دولت ایران گشایش اعتبار اسنادی برای واردات کالا از امارات را ممنوع کرد

 

غلامرضا مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون طرح تحول اقتصادی مجلس، روز جمعه گفته است که دولت ایران  گشایش  اعتبار اسنادی برای واردات کالا از امارات متحده عربی را ممنوع کرده است.
 
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس به خبرگزاری مهرگفته است:« براساس جدیدترین تصمیم دولت، گشایش "ال سی" ( اعتبار اسنادی) برای کالاهای وارداتی از امارات ممنوع شد. »
 
به گفته غلامرضا مصباحی مقدم  متوقف کردن یک روزه ثبت‌سفارش‌ واردات کالا از امارات، یک هشدار برای این کشور بود.
 
غلامرضا مصباحی مقدم در ادامه می گوید،کشورهای همسایه ایران و از جمله امارات متحده عربی می بایست در مقابل فشارهای خارجی «مقاومت» کنند تا بتوانند مناسبات اقتصادی خود با ایران را ادامه دهند.
 
رئیس کمیسیون طرح تحول اقتصادی مجلس می گوید:«اگر قرار باشد که امارات متحده عربی به صورت یکطرفه از روابط اقتصادی با ایران منفعت ببرد، امکان پذیر نیست در حالی که رونق و رشد این کشور ناشی از سرمایه گذاری ایرانیان و تجارت با ایران است.»
 
به دنبال انتشار گزارشهایی در خصوص توقف واردات  کالا از امارات، محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور،روزچهارشنبه این خبر را تکذیب کرد.
 
محمدرضا رحیمی گفته بود، امارات متحده عربی تحت تاثیر فشار آمریکا کاری کرده که به ضرر ما نیست، بلکه به ضرر خودش است.
 
رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، نیز خبر توقف روابط تجاری بین این دو کشور را نادرست خواند و گفته بود: بسته شدن سایت ثبت سفارش وزارت صنعت، معدن و تجارت دلایل فنی داشته و وزیر مربوطه نیز مصاحبه‌ای در این‌باره نداشته است.
 
در همین زمینه، مسعود دانشمند، رئیس اتاق بازرگانی مشترک جمهوری اسلامی ایران و امارات متحده عربی، گفته بود: بانک مرکزی اعلام کرده است که ثبت سفارش واردات هرگونه کالا از امارات متحده عربی باید به ارزهایی به غیر از واحد پول این کشور، یعنی درهم، انجام شود
 
کارشناسان اقتصادی می گویند، حجم تجارت رسمی بین دو کشور در سال ۱۳۸۹، پانزده میلیارد دلار بوده، که دوازده میلیارد دلار آن صادرات امارات به ایران و سه میلیارد آنهم صادرات ایران به امارات است.
 
  این کارشناسان اضافه می کنند: تنش در روابط دو کشور، در رابطه با پرونده هسته ای ایران و مسایل بین المللی ناشی از آن، از جمله فشار های آمریکا بر امارات، رو به افزایش میرود و  این تنش، با توجه به نقش امارات متحده عربی در روابط بازرگانی جمهوری اسلامی با دنیا، تاثیر مهمی بر اقتصاد ایران دارد.
+71
رأی دهید
-97

