اولین ساخته آنجلینا جولی در سارایوو به نمایش درآمد

 

'سرزمین خون و عسل'، نخستین اثر آنجلینا جولی در مقام کارگردان که روایتی از جنگ بوسنی است، برای نخستین بار در سارایوو به نمایش درآمد.
                                              اولین ساخته آنجلینا جولی در سارایوو به نمایش درآمد  
این فیلم جنجالی داستان عاشقانه یک زن مسلمان و یک مرد صرب را در دوره ای که جنگ داخلی، پایتخت بوسنی را ویران کرده بود روایت می کند.
 
'سرزمین خون و عسل' واکنش های متفاوتی را بین تماشاگران بوسنیایی برانگیخته است؛ برخی از آنها گفته اند که این فیلم تصویر واقع گرایانه ای از حوادث آن سال ها ارائه داده است.
عده ای دیگر گفته اند که از نظر احساسی نتوانسته اند فیلم را ببینند چرا که برای آنها یادآور وحشت آن ایام بوده است.
یک تماشاچی به خبرگزاری فرانسه گفت: "این فیلم خیلی واقع گرایانه و اثرگذار است و تماشایش برای کسی که در طول جنگ در اینجا بوده، سخت است. من خیلی احساساتی هستم."
تماشاچی دیگری گفت: "زبانم بند آمده. حالم بد شده. وقتی نارنجک ها در فیلم منفجر می شد، فکر می کردم که جنگ هنوز در جریان است."
فیلم آنجلینا جولی اوایل سال میلادی جاری در سارایوو سروصدای زیادی به پا کرد چون رسانه های محلی این گونه عنوان کرده بودند که فیلم روایتگر عشق یک قربانی مسلمان تجاوز به تجاوزکننده صربش است.
گزارش ها سرانجام سبب شد که انجمن زنان قربانی جنگ به این فیلم اعتراض کند و آنجلینا جولی مجوز ساخت فیلم در این کشور را به این دلیل که فیلمنامه را به دولت ارائه نداده بود، از دست داد.
 
با وجود اینکه آنجلینا جولی بعدتر موفق به دریافت دوباره مجوز شد ولی بیشتر قسمت های فیلم در مجارستان فیلمبرداری شده است.
'سرزمین خون و عسل' داستان زوجی به نام های دنیجل و آجلا را روایت می کند که پیش از جنگ با هم رابطه داشته اند و بار دیگر با یکدیگر رو به رو می شوند - اما این بار آجلا در یک بازداشتگاه صرب که فرماندهی آن با معشوق سابقش است زندانی شده است.
این فیلم صحنه های خشونت باری از تجاوز، اعدام و سایر جنایت های جنگی را به تصویر می کشد.
آنجلینا جولی اجازه داده است که این فیلم به مدت یک هفته در پایتخت بوسنی به نمایش در آید. 'سرزمین خون و عسل' در فوریه سال ۲۰۱۲ در سینماهای بوسنی و سایر کشورهای این منطقه به نمایش عمومی در خواهد آمد.
بیشتر مخاطبان سارایوویی مسلمانان بوسنی بوده اند. بیش از ۱۰۰ هزار نفر در طول جنگ داخلی بوسنی بین سال های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ کشته شدند.
برخی از صرب های بوسنی خواهان توقیف فیلم شده اند، آنها گفته اند که این فیلم از آنها افرادی شرور به تصویر می کشد؛ ولی برخی دیگر گفته اند که می خواهند فیلم نمایش داده شود.
نیلدجکو زلنویک، مدیر مرکز فرهنگی بخش صرب نشین سارایوو گفت: "من با هر گونه توقیف آثار هنری مخالفم."
او گفت: "زمان و مخاطبان قضاوت نهایی را خواهند کرد."
این فیلم به دلیل "به تصویر کشیدن مسائل اجتماعی" مورد تقدیر انجمن تهیه کنندگان آمریکا قرار گرفته است و در مراسمی در ژانویه ۲۰۱۲ جایزه استنلی کرامر را دریافت خواهد کرد.
'سرزمین خون و عسل' همچنین نامزد جایزه گلدن گلوب در بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان شده است.
+133
رأی دهید
-25

salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا
منو یاد فیلمی از ابراهیم حاتمی کیا میندازه که سالها قبل دیده بودم ، اما اسمش رو نمیتونم به یاد بیارم، از دوستان کسی‌ یادش هست اسم اون فیلم چی‌ بوده؟
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 03:02
ali158 - مسكو - روسيه
سلام دوست عزیز از آمریکا . اسم فیلم ابراهیم حاتمی‌کیا خاکستر سبز بود یا خاکستر سرخ ، دقیقا من در ذهنم ندارم ، اما خکسترشا یادمه .
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 10:33
salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا
ali158 - مسکو - روسیه - دوست عزیز ممنون واقعا. الان یادم آوردی ،آره خاکستر سبز بود. تشکر
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 17:40
hamed-irooni - سیستان - ایران
فیلم جدایی نادر از سیمین هم رقیب این فیلم برای گرفتن جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی گلدن گلوب هست.
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 05:16
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.