تشدید خشونت در سوریه در آستانه ورود ناظران اتحادیه عرب

 

همزمان با از سرگیری خشونت‌ها در شهر حمص سوریه، قرار است که تعداد بیشتری از ناظران اتحادیه عرب، وارد آن کشور شوند.
سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده است که روز دوشنبه ۲۶ دسامبر ۲۰۱۱، دست کم ۱۳ نفر در جریان تیراندازی و پرتاب گلوله‌های خمپاره کشته شده‌اند.
                                                 تشدید خشونت در سوریه در آستانه ورود ناظران اتحادیه عرب
 
یکی از گروه‌های عمده مخالفان دولت سوریه از ناظران اتحادیه عرب خواست که از حمص، از مراکز اصلی تظاهرات اعتراضی که در ماه‌های اخیر دستخوش ناآرامی‌های بسیار بوده است، دیدن کنند.
قرار است ناظران اتحادیه به منظور یافتن راه حلی برای پایان دادن به خشونت‌ها وارد سوریه شوند.
حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه می‌گوید که علیه باندهای مسلح در نبرد است و سازمان ملل متحد نیز اعلام کرده است که در جریان سرکوب مخالفان دولت آن کشور تاکنون بیش از پنج هزار نفر کشته شده‌اند.
گزارش‌ها حاکیست که همزمان با محاصره منطقه بابا عمرو در شهر حمص توسط نیروهای دولتی، عملیات مرگباری در این ناحیه روی داده است.
فعالان می‌گویند که طی چند روز گذشته شماری از مردم در اثر اصابت گلوله‌های خمپاره و رگبار مسلسل در این شهر کشته شده‌اند و انتظار می‌رود حمص اولین شهری باشد که ناظران اتحادیه عرب از آن دیدن می کنند.
جیم میور، خبرنگار بی بی سی در بیروت می‌گوید که نحوه دیدار و عملکرد ناظران اتحادیه عرب در شهر حمص می‌تواند نشان دهنده آن باشد که آیا آنها از امکان دسترسی نامحدود و همچنین امنیت لازم برای دیدار از نقاط مختلف سوریه برخوردارند یا نه.
اعتراض علیه حکومت بشار اسد از ماه مارس در شهرهای مختلف سوریه آغاز شده است.
از آنجا که دولت سوریه به رسانه های خارجی اجازه فعالیت آزادانه و پوشش خبری تحولات این کشور را نمی دهد، تایید مستقل گزارش‌های منتشر شده در مورد حوادث جاری در این کشور ممکن نبوده است.
 
تصاویر تکان‌ دهنده
 
چند روز پس از آن که یک هیات نه نفره به منظور فراهم کردن تدارکات سفر ناظران اتحادیه عرب به سوریه سفر کرد و قرار است روز دوشنبه، حدود ۵۰ نفر از ناظران اتحادیه طی چند ساعت آینده وارد این کشور شوند
گفته می‌شود که این عده به گروه‌های کوچک‌تری تقسیم خواهند شد و طبق توافق با مقامات سوری باید بتوانند برای بررسی اتفاقات این کشور، آزادانه از هرکجا که خواستند دیدن کنند.
تعداد ناظران سرانجام به ۲۰۰ نفر افزایش خواهد یافت و براساس برنامه قرار است که این عده با مخالفان دولت و مقامات سوری دیدار و مذاکره کنند.
دیروز شورای ملی مخالفان دولت سوریه که شماری از مخالفان دولت بشار اسد در آن عضویت دارند، از ناظران اتحادیه عرب خواست بدون تاخیر از شهر حمص و مناطق مختلف آن دیدن کنند.
آنها همچنین گفتند که "از اوایل صبح، محله بابا عمرو در مجاورت شهر حمص تحت محاصره نیروهای ارتشی قرار گرفته است و بیم آن می‌رود که چهار هزار سرباز دولتی به آن منطقه حمله کنند".
شورای ملی مخالفان افزود: "شمار نامعلوم دیگری از مردم کشته و دست کم ۱۲۰ نفر در این منطقه زخمی شده‌اند".
به گزارش خبرنگار بی بی سی، تصاویر ویدئویی تکان دهنده‌ای بر روی اینترنت قرار گرفته است که اجساد خونین چهار مرد جوان و یک زن را نشان می دهد که با شیون و زاری از جامعه بین المللی درخواست کمک می کند.
دیروز فعالان مخالف دولت و گروه‌های حقوق بشری در سوریه گفتند که دست کم ده نفر از جمله ۵ نفر در نتیجه حملات واحدهای ارتشی در شهر دیرالزور در شرق سوریه کشته شده اند.
دو روز پیش بر اثر انفجار دو خودروهای بمب گذاری شده در دمشق ۴۴ نفر کشته و بیش از ۱۵۰ نفر مجروح شدند.
مقامات سوری شبکه القاعده را مسئول این حملات انتحاری دانستند، اما مخالفان گفتند که نیروهای امنیتی احتمالا در این حادثه دست داشته‌اند تا ناظران اتحادیه عرب را قانع کنند که حکومت این کشور با تهاجم گروه های تروریستی روبروست.
به واسطه حضور مستمر و فشرده نیروهای امنیتی در دمشق، پایتخت، این شهر به اندازه شهرهای مرکزی و شمالی دستخوش ناآرامی‌ و خشونت‌ نبوده و تظاهرات اعتراضی عمدتا به مناطق حومه دمشق محدود شده است.
ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه ابراز امیدواری کرده است که ناظران اتحادیه عرب به ادعاهای دولت مبنی بر دست داشتن باندهای مسلح در خشونت‌های آن کشور پی ببرند.
+39
رأی دهید
-31

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.