خاتمی: اصلاح‌طلبان نمی‌توانند و نباید در انتخابات نامزد داشته باشند

محمد خاتمی رییس جمهور سابق ایران، روز دوشنبه گفته است اصلاح طلبان بر اساس رویکرد «شورای هماهنگی جبهه اصلاحات» نسبت به انتخابات مجلس نهم  در ۱۲ اسفندماه سال جاری عمل خواهند کرد، یعنی «نمی‌توانند و نباید در این انتخابات نامزد داشته باشند».

خاتمی: اصلاح‌طلبان نمی‌توانند و نباید در انتخابات نامزد داشته باشند  
 


طبق این گزارش، محمد خاتمی گفته است: «حرفم را درباره شرکت در انتخابات قبلا گفته‌ام و انتظار می‌رفت که شرایط فراهم شود تا اصلاح‌طلبان بتوانند در انتخابات شرکت کنند اما این شرایط مهیا نشد.»

محمد خاتمی سال گذشته سه پیش شرط برای حضور اصلاح طلبان در انتخابات مجلس نهم مطرح کرده بود. وی خواهان «آزادی زندانیان سیاسی، پایبندی همگان به قانون اساسی و فراهم شدن امکان برگزاری انتخابات سالم و آزاد» شده بود.

پیش شرط های محمد خاتمی برای حضور اصلاح طلبان در انتخابات با واکنش تند  مقامات حکومتی و اصولگرایان مواجه شد و احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، در واکنش به اظهارات رییس جمهور سابق ایران گفته بود: «اصلا نیازی به حضور این عده در انتخابات نیست».

به گزارش خبرگزاری ایلنا، محمد خاتمی در ادامه با بیان اینکه همه نشانه‌ها حکایت از این دارد که نباید در انتخابات شرکت کرد، گفته است: «حرف همانی است که شورای هماهنگی جبهه اصلاحات اعلام کرده‌است، یعنی اصلاح‌طلبان نمی‌توانند و نباید در این انتخابات نامزد داشته باشند و لیست بدهد و البته این به معنای تحریم انتخابات نیست.»

 در همین زمینه، علی‌محمد غریبانی، رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، در ۲۳ آذرماه سال جاری گفته بود، اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس نهم شرکت نمی‌کنند و در این انتخابات «از هیچ‌کس حمایت نمی‌کنند.»

علی محمد غریبانی گفته بود: «با وجود تلاش‌های شورای هماهنگی جبهه اصلاحات برای مناسب شدن فضای انتخاباتی، متأسفانه عرصه هر روز تنگ‌تر می‌شود و در نتیجه این شورا تصمیم گرفته‌است لیست انتخاباتی ارائه ندهد و از هیچ‌کس حمایت نکند.»

علی‌محمد غریبانی «لغو پیش ‌همایش هم‌اندیشی اصلاح‌طلبان و مساعد نشدن شرایط برای برگزاری هم‌اندیشی سراسری اصلاح‌طلبان» را «از جمله نشانه‌های مناسب نبودن فضا برای حضور در انتخابات» دانست.

به گفته علی‌محمد غریبانی اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات «در دو جلسه اخیر خود پس از طرح مباحث طولانی، به این جمع‌بندی رسیدند که لیست انتخاباتی ارائه ندهند و از کسی هم حمایت نکنند.»

وی هم‌چنین خبر داد که این شورا، دلایل خود را برای نداشتن کاندیدای انتخاباتی دوره نهم مجلس شورای اسلامی را «در آینده نزدیک» با انتشار بیانیه‌ای اعلام می‌کند.

در همین زمینه، محمدرضا تابش، دبیر کل فراکسیون اقلیت مجلس هشتم، نیز گفته‌ بود «اصلاح‌طلبان انتخابات را تحریم نخواهند کرد»، اما در انتخابات آینده مجلس شرکت نمی‌کنند و «موضع شورای هماهنگی جبهه اصلاحات مورد وفاق همه گروه‌های اصلاح‌طلب است.»

