بچه میمون گرسنه و بچه شیرهای سرگردان در تهران؛بازار شایعه و جوک

 

 
                بچه میمون گرسنه و بچه شیرهای سرگردان در تهران؛بازار شایعه و جوک
 
در خبرها آمده است:
یک بچه شیر ۵۰ کیلویی در جنگل لویزان به دام افتاد.
حضور نابهنگام یک کرکس بزرگ در حیاط یک خانه مسکونی در خیابان گلبرگ موجب ترس و نگرانی اهالی شد. ماموران آتش نشانی این کرکس را که گویا زخمی بود به دام انداختند.
آتش نشانان دومین شیر را در منطقه شمال شرق تهران به دام انداختند.
یک توله شیر مرده در نزدیکی پارک پردیسان تهران پیدا شد. یک گرگ زنده در غرب تهران نیز توسط اهالی پیدا شد. ساکنان ساختمان دو طبقه در خیابان ری با یک قلاده روباه که در انباری ساختمانی در طبقه همکف پنهان شده بود روبرو شدند. یک قلاده روباه که در داخل یک مغازه پنهان شده بود با تلاش آتش نشانان در خیابان مولوی تهران به دام افتاد. ماموران آتش نشانی با استفاده ازتجهیزات ویژه موفق شدند میمون گرسنه ای را در ایستگاه اتوبوسی در شهرک چشمه بگیرند و به ایستگاه خود منتقل کنند تا پس از هماهنگی لازم به مرکز نگهداری این‌گونه حیوانات تحویل داده شود.
 
"عجیب و غریب"
همه اینها در کمتر از دو هفته اتفاق افتاده است و به این ها اضافه کنید که : امروز هم یک منبع آگاه در سازمان محیط زیست در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس اظهار داشت: علاوه بر ۳ توله شیری که طی ۲ هفته اخیر در خیابان‌های تهران پیدا شده ۳ توله شیر دیگر هم پیدا و به پارک پردیسان منتقل شده اند.
به گواه اسماعیل کهرم که حدود چهل سال در عرصه محیط زیست و جانوران فعالیت کرده است، چنین اتفاقاتی به شدت "عجیب و غریب" است.
آقای کهرم می گوید تا کنون به چنین چیزی بر نخورده است. آنچه تعجب مردم و دست اندر کاران امور زیست محیطی را بر انگیخته توالی حوادثی از این دست در فواصل زمانی بسیار کم است.
کارشناسان و دست اندر کاران امور محیط زیست غالبا دو فرضیه را در مورد چگونگی این اتفاقات مطرح می کنند یکی اینکه ممکن است این حیوانات از باغ وحش های خصوصی یا کلکسیون های شخصی افراد فرار کرده یا رها شده باشند. دیگر اینکه ممکن است این حیوانات به صورت قاچاق وارد ایران شده باشند و حادثه ای موجب شده باشد که فرار کنند.
اسماعیل کهرم، کارشناس مسائل محیط زیست در گفتگو با بی بی سی فارسی گفت: "چون در این باره هنوز هیچ اطلاعیه رسمی صادر نشده است ما مجبوریم به گمانه زنی بپردازیم تا زمانی که جزییات مسئله به طور رسمی مشخص شود."
آقای کهرم گفت هم اکنون چند نفر در رابطه با همین موضوع دستگیر شده اند و مسئولان مشغول بررسی سخنان آنها هستند.
این کارشناس محیط زیست همچنین گفت: "این حیوانات که به نظر اهلی و رام می آیند به هر دلیلی که در شهر رها شده باشند، در اتوبانها و خیابانها در معرض خطر هستند."
به گفته اسماعیل کهرم، سازمان های مسئول بعد از اینکه از وجود این حیوانات با خبر شده اند، نسبت به جمع آوری آنها اقدام کرده اند آنها را به سرعت به مراجع ذی صلاح تحویل داده اند.
آقای کهرم همچنین گفت که از سازمان حفاظت از محیط زیست خواسته است که شیرها را مورد آزمایش قرار بدهند تا معلوم شود از چه گونه ای هستند چون معتقد است اگر این شیرها شیر آسیایی باشند می توان نسل آنها را که در ایران منقرض شده دست کم در قفس احیا کرد.
جنبه مثبت این اتفاقات
اما پیام محبی، رئیس بیمارستان دامپزشکی تهران در گفتگو با بی بی سی فارسی ضمن عنوان کردن نگرانی هایی مشترک با سایر دست اندرکاران به نکته جذابی اشاره کرد.
آقای محبی گفت این ماجرا یک جنبه مثبت هم دارد. به گفته او جنبه مثبت این اتفاقات این است که توجه مردم و مسئولین را به موضوعات مربوط به حیوانات و کمبودهایی که در زمینه استاندارد سازی در این زمینه موجود است جلب می کند.
آقای محبی گفت: "در طول این مدت خبر حضور این حیوانات در شهر مانند اخبار سیاسی، دهن به دهن گشت و توجه مردم زیادی را به خود جلب کرد به طوریکه جوک های مختلفی را درباره آنها ساختند."
او این جریان را جریانی مفید دانست و گفت: "ما در ایران قانونی در مورد نگه داشتن حیوانات نداریم. حتی باغ وحش ها هم قوانین و استانداردهای درست و کاملی ندارند که بر اساس آنها رفتار کنند. این اتفاقات می تواند مردم و مسئولان را متوجه کمبودهایی که در این زمینه وجود دارد، بکند."
به گفته رییس بیمارستان دامپزشکی تهران، بی نظمی معمولا به نظم منجر می شود و قانون بد داشتن بهتر از بی قانونی است.
نگرانی از بیماری
پیام محبی درباره جنبه منفی این ماجرا گفت: "هر جا گوشت و پوست و خون و ماهیچه هست، آلودگی و بیماری هم می تواند وجود داشته باشد."
او با اشاره به بیماری و اتفاقاتی که برای ببر سیبری افتاد، گفت: "اگر بتوانیم از تجربیات بد خود درس مثبت بگیریم در آینده موفق تر خواهیم بود."
وی در ادامه گفت: "شیرها را به بیمارستان دامپزشکی تهران که پیشرفته ترین مرکز دامپزشکی ایران است، نیاورده اند، باید آنها را قبل از انتقال به پارک پردیسان به یک مرکز درمانی می بردند تا معاینه شوند و وضعیت سلامتی شان معلوم شود."
 
