پانه‌تا: ایران ممکن است در کمتر از یک‌سال به بمب اتمی دست یابد

لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا.
 

لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا، با ارائه این ارزیابی که ممکن است جمهوری اسلامی ایران در کمتر از یک سال به توانایی جنگ‌افزار هسته‌ای برسد، آن را «خط قرمز» آمریکا دانست.
 
لئون پانه‌تا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی آمریکایی سی.بی.اس گفت «تمامی گزینه ها بر روی میز است.»
 
آقای پانه‌تا، دوشنبه، در برنامه «شصت دقیقه» این شبکه گفت که «علی‌رغم تلاش‌ها برای بازداشتن برنامه هسته‌ای ایران، ایرانی‌ها به مقطعی رسیده‌اند که می‌توانند در یک سال و حتی کمتر از آن، بمب اتمی داشته باشند.»
 
وزیر دفاع آمریکا این سخنان را به هنگام سفر روزهای اخیرش به افغانستان و عراق و از جمله برای حضور در آیین خروج نیروهای آمریکایی از عراق، با مجری شبکه سی.بی.اس که در این سفر همراه او بوده‌است، بیان کرد.
 
در پاسخ به پرسش اسکات پلی در این زمینه که «پس شما می‌گویید که ایران در سال ۲۰۱۲ بمب اتم خواهد داشت؟»، وزیر دفاع آمریکا گفت «رسیدن به این مرحله در یک سال و حتی کمتر از آن، مشروط  به این است که (ایرانی‌ها) تأسیسات محرمانه‌ای در یک جایی داشته باشند که به آنها امکان غنی‌سازی سوخت را بدهد.»
 
آقای پانه‌تا در جواب این سؤال که حمله احتمالی اسرائیل به تأسیسات ایران می‌تواند چه گرفتاری‌هایی برای آمریکا ایجاد کند؟، گفت «نگرانی‌های ما و اسرائیل مشترک است. آمریکا نمی‌خواهد که ایران جنگ‌افزار هسته‌ای داشته باشد. این امر از نظر ما خط قرمز است و مسلماً برای اسرائیل نیز همینطور است. اگر قرار باشد که به سوی این اقدام برویم، می‌دانیم که باید (با پیامدهای حمله) هم روبه‌رو شویم.»
 
مجری سی.بی.اس بار دیگر به وزیر دفاع آمریکا گفت «الان گفتید که اگر انجام این اقدام لازم باشد، آن را عملی می‌کنیم. منظورتان دقیقاً کدام اقدام است؟». آقای پانه‌تا پاسخ داد: «اگر آنها (ایرانی‌ها در برنامه هسته‌ای خود) پیشرفت کنند و ما اطلاعاتی بیشتر بگیریم که (در مسیر) جنگ‌افزار هسته‌ای پیش می‌روند، بنا بر این، گام‌های لازم را برای متوقف کردن آنها برمی‌داریم.»
 
مجری سی.بی.اس از لئون پانه‌تا پرسید: «گام‌های نظامی را هم شامل می‌شود؟» که با این پاسخ وزیر دفاع آمریکا روبه‌رو شد که «هیچ گزینه‌ای نیست که روی میز نباشد. (جنگ‌افزار هسته‌ای در ایران) قابل قبول نیست.»
 
اسرائیل و آمریکا همراه با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گویند که ایران همه ابزار و امکانات لازم را فراهم کرده تا در زمانی که تصمیم استراتژیک خود را برای داشتن بمب اتم هم بگیرد، بتواند این هدف را تحقق بخشد.
 
درهمین حال، آقای پانه‌تا در مصاحبه با سی.بی.اس گفت، نشانه‌ای در دست نیست که دلالت کند که ایران از هم اینک آن تصمیم راهبردی را برای  تولید بمب اتم گرفته‌است.
 
لئون پانه‌تا دو هفته پیش در سخنرانی در اندیشکده «سابان» برای صلح خاورمیانه در واشینگتن، در حالی که شماری از مقامات دولتی و اپوزیسیون اسرائیل و نیز رئیس پیشین موساد شنونده سخنان او بودند، نسبت به پیامدهای حمله نظامی یک‌جانبه اسرائیل به تأسیسات هسته‌ای ایران ابراز نگرانی عمیق کرد.
 
آقای پانه‌تا در آن سخنرانی گفته بود که حمله نیز کارساز نیست و تنها یکی دو سال برنامه هسته‌ای ایران را با تأخیر روبه‌رو می‌کند.
 
جمهوری اسلامی ایران نگرانی‌های اسرائیل و غرب از برنامه هسته‌ای خود را بی‌پایه می‌داند و بر صلح‌آمیز بودن این برنامه تأکید دارد.