محمدرضا تابش همچنین تاکید کرده بود: «از ابتدا با واقعیت‌های مشهود در جامعه علی‌رغم توصیه بزرگان اصلاحات از جمله آقای خاتمی برخورد درستی نشد یعنی دست‌اندرکارانی که می‌توانستند موانع را رفع کنند این کار را انجام ندادند.»

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران گفته‌است، انتخابات نهمین دوره مجلس «حساس‌ترین» انتخابات در عمر جمهوری اسلامی است و جریان‌های «فتنه، انحرافی و اصلاح‌طلبان» اهداف مشترکی برای مقابله با آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، دنبال می‌کنند.

+258
رأی دهید
-47

mandaie - وین - اتریش
آره
دوشنبه 28 آذر 1390 - 16:21
oghab - هلسينكي - فنلاند
فقط ترا به جدا آبادت برو گمشو
دوشنبه 28 آذر 1390 - 16:21
greentree - تهران - ایران
آقای خاتمی اگه شما کمی‌ ظلم کردی و کمی‌ انسانیت رو زیر پا گذاشتی اینها تمامی‌ درجات انسانیت رو زیر پا گذاشتند ،تمامی‌ پول نفت رو هم که از خزانه کشور خالی‌ کردند آن‌ فرستادند به بانک‌های آمریکا و انگلیس،دیگه مردم چرا باید رای بدند به این اشغال ها
دوشنبه 28 آذر 1390 - 16:22
khorramdin babak - فرانكفورت - فرانكفورت
دست از سر ملت ایران بردارید. شما ۸ سال رییس ج بودید. ملت پشت سر شما . بجای مصدق گونه روش میرزا آقا آغاسی را گرفتید و به پابوس شا علی‌ رفتید. همه با هم به کره شمالی روید. برادر شا علی‌ فوت کرده و کم بود دیکتاتور می‌‌باشد.
دوشنبه 28 آذر 1390 - 16:38
vezveznazi - تهران - ايران
دوران مذهب سالاری تمام شده.آخوندک خفه شو.
دوشنبه 28 آذر 1390 - 16:42
دختر ایران - تهران - ایران
درود بر خاتمی.اصلاح طلبا شرکت نکنند بیشتر مردم هم رای نمیدن.و اگر مثل 88 تقلب و دروغ پردازی نکنن که محاله میکنن این انتخابات با استقبال کمی روبرو خواهد شد.درود بر راه سبز امید.یاد شهدای ازادی گرامی.
دوشنبه 28 آذر 1390 - 17:49
دختر ایران - تهران - ایران
بر ماست که در این دوران بحران‌زده، کاری زینبی کنیم و پیام راستین دین را با چهره‌ی فطرت‌پسندانه‌ی آن به تشنگان حقیقت برسانیم. بر ماست که همچون زینب (س) با بازگویی حقیقت، ملات کاخ دروغ را زائل کنیم. (میرحسین موسوی، محرم ۸۹)
دوشنبه 28 آذر 1390 - 17:50
بابک - سبزوار - ایران
انتخاب چیه ؟ یک مشت دزد و چاقوکش کاندیدا شده اند.
دوشنبه 28 آذر 1390 - 19:06
KOROSH2500 - برمینگام - انگلستان
اصلاح طلب و غیر اصلاح طلب همه سر ته یه کرباسیند.
دوشنبه 28 آذر 1390 - 19:02
amoo uk - ليدز - انگليس
بودو‌ نبود شما هیچ فرقی‌ نمی‌کنه یک از یک فاسد تر
دوشنبه 28 آذر 1390 - 19:24
love-iran - چابهار - ایران
اصلاح طلب ها که اینها هستن پس اصول گرا ها چطور هستن خدا بخیر کنه
دوشنبه 28 آذر 1390 - 19:38
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
برو بابا تو به اندازه احمدی نژاد هم ........نداری! و الا همون موقع که قدرت داشتی پوزه این مردک چلاق را میمالیدی. هر چند همتون از یه قماشید.
دوشنبه 28 آذر 1390 - 17:46
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
اونایی که نمی‌فهمند خاتمی کی‌ بود و چیکار کرد، همون احمدی نژاد نوش جونشون! آدمایه نمک نشناس باعث شدن محموت و دوستان !!! کشور رو به قهقرا ببرند !درود بر خاتمی و موسوی و کروبی!
دوشنبه 28 آذر 1390 - 20:51
Azadikhah - تكسل - هلند
