گورباچف: پوتین از قدرت کناره گیری کند

 

میخاییل گورباچف، دبیر کل پیشین حزب کمونیست و آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی، می گوید: اگر به جای ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه بود، برای حفظ اعتبار خود، از قدرت کنار می رفت.
گورباچف روز یکشنبه در مصاحبه ای با رادیو مسکو گفت، در نخستین سال های به قدرت رسیدن ولادیمیر پوتین از او حمایت می کرد، اما اکنون فکر می کند، انتقادهای زیادی به پوتین، وارد است.
آقای گوباچف گفت: من با ولادیمیر پوتین از نزدیک آشنا هستم. در سال های اولیه کارش، کمک های زیادی به او کردم، هم در داخل و هم در خارج. درباره این مسائل با او زیاد صحبت می کردم و از او حمایت می کردم. به نظرم در آن موقع استحقاقش را داشت. اما بعدها چیزهایی پیش آمد که دیگر نتوانستیم به ارتباطمان ادامه دهیم.
گورباچف می گوید: دوران پوتین که از سال ۱۹۹۹ شروع شده، به پایان رسیده است. پوتین سه دوره خدمت کرده، دو دور به عنوان رییس جمهوری و یک دوره به عنوان نخست وزیر. سه دوره کافی است. کافی است، چون دور خودش، گروه ها و باندهایی درست کرده، و چیزهای زیادی هست که باید از بیخ و بن پاکسازی شوند.
این مطالب هنگامی از طرف گورباچف مطرح می شود که خیابان های مسکو صحنه تظاهرات هزاران نفر از کسانی است که خواهان برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی در روسیه هستند. این انتخابات در روز ۴ ام ماه دسامبر جاری، برگزار شد و در آن حزب حاکم، تحت رهبری پوتین، با اختلاف ناچیزی اکثریت کرسی های مجلس دوما را به دست آورد.
گورباچف می افزاید: پوتین باید به جای پافشاری و شرکت چندین باره در انتخابات ریاست جمهوری آینده، خود با متانت از صحنه قدرت سیاسی، خارج شود. هیچکس در سال ۱۹۹۱ از من نخواسته بود از قدرت کنار بروم، من خودم اعلام کردم که دوران ریاست جمهوریم، تمام شده است و توضیح دادم که چرا. او هم باید همین کار را بکند. من اگر جای او باشم این کار را می کنم. به نظرم بهترین کار است، چون حداقل یک خاطره مثبتی از آدم به جا می ماند.
از زمانیکه پوتین و دمیتری مدودف، رییس جمهوری، اعلام کردند که قصد دارند سال آینده جایشان را با هم عوض کنند، از میزان محبوبیت پوتین در روسیه تا حد قابل ملاحظه ای، کاسته شده است.
این خبر برای بسیاری از روس ها به معنای زیر پا گذاشتن دموکراسی تلقی می شود.
+71
رأی دهید
-22

khosh bavar - يزد - ايران
گورباچف نظرت در مورد ایران و تاریخ آن چیست که آفت الله ولایت قبیح خامه یی بمدت ۲۰ سال در راس قدرت هست و بتازگی هم قصد رئیس جهمری شدن را هم دارد ( سر پیری و معرکه گیری ) !?
دوشنبه 5 دي 1390 - 13:52
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
اگه پوتین بره کنار کی‌ میخواد بیاد سر کار؟!!! گالش و دمپایی؟!!! یه چیزی تو مایه‌های مموتی و خامنه‌ای؟!!!
دوشنبه 5 دي 1390 - 15:53
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.