباره میگم هر کس که از اشتباهت خود توبه کند و از همکاسگی دیکتاتور‌ها دست بردارد، دوست ماست! اونی‌ که خمینی رو به جان ملت انداخت اینا نبودن. بلکه اینها فقط قصد مبارزه با شاهِ دیکتاتور را داشتن! تاریخ بخون،شرعی بخور! آروم میشی‌!
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 16:01
Pezhman - وين - اتريش
این که انگلیسیش خوب بود.!!!
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 16:47
Royan - بوخوم - آلمان
noshafarin - اکلند - نیوزلند/اگر قرار بود حرف امثال تو روی من اثر بذاره من هم الان تو نیوزلند داشتم جا نماز آب می‌کشیدم.
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 17:38
gogoli - تهران - ایران
ARTEMIS-SW - .پاریس - فرانسه ..." خودت" خودتی!!!.
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 19:57
bastan - ساری - ایران
royanجان من هم مثل تو.من هم تنها کامنت‌های آرتمیس ،،را می‌‌خواهم.اگر آنها حرف دل‌ تو را می‌‌نویسند. من برای یاد گیری .خیلی‌ چیز ها.آنها را می‌‌خوانم.نگاه کن چه مطالب قشنگی نوشته.وگاهی هم از ،آرش،،...ولی جداً ،،دارا و سارا،،هم قشنگ می‌‌نویسد.،خدایی،مامانش می‌‌گفت از بچگی ایران پرست بود.البته ما هم یک پسر عمو داشتیم همین جور بود.خئلی هم شجأع بود.البته ،نوشافرین ،به‌‌ شما گوش نمی کنه.پشیمون می‌شه.من می‌‌دونم.و آفرین میگم به‌‌ سلیقه تو.مرسی
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 20:33
bastan - ساری - ایران
artmis s.wعزیز سلام.از خواندن تای پیک، جداً لذت بردم.راستی‌ ،،تا یادم نرفته،من دو تا همسایه دارم .خئلی آزار و اعصاب من را خرد کرده اند.وخیلی هم مخالف شاه هستند .خوب البته نمی دانند.خواستم ،،امیل ،،آنها را بهت بدم.کمی آگاه‌شان کنی‌.وقتش را داری؟قربونت .مرسی
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 20:47
oghab - هلسينكي - فنلاند
gogoli - تهران - ایران. بقول احمدی نژاد اب بریز اونجات که میسوزه تو کمی تلاش کن ویزای اروپا یا امریکا بگیری
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 21:08
Momo Aktiv - مونیخ - آلمان
داریم میبینیم که چاه کن‌ها خود در ته چاه گرفتار شده‌اند ! و زمانی‌ که اه و ناله‌های عزیزان هموطنی که به ناحق و ظالمانه به زندان افتادند و فریاد بیگناهی سر میدادند و فله‌ای شکنجه و اعدام می‌شدند همین آقایان با قصاوت تمام با جلادان همگام و همیار بودند و صدای اه و ناله‌های آنها و عزیزان‌شان را نمی‌شنیدند !، براستی که خداوند عادل است !؛ امیدوارم این یک پند اموزیی برای ما باشد ! به هر حال گذشته گذشت ! چه دوران شاه و چه دوران خمینی ! در خاتمه به عنوان یک ایرانی‌ معتقد هستم که در شرایط کنونی آقای رضا پهلوی را فقط به عنوان یک ایرانی‌ ، ایران و ایرانی‌ دوست و شخصیت سیاسی با سواد و آگاه نسبت به نظام سیاسی کشور و آگاه نسبت به روابط بین‌الملل با برنامه‌ای منظم و مشخص و مطلوب برای آیندهٔ ایران عزیز ، مطلوب‌ترین شخصیت سیاسی است که میتواند بین تمامی ایرانیان اتحاد ایجاد کند و کشور عزیزمان را از چنگال آخوندهای شپشو و بو گندو در بیاورد و ابروی ریخته شده کشورمان را در عرصهٔ جهانی دوباره بازگردند ، به گونهٔ که در‌شان ملت ایران است . به امید اتحاد روز افزون تمامی ایرانیان و ایرانی‌ آزاد و دمکراتیک
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 02:22
gogoli - تهران - ایران
oghab - هلسینکی - فنلاند .. واقعا فرهنگ اصیل "فنلاندی" خودتو با این گلواژه ای که در کردی نشون دادی! یعنی گرفتن "اقامت" اروپا و آمریکا انقدر افتخار داره؟! حالا جا قحط بود رفتی فنلاند بساطتو پهن کردی؟! از فنلاند پرت تر و دورقوز آباد تر پیدا نکردی؟!.
‌پنجشنبه 8 دي 1390 - 06:09
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.