عراق مهلت بستن اردوگاه اشرف را تمدید کرد

ساکنان اردوگاه اشرف می گویند که با خروج نیروهای آمریکایی از عراق، جانشان در خطر است

نوری المالکی، نخست وزیر عراق اعلام کرد که مهلت بستن اردوگاه اشرف، مقر اعضای سازمان مجاهدین خلق، را تمدید کرده است.

پیشتر دولت عراق به این سازمان تا پایان ماه جاری میلادی، ۱۰ روز دیگر، مهلت داده بود که اعضای خود را از این اردوگاه به سرزمینی دیگر انتقال دهد.


اما سازمان ملل و آمریکا از عراق خواسته بودند در ضرب الاجل خود تجدید نظر کند.

حالا امروز چهارشنبه ۳۰ آذر (۲۱ دسامبر) آقای مالکی می گوید که بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، از او خواسته است که تاریخ بستن این اردوگاه را به تعویق بیاندازد.

بیش از ۳ هزار نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق که زمانی تحت حمایت صدام حسین، دیکتاتور سابق عراق بودند، در این پایگاه در حومه بغداد زندگی می کنند.

سازمان ملل می گوید که برای بررسی تقاضای پناهندگی این گروه به زمان بیشتری نیاز دارد.

آقای مالکی گفت که مهلت بستن اردوگاه اشرف را شش ماه تمدید کرده است. با این حال، او اعلام کرد که این دوره از ماه نوامبر آغاز شده است. با این حساب، عملا این مهلت تنها چهار ماه تمدید شده است.

نخست وزیر عراق افزود که سازمان ملل بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ نفر از ساکنان اردوگاه اشرف را تا آخر دسامبر (۱۰ روز دیگر) به کشورهای دیگر منتقل می کند.

رای تازه دادگاه اتحادیه اروپا

در تحولی دیگر، عالی ترین دادگاه اتحادیه اروپا حکم خارج کردن سازمان مجاهدین خلق از فهرست سیاه سازمانهای تروریستی را تایید کرد.

فرانسه علیه حکم دادگاه بدوی اتحادیه اروپا برای حذف نام این سازمان از این فهرست فرجام خواهی کرده بود، ولی دادگاه عالی اتحادیه اروپا این درخواست را رد کرد.

اولین حکم دادگاه عالی اتحادیه اروپا برای خارج کردن نام سازمان مجاهدین خلق از فهرست سازمانهای تروریستی در سال ۲۰۰۸ صادر شد، حکمی که خشم ایران را برانگیخت.

مبنای آن حکم این بود که اتحادیه اروپا نتوانسته است مدارکی کافی ارائه کند که نشان دهد نام سازمان مجاهدین خلق باید در این فهرست سیاه بماند.

با وجود تلاشهای فراوان، هنوز نام این سازمان در فهرست سیاه سازمانهای تروریستی آمریکا باقی مانده است.

تعیین وضعیت این گروه از آن جهت اهمیت دارد که تلاشها برای اسکان ساکنان اردوگاه اشرف ادامه دارد.

با خروج نیروهای آمریکایی از عراق، اعضای سازمان مجاهدین خلق در این پایگاه می گویند که نگران جان خود هستند.

