دو ایرانی دیگر در سوریه ربوده شدند

در حالی که هنوز از سرنوشت پنج ایرانی که هفته گذشته در سوریه مفقود شدند خبری نیست، روزنامه جام جم در شماره روز یک‌شنبه خود از ربوده شدن دو «متخصص» ایرانی دیگر در شهر حمص سوریه، یکی از نقاط اصلی اعتراضات ضدحکومتی، خبر داده است.

                                                   دو ایرانی دیگر در سوریه ربوده شدند

با این حساب تعداد ایرانی‌هایی که گفته می‌شود در سوریه ربوده شده‌اند به هفت تن می‌رسد.

هفته گذشته سفارت ایران در دمشق، پایتخت سوریه، در بیانیه‌ای اعلام کرد که پنج شهروند ایرانی که از «مهندسین و کارشناسان فنی» پروژه نیروگاه ۴۵۰ مگاواتی جندر در حوالی شهر حمص بودند، بامداد روز چهارشنبه، ۳۰ آذرماه، توسط افراد مسلح ربوده شده‌اند.

پیشتر برخی از رسانه‌های غیررسمی این ایرانی‌های ربوده شده را از اعضای سپاه پاسداران معرفی کرده و ادعا کرده بودند که آنها برای همکاری در سرکوب اعتراضات مردم سوریه به این کشور اعزام شده بودند.

این در حالی است که روزنامه جام جم، وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی، این افراد را «پرسنل یک شرکت پیمان‌کاری شاغل در طرح نیروگاه برق جندر» معرفی کرده است.

روزنامه جام جام همچنین می‌گوید که دو نفر اخیر «در حال پیگیری وضعیت» پنج نفر ربوده شده هفته گذشته بودند که خود به همان سرنوشت دچار شده‌اند.

در همین حال محمدرضا رئوف شیبانی، سفیر ایران در دمشق، بی هیچ توضیحی چنین اظهار نظر کرده است که «ربایندگان در درجه اول می‌خواهند با به‌کارگیری اهرم رعب و وحشت جمهوری اسلامی را برای تغییر موضع خود در قبال تحولات سوریه تحت فشار قرار دهند».

آن طور که در گزارش روزنامه جام جم آمده است، آقای شیبانی در عین خبر دادن از تشکیل «کمیته امنیتی نجات» و چنین اظهار نظری توضیح نداده است که آیا مقامات ایرانی ربایندگان را شناسایی کرده یا با آنها تماس برقرار کرده‌اند یا خیر.

جمهوری اسلامی ایران، بزرگ‌ترین حامی سوریه در منطقه، از ۹ ماه پیش که اعتراضات مردمی به حکومت بشار اسد در سوریه آغاز شد عمدتا از اسد و روایت رسمی از ناآرامی‌ها در این کشور حمایت کرده است.

از سوی دیگر مخالفان حکومت بشار اسد نیز جمهوری اسلامی ایران را به همکاری با حکومت او در سرکوب معترضان سوری متهم می‌کنند.

شهر حمص یکی از کانون‌های اصلی اعتراض به حکومت بشار اسد است و طی هفته‌های اخیر شاهد سرکوب گسترده اعتراضات توسط نیروهای امنیتی دولت سوریه بوده است.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ‌ایرنا، هفته گذشته خبر داد که سفارت ایران در دمشق از مقامات سوریه خواسته است «به منظور شناسایی ربایندگان و آزادی سریع پنج مهندس ایرانی ربوده شده» فوری اقدام کنند.

+92
رأی دهید
-19

choobin - مانیلا - فیلیپین
با تجاوز یا بی‌ تجاوز؟هر خوردن زرد آلو پس دادنی هم داره......
دوشنبه 5 دي 1390 - 04:02
hashamdar - تهران - ایران
دم مردم سوریه گرم که خوب راه رو پیش میبرند و واقعا کاراشون قابل تحسین هستش، به امید رهایی مردم در سوریه از دست بشر اسد کثیف...
دوشنبه 5 دي 1390 - 04:23
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
باید بلای ناگهان بشوند بر سر مزدوران رژیم آخوندیسم و تلافی تمام شهیدان سوریه را از مزدوران آفت الله اسـ... بگیرند تا درس عبرتی شود برای دیگر سپاهیان جنایتکار نظام آخوندیسم.
دوشنبه 5 دي 1390 - 05:14
پریستوک - تهران - ایران
ممنون و خسته نباشید خدمت خواهران و برادران معترض سوری. کاش کمی از این غیرت شما در وجود ایرانی های مغرور و توخالی بود.
دوشنبه 5 دي 1390 - 05:29
suhail - دبی - امارات
چاه کن عاقبت خودش در چاه می افتد
دوشنبه 5 دي 1390 - 05:38
mortimer - اصفهان - ایران
ار ربایندگان می خواهیم که کاری با این تروریست های مزدور عزیز نداشته باشند!
دوشنبه 5 دي 1390 - 05:55
harrp - وین - اتریش
این جاسوس‌های ایرانی‌ الان تو اسرائیل پیش امام موسی‌ صدر دارن ۲۱ بازی میکننو واسه هم زیرو رو میکشن
دوشنبه 5 دي 1390 - 07:24
uuu.2010 - تبریز - ایران
مهندس‌های ایرانی‌ ! شما بخونید برادران سپاهی گردن کلفت که شکم‌هاشون از پول مردم بیچارهٔ ایران و سوریه پر شده اونجا دارند به برادران سوری کمک می‌کنن تا مردم رو بهتر سلاخی کنن..کاملا طبیعی هست... مردم اونجا چه نفرتی دارند...
دوشنبه 5 دي 1390 - 06:35
bita tehrani - ونکوور - کانادا
"ربایندگان در درجه اول می‌خواهند با به‌کارگیری اهرم رعب و وحشت جمهوری اسلامی را برای تغییر موضع خود در قبال تحولات سوریه تحت فشار قرار دهند»."خیاط تو کوزه افتاد؟؟!!
دوشنبه 5 دي 1390 - 08:03
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
حالا معلوم نیست که چه بلایی سرشون میاد!!! اگه مخالف‌های فشار اسد کهریزک درست کرده باشند چی‌؟!!! سربازان گمنام ولی‌ وقیح چی‌ میکشن!!!
دوشنبه 5 دي 1390 - 12:48
dara20 - تهران - ايران
به درک اینها همه مزدوران سپاه یا آدمکشان وزارت اطلاعات رژیم فاسد اسلامی هستند. مرغی که برای حکومت کثیف اسلامی تخم بگذارد باید از پشت سرش را برید.
دوشنبه 5 دي 1390 - 14:31
miminana - لندن - انگلستان
mortimer o harrpخیلی‌ بامزه بود
دوشنبه 5 دي 1390 - 16:13
kurosh_alman - فرانکفورت - آلمان
هیچ مهندسی محال هست در این وضعیت بحرانی برس سوریه بخواد مهندسی کنه...اینها برادران قدس هستند...من از صمیم قالب خوشحالم که مردم سوری این‌هارا ربوده اند ...۷ مزدور و جیره خور کمتر..خدارو شکر.
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 00:01
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.