دادگستری آذربایجان شرقی: امکانات رجم سکینه محمدی را نداشتیم

 

 
یک مقام قضایی ایران می‌گوید که اجرای حکم اعدام سکینه محمدی آشتیانی، زنی که حکم سنگسارش در پی اعتراضات گسترده بین المللی متوقف شده، به نظر رئیس قوه قضائیه و فقها بستگی دارد.
                                            دادگستری آذربایجان شرقی: امکانات رجم سکینه محمدی را نداشتیم
به گزارش خبرگزاری فارس، مالک اژدر شریفی، رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی روز یکشنبه ۴ دی، ۲۵ دسامبر درباره حکم اعدام سکینه محمدی آشتیانی، گفت: "منتظریم ببینیم آیا می توان کسی را که محکوم به رجم (سنگسار) شده است، با چوبه دار اعدام کرد یا خیر و بلافاصله پس از دریافت نتیجه، حکم را اجرا خواهیم کرد."
 
سکینه محمدی آشتیانی در سال ۲۰۰۶ به اتهام مشارکت در قتل همسرش به ده سال زندان و ارتکاب "زنای محصنه" به سنگسار محکوم شد.
به دنبال فشارهای جهانی برای جلوگیری از اجرای حکم سنگسار، قوه قضائیه ایران اعلام کرد که خانم آشتیانی به جرم دست داشتن در قتل همسرش به قصاص محکوم اما حکم سنگسار وی معلق شده است.
آقای شریفی در جمع دانشجویان دانشگاه تربیت معلم آذربایجان، درباره اجرا نشدن حکم سنگسار خانم محمدی گفت که "چون ما امکانات اعدام با رجم را نداشتیم" موضوع را به محمود هاشمی شاهرودی رئیس قوه قضائیه وقت، ارسال کرده‌اند.
آقای شریفی گفت که با تغییر رئیس قوه قضائیه، صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه این نظر را داشته است که چون هدف اصلی اعدام است پس اگر امکان رجم نیست به لحاظ فقهی می‌شود اعدام را با چوبه دار انجام داد.
به گفته آقای شریفی، رئیس قوه قضائیه در این باره دستور داده است: "قدری صبر کنیم تا با فقهای دیگر بحث شود و نتیجه دقیق و روشنی اتخاذ شود."
آقای شریفی با تاکید بر اینکه منتظر نتیجه بررسی‌ها درباره نحوه اعدام خانم محمدی است گفت که خانم محمدی به اتهام مشارکت در قتل شوهرش به ده سال زندان محکوم شده و "چون متهم در حال سپری کردن دوران مجازات معاونت در قتل و در زندان است گفتیم مشکلی وجود ندارد و عجله‌ای در کار نیست."
پیش تر یک مقام قضایی ایران اعلام کرده بو دکه خانم آشتیانی از زندان به مرخصی رفته است.
او ابتدا در سال ۲۰۰۶ به اتهام رابطه "نامشروع" با دو مرد پس از فوت شوهرش - ابراهیم قادرزاده - به شلاق محکوم شد اما چند ماه بعد در جریان محاکمه مردی که به قتل شوهر او متهم بود بار دیگر اتهام "زنای محصنه" علیه او مطرح شد.
همین اتهام بود که به صدور حکم سنگسار برای او منجر شد. دیوان عالی ایران حکم سنگسار را در روز ۲۷ مه ۲۰۰۷ تایید کرد.
گروه دیده بان حقوق بشر که پرونده او را دنبال کرده می گوید که خانم آشتیانی گفته است که اقرارهایش نزد بازجویان در زمینه زنا تحت تهدید بوده و آن را پس گرفته است.
مقام های ایرانی در ماه ژوئیه ۲۰۱۰ از طریق سفارت این کشور در لندن به رسانه های غربی اطلاع دادند که حکم سنگسار خانم آشتیانی معلق شده است.
رسانه‌های وابسته به دولت ایران بارها در برنامه‌هایی اقدام به پخش "اعترافات" خانم آشتیانی کرده اند که او در آنها اتهام مشارکت در قتل شوهر را می پذیرد.
+109
رأی دهید
-118

