ازدواج پنج دختر زیر ۱۰ سال در هرمزگان

 

مدیرکل ثبت احوال استان هرمزگان از ازدواج پنج دختر زیر ۱۰ سال در این استان خبر داد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) رضا غلامپور گفت: "از این پنج ازدواج، سه مورد در شهرستان میناب، یک مورد در بندر لنگه و یک مورد در بندر عباس بوده است."
بر اساس کنوانسیون جهانی حقوق کودک، تمام افراد زیر ۱۸ سال کودک به حساب می آیند ولی بر اساس قوانین فعلی ایران، دوران کودکی دختران در ۱۳ سالگی و پسران در ۱۵ سالگی پایان می یابد.
بر اساس موازین شرعی پسران در پایان ۱۵ سالگی و دختران در پایان ۹ سالگی بالغ به حساب می آیند.
در ایران دیدگاه واحدی در باره مرز میان کودکی و بلوغ وجود ندارد بنابراین ازدواج یک کودک می تواند از دید برخی افراد تعبیر به ازدواج یک فرد بالغ شود.
کارشناسان اختلاف نظر بر سر بلوغ را یکی از عواملی می دانند که برخورد قانونی با ازدواج کودکان را سخت کرده است.
+63
رأی دهید
-301

khosh bavar - یزد - ایران
با تمام گرفتاری و بدبختی که داریم، ما نمیتوانیم این " رسم " را از آنان با زور بگیریم و یا به حقارت به آنان نگاه کنیم، هرچند تصورش مشکل هست و ما نمیتونیم آنرا هضم کنیم ولی باید با بصیرت و احترام با آنان به تبادل نظر نشست و آنان را آگاه کرد که این " امر " برای سلامتی‌ ( روحی‌، بدنی ) این کودک غیر قابل ترمیم هست و و و، زیرا این مانند این می‌ماند که به ما اسکیموها با حقارت بنگریم و آنان را " در عرض یک شب " از اداب و رسوم آنان که همان شکار نهنگ و ‌خرس قطبی و و و می‌باشد برحذر داریم که این امر باعث شوک و نابودی آنان خواهد شد، پس بدون حقارت و تکبر باید با آنان به پای صحبت نشست !
شنبه 3 دی 1390 - 16:35
gogoli - تهران - ایران
این تاپیک تخصص کاربرانی مثل آرتمیسه! بیاین که خدا براتون رسونده! تا میتونین فحش بدین و انتقام تمام بدبختیهاتون رو از مسلمونها بگیرین!
شنبه 3 دی 1390 - 16:35
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
فقر فرهنگی و بیسوادی همیشه قربانی های خودش را داشته و دارد. اینا چرا دخترهای خودشون را توی این سن و سال دست یه مرد با تجربه 40 ساله نمیدن تا بچشون هر روز با چشم پر از اشک بیاد و تف تو روی اون بابا بکنه.
شنبه 3 دی 1390 - 16:36
baas - روتردام - هلند
میراث محمد .
شنبه 3 دی 1390 - 16:37
morid - بوشهر - ایران
وقتی ملکه انگلیس در سن 11 سالگی در سال1947 پنج داماد از 4 خانواده خارجی براش در نظر میگیرند.خوب این دختران بیچاره که دستشان بجایی بند نیست.
شنبه 3 دی 1390 - 16:44
baas - روتردام - هلند
دفاع از اسلام دفاع از کودک ازاری .
شنبه 3 دی 1390 - 16:45
amoo uk - لیدز - انگلیس
سنتهای غلط ،،نبود آموزش و اطلاع رسانی ،هزینه‌های زیاد زندگی‌ از عوامل این ازدواج‌ها و موارد مشابه شده
شنبه 3 دی 1390 - 16:51
baas - روتردام - هلند
گوگولی مگولی/ اگر چنین جنأیتی ر‌ه آورد اسلام نیست پس از چیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شنبه 3 دی 1390 - 16:59
bita tehrani - ونکوور - کانادا
اون همه قصّه گفتن واسه ما،که اعراب جاهلیت دختر‌هاشون رو زنده به گور میکردن و ما هم باور کردیم...انوقت این اسلام بود که این بی‌چاره‌ها رو نجات داد دیگه؟!! به نظرم کار اعراب جاهل!منصفانه تر بوده!
شنبه 3 دی 1390 - 17:20
Royan - بوخوم - آلمان
morid - بوشهر - ایران/برای ملکه انگلیس 5 داماد در نظر می گیرند , که بنا به صلاحیت و اصالت بوده و که اگر یکی از انها تا رسیدن ملکه به سن ازدواج فوت میکرد گزینه بعدی فرصت ازدواج با ملکه را پیدا میکرده. نه اینکه ملکه را در سن 11 سالگی شوهر بدهند.
شنبه 3 دی 1390 - 17:20
mohsendsl - کلرادو - امریکا
جالبه که این کارو در کمال آرامش انجام میدهند.
