توصیه‌هایی برای هضم بهتر غذا

 

اگر بعد از صرف غذا احساس سنگینی و نفخ می‌کنید و یا از ترش کردن یا گرفتگی عضلات معده رنج می‌برید باید بدانید که در هضم غذا دچار مشکل شده‌اید.
در این مقاله توصیه‌هایی برای رفع این مشکلات و هضم بهتر غذا ارائه می‌دهیم. با ما همراه باشید.
 
از برخی غذاها بپرهیزید
اولین دشمن معده غذاهای چرب است. مصرف گوشت قرمز، غذاهای حاوی سس زیاد، پنیرهای چرب یا کره را کاهش دهید. مواد غذایی چرب، دیر هضم بوده و مدت طولانی در معده باقی می‌مانند.
از این گذشته کلم خام، پیاز، لوبیاهای سفید و غیره باعث نفخ می‌شوند.
توجه داشته باشید غذاهای تند، شکلات یا مرکبات باعث سوزش معده می‌شوند.
توصیه می‌کنیم در مصرف مواد غذایی چرب زیاده‌روی نکنید. روغن زیتون میل کنید. میوه و سبزیجاتی که اذیتتان نمی‌کند را زیاد مصرف کنید.
 
در طول روز آب بنوشید
همه‌ی ما روزانه به یک و نیم تا دو لیتر مایعات نیاز داریم. مایعات، دستگاه گوارش را فعال و تأثیر فیبرها را بیشتر می‌کند.
آب، بهترین نوشیدنی موجود است. البته انواع جوشانده‌ها، سوپ سبزیجات و آبمیوه‌های طبیعی نیز مایعات خوبی هستند.
توجه داشته باشید که قهوه و چای نیز باعث سوزش معده می‌شوند.
نوشیدنی‌های گازدار، معده را اسیدی و پر از باد می‌کنند. در طول روز آب بنوشید. البته بهتر است قبل از غذا مصرف آب کم باشد، به خاطر این که نوشیدن مایعات زیاد قبل از غذا می‌تواند باعث رقیق شدن ترشحات دستگاه گوارش شود.
 
صرف غذا در حالت استرس و ناراحتی، احتمال مشکلات گوارشی را افزایش می‌دهد. استرس باعث ترشح آدرنالین می‌شود که به خودی خود روی هضم غذا تأثیر منفی می‌گذارد.
 
روزانه حداقل 30 گرم
فیبرها راه درمان مشکلات گوارشی‌اند. میوه و سبزیجات، غلات کامل، سبزیجات خشک یا میوه های روغنی سرشار از فیبر هستند.
فیبرها به دو دسته‌ی فیبرهای حلال و غیرحلال تقسیم می‌شوند. فیبرهای غیرحلال آب را جذب کرده، حجیم می‌شوند و هضم غذا را سرعت می‌دهند. فیبرهای حلال داخل روده‌ها ژلی درست کرده و دفع را راحت‌تر می‌سازند. روزانه حداقل 30 گرم فیبر مصرف کنید.
 
برای صرف غذا وقت بگذارید
تند تند غذا خوردن به مشکلات گوارشی ختم خواهد شد. آرام غذا خوردن باعث می‌شود کار دستگاه گوارش کمتر شود و در عین حال احتمال گرفتگی عضلات معده نیز کاهش می‌یابد. از این گذشته آرام غذا خوردن باعث می‌شود کمتر غذا بخورید. به خاطر اینکه مغز حدود 20 دقیقه برای سیر شدن زمان اختصاص می‌دهد. همچنین احتمال ‌ترش کردن در معده‌ای که پر نشده باشد کمتر است. غذا را به خوبی بجوید. همچنین می‌توانید به جای این که دو وعده‌ی سنگین بخورید، 4 یا 5 وعده غذای سبک میل کنید.
 
بلافاصله بعد از صرف غذا نخوابید
بعد از صرف غذا به سراغ بالشت مخصوصتان نروید. دراز کشیدن بعد از غذا باعث برگشت اسید می‌شود که در نهایت به سوزش یا ترش کردن معده می‌انجامد.
فاصله‌ی بین صرف غذا و خواب باید حداقل 2 ساعت باشد. اگر نمی‌توانید در مقابل خواب، به خصوص چرت بعد از ظهر مقاومت کنید به طور کامل دراز نکشید و جایتان را به گونه‌ای تنظیم کنید که حالت نیمه نشسته داشته باشید؛ یعنی اینکه سرتان بلندتر باشد.
 
گیاه پنیرک، رازیانه و گیاه شاه پسند را امتحان کنید
برخی از گیاهان، هضم غذا را به طور طبیعی راحت‌تر می‌کند. 10 تا 15 گرم گل خشک گیاه پنیرک را با یک لیتر آب جوش به مدت 10 دقیقه بجوشانید. محلول را صاف کرده و هر روز سه تا چهار فنجان میل کنید.
رازیانه و گیاه شاه پسند را به اندازه‌ی یک چای کیسه‌ای در یک فنجان آب جوش به مدت 5 دقیقه دم کنید. از این دم کرده یک فنجان بعد از شام و یک فنجان بعد از ناهار میل کنید تا مشکلتان برطرف شود.
 