+147
رأی دهید
-88

Azadikhah - تكسل - هلند
فرمانده کل سپاه : آمریکا نگران نباشد ، اگر ایران به بمب هسته ای دست یابد آنرا قطعا برای مصارف داخلی استفاده خواهد کرد و نگرانی کشور های منطقه بی دلیل است و
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 07:19
ari jojeh - تهران - ایران
من که میگم ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ روزیه که به ایران حمله می‌کنن همه جا میخورن.
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 08:17
Sadat Sayed - هرات - افغانستان
بله پس به اندازه کافی دلیل برای سرنگون کردن حکومت ایران است. البته در این راستا باید تمام دول همگام اقدام کنند. هر دولتی به اندازه توان خود سهم بگیرد. مثلا کمکی که کشور ما کرده است و میتواند در آینده هم در این فرایند بکند به اختیار گذاشتن کامل فضای هوایی ما و اجازه استفاده از پایگاه های زمینی مان توسط دوستهای بین المللی مان (امریکا, انگلیس, آلمان, فرانسه و...) می باشد. پایگاه شندند ولایت هرات میتواند نزدیکترین مکای برای آغاز عملیات باشد. به امید سرنگونی تمام دول طالبانی.
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 08:25
benetton - لندن - بریتانیا
آمریکا می‌خواد به ایران حمله کنه،من میدونم.(کارتون گالیور)
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 09:47
آدم معمولی - آرمانشهر - ایران
درود. چه دلیله ویژه ای می تونه وجود داشته باشه که کشور متخاصم و جنگ طلبی مثله امریکا که تنها کشوریه که در تاریخ از سلاح هسته ای استفاده کرده در حال ساخت نسل های سوم و چهارم بمب اتمی باشه ولی ایران که در طول تاریخ معاصر به جز یک جنگ که ان هم تحمیلی بوده اقدام نظامی علیه کشوری نداشته نتونه از انرژی هسته ای استفاده کنه و یا حتی سلاح هسته ای با هدف بازداراندگی داشته باشه.پاسخ روشنه : حرف زور!!.دقیقا همون چیزی که ایرانی جماعت زیر بارش نمی ره.
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 11:41
asemane iran - تهران - ایران
آمریکا و اسرائیل غلط می‌کنن ، تصور انها اینه که دنیا جنگله و اونها هم سلطانشن . البته همین طور هم هست .
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 12:48
love-iran - چابهار - ایران
Sadat Sayed - هرات - افغانستان. کشور شما اسمان و زمین اش رو به امریکا اجاره نداده بلکه امریکا با مشت تو دهن شما ها کشورتون رو گرفت و حالا شما غلام اش هستید زیاد خودتون رو قوی نبینید ایران هم افغانستان نیست مردم اش رگ غیرت دارن تو وجودشون
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 16:57
Sadat Sayed - هرات - افغانستان
Love Iran خوب چین و روسیه هم با مشت تو دهان شما کوبیدن و تمام منابع اقتصادیی تان را دارند می بلعند. فقط کفایت میکنه که کمی چشماتو باز کنی دوست عزیز. من دوباره هم میگویم که دوستان بین المللی مان + کشوردوستمون اسراییل میتوانند از کشور ما علیه حکومت اخندی ایران اقدام بکنند تا مردم فهیم کشور ایران هم از این حکومت طالبانی نجات یابند
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 09:57
aghareza27 - برگن - نروژ
Sadat Sayed - هرات - افغانستان love-iran - چابهار - ایران دعوا نکنید درسته چین و روسیه ایران را میچاپند آمریکا و ناتو افغانستان را ولی‌ هیچکدم افتخاری نداره ولی‌ من بدون تعصب میگم اگر ایران بمب اتم بسازه برای فارسی زبانهای افغانستان هم سراسر منفعت است و ضرری نداره عربها هم همچین در امان نیستند .
جمعه 2 دي 1390 - 17:12
Sadat Sayed - هرات - افغانستان
aghareza27 برگن-نروژ. دوست عزیز من به این آخندهای سر قدرت ایران هیچ اعتمادی ندارم اینها برای ماندن در قدرت سالهای گذشته هزاران ایرانی بی گناه را به خاک وخون کشیدند و کسی که به ملت خود رحم نکند به هیچ عنوان همسایه هایش هم در امان نخواهند بود.
شنبه 3 دي 1390 - 04:38
NASA astronaut - دوبی - امارات
وای تورو خدا جنگ دیگه بسه،تازه دنیا داره روبه آرامش میره....هر طور شده نباید بذاریم یه جنگ گهنی دیگه شروع شه
شنبه 3 دي 1390 - 07:36
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.