شنبه 3 دی 1390 - 17:24
birmingham - شیراز - ایران
بر جمال مملی صلوات (ص)
شنبه 3 دی 1390 - 17:35
pelle - استکهلم - سوئد
gogoli - تهران - ایران-مسلمونا آنقدر بدبخت و بیچاره هستند که دیگه احتیاجی نیست کسی ازشون انتقام بگیره الله بقدر کافی تو سرشون زده .
شنبه 3 دی 1390 - 17:44
nader46 - لندن - انگلیس
۱۰ ساله که بابا از نظر اسلام دیگه ترشیده حساب می‌شه،،اگر مسلمان و پیروی آئین بی‌ بدیل محمد هستید باید دخترکان معصوم را به مانند امّ المومنین عایشه از ۶ سالگی به خانه شوهر برده تا برای ۹ سالگی که زمان رسمی الهی محمّدی،،برای رابطه جنسی‌ اصلی‌ است آماده و کارازموده شوند(اگر به جز این بوده!!!بگید تا ما هم روشن بشیم.لطفاً)
شنبه 3 دی 1390 - 17:56
selen - گنت - بلژیک
تعجب دارد چطور ان دامادها میتوانند به ان بچها دست بزنند خیلی‌ سنگدلی می‌خواهد آیا از دید هوس میشو د با آن عروسکا همبستر شد
شنبه 3 دی 1390 - 18:24
rabinhod021 - کپنهاگ - دانمارک
سلام من عضو جدیدم ،حماقت انتها ندارد،
شنبه 3 دی 1390 - 19:00
ARTEMIS-SW - .پاریس - فرانسه
گوگول مگولی خودت را به آان راه نزن-مگر محمد ۵۳ ساله نبود و عایشه---۹---ساله؟؟؟؟؟؟ این بیماری پدوفیلی و مدت زندان ۱۰ سال!!! مدافع این عمل حیوانی هستی‌؟؟ ح---خوش باور؟؟؟ به بچه بازی نباید با حقارت نگریست؟؟؟ نکند هرمزگان را با جنگلهای آمازون یکی‌ میدانید؟؟اصلا درکتان نمیکنم‌اگر یک رژیمی یا اسلامی بی‌ سواد بودید کاملا درکتان می‌کردم نه در این مورد!!
شنبه 3 دی 1390 - 19:08
khosh bavar - یزد - ایران
ARTEMIS-SW - : ح--- آرتمیس، اگر شما متوجه منظورم نمیشوید، پس چه انتظاری از آن مردم فقیر و مظلوم و بی‌سواد دارید که شما را درک کند !؟ بعنوان مثال، اشتباه بزرگ دنیا در این می‌باشد که انتظار دمکراسی جهان اولی‌، که دارای معیارهای جهانی هست، در کشورهای اسلامی انقلابی از آنان انتظار داشته باشیم و بعنوان مثال یک نگاه به این تاپیک https://www.iranianuk.com/page.php5?id=20111223220812031 بکنید، که من اول فکر می‌کردم که اشتباه فهمیدم، که متأسفانه میبینیم، درست فهمیدم، زیرا باعث سوال کاربر دیگری هم شد !؟
شنبه 3 دی 1390 - 19:56
gogoli - تهران - ایران
baas - روتردام - هلند .. اتفاقا من یه وام خیلی واجب از بانک میخواستم که بهم ندادن. چون بانک تو غرب بوجود اومده، پس بی برو برگرد تقصیر آمریکاست! نامردااااا!
شنبه 3 دی 1390 - 19:59
gogoli - تهران - ایران
pelle - استکهلم - سوئد .. انگار یادتون رفته که دارین به زبان کشوری مینویسین که 98 درصد مردمش مسلمون هستن! فکر کنم بهتره کم کم زبون فارسی رو هم فراموش بفرمایین و خیال خودتون رو کلا راحت کنین! کی حوصله اینهمه "هموطن" بیکلاس رو داره؟! ایشششششش!.
شنبه 3 دی 1390 - 20:12
khosh bavar - یزد - ایران
ختنه دختران در آفریقا را هم در عرض یکروز ممنوع نکردند و ۱۰۰ها مثال دیگر ! و بگفته اینشتین که گفت : من شبی‌ ( محفلی ) را بیهوده میدانم، که " اگر " در آن محفل " همه " دارای یک عقیده و فکر بودند ! = پس باید خوشحال باشیم که همیشه مانند هم فکر نمیکنیم و حرف نمیزنیم که اینگونه افکار و رفتار برای " بقای " دمکراسی مرگ آور است !
شنبه 3 دی 1390 - 20:14
sal_iran - تهران - ایران
من نمیفهمم دین قطعی بود انگلیس‌ها ایرانیهارو مسلمان کردن دوران صفویه، واقعا چی‌ بگم از انگلیس که اسلام تو ایران رواج داد
شنبه 3 دی 1390 - 20:15
potatis - مالمو - سوئد
khosh bavar - یزد - ایران.عزیز یک چند وقتی است که میخوام از شما بابت کامنتهای زیبا و پر مغز و معنی که گذشته بودید تشکر کنم اما فرصت نمیشد،مرسی .
