گل راعی؛ گیاهی برای مقابله با افسردگی

 

گویی در دنیای آشفته و پرمشغله‌ی امروز، افسردگی‌های خفیف غیر اجتناب شده است. برای درمان دل‌تنگی‌ها و افسردگی‌های خفیفتان، گیاهان را دریابید. یکی از این گیاهان موثر که می‌تواند حال و هوایتان را عوض کند گل راعی است.
این گیاه معرف که گل هزار چشم، علف چای و هوفاریقون نیز نامیده می‌شود خواص ضدافسردگی دارد و زمانی که شما به اصطلاح دل و دماغ ندارید و به نوعی دنیا را تیره و تار می‌بینید کمکتان می‌کند.
گل راعی جزو آن دسته از گیاهانی است که در تمام قاره‌ها و با هر آب و هوایی رشد می‌کند.
سال‌هاست که مردم از این گیاه به عنوان درمان افسردگی استفاده می‌کنند. برای آشنایی بیشتر با این گیاه، با ما همراه باشید.
                                                                 گل راعی؛ گیاهی برای مقابله با افسردگی
 
دنیا را زیبا و رنگی ببینید
محققان مطالعات زیادی برای بررسی خواص گل راعی انجام داده‌اند. برخی از این پژوهش‌ها خواص ضد افسردگی این گیاه را به اثبات رسانده‌اند. محققان مشاهده کردند علائم افسردگی داوطلب‌هایی که از این گیاه استفاده کرده‌اند نسبت به افرادی که دارونما یا پلاسبو مصرف کرده‌اند کاهش یافته است.
می‌توانید گل خشک این گیاه را به صورت دم کرده میل کنید. برای این کار دو تا چهار گرم از گل خشک این گیاه را دم کرده و روزانه سه بار میل کنید.
در پژوهش‌های دیگر محققان به بررسیِ تأثیر گل راعی و داروهای ضدافسردگی روی افرادی که افسردگی جزیی دارند پرداختند. در نهایت مشخص شد که این گیاه همان تأثیر داروهای ضدافسردگی را بر جای می‌گذارد؛ با این تفاوت که عوارض جانبی داروهای ضدافسردگی را ندارد. با وجود اینکه محققان همچنان روی خواص این گیاه مطالعه می‌کنند اما خواص ضدافسردگی آن به تایید متخصصان رسیده است.
 
گل راعی فقط برای افسردگی‌های خفیف 
توجه داشته باشید که گل راعی نمی‌تواند درمانی برای تمام مشکلات روحی و روانی باشد. این گیاه فقط برای درمان افسردگی‌های خفیف و گذرا مفید است.
برای همه ما اتفاق می‌افتد که برای مدتی بی حوصله و افسرده می‌شویم. متخصصان برای این گونه افسردگی‌ها معمولاً 9 علامت تعریف کرده‌اند که اگر حداقل 5 مورد آن‌را به مدت دو هفته در خودتان مشاهده کردید باید بدانید که دچار افسردگی خفیف شده‌اید:
1. احساس بی‌حوصلگی مداوم
2. بی دل و دماغی، از دست دادن انگیزه یا لذت انجام هر گونه فعالیتی
3. بی اشتهایی یا تغییر وزن
4. ایجاد اختلالاتی در خواب مثل بی‌خوابی یا خواب زیاد
5. نشان دادن رفتار تهاجمی یا خونسردی و سستی
6. خستگی بیش از حد
7. احساس گناه کردن
8. از دست دادن تمرکز
9. منفی بافی و داشتن افکار سیاه مثل فکر کردن به مرگ یا خودکشی
موارد اشاره شده و تأثیر آن در زندگی خانوادگی، اجتماعی و حرفه‌ای میزان افسردگی (خفیف، معتدل یا شدید) افراد را مشخص می‌کند. محققان معتقدند که در دنیای امروز کم نیست تعداد افرادی که دچار افسردگی خفیف می‌شوند و متأسفانه زنان بیشتر از مردان به این گونه افسردگی‌ها دچار می‌شوند. در این مواقع است که گل راعی می‌تواند شما را از این بی دل و دماغی نجات دهد.
 
حواستان به موارد منع مصرف باشد
اگر چه گل راعی یک گیاه است و به عقیده‌ی خیلی از مردم طب سنتی یا درمان با گیاهان دارویی هیچ مشکلی به وجود نمی‌آورد اما باید بگوییم که حتی برای گیاهان دارویی نیز موارد منع مصرف وجود دارد. در مصرف داروهای گیاهی نیز باید به میزان و مدت مصرف و همچنین موارد منع مصرف توجه کرد.
مصرف گل راعی فقط برای افراد بزرگ‌سال است علاوه بر این نباید این گیاه را بدون نظر متخصص بیش از 15 روز مداوم مصرف کرد.
این گیاه معرف که گل هزار چشم، علف چای و هوفاریقون نیز نامیده می‌شود خواص ضدافسردگی دارد و زمانی که شما به اصطلاح دل و دماغ ندارید و به نوعی دنیا را تیره و تار می‌بینید کمکتان می‌کند.
 
