صعود دوباره قیمت دلار آزاد - سکه هم گران شد

گزارش‌های منتشر شده از وضعیت بازار تهران نشان می‌دهد که با وجود کاهش نرخ طلا و دلار در بازار روز دوشنبه پنجم دی ماه، دلار بار دیگر به ۱۵۵۰ تومان رسید و سکه نیز با نرخ ۶۱۷ هزار تومان به مشتریان آن فروخته شد.

نرخ دلار و سکه در بازار ایران، که از اواخر هفته گذشته سیر نزولی در پیش گرفته بود، بار دیگر رو به افزایش گذاشت.

گزارش‌های منتشر شده از وضعیت بازار تهران نشان می‌دهد که با وجود کاهش نرخ طلا و دلار در بازار روز دوشنبه پنجم دی ماه، دلار بار دیگر به ۱۵۵۰ تومان رسید و سکه نیز با نرخ ۶۱۷ هزار تومان به مشتریان آن فروخته شد.

افزایش قیمت‌ها در بازار دلار و سکه در حالی از سر گرفته شده که در پی افت و خیزها در هفته‌های گذشته، در نهایت از اواخر هفته گذشته روند قیمت‌ها رو به کاهش گذاشت و بر اساس گزارش‌ها این روند تا روز شنبه ادامه داشت.

نرخ دلار در بازار آزاد تهران که سه‌شنبه، ۲۹ آذر توانسته بود رکورد جدید ۱۶۰۰ تومان را برای خود به ثبت برساند روز شنبه به ۱۴۴۵ تومان رسید. قیمت هر عدد سکه طرح جدید نیز که در هفته گذشته به مرز ۶۳۰ هزار تومان رسیده بود، روز شنبه به ۵۹۹ هزار تومان کاهش یافت.

با این حال سیر افزایشی قیمت‌ها در بازار سکه و دلار یک بار دیگر از روز یکشنبه از سر گرفته شد و در نهایت در روز دوشنبه دلار با قیمت۱۵۵۰ در بازار آزاد به فروش رسید. نرخ یورو نیز در بازار آزاد امروز ۱۹۶۰ تومان بود، در عین حال بانک مرکزی نرخ رسمی دلار را امروز با روندی افزایشی ۱۱۱۲ تومان و قیمت یورو را ۱۴۵۲ تومان تعیین کرده است.

از سوی دیگر در روز دوشنبه، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم در بازار به ۶۳۵ هزار تومان و طرح جدید آن به ۶۱۷ هزار تومان رسید و نیم سکه و ربع سکه نیز به ترتیب ۲۹۵ هزار تومان و ۱۵۲ هزار تومان فروخته شد که همگی نسبت به روز گذشته افزایش نشان می‌داد.

این در حالی است که به دلیل تعطیلات ایام کریسمس، نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۶۰۶ تومان ثابت مانده است.

قیمت دلار و سکه در حالی دوباره رو به رشد گذاشته که بانک مرکزی هنوز برنامه‌های آینده خود در مورد کنترل قیمت‌ها را اعلام نکرده است.

همچنین مقامات ارزی بانک مرکزی نیز هیچ واکنشی به افزایش قیمت دلار در بازار نشان نداده‌اند اما مهدی غضنفری، وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته است که رئیس جمهوری به رئیس کل بانک مرکزی دستور داده تا سریعتر بازار ارز را سر و سامان دهد.

پیشتر نیز شمس‌الدین حسینی، وزیر اقتصاد و محمد فرزین، سخنگوی اقتصادی دولت هم از دستور محمود احمدی‌نژاد به رئیس کل بانک مرکزی برای بازبینی سیاست‌های ارزی خبر داده بودند.

بسیاری از منتقدان اقتصادی معتقد هستند که دولت عملا قصد دارد با افزایش نرخ رسمی ارز و فروش ارزهای نفتی به نرخی بالاتر، درآمد ریالی خود را افزایش دهد.

اما احمدی‌نژاد گفته که اقتصاد ایران باثبات و آرام است، ذخایر ارزی و طلای ایران هیچ‌گاه در طول تاریخ تا این اندازه زیاد نبوده؛ همه انبار‌ها پر است و هیچ مشکلی وجود ندارد. اما عده‌ای می‌خواهند بازار را ناامن و متلاطم جلوه دهند.

احمدی‌نژاد پیشتر نیز تغییر و تحولات بازار ارز در ایران را نتیجه خرید‌های کلان عده‌ای دانسته بود که با تهیه مقدار فراوانی سکه درصدد برهم زدن بازار هستند.

او گفته بود که دلار در اقتصاد ایران ۹۰۰ تومان هم نمی‌ارزد اما «برخی هر چه بانک مرکزی دلار عرضه می‌کند، می‌خرند و می‌گویند باید قیمت دلار بالا رود».