شنبه 3 دی 1390 - 20:19
gogoli - تهران - ایران
ARTEMIS-SW - .پاریس - فرانسه .. بارها در باره دلایل مخالفتم با توهین به اسلام توضیح دادم. در این مورد خیلی خلاصه: 1- ازدواج حضرت محمد با عایشه رو باید به توجه به شرایط زمان (چهارده قرن قبل) و مکان (شرایط بدنی و نژادی در عربستان) بررسی کرد. 2- ازدواج در سنین پایین ویژه اسلام یا شرق نیست. حتی در اروپا هم تا مدتی قبل سابقه داشته. تا قرن 19 بیشتر شاهزاده خانمهای اروپایی در سن 14 و 15 سالگی ازدواج میکردند. 3- توهین به مذهب معمولا با فرار از مسئولیت همراهه. همه ما (البته بیشتر ساکنان ایران) در برابر مشکلات اجتماعی امروز ایران مسئولیم. 4- توهین دردی رو دوا نمیکنه. فقط باعث دشمنی و جدایی بین مردم میشه و وقت و انرژی رو به هدر میده.
شنبه 3 دی 1390 - 20:32
bita tehrani - ونکوور - کانادا
ARTEMIS/جان، این جماعت مسلمان خود میدانند که از چه چیزی دفاع میکنند و چه جانانه هم دفاع میکنند! جز تخریب شخصیت کسی‌ که باهاش بحث میکنند،هنر دیگری ندارند و جالب تر از همه اینکه خود بیشترین توهین را میکنند و هر چه را که لیاقت دم کلفتهای دین مبین هست به ما میگویند...همه‌شان هم مثل همند!
شنبه 3 دی 1390 - 21:00
mona.b77 - تگزاس - امریکا
سلام، نمی‌خوام توهین کنم به کسی‌ ولی‌ انقد دلم ازشون خونه که هر چی‌ بگم حقشونه. حالم از همشون به هم میخوره،،به نام پیامبر این کار رو کردن، به نام پیامبر دزدیدن، به نام اون غارت کردن و هزار کثافت دیگه که خودش هم این کار رو میکرد
شنبه 3 دی 1390 - 21:01
hovakhshatare - تهران - ایران
pelle - اینو خوب اومدی! :) اصولا اسلام برای همین چیزها به وجود اومد و تقریبا تمامی احکام اسلام یا مربوط به سنگسار و دست و پا قطع کردن و دو شقه کردن انسان‌هاست یا مربوط به مباحث زیر کمر! البته احکام طهارت هم جایگاه ویژه‌ای دارند.
شنبه 3 دی 1390 - 21:59
Neda02 - اتاوا - کانادا
morid - بوشهر - ایران بابا جان اگه ۵ تا داماد را برای ملکه در نظر گرفته بودند، در ۱۱ سالگی که به یکی از اون ۵ نفر شوهرش ندادند. ۲ نکته را تو اون مقاله درباره همسر ملکه ندیدی: ۱. مردی که الیزابت به دام عشقش گرفتار آمد، ‌پرنس فیلیپ از یونان بود، یعنی وقتی به سن رسمی رسید خودش تصمیم گرفت. ۲. ملکه ۱۹۴۷ ازدواج کرده بود و الان کم‌کم داریم به سال ۲۰۱۲ می‌رسیم. توجیه نداره، این رسما بچه‌بازیه که حیوانات هم این را انجام نمی‌دهند.
شنبه 3 دی 1390 - 22:04
KOROSH2500 - برمینگام - انگلستان
با درود و عرض ادب...عایشه در 7سالگی عقد شد و در 9سالگی ازدواج کرد و در 18 سالگی محمد را به سینه قبرستان فرستاد. و در کتابی از زبان خود عایشه روایت است که باورم نمیشود از این عروسک بازی باید دور شوم وخودم را برای ظرف و رختشوئی و مسائل زناشوئی آماده سازم...
