مجاهدین خلق به طور مشروط اردوگاه اشرف را ترک می‌کنند

مقامات ارشد سازمان مجاهدین خلق اعلام کرده‌اند که در صورت ارائه تضمین‌های لازم از سوی سازمان ملل متحد و دولت آمریکا، اعضای این سازمان آماده ترک اردوگاه اشرف هستند.

مریم رجوی، رهبر سازمان مجاهدین خلق امروز سه‌شنبه ۲۰ دسامبر (۲۹ آذر) با صدور اطلاعیه‌ای، از "آمادگی اصولی" ساکنان اشرف برای انتقال به "کمپ آزادی" خبر داد.


او همچنین خواهان فراهم شدن "تضمین‌های حداقل برای تامین امنیت و سلامت ساکنان اشرف" شد.

پس از آن که دولت عراق اعلام کرد که تا روز ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۱ میلادی اردوگاه اشرف را تعطیل خواهد کرد، سازمان ملل متحد پیشنهاد داد که ساکنان اردوگاه اشرف به اردوگاهی دیگر در داخل خاک عراق منتقل شوند.

بیش از سه هزار نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق در اردوگاه اشرف در ۶۵ کیلومتری بغداد، پایتخت عراق، به سر می‌برند.

این پایگاه در زمان جنگ عراق با ایران، از سوی صدام حسین، رییس جمهور پیشین عراق، در اختیار سازمان مجاهدین خلق قرار گرفته بود.

اما پس از سقوط صدام حسین، دولت عراق اعلام کرد که خاک این کشور نباید پایگاه گروه‌هایی باشد که علیه همسایگانش اقدام می‌کنند.

پیشنهاد سازمان ملل

مارتین کوبلر، فرستاده سازمان ملل متحد در امور عراق، روز ششم دسامبر امسال، از دولت عراق خواست تا در مهلتی که برای بستن اردوگاه اشرف در نظر گرفته است، تجدیدنظر کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که پیشنهاد شده است ساکنان اردوگاه اشرف به محل یک پایگاه سابق نظامیان آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد نقل مکان کنند.

در این اردوگاه جدید، نمایندگان سازمان ملل متحد خواهند توانست با هر یک از ساکنان این اردوگاه دیدار و گفت‌وگو کنند تا در نهایت وضعیت اقامتی آنها مشخص شود.

نگرانی‌های دیده‌بان حقوق بشر

 

  
"با انتقال ساکنان اشرف به مکانی بی‌طرف، نمایندگان دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد می‌توانند با هر یک از ساکنان این اردوگاه مصاحبه کنند تا بعد مشخص شود افرادی که شرایط لازم را برای پناهندگی دارند، به چه کشوری منتقل می‌شوند."

فراز صانعی، کارشناس امور ایران در سازمان دیده‌بان حقوق بشر  

در عین حال، سازمان دیده‌بان حقوق بشر هفته گذشته در نامه‌های جداگانه‌ای خطاب به هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه و وزیران امور خارجه آلمان، سوئد، بریتانیا، ایتالیا و دانمارک، خواهان اقدام آنها برای جلوگیری از هر گونه برخورد بین ساکنان اردوگاه اشرف و دولت عراق شد.

فراز صانعی، کارشناس امور ایران در سازمان دیده‌بان حقوق بشر در این مورد به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "موضع دیده‌بان حقوق بشر این است که شرایط، کاملا اضطراری است و می‌تواند به شرایطی خطرناک تبدیل شود."

آقای صانعی گفت: "با انتقال ساکنان اشرف به مکانی بی‌طرف، نمایندگان دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد می‌توانند با هر یک از ساکنان این اردوگاه مصاحبه کنند تا بعد مشخص شود افرادی که شرایط لازم را برای پناهندگی دارند، به چه کشوری (به عنوان پناهنده) منتقل می‌شوند."

او اضافه کرد: "اگر شرایط افرادی به گونه‌ای بود که در مجموعه شرایط سازمان ملل، پناهنده شمرده نمی‌شد، باید راه‌حلی برایشان پیدا کرد."

'زمان بیشتری لازم است'

در عین حال، آقای صانعی انتقال ساکنان اردوگاه اشرف به اردوگاهی جدید و گفت‌وگو با آنها برای تعیین وضعیت اقامتی‌شان را روندی زمان‌بر ارزیابی می‌کند.

او می گوید: "امیدواریم دولت عراق مهلتی را که تعیین کرده است، تمدید کند چون امکان‌ناپذیر است که بتوان (تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۱ میلادی) سه هزار و ۴۰۰ نفر را به مکان دیگری منتقل و بعد با تک تک آنها مصاحبه کرد و به نتیجه رسید."

