بایدن: ایران به شدت ضعیف شده است

جو بایدن
 

 جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا، در گفتگویی با مجله آمریکایی نیوزویک در مورد مسایل مختلف بین المللی از جمله ایران سخن گفته است. بخشی از این مصاحبه به شرح زیر است.
 
نیوزویک: حتما شما مقالات اخیر را دیده اید که نوشتند دولت آمریکا از تعهد خود به استفاده از تمام گزینه های ممکن برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای کمی عقب نشینی کرده است. قصد نداریم تمام بیانیه ها و گفته های شما و سایر مقامات دولت را اینجا دوباره نقل کنیم ولی حقیقت این است که موضع گیری شما قبلا استفاده از تمام قدرت و امکانات آمریکا برای جلوگیری از توسعه سلاح های هسته ای توسط ایران بود ولی اکنون حدی از این قاطعیت کاسته شده است.
 
بایدن: چنین چیزی حقیقت ندارد.
 
نیوزویک : پس فکر می کنید که این تفسیر دیگران است؟
 
بایدن : اگر همه تفسیر دیگران باشد ، آنها دارند چیزی را تفسیر می کنند که در اصل وجود ندارد.
 
نیوزویک: بنابراین در تعهد دولت آمریکا به استفاده از تمام نیرو و امکانات موجود هیچ تغییری ایجاد نشده است؟اگر اینطور است پس چرا دولت آمریکا به عنوان مثال در مقایسه با کشورهایی نظیر کره شمالی و پاکستان که هر دو صاحب سلاح هسته ای هستند، تا این حد مسئله ایران را عمده کرده است؟
 
بایدن: به دو دلیل. اول اینکه پاکستان و کره شمالی از سالها پیش صاحب سلاح هسته ای هستند. و نکته دوم این است که اگر ایران واقعا به سلاح هسته ای دست پیدا کند و اگر بتواند این نوع تسلیحات را روی موشک هایی سوار کند که قادر اند خاک کشورهای دیگر را هدف بگیرند در آن صورت ظرف چندین سال آینده کشورهای دیگر در منطقه خاورمیانه نیز به دنبال تولید سلاح هسته ای خواهند رفت. چنین وضعیتی نه فقط برای خود منطقه بلکه برای کل جهان خطرناک است.
 
نیوزویک: اما همانطور که خود شما هم می دانید از نگاه ایران ماجرا به این شکل نگریسته می شود که پاکستان و یا کره شمالی هم از این خط قرمز عبور کرده اند. و اکنون حکومت های این دو کشور به نسبت گذشته امنیت بیشتری احساس می کنند چون کسی به آنها حمله نخواهد کرد.
 بایدن: من منطق و استدلال آنها را درک می کنم اما حقیقت این است که منطقه و یا کل جهان نباید تابع منطق آنها باشد. و ما هر کاری که بتوانیم انجام خواهیم داد.
 
ببینید تا امروز ما چه کارهایی کرده ایم. در گذشته در برخورد با معضل ایران دولت آمریکا تنها و منزوی بود ولی اکنون ایران منزوی شده است. و با وجود همه کاستی هایی که وجود دارد حتی دولتهای چین و روسیه در تحریم ایران به ما پیوسته اند. تحریم های اقتصادی به شدت ایران را تحت فشار قرار داده اند، حتی محمود احمدی نژاد در مجلس ایران به این موضوع اعتراف کرده است.
 
اما آیا می توان تضمین داد که ادامه این تحریم ها باعث خواهد شد که حکومت ایران از برنامه های خود برای تولید سلاح هسته ای دست بکشد؟ من نمی توانم به هیچ عنوان چنین تضمینی بدهم . اما منتقدان ما طوری به ایران نگاه می کنند که گویا آن کشور نیرومند تر شده و ابتکار عمل را در دست گرفته است. حقیقت این است که ایران به شدت تضعیف شده و اکنون میزان نفوذ و قدرت آنها در منطقه بسیار کمتر از بیست سال گذشته است.