شنبه 3 دی 1390 - 21:26
کیارش 88 - تورنتو - کانادا
برید تحقیق کنید اگه یکی از اون پنج خانواده حتی در سطح متوسط زندگی بودن اون موقع حق داریم در مورد پدر و مادر اون دختر زیر ده سال نظر بدیم اگثرا در فقر بسر میبرن که حتی نمیتونن از پس یه نون تنها واسه سیر کردن شکم خانوادشون بر بیان . پدر یا مادر باید خیلی سنگدل یاشن که بخوان پاره تنشونو بدن دست یه ادمی که سنخیتی با دخترشون نداره . متاسفانه فقر پایه و اساس مشکلات خیلی زیادی توی جامعه شده که همه به چشم دارن میبینن خدا مسببشو لعنت کنه
شنبه 3 دی 1390 - 21:15
noshafarin - اکلند - نیوزلند
شمایی که ششیه خونتون هم میشکنه تقصیر اسلام میگذارید بد نیست بدانید که مسمانان زمانی که در سال 21 ا 22 ه ق سپاه سامانیان را در نبرد قادسیه و نبرد نهاوند شکست دادند مردم ایران که ازستم و فسادهای سالهای پایانی حکومت ساسانی رنج میبردند از خودت مقاومتی نشان ندادند. تمدن اسلامی چنان شکوه و جاذبه ای داشت که تا سالهای زیادی اروپایی ها هم به جهان اسلام سفر میکردند تا در دانشگاههای شناخته شده آن روزگار به فراگیری دانش و فن بپردازند. دوستان تاریخ رو که نمیتونید عوض کنید . اسم چند نفر را بیارم از نام آوران تمدن اسلامی که بپذیرید تمدن اسلامی اونقدرها هم که شما فکر میکنید به فرهنگ مسموم آن زمان کشور ما صدمه نزده:.
شنبه 3 دی 1390 - 23:34
noshafarin - اکلند - نیوزلند
چند نفر از نام آوران تمدن اسلامی :. جابر ابن حیان (شمیدان) خوارزمی (ریاضیدان) ابن مقطع (مترجم ) ابن اسحاق (قیلسوف) بلخی (اختر شناس) حسین ابن اسحاق (پزشک) زکریا رازی - طبری- ابن سینا- ابو ریحان بیرونی - عم خیام - خازنی - نصیرالدین طوسی . بازم ببگم ؟. پیامبر اسلام(ص) مسلمانان رابه دانش اندوزی دعوت کرده و بر هر مردو زن واجب است وباید دانش را از هر سرچشمه ای گرفت حتی در چین و یا حتی اگر آموزگار آن فردی غیر مسلمان یا کافر باشد... با این همه شواهدات کی گفته اسلام دین بیسودادی است؟؟؟؟؟. چرا تو افریقا هم یک شیر به آهو حمله میکنید میزارید به حساب ازدواج پیامبر بهتر نیست به جای مرور سکس لایف پیامبر (ص) یک کم حداقل تاریخ بخونید؟.
شنبه 3 دی 1390 - 23:48
سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
دوره مادربزرگ ها و ماادر مادربزرگ های ما، نصف ملت همینجوری ازدواج می کردند. بی فرهنگی یا بی سوادی یا حماقت یا هر چیزی که اسمش را بگذارید یک شبه ریشه کن نمی شود. زمان می برد.
یکشنبه 4 دی 1390 - 01:29
Islam zoda - تورنتو - کانادا
در صدر اسلام هم اینچنین بوده، تحفه‌ای از عربستان..کی این تعصبات اسلامی رو کنار میگذاریم؟ و به نقد خود میپردازیم؟
یکشنبه 4 دی 1390 - 02:27
khosh bavar - یزد - ایران
potatis - : با درود به دوست عزیز، شما مثل همیشه بمن خیلی لطف دارید و من فقط نصف لیوان اب را نمیبینم و سعی‌ در آن دارم که از دید و زاویه دیگری به موضوع بنگرم، که انگار با تأیید و تشویق عزیزانی چون شما متوجه شدم که دچار اشتباه نشدم و از طرفی‌خیلی‌ هم خوشحال میشوم که در کمال احترام و خونسردی به تبادل نظر بنشینیم و منتظر انتقادات عزیزانم هستم، زیرا ایران فردا به افراد " هوشیار, صبور و معتدل " احتیاج دارد، تا بتوانیم " بهمراه هم " قدمی برداریم و به وظیفه خود که همان " آبادی، شادی, آزادی و همزیستی‌ " هست بپردازیم و اگر ما در این دنیای " مجازی " نتوانیم از پس چنین مشکلات و سوالاتی که این سیستم برای ما فراهم دیده براییم، پس شب خوش ایران ! و بعنوان مثال، چقدر من لذت بردم، که در بعضی‌ تاپیکها با کمال خونسردی و بصیرت و احترام به تبادل نظر نشستیم که آرزوی چنین تجربه‌ها و تاپیکها را دارم، پس همواره شاد و برای تبادل نظر باشیم !
یکشنبه 4 دی 1390 - 03:54
بحرالعلوم - یزد - ایران
آقایون یه سر تا دم مدرسه راهنمایی ها ی دخترانه تو تهرون بزنید بعد متوجه می شید اینا بچن یا شما!
یکشنبه 4 دی 1390 - 03:00
anti sandis - کنت - انگلیس
moridجان ملکه عiشق فیلیپ شد به زور شوهرش ندادن
یکشنبه 4 دی 1390 - 03:34
mortimer - اصفهان - ایران
morid:یعنی عاشقتم عزیزم.باید در حساب اندکی بیش تر تلاش کنی.ملکه در سال 1947 ،21 سال داشت.-سوزش.