در عین حال، در نامه‌های دیده‌بان حقوق بشر به مقامات ارشد دولت آمریکا و چند کشور اروپایی، از آنها خواسته شد تا در صورتی که دولت عراق مهلت تعیین‌شده برای بستن اردوگاه اشرف را تمدید نکرد، این کشورها از روند صلح‌آمیز و آرام بسته شدن این اردوگاه اطمینان حاصل کنند.

 

در حمله نیروهای امنیتی عراق به اردوگاه اشرف در ماه آوریل، دست‌کم ۳۴ نفر از ساکنان این اردوگاه کشته شدند

پیش از این، در روز هشتم آوریل امسال، نیروهای امنیتی عراق به اردوگاه اشرف حمله کردند و بین آنها و ساکنان این اردوگاه درگیری‌هایی رخ داد که مرگ دست کم ۳۴ نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق و زخمی شدن ۷۰ نفر از آنها را به دنبال داشت.

'حداقل تضمین‌ها'

در اطلاعیه امروز خانم رجوی آمده است که ساکنان اشرف "به طور رسمی تحت قانون بین‌الملل، پناهجو هستند و باید از حفاظت بنیادین امنیت و سلامتی‌شان برخوردار باشند."

نظارت شبانه‌روزی سازمان ملل متحد و آمریکا در کمپ آزادی (اردوگاه جدید) به عنوان یک کمپ پناهندگی با پرچم سازمان ملل متحد، تضمین سلامت تمام ساکنان اردوگاه اشرف، لغو محاصره و هرگونه اذیت و آزار ساکنان اردوگاه و دسترسی آزادانه آنها به خدمات پزشکی، داشتن حق دیدار خانواده‌ها و وکلای آنها در داخل اردوگاه و حضور نیافتن نیروهای عراقی در داخل اردوگاه، از شرایطی است که در اطلاعیه سازمان مجاهدین خلق برای پذیرش پیشنهاد سازمان ملل متحد و انتقال ساکنان اردوگاه اشرف به اردوگاهی جدید مطرح شده است.

