سروش به رهبر ایران: نقدپذیری مقدمه آشتی ملی است

 

عبدالکریم سروش، متفکر دینی و از منتقدان حکومت ایران، در نامه سرگشاده ای به رهبر ایران به او توصیه کرده است نقدپذیری را شروع کند زیرا به گفته او این کار مقدمه آشتی ملی و نقطه آغاز ورود به عرصه مدنیت و مدرنیت خواهد بود.
آقای سروش که سالهاست در پی فشارهای حکومت ایران به خاطر انتقاداتش این کشور را ترک کرده است و در دانشگاه های اروپایی و آمریکایی تدریس می کند تازه ترین نامه اش به رهبر ایران را به مساله نقدپذیری اختصاص داده است.
او می نویسد که شرایط کنونی کشور حاصل نقد نپذیرفتن رهبر ایران است؛ شرایطی که او آن را چنین توصیف می کند:
"دیگران باید از راه برسند و از شما بپرسند دیوار وطن چرا خم شده است و جویبار فرهنگ چرا آلوده است و آسمان آزادی چرا ابری است و چهره دین چرا عبوس است و کمر عدالت چرا شکسته است و چشم هنر چرا گریان است و دل دانش چرا پریشان است و جان و آبرو چرا اینهمه ارزان است و داعیان شعار نه شرقی نه غربی چرا در هوس پی افکندن یک "شوروی" دیگرند و هوای سیاست چرا مرگزاست و شکم اقتصاد چرا فربه از اختلاس و حرام است؟ کشتی انقلاب چرا کژ مژ می رود و ترکیه سکولار چرا از ایران دیندار بیشتر دل می برد؟".
او درباره ولایت فقیه می نویسد که این نظریه "نه شرعا اعتبار دارد نه عقلا و کثیری از فقها و عقلا با آن مخالفند اما هرچه هست به معنای ولایت سیاسی است نه ولایت معنوی و مفهومی جز ریاست و زعامت فقیه ندارد."
با این حال او نوشته است که "رهبری حق شما باشد یا نباشد، نقد رهبری بی شبهه حق مردم است و گوش کردن به نقد آنان تکلیف شما. آن هم در علن نه در خفا".
آقای سروش در نامه خود نوشته است که در شرایطی که نقد قدرت در جامعه امکان ندارد حاصل آنچیزی است که او چنین توصیف می کند: "با این مجلس ذلیل و قضای زبون کدام دادگری و کدام مردم سالاری ممکن است؟ و انتخابات چه گرهی از کار ملت خواهد گشود؟ مثل زر و زور و تزویر یعنی سه برادران لاریجانی را گماشته اید تا شما را از شر قضا و قانون و حقوق بشر برهانند؟".
او با اشاره به سرنوشت منتقدانی چون محمد نوری زاد و احمد زیدآبادی می نویسد: "چرا با ناقدان و مخالفان چنین می کنید؟ از مقید شدن قدرت مطلقه می ترسید؟ مگر آنان جز این می گویند که بازی سیاست را به قاعده کنید و جامه ریاست را به اندازه ببرید؟ می ترسید که دیگر نتوانید با اشاره انگشتی دفتر حیات کسی را ببندید؟ این همه که مردم را در خطابه ها به تقوا دعوت می کنید، آیا می شود به انتقاد هم دعوت کنید؟".
او خطاب به رهبر ایران می نویسد: "غریبا! واعظ مسجد کرامت مشهد را چه افتاده است که خود وعظ کسی را نمی شنود و قدرت مطلقه ولایت در گوش او چه خوانده است که ناشنوا مانده است؟."
عبدالکریم سروش که قبلا خواستار کناره گیری آقای خامنه ای از قدرت شده است هشدار می دهد که رفتار حکومت چنان باعث تضعیف گروه های مختلف اجتماعی و احزاب شده که مقاومت در برابر حمله خارجی آسان نخواهد بود:
"آخر اگر روزی این آب و خاک به مخمصه یی و مهلکه یی بیفتد و بیگانگان دست طمع در آن دراز کنند از مجلسیان ذلیل، از دانشگاهیان مظلوم، از نویسندگان دل شکسته و شکسته قلم، از عالمان بسته دهان، از احزاب اخته و مرعوب، از سیاست پیشگان بله قربان گو، از مدیران ناکارآمد، از صدا و سیمای دروغگو، از روحانیون خونین دل، از کارگران فقیر، از نوکیسه گان فاسد انتظار چه معجزه ای می توان داشت؟".
