مخالفان: دولت سوریه فریب‌کاری می‌کند

مخالفان دولت سوریه تصمیم این کشور را برای ورود ناظران عرب به سوریه، "فریب‌کاری و وقت‌کشی" نامیدند.

                                                    مخالفان: دولت سوریه فریب‌کاری می‌کند

سوریه پس از ماه‌ها سرانجام روز دوشنبه ۱۹ دسامبر (۲۸ آذر ۱۳۹۰) توافق‌نامه اعزام ناظران به این کشور را که اتحادیه عرب مطرح کرده بود، امضا کرد.

به گزارش یورونیوز، مخالفان سوری در نشستی در تونس اعلام کردند حکومت بشار اسد "دروغگو" است و "تنها اقدام نظامی می‌تواند مردم را نجات دهد."

برهان غلیون، رییس شورای ملی سوریه که از گروه‌های مخالف حکومت سوریه است، گفت در حال مذاکره با سازمان ملل و اتحادیه عرب در این زمینه است.

برپایه این توافق‌نامه، ناظران اتحادیه عرب می‌توانند برای بررسی شرایط سوریه به این کشور بروند و در سه روز آینده نمایندگان ویژه این اتحادیه وارد سوریه خواهند شد.

در این پیمان همچنین آمده است که دولت سوریه زندانیان سیاسی را که از آغاز حرکت‌های اعتراضی در این کشور بازداشت شده‌اند آزاد خواهد کرد، ارتش از شهرهای خارج خواهد شد و کشور به‌روی رسانه‌های خارجی گشوده خواهد شد.

با این پیمان‌نامه، ناظران اتحادیه عرب در سوریه مستقر می‌شوند و برخورد دولت با مخالفان را زیر نظر می‌گیرند.

روز شنبه ۱۷ دسامبر اتحادیه عرب، دولت سوریه را تهدید کرد در صورت عدم رعایت تعهدات خود تا روز چهارشنبه، به شورای امنیت سازمان ملل متحد متوسل خواهد شد.

در همین حال دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده در یک ماه گذشته ۹۳۷ غیرنظامی از جمله ۶۰ کودک توسط نیروهای مسلح سوریه کشته شده‌اند.

از بهمن‌ماه سال ۱۳۸۹ تاکنون اعتراضات مخالفان حکومت بشار اسد در سوریه ادامه دارد.

برپایه آمار سازمان ملل متحد، اعتراضات مردمی در سوریه تاکنون بیش از پنج هزار کشته به‌جا گذاشته است.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل این وضعیت را "غیر قابل تحمل" خوانده و از شورای امنیت سازمان ملل خواسته است تا پرونده سوریه را به دادگاه جنایی بین‌المللی بفرستد.

اتحادیه عرب در واکنش به خشونت‌ها علیه مخالفان سوری، تحریم‌های اقتصادی علیه دمشق برقرار کرده و عضویت این کشور را در این اتحادیه عرب را به‌طور موقت به حال تعلیق در آورده است.

آمریکا، اتحادیه اروپا و ترکیه نیز تحریم‌هایی را علیه سوریه برقرار کرده‌اند.

+77
رأی دهید
-66

morid - بوشهر - ایران
مخالفین سوریه بیشترشان از مرزهای لبنان و ترکیه وارد این کشور میشن ودورهای تروریستی را در ترکیه اسرائیل و عربستان دیده اند از نظر مالی از سوی قطر و عربستان ساپورت میشوند.البته مردم شهرهای کوچک مرزی سوریه با حکومت کشور مخالفند ولی شهرهای بزرگ منجمله دمشق بشدت از حکومت بشار اسد حمایت میکنند.
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 09:39
koorosh55 - شیراز - ایران
سرنگون کردن دولتی مثل سوریه نیاز به تهاجم همه جانبه خارجی و یا حداقل یک میلیون جمعیت مصمم و معترض دارد که ظاهرا هیچکدام از این دو بالفعل نمیباشد .
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 11:30
red.boy - تهران - ایران
morid - بوشهر - ایران_ پس چرا تو سراشیبی سقوط قرار دارند؟ بعد از سقط بشاراسد همدیگرو میبینیم.
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 12:11
avesta_afshin - تهران - ایران
به امید سرنگونی دولت فاشیستی و کثیف سوریه و بشاراسد
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 12:38
bastan - ساری - ایران
مرید بوشهر.یک انسان آزاده باید منصف، عادل ... ،باشد. کامنتهایت نشان می‌‌دهد .تو نیستی‌.
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 12:54
mortimer - اصفهان - ایران
morid:به به پروفسور مرید! ما معمولا دوره می بینیم نه دور! در ترکیه این دوره ها با چه شهریه ای در دسترس است آلبرت جان؟!/عجب مرز های بی در پیکری داره که این همه مخالف واردش میشند و عجب تروریست هایی که یه دونه کلت هم ندارند و روزی بالای 50 کشته می دهند!
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 14:09
gol andam - ژنو - سویس
تا وقتی‌ جمهوری کثیف آخوند‌ها هست و حمایت می‌کنه بشار کثیف هم هست چون بسیجیهای کثیف اون جا هستن،،،،تا کاسه لیس‌های این جمهوری آخوندی شرشون کم نشه دور تا دوره ایران همه جا ‌نا آرا می‌ هست،
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 18:08
Azadikhah - تكسل - هلند
ننگ به حکومت سوریه و طرفدارانش
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 07:09
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.