خاتمی:. کسانی که به اصل انقلاب دل بسته اند هیچگاه انتخابات را تحریم نمی کنند.>>هدف اصلاح طلبین دقیقا در مسیر هدف ما قرار دارد، اصلاح طلبین میخواهند این نظام فاسد را با هر ذلت و خیانتی حفظ کنید و برای خامنه ای خوش رقصی کنند تا برای مثال اجازه انتشار نشریه به خاتمی دهد. شما اصلاح طلبین درد بازگشت به قدرت دارید و دلتان برای مردم نسوخته، دلتان برای آنها که جانشان را در کف دستشان گرفتند و تقدیم آرمان آزادی و دموکراسی برای ایران کردند نسوخته!!!
دوشنبه 28 آذر 1390 - 21:06
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
۱ آخونده خوب ۱ آخونده مرده هست، کشور مارو بهمون پس بدید ما فقط شاه و ملکه می‌خوام نه شپشو و اشغال گر‌، به امید ه آن روز آمین
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 00:48
اميراردلان - تهران - ايران
درود بابا تورا به ایزدشما فرمایش نکنید فکر میکنم نتیجه معکوس شود فراموش نکن 8 سال رئیس جمهور همین حکومت و زیر نظر ولایت بودید من تا به حال در هیچ انتخاباتی در ایران شرکت نکردم ولی اگر شما تاکید به تحریم کنید برای اولین بار پای صندوق میروم بدرود
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 03:52
shervin-iran - خرم آباد - ایران
دختر ایران - تهران - ایران. زنده و پاینده باد همه دختران و زنان راستین وآزادیخواه ایرانی...درود برشما
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 07:42
bavar88 - آمستردام - هلند
فریبا دیگه کاری ازت ساخته نیست...کم کم باید به فکر باز نشستگی باشی‌ و بری کمی‌ استراحت کنی‌...انقلاب ایران بیمه آقا است..
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 07:55
kamran63 - ليون - فرانسه
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا - تو که با اصلاحات خاتمی اینقدر حالی‌ به حالی‌ شدی، اگه در یه کشور واقعا آزاد باشی‌ که باید از خوش حالی‌ سکته کنی‌ !! خاتمی اصلاحات اصلی‌ رو انجام نداد - یعنی‌ منحل کردن این کمیسیون تشخیص صلاحیت، و بعد نظارت شورای نگهبان و از همه بدتر وتو ولی‌ وقیح !! شما‌ها انگار بعد از ۱۰ سال هم هنوز نفهمیدید تو این مملکت چی‌ می‌گذره !!
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 08:43
gogoli - تهران - ایران
بعضیها انگار کاری ندارن خاتمی چی میگه و چکار میکنه! اونها فقط میخوان فحش بدن! جالبه که همشون هم انقدر کشورشون رو دوست دارن که ترجیح دادن فلنگو ببندن و از راه دور به ما دستور لنگ کزدن بدن!
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 12:08
dara20 - تهران - ايران
آخوند ک شیاد خائن دروغگو. کلیّت رژیم اسلامی فاسد از. خیمه شب بازی انتخابات فرمایشی حکومتی شما با یا بدون شما مزدوران وطن فروش تازی تبار انجام می‌‌شود اما با نتیجه از پیش تعیین شده. خیانت‌های شما سرکرده گان حکومت فاسد اسلامی از خیانت‌های قوم پلید قاجار هم بیشتر است.فقط مرگ ٔبر جمهوری کثیف اسلامی.
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 13:04
*miti* - تهران - ایران
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا. من هم با نظر شما موافقم. کسانیکه در ایران بودن میدونند که خاتمی کی‌ بود و چیکار کرد. خاتمی کسی‌ بود که مملکتو با قیمت پایین نفت اداره کرد و پس انداز خوبیم داشت. خاتمی کسی‌ بود که در دنیا محبوبیت داشت و همه دوسش داشتند. خاتمی دنبال بالا بردن سطح فرهنگی‌ و آگاهی مردم بود. تا آگاهی مردم بالا نره هر کسی‌ روی کار بیاد باز فرقی‌ نمی‌کنه