الکل و توتون، دشمن دستگاه گوارش
نوشیدنی‌های الکلی باعث اسیدی شدن معده می‌شوند. توتون نیز همین تأثیر را دارد. توتون ترشحات معده را اسیدی می‌کند. سیگار، ترشح بزاق را کاهش می‌دهد. توصیه می‌کنیم سیگار را ترک کنید و از مصرف نوشیدنی‌های الکلی بپرهیزید.
 
اولین دشمن معده غذاهای چرب است. مصرف گوشت قرمز، غذاهای حاوی سس زیاد، پنیرهای چرب یا کره را کاهش دهید. مواد غذایی چرب، دیر هضم بوده و مدت طولانی در معده باقی می‌مانند.
 
از استرس دوری کنید
صرف غذا در حالت استرس و ناراحتی، احتمال مشکلات گوارشی را افزایش می‌دهد. استرس باعث ترشح آدرنالین می‌شود که به خودی خود روی هضم غذا تأثیر منفی می‌گذارد. نگرانی و تشویش باعث افزایش ترشح اسید معده می‌شود و همین امر به سوزش معده ختم می‌شود. توصیه می‌کنیم در فضای آرام و بدون تنش غذا میل کنید. برای آرامش اعصاب خود، یوگا انجام دهید.
 
کمی ورزش کنید
این که می‌گویند پیاده‌روی به هضم غذا کمک می‌کند افسانه نیست. هر گونه فعالیت بدنی به شرط این که خیلی سنگین نباشد باعث هضم بهتر غذا می‌شود. متخصصان توصیه می‌کنند که هر روز نیم ساعت ورزش کنید. پیاده‌روی، دوچرخه سواری، شنا و غیره بسیار موثر است. اگر مدت طولانی است که ورزش نکرده‌اید اول با پزشکتان مشورت کنید. اگر تصور می‌کنید وقت این کارها را ندارید چند ایستگاه مانده به منزل یا محل کارتان را پیاده بروید.
 
