ایران در گزارش سالانه سازمان گزارشگران بدون مرز

 

 
 
سازمان گزارشگران بدون مرز که در پاریس مستقر است، گزارش سالانه خود را در مورد وضعیت آزادی بیان و روزنامه نگاران در سراسر جهان، منتشر کرد.
در این گزارش برای اولین بار ده شهر جهان بعنوان خطرناکترین شهرهای جهان برای روزنامه نگاران و خبرنگاران، معرفی شده اند. چهار پایتخت عربی: قاهره، منامه، صنعا و دمشق در این فهرست جای دارند.
سازمان گزارشگران بدون مرز در تازه ترین گزارش خود از کشته شدن ۶۶ روزنامه نگار در سراسر جهان، در سال رو به پایان ۲۰۱۱ میلادی، خبر داد.
بیشتر این خبرنگاران در پاکستان، یا در کشورهای عربی خاورمیانه و شمال آفریقا که شاهد تحولات سیاسی موسوم به بهار عربی بوده اند، و یا بدست باندهای مواد مخدر در آمریکای لاتین از جمله در مکزیک، کشته شده اند.
در این گزارش، پاکستان با ۱۰ روزنامه نگار کشته شده برای دومین سال پیاپی در راس کشورهایی قرار گرفت که روزنامه نگارانش، به قتل رسیده اند.
حدود ۱۰۴۴ روزنامه نگار نیز در سال جاری در نقاط مختلف جهان بازداشت شده اند. تعدادی که نزدیک به دو برابر سال پیش بود. به اینطریق سال ٢۰۱۱ به مثابه سالی نه چندان خوشایند برای روزنامه نگاران در نقاط مختلف دنیا، پایان می یابد.
اما ایران نیز سهمی از گزارش سالانه سازمان گزارشگران بدون مرز داشته و به همراه چین و اریتره بزرگترین زندان روزنامه نگاران در جهان، شناخته شده است.
چند روز پیش نیز «کمیته حمایت از روزنامه نگاران» گزارش داده بود که ایران با ۴٢ روزنامه نگار زندانی، در راس کشورهایی قرار دارد که روزنامه نگارانش در سال ٢۰۱۱ به زندان افتاده اند.
 
 
+69
رأی دهید
-92

Sadat Sayed - هرات - افغانستان
این هم از مردمی که ادعای داشتن تمدن برتر در دنیا را میکنند و میخواهند که دنیا را مدیریت کنند. لقب خوبیست بزرگترین زندان روزنامه نگاران. آزادی بیان حق هر انسان است لطفا بجای مدیریت دنیا کشورتان را به شکل درستی مدیریت کنید.
شنبه 3 دي 1390 - 05:02
zpirooz - آخن - آلمان
جالبه حالا ساندیس خورعا میان میگن که خوب ببینید پاکستان آمار کشته شدن خبرنگاراش بیشتر از ایرانه. باید بهشون پیشاپیش گفت که ابوی چه میدونم اخوی، تو ایران اصلا نمی گذارند کسی گزارش درست حسابی رپرت کنه از همون اول میندازنش زندان که بعدا گزارش نکنه یک وقت بخوان بکشنش. خداییش مملکته داریم
شنبه 3 دي 1390 - 15:23
shahram407 - تهران - ایران
ببین تو رو بخدا طرف تو غار طرفاهای ننگر هار نشسته داره به ما تیکه میندازه. وقتی اب سر بالا بره ....ابو عطا میخونه!!!!
یکشنبه 4 دي 1390 - 14:00
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.