مذاکره آمریکا و متحدان عربی و اروپایی برسر تحریم نفت ایران

عرشه دکل حفاری شهید مدرس در حال حفاری چاه‌های توسعه‌ای در بخش دریایی میدان نفتی درود

 

نمایندگان ۱۱ کشور درگیر در جنگ اقتصادی با تهران، در قالب گروهی که «ائتلاف کشورهای همفکر» نام گرفته، سه‌شنبه، ۲۹ آذرماه در شهر رم گردهم می‌آیند تا به‌طور جدی در این زمینه مذاکره کنند.

دیپلمات‌های آمریکایی، اروپایی و عربی اعلام کرده‌اند که موضوع اصلی این نشست، صادرات نفت ایران و قیمت‌های جهانی نفت خواهد بود و در آن وزیر امورخارجه و مقامات امور اقتصادی هفت کشور بزرگ اقتصادی همراه با کره جنوبی، استرالیا، عربستان سعودی و امارات متحده عربی شرکت می‌کنند و نماینده‌ای از اتحادیه اروپا به این جمع می پیوندد.
 
مقام‌های اروپایی و آمریکایی که نخواسته‌اند نامشان فاش شود، دوشنبه، ۲۸ آذرماه (۱۹ دسامبر) به روزنامه وا‌ل‌استریت‌ژورنال گفته‌اند که قرار است در این نشست، موضوع تحریم‌ها علیه ایران و نحوه برقراری ثبات در بازار انرژی جهانی، پس از تحریم نفت و بانک مرکزی بررسی شود.
 
به گفته این مقام‌ها، دولت‌های غربی شرکت‌کننده در این نشست همچنین به دنبال تامین امنیت انرژی خود پس از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران هستند.
 
روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌‌ژورنال در همین باره نوشته است که دولت باراک اوباما و متحدان اروپایی آمریکا و دولت‌های بزرگ عربی به بحث‌های خود درباره چگونگی حفظ ثبات در بازارهای انرژی جهان، در صورت تحریم قابل پیش‌بینی صنعت نفت و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران شدت می‌بخشند.
 
مقامات رسمی آمریکا و کشورهای اروپایی در مصاحبه‌هایی اشاره کردند که در تلاش هستند تا گام‌هایی اساسی برای مجازات اقتصادی ایران برمی‌دارند که بخشی از تلاش برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران است.
 
مقامات آمریکایی و اروپایی نیز گفته‌اند که به دنبال آن هستند که اطمینان پیدا کنند کشورهای بزرگ صادرکننده نفت، مثل عربستان سعودی، کویت و امارات متحده عربی، در صورت تشدید تحریم‌های علیه صادرات نفت و بانک مرکزی ایران در ماه‌های پیش رو صادرات‌شان را به اتحادیه اروپا و کشورهای آسیایی افزایش خواهند داد.
 
به گفته این مقامات، دولت‌هایشان بحث‌های امیدوارکننده‌ای با دیگر کشورهای صادرکننده نفت نظیر لیبی، عراق، غنا و آنگولا دارند که برای جبران کمبود ناشی از تحریم‌های غرب علیه ایران، صادرات خود را افزایش دهند.
 
یک مقام اروپایی که خود در مذاکرات دخالت داشته در همین رباطه به وال‌استریت‌ژورنال گفت: اگر این طرح به‌طور مناسب انجام شود، کشورها را از واردات نفت از ایران منصرف خواهند شد. مذاکرات زیادی با سعودی‌ها در سطوح مختلف در جریان است.
 
وال‌استریت ژورنال در این باره نوشته است که چنین تحریمی سخت‌ترین مقابله اقتصادی بین ایران و غرب خواهد بود و در حالی که ایران مکرراً تهدید می‌کند که تنگه قرمز را خواهد بست، تنش‌ها را بالا خواهد برد. حدود یک پنجم نفت صادراتی جهان از تنگه هرمز عبور می‌کند.
 