love-iran - چابهار - ایران
نمیدونم چرا میخواید با روان مردم بازی کنید این خبر مال 3 روز پیش هست و 2 روزه تکذیب شده حالا گذاشتید که 1 ساعت بد هم بنویسید تکذیب شد
شنبه 3 دي 1390 - 10:57
سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
اوضاع رو به راهه. امارات نود درصد تجارتش با کشورهای غیر از ایرانه و مشکلی براش ایجاد نمیشه. ایران هم نفت را میده به چین ازش بجاش جنس میگیره. وقتی هدف حکومت یک کشور این باشه که روز به روز منزوی تر و منفورتر بشه راهش را پیدا میکنه.
شنبه 3 دي 1390 - 10:44
Azadikhah - تكسل - هلند
از چند سال پیش که کشورهای اروپایی بانکهای ایرانی را تحریم کردند و از پذیرش ال سی ها از ایران خودداری کردند کلیه بانکهای امارات هم به تبعیت از غربی ها ال سی ها بانکهای ایران را نمیپذیرفتند و فقط بانک صادرات و ملی دبی که در اصل متعلق به ایران است ال سی ایرانی را تنها به ارز درهم میپذیرفت که عملا با این تصمیم دولت خودمان به دست خودمان تحریمی دیگر بر تحریمها علیه صنعتگران و تولیدکنندگان و همچنین وارد کنندگان کالا افزودیم. اما قطعا دولت خود آگاه به کاری است که کرده و در این رازی نهفته است که بر عموم فعالین اقتصادی پوشیده نیست. حقیقت این است که این کار پاسخی به "رفتارهای غیرمنطقی امارات متحده عربی " نیست همچنان که همه میدانند رفتارهای غیر منطقی امارات تازگی ندارد و با توجه به اینکه امارات از لحاظ ساختار سیاسی وابستگی کامل به غرب دارد و اصطلاحا "ذوب در ولایت غربیهاست".
شنبه 3 دي 1390 - 11:00
Azadikhah - تكسل - هلند
اما هیچ مقام رسمی از رفتار غیر منطقی جدید امارات که بیسابقه باشد سخنی به زبان نرانده و به کلی گویی بسنده شده است. اما کلید معما فقط یک چیز است و آن ریشه در مسائل اقتصادی داخلی دارد نه مسائل سیاسی و رفتارهای .. مسئله این است که ال سی های که تا کنون برای شعب بانکهای ایرانی به ارز درهم گشایش میشد با نرخ ارز مرجع برای گشایش کننده اعتبار ارزی محاسبه میشد که حدود 30 درصد پائینتر از نرخ ارز در بازار آزاد است و این به معنی آن است که واردات کالا برای تولیدکنندگان؛ صنایع دولتی و خصوصی و البته کلیه واردکنندگانی که از مبادی رسمی کالا وارد میکردند حداقل به همین میزان 30 درصد گرانتر تمام میشود. این امر قطعا موجب تورم بیشتر خواهد شد و آثار آن حداکثر در دو ماه آینده آشکار خواهد شد مگر اینکه دولت بتواند یا بخواهد نرخ ارز بازار آزاد را کنترل و به نرخ مرجع بانک مرکزی نزدیک کند که بسیار بعید به نظر میرسد.
شنبه 3 دي 1390 - 11:00
امید‌آلمان - کلن - آلمان
من فکر کنم اون ۳ میلیارد دلار که به عمارت. صادر شده هیچی‌ به صنعت ربطی‌ ناداشته باشه!
شنبه 3 دي 1390 - 11:07
ali1111 - تهران - ایران
آزادیخواه - تکسل - هلند. با تشکر از تحلیل این موضوع، کاملا منطقی‌ و درست به نظر میرسه.
شنبه 3 دي 1390 - 13:17
aghareza27 - برگن - نروژ
... در وکردند ایشون این مثل این میمونه که یکر نفر را بخواند اعدام کنند حکم را بهش بدند و بگند مثلاً تو پس فردا اعدام میشی‌ اونهم بگه باشه ولی‌ حالا که اینطوریه من هم قهرم ضمناً بجای پس فردا ،فردا من را اعدام کنید .اینطوری مثلاً می‌خواد تلافی کنه خاک تو سری آخوندا مملکتا پکندا هههه
شنبه 3 دي 1390 - 14:21
avesta_afshin - تهران - ایران
Azadikhah - تکسل - هلند. ممنون خوب بود
شنبه 3 دي 1390 - 17:57
كيارش 88 - تورنتو - كانادا
خاک عالم بر سر مسئولین مملکت ما کنن که ایران احتیاجش افتاده به امارات با جمعیتی که به اندازه یکی از کوچکترین استانهای ایران هم کوچکتر هست البته اینا اخخبار را بر عکس جلوه میدن امارات هم به جمع تحریم کنندگان ایران پیوسته و به همین دلیل هم این کثافتا اخبار رو به نفع خودشون نشون میدن
شنبه 3 دي 1390 - 20:02
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.