جبهه مشارکت: اراده حاکمیت برگزاری انتخابات نمایشی است؛ شرکت نمی کنیم

جبهه مشارکت ایران اسلامی، از مهمترین تشکل های اصلاح طلب، با انتشار بیانیه ای مقام های جمهوری اسلامی را متهم کرد که به دنبال برگزاری «انتخابات نمایشی» در کشور هستند و اعلام کرد که در انتخابات مجلس نهم شرکت نخواهد کرد.

                   جبهه مشارکت: اراده حاکمیت برگزاری انتخابات نمایشی است؛ شرکت نمی کنیم 

این تشکل سیاسی در بیانیه ای پیرامون انتخابات مجلس نهم تاکید کرده است: «اراده حاکمیت، برگزاری انتخابات نمایشی است که حاصل آن مجلسی فرمایشی خواهد بود که جایگاه آن به مراتب از مجلس هشتم نازل‌تر است.»

حزب مشارکت می گوید: «در انتخاباتی که در فضای آزاد برگزار نشود، نامزدهای مردمی اجازه ورود و رقابت نداشته باشند و از آن مهم‌تر رای مردم به هیچ‌ انگاشته شود نمی توان شرکت کرد و به همین دلیل تصمیم خود مبنی بر عدم شرکت در انتخابات مجلس را به اطلاع عموم ملت ایران می ‌رسانیم.»

این حزب به رغم تحریم انتخابات مجلس نهم، گفته است که «این تصمیم به منزله قهر با انتخابات نیست. ما بر این اعتقاد هستیم که سرنوشت کشور باید در پای صندوق های رای و نه لزوما در کف خیابان روشن شود.»

تشکل سیاسی یاد شده، «انتخابات آزاد و منصفانه» را حق مردم و متعلق به آنان دانسته و تاکید کرده است که مردم ایران، «در روزگاری نه چندان دور» به این حق دست خواهند یافت.

حزب مشارکت ایران اسلامی از مهمترین احزاب اصلاح طلب در ایران است که به دنبال وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸، فعالیت آن از سوی وزارت کشور جمهوری اسلامی غیر قانونی اعلام شده است.

موضوع انتخابات مجلس نهم به چالشی گسترده در صحنه سیاست ایران روبرو شده است. محمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران، روز دوشنبه، ۲۸ آذرماه، به صراحت اعلام کرد که اصلاح طلبان بر اساس رویکرد «شورای هماهنگی جبهه اصلاحات» نسبت به انتخابات مجلس نهم  در ۱۲ اسفندماه سال جاری عمل خواهند کرد، یعنی «نمی‌توانند و نباید در این انتخابات نامزد داشته باشند.»

آقای خاتمی که سال گذشته پیش شرط هایی برای بررسی احتمال حضور اصلاح طلبان در انتخابات مطرح کرده بود، می گوید: «وقتی همه نشانه ها این است که نباید در انتخابات شرکت بکنیم شرکت در انتخابات معنا ندارد.»

روز ۲۳ آذرماه، علی ‌محمد غریبانی، رییس دوره‌ ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، گفته بود، اصلاح‌ طلبان در انتخابات مجلس نهم شرکت نمی‌کنند و در این انتخابات «از هیچ ‌کس حمایت نمی‌کنند.»

جبهه مشارکت ایران اسلامی در بیانیه خود تصریح کرده است که ادامه روند کنونی اداره کشور را جز «پیشروی در باتلاق» نمی داند و «مهم ‌ترین علامتی که از سوی حاکمیت باید به ملت داده می ‌شد عمل به پیشنهادات سه‌گانه خاتمی بود که با کمال تاسف نه تنها به آن‌ها وقعی نهاده نشد بلکه لجاجت و خودکامگی اقتدارگرایان را بیشتر کرد.»

انتخابات مجلس نهم که قرار است روز ۱۲ اسفندماه برگزار شود، نخستین انتخابات پس از سرکوب اعتراض های ۹ ماهه به نتایج انتخابات دهم ریاست جمهوری است.

مقام های جمهوری اسلامی ایران از جمله آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، هشدار داده اند که این انتخابات نباید به چالشی برای نظامی اسلامی تبدیل شود. حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات، نیز که دیدگاه های نزدیکی به رهبر ایران دارد، از انتخابات مجلس نهم به عنوان «حساس ترین انتخابات» پس از پیروزی انقلاب بهمن ۱۳۵۷ یاد کرده است.