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 15:00
دختر ایران - تهران - ایران
shervin-iran - خرم آباد - ایران.مرسی هم وطن.درود بر مردان غیور ایران زمین.پیروز و موفق باشی.
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 17:14
Nur_ir - هامبورگ - المان
من خائن ترو و ریا تر . که به رفسنجانی گفته زکی و حقه بازتر و دست بوس. خامنه ای و فرصت طلب تر از این اخوند مکار ندیدیم . برو گمشو کثافت . . IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان و درود برشما شخص اگاه و روشن
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 19:12
ali12 - تهران - ایران
فقط می تونم بگم درود بر خاتمی
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 19:26
ghafas - مشهد - ایران
عاشقتم سید و دست خودم هم نیست حیف که قدرتو ندونستیم ..
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 22:21
afshinmehr1351 - کرج - ایران
با انقلابی دیگر نه تنها پیشرفتی نخواهیم کرد بلکه برعکس به سراشیبی سقوط خواهیم کرد.به نظر من تنها راه نجات کشور اصلاحات است.البته من به هیچ وجه حکومت دینی را نمی پسندم ولی باید کم هزینه ترین راه برای نجات کشور انتخاب گرددیا اگر میخواهیم انقلاب نمایم باید شرایط آنرا داشته باشیم.مثلا وجود یک شورای ملی که مقبول اکثرا مردم باشد الزامیست
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 08:24
kamran63 - ليون - فرانسه
gogoli - تهران - ایران -و ghafas - مشهد - ایران - انشالله ۲ سال دیگه اگه خاتمی کاندیدا برای ریاست جمهوری و "تأیید صلاحیت" شد، شما برید بهش رأی بدید !! و مثل اون ۸ سالی‌ که سر کار بود کیف کنید - ولی‌ اینو از من داشته باشید، که دیگه هیچ وقت دور به دست اصلاح طلبان نخواهد افتاد !! شانس یه بار در خونه آدم رو میزنه، اگه خوب ازش استفاده نکنی‌، میره و دیگه بر نمیگرده !!
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 09:21
لرستان سرزمین شاپور - خرم اباد - ایران
دیگه همه چی تموم شد تا قیامت داش ممد.........
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 09:45
gogoli - تهران - ایران
kamran63 - لیون - فرانسه .. چشم! برای رای دادن به خاتمی بنده فقط منتظر اجازه جنابعالی بودم، که خوشبختانه صادر فرمودید! موفقیت تفکر ملایم و انسانی خاتمی "شانسی" نبود که بخواد فقط یک بار اتفاق بیفته. شما هم بهتره کمتر دنبال "شانس" و مسایلی از این دست برید!
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 20:43
kamran63 - ليون - فرانسه
gogoli - تهران - ایران - عزیز من، من قصدم بی‌ احترامی به شما نبود، اوضاعی سیاسی کشور به سمتی‌ داره میره که دیگه مقدور نیست که اصلاح‌طلب‌ها دوباره به قدرت برسند ! اگه این اتفاق افتاد، قسم میخورم که میام ایران و حضوری از شما عذر خواهی‌ می‌کنم... ولی‌ اگه نشد، خواهش من از شما و نسل جوان امروز اینه که سقف خواسته‌هاتون رو بالاتر ببرید، دمکراسی واقعی‌ و حقوق بشر حق مسلم هر انسانی‌ هست، مخصوصا ما ایرانیها - کافیه که به تاریخ و شخصیت‌های تاثیر گذر ایرانی‌ نگاه کنید. موفق باشید.