+80
رأی دهید
-119

klopatra7 - دوسلدورف - آلمان
امیدوارم از این فرصت استفاده کنند و واقعا شروع به رفتن کنند نه اینکه فکر کنند دوباره ماندنی شدند و به کارهای همیشگی ادامه بدهند. که دیگر مهلت دومی در کار نخواهد بود.
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 07:46
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
امیدوارم به سلامت از عراق خارج بشوند و زندگی‌ جدیدی را شروع کنند. با اینکه این عزیزان با نیت آزادی ایران به عراق رفتند و رشادت به خرج دادند ولی‌ باید بدانند تا زمانیکه اکثریت مردم نخواهند نمی‌توان به آزادی ایران امیدوار بود. پاینده ایران و همهٔ آزادیخاهانش
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 19:44
akon1361 - کیف - اکراین 
حالم ازشون به هم میخوره.همشونو باید برند به درک.
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 16:32
مهدیار - تهران - ایران
من هیچ وقت اوت تصویر مسعود خائن رو که زمان جنگ ایران و عراق رفته بود دسمال زنی صدام رو یادم نمیره. همشون یه مشت آشغال هستن حق همشون همین فلاکت و بدبختی هست که توش هستن
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 15:35
Mehrdad2010 - ونکوور - کانادا
مجاهدین خلق سیاه‌ترین صفحه تاریخ ایران هستند. اینها کسانی‌ هستند که هنرمندانه! ایدئولوژی دینی(مانند سیستم آخوندی) را با کیش شخصیت پرستی‌(از نوع استالینیسم و یا آنچه در کره شمالی جریان دارد) پیوند زده اند و در تاریخ حیات سیاسی‌شان هر بار برای کسب قدرت، در آغوش یکی‌ به سر برده اند( از شوروی کمونیستی تا صدام و سپس فرانسه و اخیرا هم که مشغول لابی کردن در آمریکا و نزدیک شدن به آنها هستند). ترور و جنایت علیه ایرانیان پیشه‌شان بوده و با جنگیدن برای صدام در جنگ هشت ساله ننگ آبادی برای خود خریدند. نمونه تکبر احمقانه آنها هم عملیات مرصاد بود که خوشبختانه در برابر ارتش ایران و افسران تحصیلکرده‌ای چون تیمسار صیاد شیرازی اجازه جنایت بیشتر به آنها داده نشد.
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 16:26
Mehrdad2010 - ونکوور - کانادا
قسمت ۲: اخیرا پسمانده‌های این گروه به شدت در حال لابی گری در اروپا و آمریکا هستند برای خروج از لیست ترور این کشور‌ها غافل از اینکه حتی اگر این امر تحقق‌ یابد، نام آنها از یاد مردم ایران پاک شدنی نیست. اینها همچنین به شدت در فضای مجازی فعالیت میکنند و با وجود تعداد کم اما تحرک زیادی دارند. مشخصه اعضای این سازمان در فضای مجازی این است که ۱:همواره جملات خود را با "من مجاهد نیستم ولی‌..." شروع میکنند و سپس شرح مبسوطی از دلاوری‌ها و بزرگی‌‌های مجاهدین! ارایه میکنند. ۲:به هر کس که کوچکترین انتقادی بکند، بر چسب مزدور بودن میزنند ۳: یک تعداد کامنت آماده دارند و در مناسبت‌های مختلف آنها را کپی‌پیست میکنند
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 16:27
Mehrdad2010 - ونکوور - کانادا
قسمت۳: سرنوشت این افراد باید چه شود؟ به نظر من سرکوب گروهی افراد این سازمان کاری غیر انسانی‌ و بسیار نادرست است. مسلما همه آنها دارای گذشته شبیه هم نیستند و همچنین بدنه اصلی‌ آنها قابل مقایسه با سرانشان نمیباشند. پس چرا باید افراد معمولی‌ در عراق زیر فشار باشند ولی‌ رهبران آنها در اروپا آسوده روزگار بگذرانند. تک تک آنها باید در دادگاه‌های معتبر بین‌المللی یا ملی‌(در یک ایران آزاد) محاکمه عادلانه شوند و اگر جرمی‌ مرتکب شده اند متناسب با آن مجازات شوند. (گرچه شخصا معتقدم که اغلب آنها دستشان در طول جنگ به خون جوانان ایرانی‌ و بعد از آن به خون کردهای عراقی‌ آلوده است). در رابطه با افکار آنها هم به هیچ وجه نباید سانسور شوند. باید به آنها اجازه بیان نظراتشان را داد و کتاب‌های آنها چاپ شود تا همه بتوانند بخوانند و مردم بفهمند که اینها چه می‌گویند و این بهترین تضمین برای این است که آینده از آن آنها نمیباشد. کاری که اگر شاه در مورد خمینی کرده بود شاید جلوی فاجعه‌ای به نام جمهوری اسلامی گرفته میشد.