+115
رأی دهید
-137

love-iran - چابهار - ایران
میگه قدرت و نفوذ انها کمتر از 20 سال پیش شده ؟؟ کی یادش میاد ایران اون موقع چی بود اون موقع ایران داشت اسیب های جنگ رو پاک میکرد و کشور جنگ زده بود چطور اون موقع قوی تر بوده الان ضعیف تر شده از اون حرف ها بوده هاا
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 16:53
massoudoslo - اسلو - نروژ
حرف حساب .
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 16:57
gharibe UAE - ابوظبی - امارات
از خواب بلند شدی صورتت و نشسته اومدی اینجااراجیف میگی؟
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 17:23
ghashghaie - دوبلین - ایرلند
به خدا آدم نمیدونِ به این آمریکائها چه بگیم هر ساعت یک چیزی میگن امیدوارم روزی برسه که دیگه هرفی نداشته باشن بزنن ،،دیگر نفت مجانی نیست ۶۰ سال خوردین دیگر آن زمان رفت
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 18:14
دختر ایران - تهران - ایران
منم بودم اون هم پول و.... از یه کشور به جیب میزدم و بعد با یه انقلاب من و مینداختن بیرون از سوزش زیاد از این حرفها میزدم.تو هم یکی مثل دوستای خونخوارت.از این حرفها الان زیاد میزنی ولی وقتی از منسب میزارنت کنار و میری میشینی تو خونه به قولی باز نسشته میشی یادت میوفته یه کتاب بنویسی و توش از ظلمهای که به ایران کردی یاد کنی.
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 19:22
محمداصلی - تهران - ایران
نفوذ و قدرت آخوندها در منطقه نسبت به بیست سال گذشته کمتر شده است زیرا انسجام ملی در زیرسایه خودکامگی افسار گسیخته خامنه ای ازبین رفته است . چون ماهیت واقعی ددمنشانه حاکمیت در جریان جنبش اعتراضی ملت ایران به تمام دنیا بصورت عریان نمایانده شده است . چون حمایت همه جانبه از قتل و خونریزی رژیم روبه زوال بشار اسد جانی و آدمکش در آینه قضاوت ملتهای منطقه آشکار شده است . چون رژیم اسلامی ایران چنان منزوی و زمینگیر شده که کشورهایی مانند هند و کره هم آنها رامورد تحریم قرار داده اند . چون بیکاری و تورم به مرز انفجار رسیده است . چون برای فروش نفت خود و جذب سرمایه گذاری خارجی به کشورهایی مانند مالزی و نپال و اندونزی التماس می کنیم . چون ...
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 19:33
oghab - هلسينكي - فنلاند
خوب اگر اینو نگی چی باید بگی
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 20:01
mihmane salo mah - شیراز - ایران
ایران ضعیف شده ،نه حکومت اسلامی،
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 20:15
parvaz 1 - پلیموس - انگلیس
محمد اصلی - تهران - ایران درود بر شما .
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 21:41
khosh bavar - يزد - ايران
برایم این نکته بسیار جالب هست " در چند سال آینده کشورهای دیگر در منطقه خاورمیانه نیز به دنبال تولید سلاح هسته ای خواهند رفت. چنین وضعیتی نه فقط برای خود منطقه بلکه برای کل جهان خطرناک است " ! یعنی‌، ایشان دارند بطور غیر مستقیم اقرار می‌کنند که " اگر " ایران روزی این بمب را داشته باشد ، بقیه کشورها هم در فکر تهیه چنین بمبی خواهند بود ! پس شماها با ایران اتمی‌ کنار آمدیدی ولی‌ قصد به عقب کشیدن زمانی‌ این بمب را دارید و بارها هم گفتم که این تهدیدها کمکی‌ به مردم نمیکند و بقول دوستمان که بسیار کوتاه و مفید بیان داشتند : " mihmane salo mah " و بعنوان مثال که کرهٔ شمالی با آن فقر و بدبختی بمدت ۶۰ سال در تحریم هست !
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 02:39
gol andam - ژنو - سویس
محمداصلی - تهران - ایران بسیار زیبا فرمودین
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 10:04
Sadat Sayed - هرات - افغانستان
خیلی خوبه ادامه دهید تا حکومت طالبانی ایران فلج شود
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 10:06
hasa_bayo - بیرمنگام - انگلستان
شتر در خواب بیند پنبه دانه
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 12:57
Ahmad1345 - گوتنبرگ - سوئد
ای کاش می‌پرسید: اگر حکومت ایران دست از تهدید هسته‌ای بردارد ولی‌ به سرکوب ادامه دهد چه؟ گویا این حکومت بدون اسلحه هسته‌ای مانع ندارد!! همانطور که طالبان در افغانستان آزاد بود تا وقتی که با عمو سام حرفشان شد ، ، ،
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 15:23
assassin - ایران - ایران
هر دو طرف (( غرب و شرق )) برن به جهنم . همه یه مشت اشغالای کثافت هستند . نه تنها اونا ، حتی سران کشور خود ایران هم از سد علی تا ممود بگیر همه حـ... هستند ...
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 14:11
danial nabi - استكهلم - سوئد
پهپاد حسابی‌ منگشون کرده، هذیون میگن.
جمعه 2 دي 1390 - 16:22
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.