فرمانده کل سپاه: وضع تهران از نظر فرهنگی و سیاسی خوب نیست

 

سرلشگر محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران وضعیت تهران را از نظر فرهنگی و سیاسی "نامطلوب" توصیف کرده و گفته که سختی و پیچیدگی کار سپاه در تهران این است "که باید مسائل فرهنگی را در کنار مسائل امنیتی به پیش ببریم."
آقای جعفری در مراسم توزیع و معارفه فرماندهان پیشین و جدید سپاه محمد رسول الله تهران گفته که "وضع امروز تهران از نظر فرهنگی و سیاسی وضع خوبی نیست و سالها بی توجهی به این مسئله شده و از طرف دیگر برنامه ریزی های دشمن برای تهران را شاهد بوده ایم."
فرمانده کل سپاه پاسداران تاکید کرده که"در این وضعیت سپاه و بسیج نمی توانند بی تفاوت باشند."
این سخنان در مراسم تودیع سرتیپ پاسدار حسین همدانی فرمانده سابق سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ و معارفه سرتیپ پاسدار محسن کاظمینی فرمانده جدید این نیرو ایراد شده است.
سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ در پی تغییر ساختار در سپاه پاسداران و تشکیل سپاه های استانی در سال ۱۳۸۷ از ادغام لشکر محمد رسول الله و نیروی مقاومت بسیج تهران بزرگ تشکیل شد.
 
در کنار سپاه استان تهران موسوم به سیدالشهدا به فرماندهی علی فضلی، سپاه ویژه پایتخت با نام محمد رسوال الله تهران بزرگ تشکیل شد که از ابتدای تشکیل، فرماندهی آن برعهده سرتیپ عبدالله عراقی بود و در آبان ماه سال ۱۳۸۸حسین همدانی جانشین وی شد.
این سپاه در جریان اعتراض های خیایانی پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران نقش مهمی در مقابله با معترضان در تهران داشت. شبه نظامیان بسیجی که در کنار ماموران نیروی انتظامی در مقابله با معترضان در تظاهرات تهران حضور داشتند، تحت فرماندهی سپاه محمد رسول الله بودند.
 
مقابله با جنگ نرم
 
فرمانده کل سپاه گفت که "امروز سپاه به موازات ماموریت های نظامی و امنیتی خود، ماموریت مقابله با تهدیدات فرهنگی و جنگ نرم را بر عهده دارد و چون امروز جنگ نرم اهمیت بیشتری پیدا کرده است، تمرکز ما باید بیشتر بر روی این بخش باشد."
سپاه پاسداران در سالهای گذشته ماموریت هایی غیر از امور نظامی بر عهده گرفته و آقای جعفری گفته که حضور سپاه در دوران جنگ هشت ساله با عراق باعث شده که همه "ماهیت نظامی سپاه" را بشناسند "ولی این طور نیست که سپاه صرفا یک سازمان نظامی باشد بلکه به گفته مقام معظم رهبری، سپاه یک سازمان امنیتی، فرهنگی، سیاسی و نظامی است."
سپاه در سالهای اخیر حضورش را در بخش های اقتصادی به خصوص بخش نفت و گاز و بانکداری گسترش داده و تغییرات سازمانی دیگری نیز در این نهاد ایجاد شده است. آقای جعفری می گوید که "مقابله در عرضه نظامی به عهده نیروهای زمینی، دریایی و هوا و فضاست و مقابله در عرصه های امنیتی و جنگ نرم به سپاه های استانی واگذار شده است."
تغییرات گسترده در ساختار سازمان سپاه با انتقادهای نظیر "پیچیدگی"روابط سپاه های استانی با ستادهای بالا دستی مواجه بوده که به گفته آقای جعفری، چاره ای جز اجرای این ساختار جدید نیست چون "تغییرات سازمانی در سپاه دغدغه ای در ذهن مقام معظم رهبری" بود و باید چند سال به آن عمل کرد تا نواقص و نقاط ضعف و قوت آن بیشتر مشخص شود.
در مراسم معارفه تودیع و معارفه فرمانده سپاه محمد رسول الله، سرتیپ پاسدار محمدرضا نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین، سرتیپ حسین ساجدی نیا فرمانده انتظامی تهران و مرتضی تمدن استاندار تهران حضور داشتند.
آقای کاظمینی فرمانده جدید سپاه محمد رسول الله در این مراسم گفت که "جنگ نرم یک تهدید اساسی برای کشور ماست و برای مدیریت آن باید قدرت نرم ایجاد کنیم."
فرمانده جدید سپاه محمد رسول الله همچنین گفت که "در تهران بزرگ با مسائل فرهنگی و اجتماعی فراوانی رو به رو هستیم و سازمان های بیرون از سپاه به ویژه سازمان های دولتی باید به مجموعه ما کمک کنند تا بتوانیم توجه خود را نسبت به مسائل فرهنگی و اجتماعی تهران بیشتر کنیم."
آقای کاظمینی پنجاه سال دارد و به نوشته خبرآنلاین، او در سال ۶۱ به همراه تعدادی از نیروهای تیپ محمد رسول الله عازم لبنان شده و مدتی هم آنجا بوده است. او در مرداد سال ۱۳۸۸ در اوج اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری به عنوان معاون عملیات کل سپاه پاسداران معرفی شد.
سرلشگر جعفری در معرفی فرمانده جدید سپاه محمد رسول الله گفته که "چون ایشان (کاظمینی) در یکی دو سال اخیر مسئول عملیات سپاه بودند این طور تحلیل شده بود که ایشان برای انجام کارهای عملیاتی در سپاه تهران مشغول خواهند شد ولی تاکید بیشتر ما بر مسائل فرهنگی است."
 
