احمدی نژاد: حق مردم را در جیب شان می گذاریم

محمود احمدی نژاد اولین سالگرد اجرای طرح هدفمندی یارانه ها را جشن گرفته است

در میان انتقاد گسترده اقتصاددانان و صنعتگران، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، می گوید که مرحله دوم طرح هدفمند کردن یارانه ها اجرا می شود.

او امروز چهارشنبه ۳۰ آذر (۲۱ دسامبر) در اجتماع مردم ورامین اعلام کرد که در سال نخست اجرای این طرح، "دستاوردهای بسیار بزرگی در کشور حاکم شده است."

 

آقای احمدی نژاد گفت: "مهمترین اتفاق این بود که دولت محدودیتها را برداشت و این فرصت را ایجاد کرد که مردم در مدیریت اقتصاد و یارانه ها مشارکت کنند و در واقع دولت حق هر ایرانی را به خودش پرداخت کرد."

رئیس جمهور ایران افزود: "تا دو، سه سال دیگر همه یارانه ها را در اختیار خود مردم قرار می دهیم تا خودشان تصمیم بگیرند از حقشان چگونه استفاده کنند."

آقای احمدی نژاد هیچ توضیح نداد که دقیقا منظورش از این حرف چیست، اما در این سخنرانی چندین بار عباراتی مانند "حق مردم را در جیب خودشان می گذاریم" بیان کرد.

یک سال پیش طرح هدفمندی یارانه ها با هدف کاهش شکاف طبقاتی و تقویت تولید اجرا شد، ولی منتقدان با وجود استقبال از نفس این طرح، از نحوه اجرای آن، به خصوص قصور دولت در پرداخت سهم ۲۰ درصدی بخش صنعت از یارانه ها، انتقاد کرده اند.

برخی از کارشناسان مخالف اجرای این طرح حتی پیش بینی می کردند که اثرات تورمی آن به ۴۰ تا ۶۰ درصد برسد.

محمود احمدی نژاد در سخنرانی امروز خود در ورامین خطاب به منتقدان گفت: "عده ای در داخل کشور با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها مخالف بودند و با سنگ اندازیها و بهانه های گوناگون مخالفت می کردند و دشمنان خارجی نیز همینطور بودند و همین دو گروه امروز می خواهند فضای اقتصادی کشور را متلاطم نشان دهند تا از سویی سودهایی به جیب بزنند و از سویی پیشرفت کشور را مختل کنند."

در حالی که در یک هفته اخیر ارزش پول ملی ایران مقابل بیش از دو هزار ریال افت کرده و بهای سکه طلا افزایش سرسام آوری داشته، رئیس جمهور ایران گفت: "شرایط اقتصاد کشور آرام و باثبات است و مشکلی نداریم."

او گفت: "ذخایر ارزی ما آنقدر زیاد است که هیچگاه در طول تاریخ به این میزان نبوده و ذخیره طلای ما برای ۱۵ سال بس است."

هر چند منتقدان بانک مرکزی را به دلیل دو نرخی نگه داشتن ارزش ارز و سکه برای سود بردن از این اختلاف قیمت مقصر می دانند، آقای احمدی نژاد گفت: "مردم مراقب باشند که عده ای نیایند با دلال بازی به اقتصاد ضربه بزنند تا جیب شان پر از پول شود. اگر مشکلی در این زمینه باشد، دولت نخستین کسی است که مردم را در جریان می گذارد."

انتقادهای اقتصاددانان و صنعتگران

جمشید پژویان، استاد اقتصاد که "پدر معنوی طرح هدفمندی یارانه ها" معرفی شده، به خبرگزاری فارس گفته است که دولت قبل از اجرای مرحله دوم این طرح، سرنوشت یارانه بخش تولید را مشخص کند.

او گفت: "متاسفانه عدم اتخاذ یک سیاست دقیق کارشناسی در دولت موجب شده که تولید عقب بماند."

با این حال، آقای پژویان درباره نکات مثبت اجرای طرح گفت: "اصلاح الگوی مصرف در سبد خانوارها مثبت بوده و همچنین نه تنها به اقشار فقیر فشاری وارد نشده، بلکه وضعیت آنها بهتر شده است."