او رهبر ایران را مسئول "جنایات" انجام شده توسط حکومت می داند و می نویسد: "زیرکان اطلاع و اطمینان دارند که همه زجرها و زنجیرها و تجاوزها و تطاول ها به علم و رضا و اذن و اشراف شما و لذا گناهش به گردن شماست... خبر خباثت ها و قساوت های قصابان شما به تواتر رسیده است. آیا تاوان اینمه جنایت را می توانید بپردازید؟ اگر همه خوبی های مملکت محصول رهبری های داهیانه و پیامبر گونه شماست چرا زشتی هایش نباشد؟ قدرت مطلقه مسئولیت مطلقه می آورد."
عبدالکریم سروش در نهایت از رهبر ایران خواسته است "بگذارید این نامه را همگان بخوانند، آن هم به فراغت نه به تشویش، در روزنامه ها نه در شب نامه ها، در علن نه در خفا. با رعیت فتح باب کنید و به آنان جواب علنی بدهید و از "استبداد دینی تان" دفاع کنید."
+224
رأی دهید
-25

Dara va sara - پرت - استرالیا
بنده حقیر. یک عده بسیجی بدبخت و ذوب شده ولایت را مورد سرزنش قرار میدادم... (اگر حال و حوصله خواندن را ندارید . فقط پاراگراف اول نامه را بخوانید) که گویی کودکی از کم محلی معشوق به نتگ امده و گله و شکایت کنان طلب عشق میکند. این اقا تحصیل کرده ماست و سواد دار ماست. این آقایان خود را روشنفکر مینامند و برای ما تصمیم میگیرند. ای بی خرد. تو بعد از 33 سال هنوز به دنبال *چراها* هستی. شما استاد هستید. شما باید این حال ما را 30 سال پیش میدیدی تازه به دنبال چرا هستید... اگر این روشنفکران نادان و خائن نبودند. انگلیس و آمریکا هیچ وقت بر ما غالب نبودند.
جمعه 2 دي 1390 - 10:24
سيامك - وپرتال - المان
احسنت به این کلام گویا و کوبنده ولى افسوس که حاکمان مستبد هیچگاه یا نشنیده اند یا نخواسته اند بشنوند.خدا به همه ما رحم کند که سرنوشتى تاریک در انتظارمان است.
جمعه 2 دي 1390 - 10:33
khyyam - نیشابور - ایران
قدرت مطلقه مسئولیت مطلقه می آورد. خیلی زیبا بود، آگاهی اولین قدم برای رسیدن به آزادی است و آزادی اولین قدم برای رستگاری و لذت بردن از زندگی... کاش آدمایی مثل دکتر سروش و شبستری و شریعتی و .. رو همه می شناختند.
جمعه 2 دي 1390 - 10:41
bavar88 - آمستردام - هلند
مرز بین حق و باطل به یک تار مو بستگی دارد. که این گرو در مسیر باطل حرکت میکنند...محروم از قدرت شدن این مشکلات روحی را هم در پی دارد...درود بر رهبر فرزانه ایران که خوب این موزی‌ها را شناخت...چه خوب گفت پیر سفر کرده که ملاک میزان حال فعلی‌ افراد است که شما از انسانیت به جاهلیت فرو رفته‌اید.
جمعه 2 دي 1390 - 11:09
pupuli - بابلسر - ایران
دیکتاتورها سوار ببرند می ترسند پیاده شوند-نلسون ماندلا
جمعه 2 دي 1390 - 11:28
benetton - لندن - بریتانیا
چه پر محتوا ،لذت بردم از خوندنش.
جمعه 2 دي 1390 - 11:31
benetton - لندن - بریتانیا
تو روح اون پیر سفر کرده..... تکبیرررررررررررررررررررررررررررررررررررررر
جمعه 2 دي 1390 - 11:34
kambizian - تهران - ایران
bavar88 - آمستردام - هلند. سلام راستی ترم جدید حوزه علمیه قم شروع شده؟چرا ندیدمت .دیروز قم بودم.کی رفتی هلند؟ عمامه ات رو طاقچه جا مونده.
جمعه 2 دي 1390 - 11:50
سيامك - وپرتال - المان
Bavar88 تو یا این نامه را نخواندی یا جز ان عده از ابلهان کبک صفت هستی که خود نمیخواهند بفهمند.حتى اگر فرض را بر این قرار بدهیم که فقط ١٠ درصد حرفهاى این استاد درست باشد بایستى تو از شرم سرت را دوباره تو برف فرو کنى تا اینکه بخواهى کلمه ایى برای دفاع از رهبر فرزانه ات! بیان کنى.شرم بر تو باد اى دوست.