یکشنبه 4 دی 1390 - 04:55
Dara va sara - پرت - استرالیا
مشکل تجاوز یه کودک نیست. مشکل تفکر پلیدی که پشت ان طرز فکر هست. ایدولوژی که به یک کودک رحم ندارد. چگونه میتواند به سخنان مخالفین گوش دهد. افکاری که رحم بر طفل ندارد. چکونه میتواند احترام به طبقات بگذارد...چرا سعی دارین سر خود را کلاه بگذارین...به فرزند 10 ساله خود بنگرید .بعد قضاوت کنید.
یکشنبه 4 دی 1390 - 05:06
shakila99 - شارجه - امارات
کیارش 88/nosh afarinاکلند نیوزلند با هر دوی شما موافقم نباید فقر را نادیده بگیریم وقتی فقر از دری وارد شود ایمان از در دیگر خارج میشود به امید روزی که شاهد چنین اخباری نباشیم .واین را هم قبول کنیم که بعضی از قوانین اسلام احتیاج به تعقیراتی داردباید بچها بتوانند از حقوق خودشان در مقابل چنین اعمالی دفاع کنند
یکشنبه 4 دی 1390 - 05:39
bita tehrani - ونکوور - کانادا
من خیلی‌ ایمپرسد شدم هااا...یعنی‌ اگر اسلام نبود،ابن سینا،اسمش پور سینا بود و لابد لات محل بود و به صورت دختر‌های محل اسید میپاشید،یا مثلا خوارزمی قاتل زنجیره‌ یی بود،ابوریهان بیرونی هم با تلسکوپ دختر‌های محل‌شان را دید میزد...ذکریا رازی‌ هم راهزن بود و توی بیابان کمین مینشست!! چه منطقی!!
یکشنبه 4 دی 1390 - 08:52
noshafarin - اکلند - نیوزلند
تو هندوستان و افریقا از این رسم و رسومات فراوان دیده میشه اکثر مناطق محروم دنیا ازدواج های عجیب غریب زیاد دارند. ازدواج با ربات. با سگ با مار حتی بعضی از قبایل افریقایی ازدواج با محارم دارند ... نگید تا حالا ندید ! حالا میشه یکیتون بگه اساس چنین ازدواجهای به ظاهر نامونسی چیه ؟ بازم تقصیر اسلامه ؟؟؟
یکشنبه 4 دي 1390 - 11:22
golly47 - فرانکفورت - المان
آن زمانها که دختر‌های کوچک لی‌لی بازی میکردند گذشت حالا بدستور اسلام کودکان بایست لولو بازی کنند
یکشنبه 4 دي 1390 - 12:03
bastan - ساری - ایران
bita tehraniشما لطفا نام چند دانشمند قبل از اسلام در جواب noshafrin می‌‌اوردید. بهتر نبود؟ایران آنزمان چیزی نداشت .
یکشنبه 4 دي 1390 - 15:37
noshafarin - اکلند - نیوزلند
bastan ساری . ممنونم از توجه تون دوست عزیز . دوست دارم نظرات شما رو هم بخونم !
دوشنبه 5 دي 1390 - 03:00
Dara va sara - پرت - استرالیا
bita tehrani . درود بر شما..ما شانس اوردیم که قلم و کتابی بود که تاریخچه این دانشمندان را ثبت کند وگرنه تمام دانشمندان ایرانی اقوام امام صادق از اب درمی امدند. و حالا هم هر جا که صحبت از اینگونه عزیزان هست. همه و همه پشت قباله اسلام هستند.افرادی چون این جماعت ساده لو از خود نمیپرسند که چرا سنگ قبر این اشخاص همیشه خارج از قبرستان مسلمانان هست ؟و حتی بعضی از انها محل دفن مشخصی ندارند. بطور مثال فردوسی تا 50 سال پیش سنگ قبر نداشت.و در بیابانی خارج از قبرستان مسلمانان دفن شده.
