آزمون پالایش سه‌گانه سقراط

در یونان باستان، سقراط به دانش زیادش مشهور و احترامی والا داشت. روزی یکی از آشنایانش، فیلسوف بزرگ را دید و گفت:سقراط، آیا می‌دانی من چه چیزی درباره دوستت شنیدم؟"سقراط جواب داد: "یک لحظه صبر کن، قبل از اینکه چیزی به من بگویی، مایلم که از یک آزمون کوچک بگذری. این آزمون، پالایش سه‌گانه نام دارد .

آشنای سقراط: "پالایش سه‌گانه؟"

سقراط: "درست است، قبل از اینکه درباره دوستم حرفی بزنی، خوب است که چند لحظه وقت صرف کنیم و ببینیم که چه می‌خواهی بگویی. اولین مرحله پالایش حقیقت است. آیا تو کاملا مطمئن هستی که آنچه که درباره دوستم می‌خواهی به من بگویی حقیقت است؟"

آشنای سقراط: "نه، در واقع من فقط آن را شنیده‌ام و..."

سقراط: "بسیار خوب، پس تو واقعا نمی‌دانی که آن حقیقت دارد یا خیر. حالا بیا از مرحله دوم بگذر، مرحله پالایش خوبی. آیا آنچه که درباره دوستم می‌خواهی به من بگویی، چیز خوبی است؟"

آشنای سقراط: "نه، برعکس..."

سقراط: " پس تو می‌خواهی چیز بدی را درباره او بگویی، اما مطمئن هم نیستی که حقیقت داشته باشد. با این وجود ممکن است که تو از آزمون عبور کنی، زیرا هنوز یک سوال دیگر باقی مانده است: مرحله پالایش سودمندی. آیا آنچه که درباره دوستم می‌خواهی به من بگویی، برای من سودمند است؟"

آشنای سقراط: " نه، نه حقیقتا."

سقراط نتیجه‌گیری کرد: "بسیار خوب، اگر آنچه که می‌خواهی بگویی، نه حقیقت است، نه خوب است و نه سودمند، چرا اصلا می‌خواهی به من بگویی؟"

اینچنین است که سقراط فیلسوف بزرگی بود و به چنان مقام والایی رسیده بود.

+307
رأی دهید
-22

a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
واقعآ دمش گرم. اینو اونهایی که میگردن و بد این و اون را میگن, گوشواره گوششون کنن و قدری به زندگی خودشون فکر کنن که موفق تر باشند و افکارشون را مشغول زندگی دیگران نکنند.
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 13:45
mortimer - اصفهان - ایران
پالایشگاه سقراط !
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 18:07
khosh bavar - يزد - ايران
کاملا موافقم ! مخصوصا کسانیکه با یک کیسه " اشعار " با خود یدک میکشند و هرجا بلغور می‌کنند ولی‌ یک ذره به این اشعار پایبند نیستند و نمتوانند پایبند هم باشند زیرا ذات و سرشتشان فاسد هست !
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 02:02
parvaz 1 - پلیموس - انگلیس
روحت شاد شهید بزرگ تاریخ
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 17:20
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.