+228
رأی دهید
-53

shahram khosh maram - تهران - ايران
امیدوارم که یک راه انسانی‌ برای ساکنان اشرف پیدا شود. قربانی تصمیمهای اشتباه زیادی شده‌اند و بسیار سختی کشیده‌اند.
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 00:20
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
برای این عزیزان ، که از چالهٔ رژیم ایران به‌‌‌ چاه مجاهدین افتاده اند، دعا می‌کنیم!
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 00:47
pashmakjon - عالمو - آمریکا
این مجاهدین هر چی‌ به سرشون بیاد حقشونه،هر چی‌ بدبختی سر ما آمد از سر همین مجاهدین بود ایرانو صد سال به عقب بردند،،، خدا لعنتشون کنه
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 01:01
بابک خرم دین - تهران - ایران
درود بر مجاهدین خلق که سی وسه سال بدون هیچگونه چشمداشتی با رزیم جنایتکار خمینی و خامنه ای مبارزه کردند و از سال پنجاه و هشت تا به امروز هزار ویک سختی و رنج وشکنجه و اعدام را تحمل و خواب خوش و آسایش را برخود حرام کردند تا ایران و ایرانی آزاد باشد . ازسال پنجاه وهشت و شصت تا اعدام زندانیان مجاهد در سال شصت وهفت وتا بمباران اشرف در سال هفتادودو توسط رژیم جنایتکار خامنه ای و تا امروز با پرچم خونبارشان که یکصدو پنجاه هزار شهید همگی نشانگر پرداخت بها برای رسیدن به ازادی و سکولاریسیم و جمهوری دمکراتیک است .از دوستان خواهش میکنم در یوتوب این فیلم سه قسمته را ببینید . این را در یوتوب سرچ کنید / از انقلاب تا کودتایی سال 1360 قسمت اول
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 01:20
korosh2500 - برمینگام - انگلستان
در یک دست عزیزی از این خاک که نیازمند ترحم است و در دست دیگر همان عزیز باعث این فلاکت ماست.ما که از تجربه عمر به جز گذشت هیچ نفهمیدیم.
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 01:28
gharibe UAE - ابوظبی - امارات
shahram khosh maram - تهران - ایران دلت برا کسانی میسوزه که تو غرب ایران بیماران بیمارستان و میکشتن؟ هر قوم و فرقه یی از این سازمان بهتره یه مشت جوونا را اسیر کردن حتی نمیزارن باخانوادشون ملاقات کنن
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 03:50
massoudoslo - اسلو - نروژ
برید عزیزان برید ! برید کمی استراحت کنید ، بس است .
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 04:43
differenta - استکهلم - سوئد
درسته که ساکنان اشرف عضو مجاهدین هست و این سازمان هم ترورهای زیادی و جنایات ضد بشری زیادی انجام داده و منفورترین گروه تو ایران هست ولی نباید اینطور رفتار بشه اون از روسای اشرف که تو اروپا خوش میگذرونن و نمیگذارن اینا روی خوشی ببینن و این هم از عراق که هی میکشن. و اون از قوانین ضد بشری کمپ اشرف. روسای این کمپ و گروه از این میترسن که اگه اینا از اینجا جابجا بشن ممکنه جنایاتشون افشا بشه
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 05:29
asemane iran - تهران - ایران
هر بالایی‌ سرشون بیاد حقشونه ، خود کرده را تدبیر نیست .
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 06:42
AaLLiReZZaA - رشت - ایران
واقعا تو منطق این افرادی که از اشرفی ها حمایت میکنند باید شک کرد!!!!
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 06:44
sobat - تهران - ایران
خاک بر سرتون...خدارا شکر که هیچ جا راتون نمیدن....خائنان وطن فروش.....از فرط ناچاری افتادین به گدایی از کشورها....امیدوارم از این آ واره تر بشین...اگر قدرت دستون بیفته از هیتلر و چنگیزویزید جانی تر هستید....خدا رو شکر که رجوی بیسواد سقط شد رفت به جهنم...نوبت بقیه هم میشه....مرده شورتون ببره حجابتون رو بردارید..تا همه بدونن شما چه کثافت هایی هستید....از اسلام فقط این روسری رو فهمیدید....خدا مرگتون بده....لکه های ننگ ایران....انگلهای وامانده از بی عرضگی....یادتونه چقدر کشتار کردید ...چقدر بمب گذاری کردید که حکومت رو بدست بگیرید....زرشک...کور خوندید حالا مثل آشغال افتادید به گدایی خاک بر سر شما و شاه خائن ومسئولان فعلی ایران...درود بر مردم مسلمان و آزادیخواه ایران....
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 07:02
darkoob - تهران - ایران
خدا رو شکر که ایران نه دست کومونیستا افتاد نه دست مجاهدین. مگرنه از همین الانمون 100 سال عقبتر بودیم مثل کره شمالی
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 07:05
کاپیتان - تهران - ایران
روی سخنم با همه است ، هرکس که برایlt;< انسان gt;> ارزش قائل است: چه بسیارند کسانی که آزادی فطری را در بندگی کسانی از جنس خود به اسارت می گیرند و هردم با تحقیر بیشتر انسانیت بر طبل شرک و بت پرستی می کوبند. برداشت خود از ایدئولوژی را سرلوحه عمل قرار می دهند و هر لحظه به ورطه سقوط و تباهی نزدیک تر می گردند. اینان همه چیز را از دریچه ی تنگ نظری های ناصواب و خود ساخته می نگرند و هر عملی را بر ضد آن بر می آشوبند و عاملان آن اعمال را با خون قصاص می کنند. غافلند از اینکه تعالی انسان در آزادی و آزادگی بوده و هیچ کس را برتر از دیگری نیافریده اند که دیگران فرمان بردار محض او گردند. کمی به خود آیید تا از این بندها که بر خود نهاده اید رها شوید، بگریزید از این دام های شیطانی که به نام انجام وظیفه ی دینی و ایدئولوژیک برای شما گسترده شده و شما را بر ضد هم نوعانتان می شوراند.