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 16:27
bastan - ساری - ایران
با تشکر از دولت عراق.من به‌‌ خوب یا بد بودن مجاهدین کاری ندارم.اما انسان هستند.انسان‌های که مکن است خطا کرده باشند.آن جدا.محاکمه و مجازات با حقوق انسانی فرق می‌‌کند.یا شاید از نظر من و شما گناهکار باشد.ولی از نظر قانون گناهکار نباشد.متاسفم از بعضی‌ ها.که گناهای خود را هرگز نمی بینند.به‌‌ قول خوش باور بی‌ گناه و منصف باشیم.
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 17:55
kurosh-h - گوتنبرگ - سوئد
مرسی‌ مهرداد جان. جالب نوشته بودی ! ۱۹۸۵ در تظاهرات مجاهدین در پاریس شرکت کردم. من آنها را دمکرات و آزادیخواه میدیدم. شعار ( ایران رجوی ، رجوی ایران )اولین هشدار بود. دلم برای هواداران پاک این سازمان میسوزد. نتیجه اسلام سیاسی همینه که میبینیم. تروریسم ، دیکتاتوری، فرقه گرائی ،، ،، .
جمعه 2 دي 1390 - 02:47
madjid aramesh - پاریس - فرانسه
سلام من عضو جدیدم.
جمعه 2 دي 1390 - 07:58
madjid aramesh - پاریس - فرانسه
بابک خرمدین تهران دوست عزیز شما میگید که نه طرفدار مجاهدین هستید و نه عضو ولی در هر مطلبی از اونها طرفداری میکنیدو من اصلن ندیدم که حتی یک انتقد کوچک ازشون بکنید البته این حق مسلم شماست ولی لطف کنید نگید طرفداراشون نیستید .
جمعه 2 دي 1390 - 08:01
madjid aramesh - پاریس - فرانسه
بابک خرمدین من اون ویدئو رو قسمت ۱ رو دیدم این که به وسلیه خود مجاهدین تهیه شده و همش حرفهای انتخابی رجوی رو تکرار میکنه مثل اینکه تلویون ایران بخواد راجح به خامنی بگه . در ضمن اگر یادتون باشه خمینی هم از قبل از انقلاب از این حرفا زیاد میزد آزادی برابری آب و برق و گاز مجانی میگفت وقتی انقلاب به ثمره برسه من میرم تو مسجد و نمازمو میخونم در ضمن من در این رپرتاژ ندیدم اون قسمتو که رجوی . گفته بود به جمهوریه اسلامی رای بدین و عکس خودش هم در حال رای دادن به این نظام در youtube هست
جمعه 2 دي 1390 - 08:06
shahroodi - برمن - آلمان
ونکور جان، خمینی هم میگفت که اینها هوادارانشان صادقند و رهبرانشان خائن ! ایشان هم معتقد بود که هواداران این سازمان ساده اند و گول خورده. اینکه انسان حق انتخاب دارد برای خمینی و امسالش چرند است. از نوشته شما بوی خون میاید و فکر میکنم اگر دستت به افراد سازمان برسد دارشان میزنی. البته چمن در قیچی هم صحبت کرده ا ی که این خاص هواداران رژیم است. خدا شما را هم به راه راست هدایت خواهد کرد.
جمعه 2 دي 1390 - 08:31
Mehrdad2010 - ونکوور - کانادا
kurosh-h - گوتنبرگ - سوئد.بله دوست گرامی‌. همینطور است که میفرمایید.در نظر بگیرید اگر این اسلام سیاسی با رجوی پرستی‌ همراه شود، چه شود
جمعه 2 دي 1390 - 11:03
Mehrdad2010 - ونکوور - کانادا