رزمایش افسران جنگ نرم
 
در مراسم تودیع آقای همدانی فرمانده سابق محمدرسول الله، آقای جعفری گفت که "لزومی به اعلام" سمت جدید سرتیپ پاسدار حسین همدانی نمی بیند ولی از تجربیات وی استفاده خواهد شد.
آقای همدانی که دو سال فرمانده سپاه محمدرسول الله تهران بود، پیش از این نیز مسئولیت های حساسی در سپاه چون فرماندهی لشکر ۲۷ محمد رسول الله، معاون مرکز راهبردی، مشاور عالی فرمانده کل و جانشین فرمانده نیروی مقاومت بسیج را بر عهده داشته است.
حسین همدانی، از امضا کنندگان نامه ای است که چند تن از فرماندهان سپاه در روزهای پس از وقایع ۱۸ تیر ۱۳۷۸ خطاب به محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران نوشتند و گفتند که "کاسه صبر"شان به پایان رسیده است و "تحمل بیش از آن را در صورت عدم رسیدگی"(کنترل نا آرامی ها) ، بر خود جایز نمی بینند و وارد عمل خواهند شد.
آقای همدانی در مراسم تودیعش گفت که "در حوادث سال ۸۸ (انتخابات ریاست جمهوری) بسیجیان ما هم راه را پیدا کردند و هم راهپیمایی کردند و جمعی را با خودشان به راه انداختند؛ آن هم در دورانی که دشمن همه ابزارها را برای براندازی این نظام به کار گرفته بود و آمده بودند تا کار را تمام کنند."
سپاه تهران تا دو سال پیش به شش منطقه تقسیم شده بود ولی در دوران فرماندهی آقای همدانی به ۲۲ ناحیه تبدیل شد که به گفته فرمانده کل سپاه "یک اقدام انقلابی و بسیار تعیین کننده بود و با توجه به گستردگی، جمعیت زیاد و حساسیت بالای تهران باید به صورت ویژه ای به تهران نگاه شود."
آقای همدانی تاکید کرده که "بیش از ۹۰ درصد سازوکار سپاه تهران در عرصه جنگ نرم به خدمت گرفته شده است و در همین راستا در هشتم دی، افسران جنگ سایبری ما رزمایش خواهند داشت و بودجه و امکانات به سمت این عرصه و حوزه های فرهنگی روانه شده است."
 