                                                                                                                                             فاطمه مهدی پور
 
+83
رأی دهید
-94

khosh bavar - يزد - ايران
من با هضم غذا مشکلی‌ ندارم ! فقط مشکل من هضم کردن مشکلات سیاسی ایران می‌باشد که باعث درد دلم و بالا اوردنم می‌شه ! پس سعید شمسا میتونی‌ بمن کمک کنی‌ که چه کنم !؟ با سپاس !
شنبه 3 دي 1390 - 10:59
سعید شمسا (متخصص تغذیه) - ملبورن - استرالیا
پاره ای‌‌ از سیگنال‌های فیزیولوژیکی از جمله استرس میتواند سبب بر انگیختگی ماکروفاژ‌ها و تراوش پاره از ادیپوکاین‌ها شود که عوارضی از جمله مقاومت بدن نسبت به انسولین و به دنبال آن، دیابت تیپ 2 آغاز میشود.
شنبه 3 دي 1390 - 11:42
ekman - شیراز - ‫ایران
‫چندتا غلت بعد از صرف غذاهای چرب،به هضم غذا کمک میکند
شنبه 3 دي 1390 - 12:46
ali1111 - تهران - ایران
ورزش بخصوص کاردیو میتواند کمک کند. چند ساعت بعد از انجام تمرینات ورزشی مقاومت بدن به انسولین کاهش پیدا می‌کند و سوخت و ساز بهتر انجام می‌گیرد. در بعضی‌ از افراد هم به علت استرس، رژیمهای غلط، مصرف بعضی‌ از داروها و ...مکملهای دایجستیو انزایم میتواند کمک باشد.
شنبه 3 دي 1390 - 13:28
selen - گنت - بلژیک
سلام آقا سعید شمسا پسر من ۱۴ ساله هست قد ۱۷۰ با وزن ۵۰ دوست دارد کمی‌ چاق شود لطفا مرا راهنمائی کنید ممنون
شنبه 3 دي 1390 - 16:17
سعید شمسا (متخصص تغذیه) - ملبورن - استرالیا
khosh bavar - یزد - ایران / درود دوست یزدی. به خداوندی خدا سوگند، دلم برات تنگ شده بود. خوش حالم که از بابت گواردن خوراک، مشکلی‌ نداری. اما از بابت مشکل دیگرت، خواهش می‌کنم نزد یک همکارم برو که اهل سیاست باشد. چون من یکی‌ اهل سیاست نیستم. پس به قول شیرین خودت:((همواره شاد و تندرست باشیم)).
یکشنبه 4 دي 1390 - 01:44
سعید شمسا (متخصص تغذیه) - ملبورن - استرالیا
selen - گنت - بلژیک / درود بر شما. اول اینکه، شما اولین کسی‌ هستید که برای افزایش وزن (البته در مورد گل پسرتان) از من کمک می‌خواهید و بنده هم، صادقانه در خدمتم. چرا که بیشتر مشتریان بنده، خانم‌های تیتیش مامانی هستند که خواهان کاهش شدید وزن میباشند. مشاوره‌ام هم، رایگان میباشد. اگر کسی‌ دوست داشت، برای پدران و مادران از دست رفته ام، یک خدا بیامرزی ساده بفرستد. همین.
یکشنبه 4 دي 1390 - 02:56
سعید شمسا (متخصص تغذیه) - ملبورن - استرالیا
در صورت اطمینان از تندرستی کامل ایشان، به شما عرض کنم که هیچ نگران نباشید. گل پسرتان از بنده که نزدیک به 180 سانتیمتر قد و 90 کیلوگرم وزن دارم(البته با شکمی صاف)، بیشتر عمر خواهند کرد (در صورت شرایط یکسان). خوردن پسته میتواند تا اندازه ای‌‌ مفید باشد. بویژه پسته کوهی یا ((بنه)) که یک سوم پسته معمولی، ولی‌ سبزتر و چربتر است. یک برنامه بدنسازی خوب، بویژه هایپرتروفی (بزرگ شدن) ماهیچه‌های بزرگی‌ چون چهار سر جلوی ران، سینه ای‌‌ بزرگ و پشتی بزرگ، میتواند تا ده کیلوگرم بر وزن ایشان بیفزاید. در نهایت شما به نیمه پر لیوان نگاه کنید و اگر میتوانید، او‌را به باشگاه سوار کاری بفرستید.
یکشنبه 4 دي 1390 - 02:56
سعید شمسا (متخصص تغذیه) - ملبورن - استرالیا
. اما بنده هم چند پرسش دارم:. 1) پارهِ از اختلالات هورمونی میتواند سبب کاهش یا افزایش وزن شود. آیا از سلامت نور چشمتان، اطمینان کامل دارید؟ (که البته امیدوارم تندرست باشند). 2) ظاهراً، قد گل پسرتان بلند است. اما تیپ استخوان بندی ایشان چگونه است؟. 3) آیا ایشان تاکنون، زیر دستگاه DEXA (دستگاهی که تراکم استخوان، توده عضلانی و حجم چربی‌ همه اندام‌ها را نشان میدهد) رفته اند؟. 4) به نظر می‌رسد ایشان، کلسیم، فسفر و ویتامین D کافی‌ دریافت کرده باشند. ولی‌ وضعیت بالانس انرژی در بدنشان چگونه است؟ (متابولیسم پایه ایشان، 1510 کیلو کالری در روز میباشد). 5) سابقه ژنتیکی‌ این مورد در خانواده خودتان به چه صورت میباشد؟. 6) امیدوارم این پرسش، جسارت تلقی‌ نشود. اما وضعیت بلوغ جنسی‌ گل پسرتان چطوری است؟. 7) آیا ایشان، کمبود آهن دارند یا خیر؟. 8) آیا ایشان، به اندازه کافی‌ می‌خوابند؟.
یکشنبه 4 دي 1390 - 02:58
khosh bavar - يزد - ايران
سعید شمسا (متخصص تغذیه) - : با درود و عرض ادب خدمت دوست عزیز و شیرین سخنم، شما باز دوباره بخوبی موفق شدید، که مرا " غافلگیر " , مجذوب و کنجکاو خودتان کنید که بار اول با دیدن اسم کاربری شما که باعث طراوت و نویی در سایت شد و الان هم با اظهار لطف و صفایتان نسبت به من, مرا غافلگیر کردید، پس من به داشتن چنین " شخصیتی " چون شما در وب سایت میبالم و بیصبرانه منتظر طراوت و شادابی و دانش شما هستم، دوست شما فرهاد !
یکشنبه 4 دي 1390 - 04:41
سعید شمسا (متخصص تغذیه) - ملبورن - استرالیا
selen - گنت - بلژیک / دوست گرامی‌. جای پاسخ دوم و سومم، عوض شده است. خواهش می‌کنم خودتان درست کرده، بنده را ببخشید.
یکشنبه 4 دي 1390 - 05:03
golly47 - فرانکفورت - المان
سعید - شمسا -ملبورن - استرالیا - نظرتان در مورد شکمهای به قطر یک متر و پیرامون سه متری آخوندا چیست آنها چطور اینهمه گ. را هضم میکنند
یکشنبه 4 دي 1390 - 12:24
selen - گنت - بلژیک
آقا سعید شمسا با yk donya tashakor
یکشنبه 4 دي 1390 - 20:13
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.