از سوی دیگر، در حالی که اصلاح طلبان از شرکت در انتخابات خودداری کرده و به صورت تلویحی آن را تحریم کرده اند، در اردوگاه اصولگرایان نیز یک رویارویی جدی میان دو جناح اصلی هوادار آیت الله علی خامنه ای و محمود احمدی نژاد آغاز شده است.

جببه پایداری انقلاب اسلامی که از مدیران و وزیران پیشین دولت احمدی نژاد تشکیل شده است و رهبری آن با آیت الله محمد تقی مصباح یزدی است حاضر نشده است تا با سایر جناح های درون جریان اصولگرا به رهبری آیت الله مهدی کنی و محمد یزدی ائتلاف کند.

شخصیت های اصولگرا نیز با حمله به جبهه پایداری، این جریان را عامل اصلی تفرقه در جناح اصولگرا معرفی کرده اند.

علی مطهری، از نمایندگان اصولگرای مجلس، در هفته جاری گفت که «اگر اعضای گروه جبهه پایداری بر کشور حاکم شوند نظام و انقلاب ظرف مدت کوتاهی نابود می شود.»

+235
رأی دهید
-41

oghab - هلسينكي - فنلاند
نه‌ ترا خدا شرکت کنید... واقعاً آخوند
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 19:28
gol andam - ژنو - سویس
سر تا پای این رژیم نمایشی اونم از نوع کمدی و درام
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 17:53
دختر ایران - تهران - ایران
درود بر خاتمی.موسوی و راه سبز امید.همه با هم یک صدا انتخابات را تحریم کردن.اما این اصولگراهای وحشی مثل سگ و گربه به جون هم افتادن و چند گروه شدن.همین جوری همدیگرو تیکه پاره میکنن اشالله.
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 18:15
ملاصدرا - شیراز - ایران
پس اگر پیش بینی آقای مطهری درست باشه باید همه در انتخابات شرکت کنیم و به کاندیداهای جبهه پایداری رای بدیم شاید فرجی شد.درسته؟؟؟؟؟؟؟
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 16:10
v_1984 - آستاراخان - روسیه
ای بابا اینها همه از یک قماشن به امید روزی که یک ایرانی واقعی در مجلس و دولت باشه اینها همه عرب هستن ایرانی کجا بوده.
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 16:30
bahane88 - تهران - ایران
زکی ،ما اصلا حزبی به اسم جبهه مشارکت نداریم که نخواهد در انتخابات شرکت کند. :-)
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 16:36
miminana - لندن - انگلستان
هیچ چیز ناا امید کننده تر از دیدن مردم ایران در صفهای ِ انتخابات نیست که شامل نادانان و نون به نرخ روز خوران میشن
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 17:04
محمداصلی - تهران - ایران
خواه ناخواه اصلاح طلبان طیفی هستند که دارای پایگاه اجتماعی گسترده بوده و در وزن کشی های انتخاباتی بارها نشان داده اند که توانایی جلب حمایت اکثریت را دارند . اصلاح طلبان از معدود گروههایی هستند که از ابتدا در حاکمیت اسلامی شریک بوده اند و عناصر شاخص آنها بیشترین نزدیکی با بنیانگذار حکومت را دارند . انحصار گرایی و خودکامگی خامنه ای تا بدانجا رسیده است که رهبران این گروه را در بند کرده است و به پشتوانه زور سرنیزه و قدرت سخت امکان در اختیار داشتن حتی یک تریبون که بتوانند حرف و نظر خود را به مردم برسانند از آنها گرفته است . لذا بهترین و منطقی ترین عکس العمل آنها تحریم چنین انتخابات مسخره ای است .
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 17:24
akhond kosh2012 - بیرمنگهام - انگلستان
به امید روزی که مردم ایران در پای صندوق‌های رأی نظام حکومتی آیندهٔ ایران رو انتخاب کنند. جمهوری اسلامی نه نه نه نه نه
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 17:31
دختر ایران - تهران - ایران
راستی بچه ها اون کارگری که به احمدی یزیده غاصب کفش پرت کرده بود و گرفتن بعد دیگه اجازه نمیدن تو هیچ جای استخدام بشه.و در اخر اینکه خاتمی.عزیز دلم بهش 10 میلیون تومان پاداش داده.
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 18:18
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.