+113
رأی دهید
-49

sheemosalman - شیراز - ایران
آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.تحریمها هیچ اثری ندارد
شنبه 3 دي 1390 - 15:55
khosh bavar - يزد - ايران
از چه زمان " چکمه پوشیدن " شده نقشه دشمن !؟ برو فکر نان بکن که خربزه آب است آی‌‌ مردک ! مردم را به بی‌فرهنگی و بی‌ علاقه گی‌‌ به سیاست واداشتید، و الان هم گله مند هم هستید !؟ آی‌‌ مردک خرفت، چه فکر کردی، که با این دروغ گوئی تان و جعل آرا و الان هم حرف از ضحاک هست که قصد دارد " رل " رئیس جهموری را بازی کند، و یا آن اختلاسه‌ای ۳۰۰۰ میلیاردی و یا کمکهای انچنانی تان به نصرالله ال وزغ و و و، آیا به مردم گرسنه‌ای " فرهنگ و مرامی‌ " میدهد که با آن نیرو گرفته و به زندگیی ابرومندانه ‌شان برسند !؟
شنبه 3 دي 1390 - 15:57
مهرداد2538 - تهران - ایران
هر چقدر مردم جلوی این بیماران روانی سکوت می کنند اینها هار تر می شوند. هیچ کسی هیچ کاری به کارشان ندارد, تهران نه در آشوب است نه وضعیت خاصی بر آن حاکم است, مردم از هر زمان آرامتر و فرمانبردارتر شده اند. ولی این بیماران روانی باز هم خواب آشفته دیده اند و دنبال آشوب و اذیت آزار این مردم هستند. برای خودمان متاسفم.
شنبه 3 دي 1390 - 16:00
romano - تهران - ایران
کار کاره انگلیساست بابا ما که باهاتون جنگی نداریم شما خودتون دارید می‌ترسید اصلا مشکلتون آمریکا و . نیست اونها اتفاقا بهانه به شما برای دشمن تراشی و ادامه حکومت می‌دن مشکل ماییم که تلفنهامونو شنود می‌کنید تو تاکسی تو مترو تو هر خراب شده‌ای خبر چینهاتون بهتون می‌گه اوضا خرابه وگرنه ما داریم زندگیمونو می‌کنیم ترس نداشته باشید یاد روز 25 خرداد 88 بیفتید که یک ملت پشت سرتون بودند ترستون می‌ریزه مرگ میاد جلو چشاتون! برو به این آدرس https://www.conflicthistory.com/ خوب نگاه کن عینکتم بزن 75 درصد جنگهای تاریخ جهان در ایران بزرگ از مصر تا هند بوده و از قدمت بشر تا به امروز شما که تازه دفتر تاریختون رفته رو 30 یعنی یک پاراگرافم نمی‌شید مغول اسکندر و .. هر سگ و سوتکی زدیم پشتش رفته که به تنهایی یک حمله مغول کل سلسله‌های چین رو و یک حمله اسلام مصر ور انداخت نترس عزیزم اینو بهش می‌گن ایرانی هم کوچ نشینه یعنی بظاهر خونه مشخصی نداره هم قالی خوب می‌بافه هم آش می‌پزه یک وجب روغن روش!
شنبه 3 دي 1390 - 16:07
محمداصلی - تهران - ایران
تاثیر تحریم ها در گرانی ، تورم و بیکاری جوانان بیگناه ایرانی به روشنی دیده می شود . کسانی که تحریم ها را بلا اثر می خوانند یا نادانند یا مزدور آخوندها .
شنبه 3 دي 1390 - 16:51
baas - روتردام - هلند
۲ ریالی فرمانده‌‌‌ سپاه اسلام بعد از ۳۰ سال افتاد / بنازم به‌‌ آین درایت اسلامی .
شنبه 3 دي 1390 - 17:04
oghab - هلسينكي - فنلاند
تنها مشکل تهران . نبود زندگی‌ شهری با قوانین امروزه دنیا است یعنی‌ حرج و مرج یعنی‌ گوسفندی ،،،،
شنبه 3 دي 1390 - 19:05
KOROSH2500 - برمینگام - انگلستان
خسته از این قیافه های تکراری _ آن بی نهایت خشونتهای اجباری _ نگاههای تند بد افکاری _ دروغهای کاملا خود ابتکاری _ ریشه در انواع جنایتکاری _ عاملین خیانتهای مکاری _ توسعه فرهنگهای مردم آزاری _ قاتلین نبوغ های ایرانمداری _ متخصیصین رشته های کشتاری _ استادهای بیمار خرابکاری _ ..خدا را به نابودی کسانی که می دانند و هنوز به مردم ظلم و ستم می رانند...
شنبه 3 دي 1390 - 19:18
miminana - لندن - انگلستان
همه چیز مثل یه کابوسه که انگار بیداری هم نداره
شنبه 3 دي 1390 - 20:33
ایرانزمین - یوتوبوری - سوئد
سرلشگرعلی جعفری فرمانده کل جنایتکاران روزی برسد که ملت هیچ رحمی به خود و خانواده ات نمیکنند چه برسه به رادان.احمدی مقدم.و بقیه فرمانده هان مزدور نظامی و انتظامی sheemosalma,, شیراز - ایران...آمریکا هر کاری را که دلش بخواد و اراده کند میکند.البته تحریمهایش آنچنان اثری گذاشته که همه سران مزدور را خجالت.دیوانه.وبی شرم کرده که از زیرفشارهای آمریکا به هر چیزی گیر میدن ومثل کفتار به جون همدیگر افتاده اند.دیگه یواش یواش کفگیره شان به ته دیگ. میخوره و راه دزدی و چپاول بسته و تمام میشه البته تو چون ارتباط با رسانه های خارجی نداری بی خبری تمامی شرکتهای خارجی.تولیدکننده.صادرکننده.خریدار.فروشنده.همه این بیچاره ها زیر تحریم آمریکا فلج شده اند بخاطر رژیم عن آخوندی.شرمبا د سران رژیم.مزدوران رژیم.ساندیسخوران رژیم.آخوندهای لاشخور تاریخ مصرف گذشته.وخودفروشهای خود باخته
شنبه 3 دي 1390 - 22:31
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
بی‌ فرهنگ خودت هستی و آن رهبر الدنگت
شنبه 3 دي 1390 - 23:39
seven - تهران - ایران
بینبم بابا گلابی!
یکشنبه 4 دي 1390 - 04:12
akhond kosh2012 - بیرمنگهام - انگلستان
فقط میشه گفت؛ مرگ بر جمهوری اسلامی و تمام دار و داستش
یکشنبه 4 دي 1390 - 05:33
gol andam - ژنو - سویس
این قدر پررو بی‌ شرم حـ... هستن که از رو نمی‌رن ،،،اینا زاده‌های حوزهٔ علمیه هستن کثافت‌های بی‌ شرم،،،بی‌ سواد‌های عقب افتاده بو گندو
یکشنبه 4 دي 1390 - 11:35
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.