بهار عربی آیینه عبرت حاکمان عربستان سعودی

 

دستاوردهای "بهار عربی" بر روابط اقتصادی ـ اجتماعی حاکم بر عربستان سعودی بی‌تأثیر نبوده است. سیاستمداران این کشور اکنون می‌کوشند در چارچوب اجرای اصلاحاتی نه چندان اساسی، از گسترش دامنه‌ی نارضایتی‌های مردم جلوگیری کنند.
اغلب ساکنان منطقه‌ی خلیج فارس در ابتدای شکل‌گیری "انقلاب یاس" تونس به‌گونه‌ای رفتار می‌کردند، گویی این انقلاب در دوردست‌ها رخ داده است و با شرایط اجتماعی ـ سیاسی کشور آنان در پیوند نیست. ولی هنگامی‌ که حسنی مبارک، پس از اعتراضات گسترده‌ی مردم مصر فرار کرد و امیرنشین‌های خلیج به خود آمدند، جوانان این جوامع نیز به نقش خود آگاه شدند‌.
 
به نظر توماس بیرینگر، مدیر بنیاد کنراد آدنائر در ابوظبی، رویدادهایی که در طول "انقلاب" در مصر رخ می‌داد، این‌که مردم یک‌باره از جا برخاستند و حق خود را طلب کردند، در «مخیله‌ی یک حاکم ۸۰ ساله که ۵۰ سال از عمرش را حکومت کرده بود، نمی‌گنجید».
 
بیرینگر می‌گوید که این امیرنشین‌ها، ناآرامی‌های مصر را زاده‌ی "توطئه‌ی نیروهای شریر که منافع خارجی‌ها" را در نظر دارند، ارزیابی می‌کردند و هنوز هم نتوانسته‌اند «با تفاهم با خواست‌های جوانان کشور خود روبرو شوند».
 
مدیر بنیاد کنراد آدنائر، با این‌حال اذعان دارد که به استثنای بحرین، در حال حاضر در امارات متحده‌ی عربی دشواری‌های اجتماعی چشم‌گیری وجود ندارد، ولی «ما شاهد آنیم که نسل جوان این امیرنشین‌ها آگاه شده و جسارت ابراز خواست‌ها و اعتراض‌های خود را به دست آورده‌ است».
 
سهمیه‌بندی برای جوانان سعودی
 
حاکمان این امیر‌‌نشین‌ها، با این‌حال می‌کوشند با پیاده‌کردن برنامه‌های اصلاحی از وقوع انقلاب‌هایی چون "انقلاب یاس" در کشورهای خود جلوگیری کنند. از جمله‌ی این اقدامات در عربستان سعودی، تصویب طرح "بومی‌کردن بازار کار" این کشور در ماه‌ گذشته بوده است.
بر اساس این طرح بومی‌سازی، شرکت‌های داخلی و خارجی موظف به اجرای برنامه‌ی "سهمیه‌بندی استخدام جوانان بومی" شده‌اند. این برنامه که برای مبارزه با بیکاری تنظیم شده، در پی انتقاد شدید جوانان بومی از سیاست دولت مبنی بر حمایت از طرح‌‌‌ اشتغال نیروی کار خارجی در این سلطان‌‌نشین، به مرحله‌ی اجرا درآمده است.
 
آندرآس هرگن‌روتر، نماینده‌ی بخش "اقتصاد آلمان برای عربستان سعودی" در ریاض، چند و چون طرح "بومی‌کردن بازار کار" عربستان را این گونه توضیح می‌دهد: «هفت میلیون از جمعیت ۲۸ میلیونی این امیرنشین، خارجی هستند. از سوی دیگر نرخ بیکاری جوانان بومی، نسبتاً بالاست و در حال حاضر، بنا به آمار "سازمان جهانی کار" به ۳۱ درصد می‌رسد. در نتیجه به تازگی بخشنامه‌هایی صادر شده که شرکت‌ها را موظف به استخدام جوانان بومی می‌کند.»
 
بر اساس مفاد این بخشنامه‌ها، شرکت‌های ساختمانی باید ۵ درصد از کادر اشتغالی خود را از نیروی کار بومی تأمین کنند. این میزان در کارگاه‌های تولیدی و مونتاژ، به ۱۵ درصد می‌رسد. بخش خدمات عمومی موظف است ۳۰ درصد و بانک‌ها و بیمه‌ها، حدود ۵۰ درصد همکاران خود را از میان داوطلبان بومی استخدام کنند.
 
اجرای طرح "سهمیه‌بندی جوانان بومی" برای بسیاری از شرکت‌ها آسان نیست. اغلب بومی‌های سعودی اشتغال در بسیاری از بخش‌ها را دون شأن خود می‌دانند. شرکت‌های خارجی‌ای که موظف به اجرای "برنامه‌ی سهمیه‌بندی" شده‌اند، به ویژه از این نظر با دشواری‌های زیادی روبرو هستند.
 
سطح نازل آموزش جوانان
 
از دیدگاه آندرآس هرگن‌روتر، یکی دیگر از مسائلی که به نارضایتی نسل جوان عربستان سعودی دامن می‌زند، معضل آموزش و سطح نازل آن در این شبه‌جزیره است.
 
این کارشناس آلمانی می‌گوید: «۲۶ درصد بودجه‌ی این کشور که بالغ بر ۴۰ میلیارد دلار است، در بخش فرهنگ و آموزش سرمایه‌گذاری می‌شود؛ و این بودجه‌ی کمی نیست. همه می‌دانند که عربستان، مشکل پول ندارد.»
 