جمعه 2 دي 1390 - 11:31
golly47 - فرانکفورت - المان
آفرین صد آفرین بسیار زیبا و کامل گفتید اگر تفکر رهبری جامعه مثل شما بود ایران ‌یک شبه ر‌ه صد ساله می‌‌پیمود ولی‌ افسوس که آخوند ایرانی‌ نیست که قبول کند آنها آمده اند برای نابودی
جمعه 2 دي 1390 - 11:44
golly47 - فرانکفورت - المان
dara va sara پرت - استرالیا -شما هم درست گفتید که (اگر این روشنفکران ما خائن نبودند - انگلیس و آمریکا بر ما غالب نبودند) حالا تمام گفته‌ها را بررسی کنیم ترس و جلوگیری از تکامل بدست میاید
جمعه 2 دي 1390 - 12:11
KOROSH2500 - برمینگام - انگلستان
آفرین بر شما DARA VA SARA -پرت-استرالیا.که کاملا به اصل مطلب اشاره فرمودید.این بی سوادها روشن فکر نیستند اگر هم هستند افراطیان مذهبیند که در قالب روشنفکر دارن سر کرسی های قدرت به همدیگه چانه میزنند...
جمعه 2 دي 1390 - 12:18
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
اینها چرا نامه می‌نویسند؟!!! برای کی‌ و برای چی‌؟!!! حکومتی که برای بقای ننگینش دست به تجاوز جنسی‌ می‌زنه دیگه جایی‌ برای دفاع نداره؟!!! از کی‌ تا حالا برای جانوران نامه می‌نویسند؟!!!مگه اینها نمیدونند که کلیله و دمنه فقط یه داستان بود.
جمعه 2 دي 1390 - 14:51
baas - روتردام - هلند
متفکر دینی !!!!!!!!!!!!!!! وجود خارجی نداره .
جمعه 2 دي 1390 - 14:57
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
حکومت جهل و جنایت اسلامی محکوم به ریشه کن شدن است، آقای سروش و امثال ایشان هم دیگر نمیتواند حکومت خون و جنایت ولایت سیاهی‌های اشغال گر را نجات بدهند، ما مردم ایران به چیزی غیر از سرنگون شدن کامل این حکومت فاسد رضایت نخواهیم داد، به امید ایران آزاد.آمین
جمعه 2 دي 1390 - 14:51
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
اینهم نتیجه حماقته اگه کسی بخواد فکر کنه که، یک خلیفه جنایتکار بخواد قدرت را به وزیرش یا دیگری بسپارد. آقای سروش از شاعر شهیر و حماسه سرا بشنو که گفته است: پدر کشتی و تخم کین کاشتی... پدر کشته را کی بود آشتی؟ .. هم ملت پدر کشته اند و هم علی ...
جمعه 2 دي 1390 - 16:21
parsa.persian - تورنتو - کانادا
از آنجایی که من خواستار اصلاحات هستم نه بر اندازی، نامهٔ آقای سروش مثل حرف دل من بود چه بسا شیواتر و رسا تر.‌ای کاش که مخاطب اصلی‌، این نامه را خوانده و در آن لحظه ای‌‌، فقط ذره ای‌‌ تامل کند.
جمعه 2 دي 1390 - 16:31
khosh bavar - يزد - ايران
sourena.de - : با درود به دوست هوشیار و گرامی، باور بفرمایید که به تاریخ معاصر ایران که ما آنرا تجربه و با آن مبارزه کردیم، میبالم که باعث افول اسلام از این کشور همیشه شاد و سرسبز شدیم و ما همانند مردم دوران رنسانس در اروپا و یا همانند مردم آمریکایی در زمان جنگهای داخلی هستیم که بعد از ۳۰۰ - ۲۰۰ سال نسل امروز از جنگ و آرمان مقدس پدران و مادران خود سرمشق گرفته و از آن دفاع و با آن زندگی می‌کنند !