حیوانات نامتعارف در خانه ها
با اینکه سازمان حفاظت از محیط زیست پیدا شدن این حیوانات را "مشکوک" عنوان کرده، هنوز جزییات این وقایع به طور کامل و از سوی منابع رسمی منتشر نشده است تا بتوان به قضاوتی درست رسید اما دست اندرکاران امور زیست محیطی و حیوانات می گویند این که هر چند وقت یک بار اخبار عجیب و غریبی درباره نگه داشتن حیوانات نامتعارف در خانه ها منتشر می شود، علتش ممکن است منع مردم از نگه داری حیوانات متعارف خانگی مانند سگ باشد.
آقای محبی در این باره می گوید: "به غیر از منعی که وجود دارد، جامعه هم در ایران ممکن است نگاه خوبی به افرادی که سگ دارند نداشته باشد چون بسیاری سگ را "نجس" می دانند، پس علاقمندان به حیوانات سراغ حیوانات نامتعارف می روند."
+56
رأی دهید
-198

m.noor - شارجه - امارات
با درود. دوستان من فکر می‌کنم دولت برای سرگرم کردن مردم از این حیله استفاده کرده .م.ن
جمعه 2 دي 1390 - 15:43
mortimer - اصفهان - ایران
محمود چطور می گه در این کشور هیچ کس به نان شب محتاج نیست در حالی که بچه ی خودشو گرسنه (تو خیابون )پیدا کردند؟!-شوخی-
جمعه 2 دي 1390 - 16:05
greentree - تهران - ایران
سگها و گربه‌های زیبای ایران رو که به طرز فجیهی مکشید امیدوارم که با شیر‌ها چنین کاری نکنید شرورهای اوباش اسلامی ،خدا به مردمی رو کمک میکنه که به محیط زیست احترام بذارند نه‌ مثل شما اوباش‌های اسلامی که همه چیز رو نابود میکنید
جمعه 2 دي 1390 - 17:36
akhond kosh2012 - بیرمنگهام - انگلستان
طفلک چقدر شبیه احمدی نژاده.
جمعه 2 دي 1390 - 18:20
miminana - لندن - انگلستان
مغازه حیوون فروشی‌ توی محل ما بود که توله گرگ و توله ببر و روباه میفروخت من که پولم به ببر و گرگ نرسید روباه خریدم ولی‌ زود پسش دادم احتمالا این حیوونا مال مردمیه که می‌خرن بعد نمیدونن چه کارش کنن ولش می‌کنن چون تا بچه هستن شیرینن بعد میشن هیولا
جمعه 2 دي 1390 - 18:24
hamtarane - سیدنی - استرالیا
کاش اینهمه مارمولکی را که در سطح کشور تردد میکنند جمع آوری و به زادگاه اصلی خودشون ، صحرای حجاز، منتقل می کردند
جمعه 2 دي 1390 - 20:05
AntiIslam - اسلو - نروژ
عکس بالا شبیه بچگی های احمدی گداست. خوب به چهره اش نگاه کنید.
جمعه 2 دي 1390 - 23:46
birmingham - شیراز - ایران
این حیونها همه دست آموز بودن وگرنه توی شهر نمیومدن.داش محمود بدو پسرت رو گرفتن
شنبه 3 دي 1390 - 01:28
zan kermanshah - کلن - آلمان
آلمان/کلن.بچه میمونه از اقوام محموده. حیوونی اومده پز محمودی رو بده آخی
شنبه 3 دي 1390 - 06:02
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.