از این گذشته باید توجه داشته باشید که اگر داروی دیگری مصرف می‌کنید امکان تداخل دارویی وجود دارد. اگر مشغول مصرف داروهای زیر هستید از مصرف گل راعی اجتناب کنید:
سیکلوسپورین، دیگوکسین، تئوفیلین، کاربامازپین، فنی توئین، قرص‌های ضدبارداری، داروهای ضدافسردگی، داروهای ضدمیگرن
 
روش مصرف
* می‌توانید گل خشک  این گیاه را به صورت دم کرده میل کنید. برای این کار دو تا چهار گرم از گل خشک این گیاه را دم کرده و روزانه سه بار میل کنید. (جمعاً شش تا دوازده گرم در روز).
* می‌توانید از تی‌بگ‌های تهیه شده از این گیاه استفاده کنید. هر تی‌بگ را در یک لیوان آب انداخته و میل کنید. روزانه سه بار می‌توانید از این تی‌بگ‌ها استفاده کنید.
 
* این گیاه به صورت قرص یا کپسول نیز به فروش می‌رسند اما توصیه می‌کنیم قبل از مصرف آن به پزشک مراجعه کنید و از مصرف خودسرانه‌ی هرگونه‌ی دارو خودداری کنید.
البته قطره و تنتور این گیاه نیز وجود دارد که می‌توانید با توجه به علائم افسردگی‌تان و البته با نظر متخصص به میزان لازم مصرف کنید.
 
 
توجه داشته باشید اگر چه گل راعی درمان مناسبی برای افسردگی‌های خفیف محسوب می‌شود استفاده‌ی طولانی مدت از آن می‌تواند موجب بازگشت به حالت اولیه شود.
فاطمه مهدی پور
بخش تغذیه و آشپزی
 
+57
رأی دهید
-130

greentree - تهران - ایران
هر روز یک خبر خوب درباره گلها و درختان زیبای ایران ،و هر روز یک خبر بد درباره این حکومت پلید و متقلب اسلامی
جمعه 2 دي 1390 - 17:28
simavad - برگن - نروژ
ای کاش نام لاتین هر گیاه را هم ذکر میکردند
جمعه 2 دي 1390 - 19:28
yashainiran - ایران - ایران
simavad - برگن - نروژ. دوست عزیز نام لاتین آن Hypericum perforatum میباشد
جمعه 2 دي 1390 - 20:51
pelle - استکهلم - سوئد
. «اولین داروی ضد سرطان» نام ویروسی که از ایران ارسال شده -باز نکنید. شرکت com hem در سوئد اعلام کرد که اگر امیلی با نام ((اولین داروی ضد سرطان)) دریافت کردید از باز کردن آن خوداری نماید. این یک ویروس جاسوسی است. از تمامی اطلاعات موجود در کامپوتر شما کپی برداری میکند این ویروس از ایران ارسال شده است.
جمعه 2 دي 1390 - 21:01
سعید شمسا (متخصص تغذیه) - ملبورن - استرالیا
simavad - برگن - نروژ. نام دیگر این گیاه، ((چای کوهی))، نام انگلیسی آن ((St John's wort)) و نام علمی‌ آن، ((Hypericum perforatum)) میباشد. البته از دید این جانب، هیچ گیاهی‌ به اندازه ((زعفران)) در درمان افسردگی مفید نیست. صد البته دوز بالای زعفران میتواند مسمومیت زا باشد.
جمعه 2 دي 1390 - 23:46
bita tehrani - ونکوور - کانادا
سعید شمسا/سپاس از شما برای اطلاعات جدید.اسم فارسی St. John Worth بود پس! امان از این افسردگی،متاسفانه در ونکوور به خاطر کمبود آفتاب خیلی‌ زیاده،به خصوص در خانم ها. پزشکان اینجا هم مثل نقل و نبات داروی شیمیایی میدن.دوستی‌ دارم که به تازگی مبتلا شده و از شما چه پنهان وقتی‌ برای سر زدن پیشش میرم،انرژی مرا هم می‌گیره و از دل و دماغ میافتم...راست گفتند افسرده دل‌ افسرده کند انجمنی را.
شنبه 3 دي 1390 - 00:05
simavad - برگن - نروژ
سپاس از دوستان عزیز برای نام علمی گل راعی
شنبه 3 دي 1390 - 10:04
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.