جمعه 2 دي 1390 - 19:22
massoudoslo - اسلو - نروژ
باور ۸۸ .آمستردام .هلند . عزیز که گفته مرز بین حق و باطل به یک تار مو بستگی دارد !!!؟ اقا جان چشمانتان را باز کنید ! فرقش از زمین تا آسمان است ! وقتی که هر شر و باطلی را به اسم حق در دل و افکارتان کردند مشخصا باید مرز حق و باطل را پیدا نکنید و به باریکی یه مو ان را فرض کنید . همین است که هر گونه بدی و ظلمی به مردم را در جمهوری اسلامی شما حق و خیر تفسیر میکنید و خیالات برتان برمیدارد . عزیز فرزانگی و خرد در افراد نشانه ها و وجنات جهانی خودش را دارد که پنهان و قابل انکار نیست .حالا شما بگید این رهبرت چگونه فرزانه ایست !!
جمعه 2 دي 1390 - 19:19
asemane iran - تهران - ایران
سورنا.دده - اشتوتگارت - آلمان دکتر سروش یه تئوریسین هست که به شدت مخالف نظام و تمام اعمالش هست و لی نامه نوشتن او و دیگران به خاطر روشن کردن افکار عمومی است و اتمام حجت و همین طور شکستن تقدس مابی رهبر در تفکر بعضی ها و شکستن ترس از انتقاد از رهبر در بقیه مردم . ضمنا باید متاسفانه قبول کنیم که هنوز درصد بالایی از مردم ما را عوام تشکیل می دهند که وظیفه این روشن فکران هست که تا اونحا که می تونند همه را اگاه کنند .
جمعه 2 دي 1390 - 23:17
asemane iran - تهران - ایران
ضمنا این رو ماده نظر داشته باشید که این عوام که من ازشون اسم میبرم همگی‌ آدمهای به شدت مذهبی‌ هستند ، آدمهای به شدت مذهبی‌ را فقط می‌شه توسط افراد مذهبی‌ نسبت به واقعیت دین و سیاست اشنا کرد ، اونها به هیچ وجه از افراد بی‌ دین یا سکولار حرف شنوی ندران و به شدت موزعه می‌گیرن . ضمنا فراموش نکنیم که حق هر انسان ازادهٔ هست که برای خودش مذهب خاصی‌ رو داشته باشه ، بنا بر این به مذهبیون به خاطره اعتقاداتشون توهین نکنیم
جمعه 2 دي 1390 - 23:23
asemane iran - تهران - ایران
کاما اینکه میدونیم تقریبا اکثر دانشمندان مذهب خاص خودشون رو داشتند و به اون اعتقاد داشتند ، و همین طور همهٔ بزرگان خودمون چه قبل از اسلام و چه بعد از اسلام ، مثل بو علی‌ سینا ، خیام ،حافظ، امیر کبیر ،کورش که به شدت به آئین زرتشتی اعتقاد داشت و تمام آئین حشو انجام میداد ، و البته به آئین‌های دیگه هم به شدت احترام میزشت . ضمنا تو رو خدا اسلام رو با آخوندها نشناسید ، اسلام رو با خود اسلام بشناسید.
جمعه 2 دي 1390 - 23:31
بابک - سبزوار - ایران
درود این کلام با ادبیات عالی و روحانی. دیکتاتور پوستش کلفت شده باید اورا با تبر ابراهیم وار شکست خامنه ای بت است و خود را خدا می داند و خداوند ما را نماینده خودش در کهکشان راه شیری . به حق سر این بت را با تبر باید خرد کرد.
شنبه 3 دي 1390 - 01:55
ايرانيirani - تهران - ایران
درود بر استاد سروش روشنفکر عزیزی که پس از سالها با کفن برسر کلاس رفتن در ایران به دستور دین از ایران سفر کرده وبزودی باز خواهد گشت . افرادی چون سروش مانند همان چراغی هستند که کوروش بزرگ فرمود: در مقابل تاریکی شمشیر نباید کشید باید چراغ افروخت .
شنبه 3 دي 1390 - 05:08
Sadat Sayed - هرات - افغانستان
خداوند این ایرانی های بیچاره را هم از دست این دولت طالبانی نجات دهد.
شنبه 3 دي 1390 - 05:09
Azadikhah - تكسل - هلند
حکومتی که مخالفانش را در خیابان در روز روشن می‌کشه و زندانیانش روزنامه نگار،وکیل دادگستری،نویسنده و اصلاح طلب منتقد دولت و ،، آشتی‌ ملی‌ حالیش نیست جناب سروش
شنبه 3 دي 1390 - 11:53
miminana - لندن - انگلستان
سروش و خامنه‌ای هر دو از یه جنسند و نقشه شون یکی‌ فقط نقششون فرق داره.
یکشنبه 4 دي 1390 - 12:02
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.