دوشنبه 5 دي 1390 - 05:27
bita tehrani - ونکوور - کانادا
یک بار جای دیگر،در تاپیک دیگر به شما عرض کردم که آخوند و بچه آخوند اگر از ایران قبل از اسلام سیاه نمائی نکنند،دکان‌شان تخته است.جناب شاگرد پور پیران،از کتاب سوزی تازیان چیزی به گوشت خورده یا نه که قوم تازی‌ با شمشیر آخته به کشور‌های زیادی حمله کردند و جشن کتابسوزی راه انداختند. مرتضی راوندی در کتاب تاریخ اجتماعی ایران می‌نویسد. «یکی از آثار شوم و زیان‌بخش حملهٔ اعراب به ایران، محو آثار علمی و ادبی این مرز و بوم بود. آنها کلیهٔ کتب علمی و ادبی را به عنوان آثار و یادگارهای کفر و زندقه از میان بردند.» وی در دنباله می‌افزاید:«…سعد وقاص و دیگران حاصل صدها سال مطالعه و تحقیق ملل شرق نزدیک را به دست آب و آتش سپردند.» سپس این گفته جلال‌الدین همایی را می‌آورد که: «همان کاری را که قبل از اسلام، اسکندر با کتابخانهٔ استخر، و عمرو عاص به امر عمر با کتابخانهٔ اسکندریه و هلاکو با دارالعلم بغداد کردند، سعد بن ابی‌وقاص با کتابخانهٔ عجم کرد.» (جلد دوم،صفحهٔ 50)
دوشنبه 5 دي 1390 - 06:32
bita tehrani - ونکوور - کانادا
ادامه.... زنده یاد دکتر زرینکوب در کتاب دو قرن سکوت با تحلیلی منطقی به بررسی کتاب سوزی اعراب می پردازد:. « شک نیست که در هجوم تازیان ، بسیاری از کتاب ها و کتابخانه های ایران دستخوش آسیب فنا گشته است .این دعوی را از تاریخ ها می توان حجّت آورد و قرائن بسیار نیز از خارج آن را تأیید می کند . برای عرب که جز قرآن هیچ سخن را قدر نمی دانست کتابهایی که از آن مجوس بود و البته نزد وی دست کم مایه ضلال بود چه فایده داشت که به حفظ آنها عنایت کند؟ در آیین مسلمانان آن روزگار آشنایی به خط و کتابت بسیار نادر بود و پیداست که چنین قومی تا چه حد می توانست به کتاب و کتابخانه علاقه داشته باشد. تمام قراین و شواهد نشان می دهد که عرب از کتابهایی نظیر آنچه امروز از ادب پهلوی باقی مانده است فایده ای نمی برده در این صورت جای شک نیست که در آن گونه کتابها به دیده حرمت و تکریم نمی دیده است…نام بسیاری از کتاب های عهد ساسانی در کتاب ها مانده است که نام ونشانی از آنها باقی نیست…
دوشنبه 5 دي 1390 - 06:35
bita tehrani - ونکوور - کانادا
ادامه...پیداست که محیط مسلمانی برای وجود و بقای چنین کتابها مناسب نبوده است و سبب نابودی آن کتابها نیز همین است. باری از همه ی قراین پیداست که در حمله اعراب بسیاری از کتاب های ایرانیان، از میان رفته است.» (انتشارت امیرکبیر ص ۹۶،۹۷)///همچنین ابوریحان بیرونی در کتاب آثارالباقیه عن القرون الخالیه چنین می نویسد:. « وقتی قتیبه ابن مسلم سردار حجاج بار دوم به خوارزم رفت و آن را باز گشود هرکس را که خط خوارزمی می نوشت و از تاریخ و علوم و اخبار گذشته آگاهی داشت از دم تیغ بی دریغ گذراند و موبدان و هیربدان قوم را یکسره هلاک نمود و کتابهاشان همه بسوزانید و تباه کرد.» (صفحه ۳۵،۳۶،۴۸ )
دوشنبه 5 دي 1390 - 06:36
bita tehrani - ونکوور - کانادا
ادامه... بی شک، از آسیبهای معنوی حمله اعراب هرچه نوشته و گفته شود کم است. پیرامون کشتار و چپاول ایرانیان در زمان حمله اعراب تاریخ نگاران معروف اعراب و ایرانی مانند : ابن خلدون ، البلاذری ، مسعودی ، ابن هشام ، ابن حزم ، بلعمی ، ثعالبی ، شویس عدوی و… در کتابهای تاریخ نگاشته اند. یکی از اثر گذارترین این آسیبها به زبان و فرهنگ ایران بود. ایرانیان به سبب عظمت کشورشان کوله بار چندین قرن تسلط بر جهان را در برداشتند و تمدنی کهن را در خود جای داده بودند و بدین سبب علوم عقلی نزدشان بسیار بزرگ و دامنه اش گسترده بود. ابن خلدون که دقیق ترین و بزرگ ترین جامعه شناس و مورخ عرب است درباره کتاب سوزی به دست اعراب چنین میگوید:.