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 11:43
gogoli - تهران - ایران
kamran63 .. همچین میفرمایین "نسل جوان امروز" که احساس میکنم تا بحال با یکی از همدوره های خدابیامرز هویدا همکلام بودم! اگه فقط به "خواستن" باشه، منم شاید بخوام کنسرت ابی و لیلا فروهر رو تو استادیوم آزادی ببینم یا از همه شیرها بجای آب شیرکاکائو بیرون بیاد! حیف که نمیشه! جدا از شوخی، تو دنیای سیاست ما با "واقعیتها" طرفیم. بازم میگم که دسترسی به دمکراسی واقعی همواره تدریجی و با خواست خود مردم صورت گرفته. نباید از هول حلیم تو دیگ افتاد. مطمئن باشین که وقتی خاتمی دم از توسعه سیاسی میزد، از روی تفریح نبود. اون خوب میدونست که داره چکار میکنه و چه بهایی باید بپردازه. وگرنه میتونست مثل بعضیها با دادن وعده های سرخرمن و ژستهای بظاهر مردمی سر ملت رو گرم کنه. نکته دیگه اینکه من نمیگم خاتمی اشتباه نکرده. جایی خوندم که خود ایشون هم بعضی انتقادها نسبت به عملکردش رو میپذیره. اما اتفاقاتی که در سالهای اخیر افتاده و همین بحثهایی که الان بین ما در جریانه نشون میده که او تا حد زیادی در کارش موفق بود و تاثیر بسیار مثبتی بر روند توسعه سیاسی در ایران گذاشت. باز هم موفق باشید! .
جمعه 2 دي 1390 - 10:45
kamran63 - ليون - فرانسه
gogoli - تهران - ایران - نه عزیز من، من هم از یکی‌ از این نسل سوخته هستم که تا به این لحظه خیری از زندگیش ندیده، فرق من با شما اینه که من اینطرف هستم و تمام بدی و خوبی‌ یک جامعه دمکراتیک رو میبینم، منظور من از نسل جوان ۱۵ - ۲۰ ساله‌های حال حاضر ایران هستند. در مورد اشتباهات خاتمی کافی‌ هست که به اوضاع حال حاضر ایران نگاه کنید، منطقی‌ نیست که از یک نظام خوب و دمکراتیک اینقدر به پائین پرت بشیم !! یه جای کار لنگ داره، اونهم بر میگرده به نگاه خود خاتمی که درکش از دمکراسی خیلی با آنچه که در دنیای مدرن مطرح هست فاصله داره. نقشه او با شکست مواجه شد، در این تردیدی نیست، امیدوارم که در حال حاضر دیدش به دنیا و موازین دمکراتیک عوض شده باشه - که گمان نمیکنم !! موفق باشید.
جمعه 2 دي 1390 - 11:08
gogoli - تهران - ایران
kamran63 - لیون - فرانسه .. مقصر دونستن خاتمی تو رویدادهای سیاسی دوران ریاست جمهوریش، مثل اینه که یه پزشک رو بخاطر بوجود اومدن یک بیماری و یا یه مامور پلیس رو بخاطر رخداد یه دزدی مقصر بدونیم. ممکنه اون پزشک با اون پلبس اشتباهاتی هم کرده باشن، اما قطعا تقصیرشون به اندازه اون عامل بیماری یا اون دزد نیست. درمورد نگاه سیاسی خاتمی، اتفاقا من فکر میکنم که بسیاری از عوامل مثل منافع ملی، مذهب و ارزشهای دمکراتیک در نگاه خاتمی و یارانش به نحو مناسب و سازگاری با هم ترکیب شدن. اقبالی که مردم در سال 88 به تفکرات کاندیداهای نزدیک به خاتمی نشون دادن شاهد مدعای منه. تاریخ نشون داده که کپی بردار صرف از مفاهیم دمکراتیک غربی در کشورهایی با شرایط فرهنگی و مذهبی ایران جواب نمیده. باید ارزشهای دمکراتیک رو با ارزشهای مذهبی و فرهنگی جامعه ایران تا حد امکان سازگار کرد. ضمنا توجه کنید که این روزها چه کسانی دارن بیشترین هزینه مبارزه با انحصار گرایی رو میپردازن و تا چه حد با خاتمی نزدیک هستند. موفق باشید.
جمعه 2 دي 1390 - 20:40
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.