KOROSH2500 - برمینگام - انگلستان
اگر زبان بگشایم و اعتراف کنم که این عمل ناپسندانه از کتاب مقدس و آسمانی سرچشمه گرش بوده. مرا انکارپذیران به باد انتقاد خواهند گرفت. ولی خیالی نیست. ما از ان بیدها نیستیم که از این بادهای سرگردان در خود لرزه احساس کنیم و آنچه در اندیشه و خردمان جای دارد بدون هیچ تردیدی به زبان جاری می کنیم و واقعیت دروغ و حقیقت را به چشم ناطق رسوا میکنیم...
یکشنبه 4 دي 1390 - 18:28
دنیای وحشی - تهران - ایران
جمهوری اسلامی متاسفانه معتاد کشتن و اعدام و خونریزی هستندکه البته بعدازسی سال تکرار و مکررات کاری برای هرکسی یا گروهی میتواند اعتیاد غیر قابل ترک شدنی ایجاد کند .بنابراین هیچ راهی جز از بین بردن این حکومت رعب و وحشت نیست .درضمن چطور وقتی زنا محسنه و غیر محسنه می کند هرگززززز بااین شدت و سماجت دنبال تنبیه و یا مجازاتش نیستید ؟!ولی وقتی همین عمل از سمت و سوی زن ببیچاره درصورت حماقت و یا عمل انجام شده صورت می گیرد مثل کنه آنقدر به او می چسبید تا نفسش را بگیرید .یکی از دلایلی که جمهوری اسلامی اسرار برمحازات مرگ سکینه دارند فقط به خاطر لجاجت ابلیس گونه خودشان با بشریت و دنیای غرب و کشورهای دیگر است که همه بارها و بارها از دولت ایران خواسته بودند تا از مجازات سکینه چشم پوشی کنند و حتی رییس جمهور برزیل چند وقت پیش از ایران خواسته بود که اورا به برزیل بفرستند تا درپناه آنان باشد که ایران نپذیرفته بود .زیرااااااا ایران میخواهد که به دنیا حماقت خود را ثابت کند که حرفشان یکی است و رد خور نیز ندارد .
یکشنبه 4 دي 1390 - 21:20
دنیای وحشی - تهران - ایران
چنانچه ملایان باهمان لجاجت و پشتکاری که سعی دارند درمقابل اعتراضات دنیا بایستند تا هرروز به قتل و کشتارشان بخصوص درخصوص این زن اصرار بورزند و ادامه دهند درامور کشورداری نیز برای داشتن قانون صحیح برمبنای اصول صحیح اسرار می ورزیدند و دنبال می کردند .قطعا الان کشور ما بعداز گذشت سی سال می بایستی درزمره کشورهای توسعه یافته قرار می گرفتند و مانند عقب افتاده های ذهنی هنوز هم درزمره کشورهای درحال توسعه نمی بود.
یکشنبه 4 دي 1390 - 21:25
سربازان گمنام امام زمان - تهران - ایران
امیدوارم آقای لاریجانی بهترین تصمیم رو بگیره تا بهانه دست این وطن فروشا نده.
یکشنبه 4 دي 1390 - 15:26
Nur_ir - هامبورگ - المان
بیاد این جوک افتادم / بیچاره سکینه محمدی . بعد ازاینهمه فشارها و دوراز. فرزندانش ودرسخت تزین شرایط زندان . شیون یکبار ومرگ یکبار بخدا بهتره. درگیری با شیر. یارو داشت واسه دوستش تعریف میکرد: آره، چند وقت پیش داشتم توی جنگل می رفتم، که یک دفعه یک شیر وحشی بهم حمله کرد، منم نتونستم فرار کنم اونم منو گرفت و خورد. دوستش میگه: آخه چطوری میشه؟ تو که الان زنده ای و داری زندگی می کنی!!. یارو میگه: ای بابا، کدوم زندگی؟ تو هم به این میگی زندگی؟؟.
یکشنبه 4 دي 1390 - 16:20
love-iran - چابهار - ایران
که او در آنها اتهام مشارکت در قتل شوهر را می پذیرد.خجالت نکشید بگید شوهر اش هم مریض شده مرده بد از جایی که دولت با همه مشکل داره میخواد اعدام اش کنن زده شوهر بیچارش رو چپه کرد میخواین بهش گل هم بدن
یکشنبه 4 دي 1390 - 17:54
morgan123 - واشینگتن - امریکا
اسلام=سنگسار
یکشنبه 4 دي 1390 - 18:25
seven11 - بوداپست - مجارستان
این خبرها رو اینقدر با آب و تاب منتشر نکنید الآن تو اسکاندیناوی سوئدیها و نروژیها و دانمارکیها اشک تمساحشون سرازیر میشه و غصه میخورند!!! در ضمن اگر امکانات برای سنگسار نیست خود آقای لاریجانی با دست مبارکشون گلوی این خانم رو تا حد مرگ فشار بدهند تا آرامش خاطر رهبر فراهم بشه.
یکشنبه 4 دي 1390 - 18:26
kurosh-h - گوتنبرگ - سوئد
دوست عزیز. از بودا پست ، اشک تمساح مردم اسکاندیناوی ؟!!!! فکر می‌کنم به مردم انسان دوست اینجا کم لطفی‌ داری !
دوشنبه 5 دي 1390 - 01:19
اميراردلان - تهران - ايران
درود KOROSH2500 - برمینگام - انگلستان فراموش نکنید قرآن توسط سلمان فارس جمع آوری شده کم یا زیاد شدن آن بعید نیست اسلام و کلیه ادیان و آیینهامخالف با کشتن افراد میباشند بدرود
دوشنبه 5 دي 1390 - 03:33
seven11 - بوداپست - مجارستان
kurosh-h - گوتنبرگ - سوئد نه کم لطفی نمیکنم، میدونم به گرسنگان زیاد غذا میدهند تا آنها به موقع ....
دوشنبه 5 دي 1390 - 14:03
gol andam - ژنو - سویس
متأسفانه این خانه از پای بست ویران است ،،،تا این رژیم هست و به خفقان ادامه میده تا وقتی‌ مرد سالاری و زور گوی هست این اتفاقات هم هست ،،،
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 09:59
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.