دوشنبه 5 دي 1390 - 06:38
bita tehrani - ونکوور - کانادا
ادامه...« وقتی سعد ابن ابی وقاص به مداین دست یافت در آنجا کتابهای بسیار دید. نامه به عمر ابن خطاب نوشت و در باب این کتابها خواست. عمر در پاسخ نوشت که آنهمه را به آب افکن که اگر آنچه در این کتابهاست سبب راهنمایی است خدا برای ما راهنمایی فرستاده است و اگر در آن کتابها جر مایه گمراهی نیست خداوند ما را از شر آنها در امان داشته است. از این سبب آنهمه کتاب ها را در آب یا در اتش افکندند.» ( دو قرن سکوت ص ۹۸ )////
دوشنبه 5 دي 1390 - 06:38
bita tehrani - ونکوور - کانادا
ادامه.. در کتاب تاریخ بخارا (صفحه ۷۵ چاپ تهران) آمده است:با علاقه ای که مردم در ایران به زبان خویش داشتند شگفت نیست که سرداران عرب زبان ایران را تا اندازه ای با دین و حکومت خویش معارض دیده باشند و در هر دیاری برای از بین بردن و محو کردن خط و زبان فارسی کوششی ورزیده باشند. در پایان به ذکر سخنی در کتاب عقدالفرید چاپ قاهره (جلد ۲ صفحه ۵) از زبان خسرو پرویز میپردازم که می گوید:. «اعراب را نه در کار دین هیچ خصلت نیکو یافتم و نه در کار دنیا. آنها را نه صاحب عزم و تدبیر دیدم و نه اهل قوت و قدرت. آنگاه گواه فرومایگی و پستی همت آنها همین بس که آنها با جانوران گزنده و مرغان آواره در جای و مقام برابرند .فرزندان خود را از راه بینوایی و نیازمندی می کشند و یکدیگر را بر اثر گرسنگی و درماندگی می خورند.از خوردنیها و پوشیدنیها و لذتها و کامروانیهای این جهان یکسره بی بهره اند….».
دوشنبه 5 دي 1390 - 06:42
bita tehrani - ونکوور - کانادا
با عرض معذرت از ادمین سایت به خاطر طولانی‌ نویسی،فقط خواستم جمله یی را تکرار کنم که شرح حال خیلی‌ از مذهبی هاست.... ''از کسی که کتابخانه دارد و کتاب‌های زیادی می خواند نترس از کسی بترس که تنها یک کتاب دارد و آن را مقدس می پندارد .''. شاید بد نباشد که شما هم قرآن را زمین بگذارید و چند تا کتاب بخوانید،برای شروع دو قرن سکوت خوب است.
دوشنبه 5 دي 1390 - 06:46
mortimer - اصفهان - ایران
bastan:دریاب که در عرب پرستی تا به کجا پیش رفته ای! ساختن تخت جمشید و مانند هایش و درست کردن بیمه برای کاگران 2000 سال پیش نیاز به دانش نداشت نه؟ آن زمانی که اربابانت (تازی ها) مشغول خاک کردن دخترانشان و سکس با زنان یکدیگر بودند و به تعداد کشته های خود در وحشی گری هایشان افتخار می کردند.ادامه...
دوشنبه 5 دي 1390 - 08:00
mortimer - اصفهان - ایران
حتما می خواهی بگویی این ها باعث شکوفایی استعداد ایرانیان شدند که به قول خودشان "مظلومشان حسین" در جوانی با عمر به این طرف و آن طرف تجاوز می کردند و می کشتند و می بردند! آن هم با تجاوز به ایرانیان وبه آتش کشیدن کتابخانه ملی و وحشی گری های مختص تازی ها!...هویت خود را به عنوان ایرانی زیر سوال می بری تا بر اربابانت (تازی ها)مهر تایید بزنی؟.براستی چه کسی خود فروخته است؟!
دوشنبه 5 دي 1390 - 08:06
siya41 - تهران - ایران
bastanعزیز با به آب ریختن و سوزاندن کتابخانه گندی شاپور چیز چندانی به جا نمانده ضمنا فقط همین بس که 1000سال قبل از اسلام برده داری در ایران ممنوع بوده .مدرک و اسم فامیل که دیگه نمیخای؟
دوشنبه 5 دي 1390 - 13:47
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
بیتا جان ۱ سپاس---۲ میبینی‌ که رژیم مزدورانش را در جامه‌های گوناگون به سا یت‌ میفرستد تعدادی آبجی‌ زینب رسمی‌--تعدادی در کسوت تحلیل گر اسلامی(((صد البته سواد قرآنی)) و جدیدا یک پان ترک عا شق مغول و دشمن تاریخ ایران باستان!!!!!!!! که با زیرکی با کلمه ی هموطن!!!! خودش را زورچپان می‌کند و از بی‌ رگی اکثریت بهره میبرد... اگر چنین ملتی نبودیم نه اثری از ملا بود نه دین ننگینش و تعدادی هم مشغول لاس زدن با اینها به عنوان آزادی‌خواهی!!!1433 سا ل جنایت کافی‌ نیست?????---. ---افسووووس
دوشنبه 5 دي 1390 - 20:04
gogoli - تهران - ایران
قرار دادن ملی گرایی ایرانی در برابر مذهب، قشر مذهبی جامعه رو در برابر ملی گرایان قرار میده، تضاد شدیدی ایجاد میکنه و در نهایت باعث تضعیف هردو میشه. به این میگن یه اشتباه فاحش! کاری که سالهاست خیلی از هموطنان (بیشتر خارج نشین) ما متاسفانه انجامش میدن و فکر میکنن که دارن با این کار بابای رژیم رو در میارن! در حالیکه ضرر این کار بیش از هر کس نصیب ملت ایران میشه. درسته که ایرانیان از اعراب شکست خوردند و دین اونها رو پذیرفتند، اما در مدت چند قرن خودشون تبدیل به یکی از پایه های "تمدن اسلامی" شدند و اون رو به شکوفایی رسوندند. نمیشه که تا ابد به بهانه شکست از اعراب در 14 قرن قبل، بر طبل کینه ها و دشمنی های مذهبی و نژادی بکوبیم. بقول آقای خاتمی: " ایرانی مسلمان شد. اما عرب نشد".ما مسلمان شدیم اما فرهنگ و تمدنی ویژه خود داریم که در قبل و یعد از اسلام مایه فخر و مباهات ماست.
