هیات نمایندگی اتحادیه عرب برای زمینه سازی حضور ناظران وارد دمشق شد

 

ایلیا جزایری (بیروت) 
یک گروه نمایندگی اتحادیه عرب که قرار است برای حضور ناظران این اتحادیه در سوریه زمینه سازی کند، پنجشنبه وارد این کشور شد. ورود این هیات به دمشق، نخستین گام  در راستای اجرای توافقنامه سوریه با اتحادیه عرب برای کمک به پایان دادن بحران در این کشور است.
 
                        هیات نمایندگی اتحادیه عرب برای زمینه سازی حضور ناظران وارد دمشق شد             

وجیه حنفی، معاون دبیرکل سازمان ملل که همره گروه اعزامی است، تلفنی از پایتخت سوریه به خبرگزاری رویترز گفت: «خدا را شکر به سلامت به دمشق رسیدیم.»

سمیر سیف الیزل، معاون دبیر کل اتحادیه عرب که ریاست گروه اعزامی را بر عهده دارد، پیش از حرکت به سمت دمشق در قاهره پایتخت مصر به خبرنگاران گفت که این گروه قرار است زمینه حضور ناظران اتحادیه در سوریه را با هماهنگی با دولت این کشور فراهم کند.

او در این باره اظهار داشت: «گروه زمینه لازم را برای حضور ناظران اتحادیه عرب در سوریه فراهم خواهد آورد. وظیفه گروه فراهم کردن محل اقامت، راه های ارتباطی و امنیت ناظران هنگام نقل و انتقال در داخل سوریه  و تعیین مکان هایی است که قرار است در این کشور به آن ها سرکشی کنند.»

گروه اعزامی شماری از کارشناسان و محققان از چند سازمان حقوقی را دربر گرفته است.

دولت سوریه اوایل نوامبر گذشته با طرح اتحادیه عرب برای پایان بحران این کشور موافقت کرد. برپایه این طرح دولت سوریه متعهد شد حضور نیروهای مسلح دولتی را در تمام مناطق مسکونی پایان دهد و همه دستگیر شدگان حوادث اخیر را آزاد کند.

پس از این طرح اتحادیه عرب پورتوکلی به تصویب رساند که برپایه آن، ناظران برای نظارت بر حسن اجرای طرح به سوریه می روند. ابتدا سوریه به مدت شش هفته در امضای پروتوکل از خود تعلل نشان داد؛ مساله ای که باعش اتحادیه عرب عضویت سوریه را در این اتحادیه به حال تعلیق در آورند و علیه دولت این کشور، تحریم های اقتصادی وضع کنند. سرانجام دمشق دوشنبه گذشته پروتوکل اعزام ناظران را امضاء کرد.

از سویی دیگر سرلشکر محمد مصطفی الدابی رئیس هیات ناظران دوشنبه از خارطوم پایتخت سودان به مصر رسید. او قرار است با نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب و دیگر مسئولان این اتحادیه دیدار و گفت و گو کند.

مصطفی الدابی پس از رسیدن به قاهره به خبرنگاران گفت: «به قاهره آمدم تا مقدمات اداری و فنی فعالیت گروه ناظران در سوریه به شکلی شفاف برای زیر نظر گرفتن اوضاع در سوریه را آماده کنم. فعالیت هیات ناظران میدانی از راه سرکشی به همه مناطق و دیدار با همه طرف ها از جمله نیروهای مسلح و امنیتی، اپوزیسیون و گروه های انسانی فعال خواهد بود.»


نبیل العربی سه شنبه به خبرگزاری رویترز گفته بود که هیات ناظران متشکل از ۱۵۰ نفر خواهد بود و قرار است این هیات اواخر دسامبر جاری به سوریه برسد. به گفته العربی، بیمارستان ها و زندان ها از جمله اماکنی خواهد بود که ناظران از آن ها بازدید خواهند کرد.

دبیر کل اتحادیه عرب خاطرنشان کرده است که ناظران برای تعیین میزان پایبندی دولت سوریه به تعهداد خود در طرح اتحادیه عرب، یک هفته زمان لازم دارد.

«۶۲۰۰ کشته در سوریه»

یک گروه مدافع حثوث بشر پنجشنبه اعلام کرد شمار کشته شدگان در سوریه از زمان آغاز اعتراض ها در این کشور، از مرز ۶۲۰۰ نفر گذشت.