کارشناسان سیاسی، در همین رابطه بر این باورند که حاکمان سعودی تا کنون با خرج دلار‌های نفتی، موفق به تأمین "ثبات و امنیت" در عربستان شده‌اند. ولی آن‌‌ها می‌پرسند: «آیا این پول‌ها می‌توانند استحکام قدرت شاهزاد‌گان را در منطقه‌ی خلیج فارس برای همیشه تضمین کنند؟»
+70
رأی دهید
-25

afshin71741 - تهران - ایران
انقلاب مصر و نابودی شوروی رو که امام پیشبینی کرده بودند. به امید نابودی آل سعود و آمریکا.
یکشنبه 4 دي 1390 - 14:15
compatriot - تورنتو - کانادا
نه هیچی تضمینی نیست!lol
یکشنبه 4 دي 1390 - 14:35
red.boy - تهران - ایران
حکومت آل سعود پاک ترین حکومت در منطقه است. با حمایت آمریکا هیچ خدشه ای به این حکومت وارد نمیشود. مطمئن باشید.
یکشنبه 4 دي 1390 - 14:37
Shahram khosh maram - تهران - ايران
من واقعا امیدوارم حکومت عربستان عوض شود چون مجموعه ای از افراطی ترین مسلمانها را در خود دارد و همیشه پشتیبان گروههای اسلامی تندرو مثل طالبان و سپاه صحابه پاکستان و سلفی های مصر و سودان و سومالی و ... بوده. ولی متاسفانه بعید میدانم امریکا این ریسک بزرگ را قبول کند و اجازه تغییر بدهد انهم در این زمان که قیمت نفت. بالاست و سوریه و مصر و عراق و یمن بی ثبات و نیاز به تحت فشار قرار دادن ایران زیاد.
یکشنبه 4 دي 1390 - 23:11
love-iran - چابهار - ایران
afshin71741 - تهران - ایران. اخه اون موقع امام رو مردم رو ماه دیده بودن یادتونه دیگه
یکشنبه 4 دي 1390 - 16:39
bkherebati - پونا - هندوستان
امامت اگر غیب گو بود ....در مورد احمد گریان یک کاری میکرد ...وباز هم اگر غیب.....گو بو می فهمید اکبر مصلحت ودستیارش چطوری سر احمد گریان را....میخوراند.....قبل از رفتنش فکر چاره می کرد ....تا کی شماها در بی خبری سر میکنید....عزیزم کمی بی اندیشید...تاریخ در مورد اینها قضاوت خواهد کرد....
یکشنبه 4 دي 1390 - 17:24
rezafox - دبی - امارات
ای ول پس امام جاهل (راهههل) شما غیب هم میدانسته حالا همه دنیا نابود بشه چی گیر شما میآد. همین کامپیوتری که باهاش توی اینترنت میری هنوز هم یا مال اینتله و یا مال ای ام دی که هر دو آمریکایی نه شما و نه هیچ یک از کشورهای دنیا هنوز عرضه ساخت یه سی پی یو به درد بخور ندارند شما فعلا کاری نداشته باشید انتظار بکشید امام زمون میاد همه رو نابود میکنه آمریکا و آل سعود و.. شما هم مثل اجدادتون از 1000 سال گذشته انتظار بکشید تا یکی از توی سرداب در بیاد و همه رو نجات بده البته اول کسی باید کمکش کنه تا بتونه از توی سرداب در بیاد از اعضای سایت عاجزانه تقاضا دارم که به سازمانهای حقوق بشر خبر بدهند که یکی در سردابی در سامرا گیر کرده و تقریبا 1100 ساله نه چیزی خورده و نه حموم رفته و نه کسی ازش خبر داره برن درش بیارن
یکشنبه 4 دي 1390 - 17:28
Arash آرش - لندن - بریتانیا
هر کسی که واقعا خواهان آزادی و رفاه ملتهای جهان هست بایستی در درجه اول فکر آزادی و رفاه جوانان میهن خودش باشه. با در نظر گرفتن این واقعیت که آیت الشیطان العظمی خمینی دزد و شارلاتان ضد بشر و پسمانده گان تروریست و غارتگرش مانند خامنه ای و احمدی نژاد، دشمنان شماره یک ملت ایران و بخصوص جوانان آگاه و شجاع ما هستند، بایستی برای به پائین کشیدن این جانیان فاسد از برج هائی عنکبوتیشون کوشش کنه. در غیر اینصورت همه حرفهای دیگر فقط خود گول زنی خواهد بود
دوشنبه 5 دي 1390 - 03:54
felora - تهران - ایران
Shahram khosh maram - تهران - ایران ـ (ببخشین استاد باز سوال دارم ) من مطمئنم که افریدگار ما یک " انسان" را با این شکل وشمایل به روی زمین نخواسته و نمیپسنده ! پوشش چادر وروبندی که زنهای عرب ویا افغانی ازش استفاده میکنن واقعا همون حجابیه که اسلام و محمد گفتن و اگر نه پس برای چه واز کجا ؟؟
دوشنبه 5 دي 1390 - 13:15
kammrann - برس - سوئد
عربستانه سعودی بزرگترین دشمن ایران در منطقه هست،و از اسرائیل بدتر هست،ما ایرانیها هر سال پول زیادی می‌بریم در کشور این مگس خورها خرج می‌کنیم،و آنها با پول ما کشورهای ابر قدرت را ضد ما تهریک می‌کنن،چه بد باخت شدیم ما ایرانیها که این پا برهنها برای ما عدم شدن.
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 17:14
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.