این نشست در حالی برگزار خواهد شد که در دو ماه گذشته و به دنبال انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر اهداف نظامی ایران از برنامه هسته‌ای خود، فشارها بر این کشور اضافه شده است.
 
در همین راستا، آمریکا خواستار تحریم بانک مرکزی و تحریم نفت ایران شده است، موضوعی که واکنش‌‌های مختلفی را درمیان کشورهای غربی و هم‌پیمانان آمریکا برانگیخته است.
 
درحالی که کره جنوبی و بریتانیا اعلام کرده‌اند که از تحریم‌های جدید در زمینه انرژی و بانکی حمایت می‌کنند، اما اتحادیه اروپا همچنان گام‌های آهسته‌تری را برمی‌دارد.
 
درمقابل ایران در این مدت بارها تاکید کرده که کشورهای اروپایی نمی‌توانند نفت ایران را تحریم کنند. در همین رابطه، رستم قاسمی، وزیر نفت به تازگی گفته است که درصورت تحریم بین‌المللی نفت ایران، عربستان سعودی جای خالی نفت ایران را در بازار پر نخواهد کرد.

+145
رأی دهید
-57

samuk66 - لندن - لندن
امریکای ترسو فقط تحریم میکنه،آمریکا دشمن مردم هست فقط با این تحریما میدونه که مردم ایران بد بخت میکنه.به نظر من ژرژ بویش خیلی بهتر از این اوباما یه دروغ گوی هست
دوشنبه 28 آذر 1390 - 20:59
love-iran - چابهار - ایران
خدا نگیره چین رو همش رو میخره با بهترین قیمت دمش هم گرم نمیاد چرا نه از اخوند ها خوشم میاد نه از امریکا اما وقتی میبینم امریکا از اخوند داره رو دست میخوره یک جورایی خوشحال میشم بازم دم همین اخوند ها گرم حداقل هیچی نداریم استقلال رو داریم
دوشنبه 28 آذر 1390 - 21:23
bita tehrani - ونکوور - کانادا
طفلک این بچه چقدر گیج شده،البته کم نیستند ایرانیانی که بین وطن پرستی و اسلام پرستی‌ و سیاست آخوندی بد جور گیج گیج میخورند،ولی‌ بازی‌ها نوبرند!!
دوشنبه 28 آذر 1390 - 22:57
KOROSH2500 - برمینگام - انگلستان
تمام این تحریمها فشار مبهم دارد بر دوش مردم تا دولت ایران،،اگر شما راست می‌‌گویید تمام حسابهای بانگی دلتمداران ایران در خارج کشور را مسدود کنید تا ببینید چگونه تسلیم خواسته شما می‌‌شوند..ولی‌ تا آنجایی که اسناد تاریخی موجود،و تجربه عمری ماها نشان می‌‌دهد شماها دنبال باجگیری هستید تا برقراری عدالت../..اروپای گرسنه و ورشکسته با عربهای تازه به دوران رسیده و آمریکای به اصطلاح متمدن شما را جیزززز.
دوشنبه 28 آذر 1390 - 22:46
naslesookhteh - تهران - ایران
love-iran - چابهار - ایران آره عزیزم استقلال داریم! تازه پرسپولیس هم داریم! صبای قم داریم! فجر شهید سپاسی داریم! تراکتور سازی داریم! ملوان داریم! صنعت نفت آبادان داریم! آخ نه! این آخری رو دیگه نداریم! عوضش استقلال داریم! پرسپولیس داریم! ........
دوشنبه 28 آذر 1390 - 23:36
gharibe UAE - ابوظبی - امارات
همیشه باید ی کاسه گدایی بگیره دستش و بگرده؟ ۳۰ ساله ما را تحریم کردید. دیگه دستتون به چیزی بند نمیشه
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 03:06
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
سموک۶۶ - لندن - لندنlove-iran - چابهار - ایران. شما مزدورها یک جورایی بهونه میاورید که میخواهید خودتان را در کنار ملت جا بزنید این حرفها دیگه تو کته ملت ایران نمیره. حداقل ما می‌خواهیم نظام آخوندیسم سرنگون بشه با کمترین تلفات و این بهتر از حمله نظامی هست افتاد ساندیسخور بیت رهبری. در این ۳۲ سال کی‌ پول نفت به سفرهأی ملت رسیده که این دفعه می‌خواد برسه.