اعتراض های سوریه وارد ماه دهم خود شده است. معترضان خواهان سرنگونی نظام بشار اسد رئیس جمهور این کشور هستند.

دولت سوریه به دلیل سرکوب اعتراض ها، با انتقادهای فزاینده ای از سوی جامعه جهانی روبرو است. این دولت می گوید که در حال مبارزه با گروه های مسلح تروریست است. دمشق پنجشنبه اعلام کرد که از زمان آغاز بحران سوریه، بیش از ۲ هزار تن از نیروهای امنیتی و ارتش کشته شده اند.

گروه «افاز» مدافع حقوق بشر که مقر آن در بریتانیا قرار دارد اعلام کرده اسنادی در دست دارد که برپایه آن بیش از ۶۲۳۷ نفر از غیر نظامیان به دست نیروهای امنیتی سوریه در ۹ ماه گذشته کشته شدند. از ایمن میان ۶۱۲ تن از آن ها زیر شکنجه جان خود را از دست داده اند. برپایه این گزارش، دستکم ۴۰۰ تن از کشته شدگان کودک هستند.

آماری که این گروه حقوق بشری اعلام کرده، حدود ۱۰۰۰ نفر بیش از آماری است که حدود دو هفته پیش سازمان ملل اعلام کرد.

ریکن باتل مدیر اجرایی موسسه «افاز» در بیانیه خود خاطرنشان کرد: «هیچ کس نمی تواند چشم خود را از صحنه های وحشتناکی که در سوریه روی می دهد، ببندد. از هر ۳۰۰ سوری یک نفر یا کشته شده یا زندانی است.»

۴۰ کشته در روز پنجشنبه

این تحولات در حالی روی می دهد که شورای عمومی انقلاب سوریه – از تشکیلات معترضان این کشور- اعلام کرد که پنجشنبه دستکم ۴۰ نفر از غر نظامیان معترض، به دست نیروهای امنیتی و ارتش کشته شدند. بیشتر قربانیان از حمص و ادلب هستند.

بنا بر اعلام شورای عمومی انقلاب سوریه، ۱۶ تن از کشته شدگان از ادلب، ده تن از حمص بودند. سهم دمشق و درعا هر کدام یک کشته بود.

شش تن از کشته شدگان در حمص در اثر گلوله باران بی هدف خانه ها توسط تانک های ارتش جان خود را از دست دادند. این شهر از هفته ها پیش در محاصره نیروهای ارتش قرار دارد. حمص همچنین شاهد دستگیری ده ها تن از معترضان به دست نیروهای امنیتی بود.

فعالان سوری همچنین به حملات نیروهای دولتی به مناطقی در ادلب خبر دادند که احتمال می رود جداشدگان از ارتش در آن ها پنهان شده باشند. شهرهای خان شیخون و معرت النعمان در استان ادلب، شاهد یورش گسترده نیروهای امنیتی و ارتش بود.

در همین حال، فعالان سوری معترضان را دعوت به راهپیمایی گسترده در روز جمعه کردند. معترضان نام این جمعه را «جمعه پروتکل مرگ» نهادند تا اعتراض خود را به نحوه تعامل اتحادیه عرب با نظام سوریه و مهلت هایی که این اتحادیه به این نظام می دهد، نشان دهند.
+175
رأی دهید
-16

samuk66 - لندن - انگلستان
دم بشار اسد گکه هیچ کاری با این همه کشته تو سوریه نکرد در صورتی‌ که میگفت باید در لیبی آزادی باشهرم که خوب دنیا رو گذشته سر کار.(ولی‌ ببینید آمریکا چه قدر دزده )
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 23:24
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
این پست فطرت بشأر اسد تمام درسهای جنایتکاران را از نظام منفور اسـ... یاد گرفته. آخوندیسم آخر جنایتکاران در جهان است.
جمعه 2 دي 1390 - 04:56
Ahmad1345 - گوتنبرگ - سوئد
مردم این کشور واقعا مردم دلیری هستند. چندین ماه سرکوب و بیش از ۵۰۰۰ کشته، ولی‌ عقبنشینی نکرده‌اند. درود بر مردم سوریه! و ننگ و نفرت بر دیکتاتورهای سوریه و ایران.
جمعه 2 دي 1390 - 09:13
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.