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 07:45
madjid aramesh - پاریس - فرانسه
سلام من عضو جدیدم
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 10:08
madjid aramesh - پاریس - فرانسه
بابک خرمدین تهران دوست عزیز شما میگید که نه طرفدار مجاهدین هستید و نه عضو ولی در هر مطلبی از اونها طرفداری میکنیدو من اصلن ندیدم که حتی یک انتقد کوچک ازشون بکنید البته این حق مسلم شماست ولی لطف کنید نگید طرفداراشون نیستید
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 12:05
madjid aramesh - پاریس - فرانسه
بابک خرمدین تهران شما میگید که مجاهدین یک حکومت سکولار میارن شما لطفن این ویدئو رو ببیند و به من بگید که چطور اینها میخوان حکومت سکولار در ایران پیاده کنن و اگر ویدئو میتینگاشون رو دیده باشین یک زن بی روسری توشون نیست البته من هم ویدئو پیشنهادی شما رو میبینم. https://www.youtube.com/watch?v=1dRtliBDVoIfeature=youtu.be
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 12:26
klopatra7 - دوسلدورف - آلمان
پادگان اشرف هم مثل کره شمالی است و امیدوارم که این اتفاقها باعث شود که کم کم این افراد آزادی خود را به دست بیاورند و زندگی طبیعی برگردند. چه سالهای عمری که در بیابانها تلف شد
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 13:23
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
اینقدر بی رحم نباشیم اینها فرزندان این مرز و بومند ولو اینکه رهبریت آنها دچار اشتباهاتی شده باشد. اینها هم انسانند و اغلب آنها با ارزشتر از خیلی از آنهایی که تا حالا پاسیو و بدون تحرک فقط فحش به ج.ا دادند. من هیچگونه ارتباطی با این سازمان ندارم اما میدانم بسیاری از این افراد با قلب پاک و فقط با نیت به این که به کشورشون و مردمشون خدمتی کرده باشند به این سو رفتند و آلوده شدند. امیدوارم هر چه زودتر به یک زندگی بدون دغدغه برگردند.
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 14:03
madjid aramesh - پاریس - فرانسه
بابک خرمدین من اون ویدئو رو قسمت ۱ رو دیدم این که به وسلیه خود مجاهدین تهیه شده و همش حرفهای انتخابی رجوی رو تکرار میکنه مثل اینکه تلویون ایران بخواد راجح به خامنی بگه . در ضمن اگر یادتون باشه خمینی هم از قبل از انقلاب از این حرفا زیاد میزد آزادی برابری آب و برق و گاز مجانی میگفت وقتی انقلاب به ثمره برسه من میرم تو مسجد و نمازمو میخونم در ضمن من در این رپرتاژ ندیدم اون قسمتو که رجوی . گفته بود به جمهوریه اسلامی رای بدین و عکس خودش هم در حال رای دادن به این نظام در youtube هست
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 16:13
*miti* - تهران - ایران
مجاهدین با طالبان هیچ فرقی‌ ندارن.انشا‌الله هرچی‌ زودتر آواره و سرنگون بشن
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 19:52
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
ظاهرا با کامنت نویسی بر علیه مجاهدین سهمیه ساندیس بیشتری نصیب ساندیس خورها میشه!!! مجاهدین رو میشه یه جوری با به اصطلاح اصلاح طلبان امروزی مقایسه کرد مخصوصا با اونهایی که بعد از خیمه شب بازی انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کردند. آنها هم خود را قسمتی از انقلاب میدانستند و به تقلب ها و سرکوبهای گروههای فشار که امروز اصلاح طلب و اصولگرا !!! شده اند اعتراض داشتند ولی بعد از تظاهرات 30 خرداد 60 که به خون کشیده شد به جنگ مسلحانه دست زدند. کاری که بعد از 30 سال به شکل جدیدی صورت خواهد گرفت ولی با خونریزی بیشتر. مجاهدین هم مثل تمام قربانیان این حکومت هستند و تاریخ در مورد آنها قضاوت خواهد کرد. نابود باد حکومت جهل و جنایت ولی وقیح
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 19:31
Nur_ir - هامبورگ - المان
اخرین خبر راجع به وضعیت محاخدین خلق از زیان نوری المالکی نخست وزیر عراق. . نوری المالکی، نخست وزیر عراق اعلام کرد که مهلت بستن اردوگاه اشرف، مقر اعضای سازمان مجاهدین خلق، را تمدید کرده است. آقای مالکی گفت که مهلت بستن اردوگاه اشرف را شش ماه تمدید کرده، اما این دوره از ماه نوامبر آغاز شده است.
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 21:32
dbsh3000 - يوتبوري - سوئد
sobat - تهران - ایران. *miti* - تهران - ایران. gharibe UAE - ابوظبی - امارات. شما ها بهتره برید همون ساندیستونو بخورید گرم بشه.واقعا که الان دارید از عصبانیت وغصه دق میکنید . اولا دادگاه عالی اروپا به نفع مجاهدین رای داد و فرانسه رو محکوم کرد و دوم اینکه ضرب الاجل به تعویق افتاد پس بترکید.
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 00:07
arashbehdin - اتلانتا - امریکا
ننگ بر مریم و مسعود رجوی با این بساطی که راه انداختند. دو خائن و دشمن ایران و ایرانی. اینها هم مهره سوخته هستند و مهم نیست کجا زندگی بکنند.
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 09:15
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.