دوشنبه 5 دي 1390 - 21:16
cheraghe-rah - تهران - ایران
artemis-sw. خیلی بد دهنی از یک زن بعیده تو داری آبروی هر چی خانمه میبری خدا به داد اطرافیانت برسه. من کار ندارم نظرت چیه من خودم هم دل خوشی از اسلام ندارم ولی یک زن شریف از این کلمات استقاده نمیکنه
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 00:06
cheraghe-rah - تهران - ایران
bita tehrani- ونکوور. اینها که نوشتی خودت سر در میاری؟ اینها رو از رو چی کپی میکنی میاری اینجا پیاده میکنی؟ خیلی بی سرو ته و نامربوطه حوصله هم سر رفت فکر نمکینم کسی تا آخرش بخونه... 2 زار حرف حسابی بزن اگه میتونی
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 00:11
bita tehrani - ونکوور - کانادا
cheragh rahخوبه که منبع همه چیز آورده شده! اگر آن همه نویسند و محقق و مورّخ حرف دو زاری میزنند،پس شما لطفا سکوت کن!
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 04:43
bita tehrani - ونکوور - کانادا
cheragh rahخوبه اسمت چراغ راهه! به یکی‌ بگو دستتو بگیره،زمین نخوری! آن چیزهایی که شما سر در نیاوردی،جواب bastan بود،خواستم یاد بگیره ایران باستان چیزی خیلی‌ بیشتر از آنچه آخوند ازش میترسه ابهت داشته.حالا دیگه ببخشید در حد شما و حوصله تان نبود
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 04:53
hamishe-iran - سیدنی - استرالیا
bita tehrani- ونکوور. اینجارو با صف گوشت و مرغ دهاتتون عوضی گرفتی به همه پرخاش میکنی ! به نظر من هم پرت و پلا میگی بی ربط بعضی مطالبو از جاهای مختلف کپی میکنی به خورد ملت میدی و خیلی دوست داری ادای مثلا با سواد هارو در بیاری و کاملا تابلو ست زور بیخود نزن !
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 06:24
arashbehdin - اتلانتا - امریکا
bastan - برای همه این سفسطه ها در اینترنت پاسخ های فراوان هست. کافیست این پرسشهای تکراری و بیهوده را تایپ کنی تا جند وبلاگ را پیدا کنی که دندان شکنانه پاسخ داده اند. نام چندین کتاب از دوران باستان درباره پزشکی و دامپزشکی و معماری و ....در اینترنت هست. چرندیات پورپیرار اینجا خریدار ندارد که دروغ آمیز بودن و تاریخ ساختگی و هجو بودنش بارها و بارها از سوی تاریخدانان برحسته ایرانی نشان داده شده و چند کتاب در رد مزخرفات این مرد تازی خائن نوشته شده است.
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 08:40
alirreza - استکهلم - سوئد
یک مشت آدم بی سواد و عقب مانده. دیگه محمد ۶ ساله ببره ۹ که خوبه
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 16:42
bita tehrani - ونکوور - کانادا
hamishe....آخه ... مگه من گفتم که این نوشته‌ها از منه که ازفهمیدن کپی کردنش احساس باسوادی بهت دست داده؟!!! حالا شما چی‌ میگی‌ این وسط؟چرا اینقدر بهت برّ خورده؟! تازه اومدی،بذار عرقت خشک بشه،بعد شروع کن به توهین کردن،مثل بقیه هم پالکی هات!! ...هم فراموش نشه!! اون خانم رفته همه رفقا را جمع کرده که چی‌؟! آیدی کم نیارین!
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 17:30
bita tehrani - ونکوور - کانادا
hamishe...بعد هم میشه بفرمایید من به کی‌ پرخاش کردم؟!! شما میخواهید گیر بدید،بلد نیستید!
‌سه شنبه 6 دي 1390 - 18:41
gol andam - ژنو - سویس
bita tehrani - ونکوور - کانادا عزیزم مرسی‌ از نوشتار زیبای شما،،،خیلی‌ آموزنده بود ، درود بر شما
‌چهارشنبه 7 دي 1390 - 10:27
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.