+57
رأی دهید
-92

sabz 52 - بخارست - روماني
این عجب روی داره گند زده به اقتصاد ایران حالا میگه دلار ۹۰۰ تومن بیشتر نمی‌ارزه .همه بچه‌ها بیرون کشور هرچی پول فرستادن ایران ۳۰ در صد از پولشون پرید باید همه پولها رو از بانک خارج کنن تا روی این کوتوله کم شود من که نتیجه ۲ سال از کارم با این افزایش قیمت دلار از بین رفت
دوشنبه 5 دي 1390 - 14:57
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
دولت مموتی با این کارها میخواد کسری بودجه تامین کنه و بس. قیمت‌ها توی ایران هیچگاه واقعی‌ نبوده و نخواهد بود.
دوشنبه 5 دي 1390 - 15:24
amir-amir - تورنتو - كانادا
سپور سابق شهردارى که جمعى آب حوض کش ر ا به دور خود جمع کرده و دولت تشکیل داده معنى و مفهوم اقتصا د را درک مى کنند? این اوباشان تا ایران و مردم را به نهایت بیچارگى و بدبختى نرسانند دست بردار نیستند همانطور که در ۱۴۰۰ سال پیش ایران را اشغال و به فلاکت نشاندند
دوشنبه 5 دي 1390 - 15:52
selen - گنت - بلژیک
خوش بحال کسانی‌ که خیلی‌ یورو دارند من که ندارم
دوشنبه 5 دي 1390 - 16:00
tahrim - ورامین - ایران
یعنی 15500ریال مساوی شد با 1 دلار!!!!!!!!تو ایران که صبح تا شب میگن مرگ بر امریکا !پس چرا اینقدر پولشون ازش پیدا کرده!؟؟
دوشنبه 5 دي 1390 - 16:09
benetton - لندن - بریتانیا
هر وقت پوند شد ۳۰۰۰ تومان،به من خبر بدید می‌خوام ۱ پوند بفرستم ایران!!!
دوشنبه 5 دي 1390 - 16:28
shirin111 - پاریس - فرانسه
همه چی‌ آرومه من چقدر خوش حالم....اه...نژاد چقدر پررو .. به هم میخوره ازش حالم .اگه بیت و قافیه نداره ببخشید به جاش حقیقت داره
دوشنبه 5 دي 1390 - 16:35
دنیای وحشی - تهران - ایران
دنده های ملتی که سی سال پیش مثل وحشی ها ریختند تو خیابان که یک مشت آخوند گدا گرسنه وروضه خونهای سرقبر آقارو بیاورند روی کار تا برآنها حکومت کنند نرم . از قدیم گفتن کار هر بز نیست خرمن کوفتن گاو نر میخواهد و مرد کهن .ملت نادان فکر می کردند که ملایان به جز روضه خوانی و اشک خلق الله را درآوردن و دله دزدی و دزدی و دغل و حقه کاردیگری هم بلدند .
دوشنبه 5 دي 1390 - 22:47
Royan - بوخوم - آلمان
ساله ۵۷ ملت ایران انقلاب نکرد خود کشی کرد ،خودکشی فرهنگی‌ و تمدنی و اقتصادی و سیاسی و اجتماعی و.... ملتی که شرافت و اصالت خودش را به پای یک مشت روشنفکره توده‌ ای زده ریخت و یک مشت توده‌ روشفکر زده ازشون پدید آمد ایران را به این روز انداختن.
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 02:33
habibollah - تهران - ايران
حالاهی بگومرگ برآمریکا.هی هی هی هی . کارخوددولته.یه روزنرخ اعلام میکنه یه مقدارمیاره پایین وازدست مردم دلاروسکه روجمع میکنه ویکی دوروزبعدش بازارروبه حال خودش رهامیکنه تاهمینجوری قیمت بره بالا. قیمت دلارروزبروزتوی دنیاداره میادپایین ولی توایران روزبروزهمینجوری میره بالا. یادتون باشه احمقی نژادمیگفت دلارآمریکاروبه زواله ودرآینده نزدیک به کاغذبی ارزش تبدیل میشه.ولی همونطورکه داریم میبینیم این پول ایرانه که شده کاغذبی ارزش نه دلار. ایناهرچی میگن دروغه وبازارگرمی کارخوددولته. کارخونه پورشه دیروزاعلام کردکه 24تاسفارش پورشه داره که ارزش هرکدومش بالای 500میلیونه.ازاین 24تاپورشه 12تاش سفارش ایران بوده. دیگه بقیشو بخون دیگه.
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 03:33
mortimer - اصفهان - ایران
habibollah:من می تونم حدس بزنم که اون پورشه ها از نوع پانامرا و احیانا توربو بوده اند با این قیمت ها. ولی اصل حرف شما کاملا درست است.
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 10:46
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.