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 03:07
شیر بیشه مازندران - ایران - ایران
این تحریمها فقط و فقط فشار بیشتری به مردم ایران مخصوصا طبقه ضعیف وارد می‌کنه و تاثیری بر دولتمردان ایران که حقوق میلیونی میگیرند نداره و دست اون سازمانهأیی را که احمدی نژاد گفت قاچاق میکنن رو برای قاچاق بیشتر باز میگذاره.
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 05:42
darkoob - تهران - ایران
این آخرین برگ امریکا بود که داره رو میکنه، دیگه بعد این کاری از دستش بر نمیاد. ایرانم هر جور شده نفتشو میفروشه. امریکا هم فقط میخواد مردم ایرانو اذیت کنه
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 06:12
samuk66 - لندن - لندن
۱ک آدم صادق - تورنتو - کانادا:amsale ادمیی‌ مثل تو هستند که ما اینجوری بد بخت شدیم،تو کانادا نشستی ریلکس به فکر‌ خودتی و خانوادت به فکر‌ مردم ایران که اصلا نیستی‌...۳۳ سال آمریکا داره تحریم می‌کنه!!!!اگر آمریکا واقعا دوست مردم بود،برای سوریه،بحرین،یمن کاری میکرد چرا نکرد مثل لیبیا نفت نداشت؟؟؟؟؟؟؟؟۵۰۰۰ نفر تو سوریه مردن بس نیست...
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 08:46
samuk66 - لندن - لندن
۱ک آدم صادق - تورنتو - کانادا نشستی اونجا می‌خوای نظام عوض کنی‌.. اگر راست میگی‌ برو ایران تو عده عات میشه.تو کانادا نشسته اردر میده
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 09:37
avicenna - لندن - انگلیس
برید تو اینترنت سرچ کنید ماموریت آنگلوساکسون ببینید...
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 10:55
koorosh55 - شیراز - ایران
اول اینکه امریکا هرگز نمیتونه کل فروش نفت ایرانو تحریم کنه .حداکثر سهم کشورهای غربی رو تحریم کنه که حدود 11 درصده . دوم اینکه با این کار قیمت نفت بالا میره و ایران حتی با صادرات کمتر به درامد نفتی بیشتری دست پیدا می کنه . این حرف خود تحلیلگرای امریکاییه .
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 19:32
gorg iran - دبی - امارات
امریکایی ها برید کشکتون رو بسابید . هر کاری کنید وضع خودتون بدتر میشه. مردم ایران 33 سال است که تحریم هستند و زیر فشار ولی تحمل کردند. شماها تازه به این بلا گرفتار شدید وتا نداشتن روابط درست با ایران همین جور خواهید ماند . تازه اول گرفتاریهای شماست
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 19:51
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
سموک۶۶ - لندن - لندن.to .....حق نداری کشور من را با آن همه قدمت تاریخی‌ و تمدن با کشورهای عرب مقایسه کنی‌. کشور ایران حتا بالاتر از آن انگلیسی‌ هست که تو در آن کشور جاسوس یا مزدور آفت الله .......هستی‌. امسال تو ایران عزیز من را به این روز در آورده و ایرانیان وطن پرست را فراری
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 21:46
daneshmandan - بوشهر - ایران
اگه نفت ایران رو تحریم کنند اولین دودش تو چشم خودشان میره که مردمشون با کوچکترین فشار اقتصادی صداشون در میاد ما که سی ساله تحریم هستیم قبل از اون هم تو مایه های همین تحریم بودیم همش تو جیب خاندان پهلوی می رفت.کجاست کوروش موحد تا بسازدبار دیگر ایران را
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 22:36
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.