عبدالعظیم آقاجانی، دبیر انجمن صنایع چوب، نیز به خبرگزاری فارس گفته است: "اگر مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها نیز مانند مرحله اول اجرایی شود، واحدهای صنعتی با وضعیتی نامطلوب روبرو خواهند شد."

علی رضا حائری، دبیر انجمن صنایع نساجی، نیز پیش بینی کرد در صورت پرداخت نشدن کمک مالی به بخش صنعت، با اجرای مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه ها "تعداد زیادی از واحدهای صنعتی با تعطیلی و بیکاری کارگران روبرو خواهند شد."

+131
رأی دهید
-93

porharfi - آرنم - هلند
دوکی .منظورت ..همون .."حـــق شو کف دستــــــش میذاری! ه "!!؟//(خیلی. وعده وعید شنیدیم!!//)
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 16:30
differenta - استکهلم - سوئد
شما جیب ما رو نزن یارانه پیش کش
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 16:54
pelle - استکهلم - سوئد
حق مردم را در جیب نه بلکه در کف دستشون گذاشتی ازاختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی یک کمی تعریف کن.
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 17:25
assassin - ایران - ایران
تو جیب مارو نزن یارانه ها پیش کشت . differenta - استکهلم - سوئد. براوو منم عنوان رو که دیدم اولین چیز این اومد تو سرم
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 18:04
assassin - ایران - ایران
محمود داش حقو گذاشتی کف دستشون ، حالام میخوایی بزاری تو جیبشون . آخر این مرضه عدم توان تصمیم گیریه دقیق شما درست نشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟. حتما پیشه خودت پنج میلیون بار گفتی ((بزارم . نزارم . بزارم .....))
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 18:06
hamtarane - سیدنی - استرالیا
تا حالا که هر چی ملت داشتند از جیبشون در آوردی......."تا دو، سه سال دیگر همه یارانه ها را در اختیار خود مردم قرار می دهیم تا خودشان تصمیم بگیرند از حقشان چگونه استفاده کنند." اگر ممکنه یک نفر این حرف را به فارسی برای من ترجمه کنه، یعنی چی؟؟
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 18:07
Neda02 - اتاوا - کانادا
دقیقا. رژیم حق مردم همیشه در صحنه (همون‌هایی که انقلاب کردن) را خیلی خوب کف دستشون البته، نه تو جیبشون گذاشت.
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 18:24
Nur_ir - هامبورگ - المان
دوست عزیز -differenta - استکهلم - سوئد و pelle عزیزم - استکهلم - سوئد. عالی گفتید . شایدم منظورش از حق مردم مثل 22 خرداد88 در حلق ومغز مردم با گلوله می گذارد .
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 18:35
sakhte zan - پاریس - فرانسه
حق مردم را از جیب شان در می یاورم نه می گذارم
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 19:12
avesta_afshin - تهران - ایران
منظور انتری نژاد رو خوب متوجه شدید که ؟! منظور از ملت همون امت حزب الله بسیج و سپاه هست اینا لطف دارن حق ما مردم رو با تجاوز و شکنجه و اعدام کف دستمون گذاشتن . از این موجود ( انتری نژاد ) زیباتر و نازنینتر تو عمرتون دیده بودین !!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 19:24
farzad145 - شیراز - ایران
فعلا که تو.. مونه
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 19:24
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
...دستاوردهای بسیار بزرگی...؟!!! از کی تا حالا فقر و فحشا، بیکاری، ورشکستگی اقتصادی و .. شده دستاوردهای بسیار بزرگ؟!!! البته برای شما که هدف تون نابودی ایران و ایرانیه باید هم دستاورد بزرگی باشه. نابود باد حکومت ضد ایرانی ولی وقیح
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 19:48
zamanphp - تهران - ایران
فعلا که حق زن و بچه مون رو از سفره برداشتی ، گذاشتنش پیشکش تو و اون رهبر چلاقت!
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 19:56
IRANI AZAD-1361 - اصفهان - ایران
فقط خفه