shahroodi - برمن - آلمان.اگر منظورتون از ونکوور جان بنده هستم پس باید خدمت شما برمن جان عرض کنم که اولا من بیجا می‌کنم که هواداران این سازمان رو صادق بدونم بلکه اونا رو خائن میدونم هم رهبرانشون و هم باقیشون رو. ثانیا برام مهم نیست که خمینی چه عقیده‌ای داشت چون سگ زرد(خمینی) برادر شغاله(رجوی) حالا اگر بعدا بین این دو تا برادر اختلاف افتاده، ما اون وسط نیستیم. ثالثاً من کسی‌ رو دار نمی‌زنم و اگر عنایت بفرمایید نظرم رو در انتهای کامنتم گفتم که باید با اینها چکار کرد. رابعاً انگ مزدوری و هوداری از رژیم به دیگران زدن یکی‌ از کثیف‌ترین کارهایی است که متأسفانه تمامی‌ افراد این سازمان به جای پاسخ منطقی‌ به آن رو می‌آورند. حضرتعالی اگر هم در نوشته من مشکل دستوری یا نگارشی می‌بینید لطف کنید بفرمایید تا بنده هم از دانش شما استفاده کنم. در ضمن اگر منظورتون از راه راست راه برادران و خواهران سازمانیتون هست، خیلی‌ مرحمت میفرمائید اگر از خداتون بخواهید بی‌ خیال هدایت من بشه.
جمعه 2 دي 1390 - 11:07
madjid aramesh - پاریس - فرانسه
Mehrdad2010 - ونکوور - کانادا. دوست عزیز فقط بگم آفرین هم با کامنت ۳ قسمتیتون موافقم و هم با جوابتون به shahroodi - برمن - آلمان.
جمعه 2 دي 1390 - 11:50
kurosh-h - گوتنبرگ - سوئد
مجاهدین در آغاز خود را ملی‌ گرای انقلابی، با ایدئولوژی اسلامی ،و علیه امپریالیسم امریکا معرفی میکردند. اما درجه انحطاط به جائی‌ رسید که به دامن صدام پناه بردند و به ستون پنجم تبدیل شدند. سالهاست که دست بوس سناتور‌های آمریکایی هستند. ۲۵ ساله که یک صفحه در اثبات حقانیت اسلام سیاسی نه نوشته اند. شهامت هم ندارند که به نقد ایدئولوژی به ابن بست رسیده‌شان به پردازند. رجوی هم که به امام ۱۲ تبدیل شده !!! .
جمعه 2 دي 1390 - 23:03
dbsh3000 - يوتبوري - سوئد
Mehrdad2010 - ونکوور - کانادا. میشه شمائی که به اصطلاح توی کانادا هستی برای ما ها بگی تا حالا چه کار مثبتی برای براندازی این نظام انجام دادی ؟
شنبه 3 دي 1390 - 02:32
Mehrdad2010 - ونکوور - کانادا
dbsh3000 - یوتبوری - سوئد.شما فرض کن که من ۲۰ سال پیش از رو شکم سیری اومدم اینجا یا اینکه نه همین یک سال پیش از زندان رژیم فرار کردم و اینجا مبارزه می‌کنم. چیه؟ می‌خواهید بگید که چون اسلحه دستم نگرفتم و ترور نکردم و جزو این سازمان نیستم حق اظهار نظر ندارم؟ نخیر آقا(یا خانوم) محترم. اینجا کمپ اشرف نیست من هم موجود برنامه ریزی شده و مسخ شده‌ای به اسم مجاهد نیستم. کسی‌ هم قرار نیست اول رزومه بفرسته بعد اگر مورد پسند واقع شد اجازه اظهار نظر داشته باشه. ضمنا اگر منظورتون اینه که مجاهدین مهمترین دشمن این نظام هستند، یک نگاه به کارنامهٔ و نتیجه کار آنها در این سی‌ و چند سال مشخص می‌کند که این چوبهای دو سر طلا برای جمهوری اسلامی بیشتر فایده داشته اند یا ضرر.
شنبه 3 دي 1390 - 18:14
shahroodi - برمن - آلمان
ونکور عزیز، سوء تفاهم نشود، معمولا با کسانی که همزبان با خمینی و ملاها ،مجاهدین و طرفدارانشان را بلکل خائن میدانند زبان به زبان نمیگذارم، اما چون کف به دهان به فهشکاری و به گفته خودت به بیجاکردن افتاده ا ی، خواستم چند نکته را براتون روشن کنم ، اول اینکه برای همراهی با ملاها کافیست که به دشمن اصلی آنها بتازی و همانند ملاها آنها را بی دلیل خائن بنامی و رجوی را برادر خمینی. حالا اگر مثل بسیجیها پول هم نمیگیری برای این خدمتت، از سادگیت است و بس. از لحن شما بر میاید که مجاهدین را بهمراه هوادارانشان دار بزنی، چرا که بخل و دشمنی بی پایه در ان موج میزند. شما حق داری مجاهدین و هوادارانشان را خائن بدانی و ساندیسخوران را خوشحال کنی، اما برای جواب دادن به آدم ضد دموکراتی مثل شما و امسال شما کافیست که آدم نوشته ضد و نقیض خودتان را بخواند . منظور بدی هم از هدایت شما توسط خدا نداشتم، جنابعا لی پری از تنفر و بدبینی . یادتان باشد ما از شانتاژ و کشت و کشتار و شکنجه و تجاوز ملاها و پاسدارانشان نترسیدیم و نظرمان را گفتیم ، شما که انگشت کوچک آنها هم نمیشوی.
یکشنبه 4 دي 1390 - 19:20
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.