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 20:00
tahrim - ورامین - ایران
اره امروز امد ورامین و به لجن کشید و رفت! همش خالی میبست !مردم می خندیند)))
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 21:59
bkherebati - پونا - هندوستان
حلقه گم شده داروین از اینکه از اربابش عقب نمونه هر اراجیفی که بمغزش . ( البته مغز نداشته اش ) میگزرد میگوید ...کسی هم نه میتواند جوابش را بدهد. وبگوید مردک خفه شو بسه دیگر دروغ گفتن ..تو از خودت خجالت نمی کشی... توکه هستو نیست این ملت را از توی جیبشان خالی کردی تو که بسلامتی داری گورت را گم می کنی بیا و مردانه برای چند روزی حقیقت را بگو بهر که می پرستی این مرد م خیلی با گذشتن کمی هم شده از گناهان بزرگت می گذرند ...مردک یک جو مردانگی داشته باش....
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 21:59
ghafas - مشهد - ایران
چرا توی جیب دکی جون ؟ جا نداره ملت که دسته دسته اسکن توشه بابا....بذار سر سفره شون تنگ همون نفتی که قبلش حال دادی و گذاشتی
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 22:10
zpirooz - آخن - آلمان
آقای دکتر شوتی فعلا که حق ملتو گذاشتید کف دستشون.
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 21:23
noshafarin - اکلند - نیوزلند
differnta . خیلی بامزه گفتی موافقم
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 23:46
mahan mahan - برایتون - انگلستان
ما را به خیر تو امید نیست ،لا اقل شرّ نرسان.
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 00:21
Azadikhah - تكسل - هلند
این دولت فقط دولت شعار هست
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 06:46
avesta_afshin - تهران - ایران
تو خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی تا بی نهایت بیجا و غلط می کنی .... جناب دکتر انتری نژاد....
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 08:39
yashainiran - ایران - ایران
قبلا بربری و سنگگ سر سفره هامون دیده می شد ولی در حال حاضر اونا هم پر کشیده اند! چه جوری می خوای حقمون رو در جیبمون بذاری؟ در کدوم مملکت دیده اید که برای مسافت 25 کیلومتر (قاصله از منزل تا اداره که خارج از شهر است و رفت و برگشت 50 کیلومتر می شود) کارمند باید پول سرویسش را از جیب خودش بدهد؟ چی شد اون وعده و وعیدها که در اوایل شروع ریاست جمهوری به مردم دادی؟ این وعده ات هم مثل دیگر وعده هایت دروغی بیش نیست! لعنت بر وجود آدم دروغگو
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 03:59
ARMANX21 - پاریس - فرانسه
حتما سیب زمینی میزارین......
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 09:56
robo - لوس آنجلس - امریکا
ساندیس خورا کجان؟؟؟ کامنت خاصی ندارن اینجا بنویسن؟ بهباد میفته تو خاک ایران گردوخاکشون بلند میشه!!! اینجا صداشون در نمیاد؟؟ نکنه دکتر احمدی نژاد حق اونها رو یواشکی میزاره تو جیبشون! پول خون مردم رو بین خودشون تقسیم میکنن---- حرومتون بشه!!!
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 22:25
ekman - شیراز - ‫ایران
رئیس جمهور ایران افزود: "تا دو، سه سال دیگر همه یارانه ها را در اختیار خود مردم قرار می دهیم تا خودشان تصمیم بگیرند از حقشان چگونه استفاده کنند!!! از غم دوری تو شاها من گوسفندی میخورم،گفت،گر تو دیدی گاوبندی بخور.هنوز امید حکومت بر جان و مالِ مردم بدبختِ بستوه آمده را دارند که فکر دو یا سه سال آینده را در سر میپرورانند!!!
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 16:26
miminana - لندن - انگلستان
حکومت هر کشور نشان دهنده لیاقت مردم اون کشوره شاید خیلی‌ غم انگیز و حرص درآر باشه ولی‌ اول و آخر باید بپذیریم.دشمن پرستی‌ ، دوستی‌ دشمن رو تضمین نمیکنه
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 16:57
PARVANE1 - برنموث - انگلستان
هرچی‌ می‌خواستم بگم، دیگر دوستان گفتند.
جمعه 2 دي 1390 - 19:13
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.