با درگذشت کیم جونگ ایل پسرش کیم جونگ اون رهبر کره شمالی شد

کیم جونگ اون "وارث بزرگ" و سومین رهبر موروثی حکومت کمونیستی کره شمالی است

در پی درگذشت کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی، رسانه های دولتی کره شمالی آغاز زمامداری رهبر جدید این کشو را اعلام کرده اند.

روز دوشنبه، ۲۸ آذر (۱۹ دسامبر)، تلویزیون دولتی کره شمالی که ساعاتی قبل خبر درگذشت کیم جونگ ایل، "رهبر اعظم" این کشور را گزارش کرده بود، اعلام داشت که کیم جونگ اون، پسر رهبر سابق، با لقب "وارث کبیر" جانشین پدر شده است.

کیم جونگ اون سومین نسل از خاندان کیم است که در نظام کمونیستی کره شمالی به رهبری می رسد و قدرت حکومتی را در اختیار می گیرد.

کیم ایل سونگ، نخستین رهبر نظام کمونیستی کره شمالی، هنگام حکومت بر این کشور از عنوان رئیس جمهوری دموکراتیک خلق کره استفاده می کرد اما پس از درگذشت او، کاربرد این لقب، ظاهرا به منظور حفظ حرمت بنیانگذار نظام کمونیستی این کشور، متوقف شد.

کیم جونگ ایل، فرزند کیم ایل سونگ، با لقب "رهبر اعظم" یا رهبر ارشد یا "رهبر عزیز" بر کره شمالی حکومت کرد و به گزارش منابع خبری کره شمالی، روز شنبه درگذشت.

در اطلاعیه ای که در مورد جانشینی کیم جونگ ایل از تلویزیون دولتی کره شمالی خوانده شد آمده است که "مهار ارابه انقلاب عظیم کره را اینک کیم جونگ اون در دست دارد که وارث کبیر آرمان های انقلاب و مرام خود اتکایی کشور و رهبر حزب، ارتش و خلق ماست."

این اطلاعیه می افزاید که "رهبری داهیانه کیم جونگ اون تضمین کننده پیگیری اهداف انقلاب در خلال نسل های متوالی است، اهدافی که کیم ایل سونگ پایه گذاشت و کیم جونگ ایل به پیروزی هدایت کرد."

اطلاعیه رسمی حکومت کره شمالی حاوی جزئیاتی از نحوه انتخاب یا انتصاب رهبر جدید و مراسم احتمالی آغاز زمامداری او نیست.

مانند بسیاری دیگر از جنبه های زندگی در کره شمالی، از جمله شرح حال کیم جونگ ایل، زندگینانه کیم جونگ اون هم چندان روشن نیست و ابهاماتی در آن وجود دارد.

 

کیم جونگ اون در جانشینی کیم جونگ ایل از حمایت ارتش با نفوذ کره شمالی برخوردار بوده است

آنچه که در اختیار رسانه های بین المللی قرار دارد حاکی از آن است که کیم جونگ اون در سال ۱۹۸۳ یا ۱۹۸۴ از همسر کیم جونگ ایل به نام کو یانگ هی، به دنیا آمد و سومین و کوچکترین پسر رهبر سابق کره شمالی است و منابع رسمی کره شمالی روز ۸ ژانویه سال ۱۹۸۴ را روز تولد او ذکر کرده اند.

ظاهرا کیم جونگ اون جوان در اواخر دهه ۱۹۹۰ برای فراگیری زبان انگلیسی با نام مستعار برای مدتی کوتاه در مدرسه ای در سوئیس به تحصیل پرداخت اما از جزئیات زندگی او پس از این زمان اطلاعی در دست نیست.

پیشتر گفته می شد که احتمالا پس از کیم جونگ ایل، پسر بزرگ او به نام کیم جون نام رهبری کره شمالی را در دست خواهد گرفت اما به دلایلی، این تصمیم عملی نشد و دو سال پیش، رسانه های کره جنوبی نوشتند که شایع شده رهبر کره شمالی کیم جونگ اون را به جانشینی برگزیده است.

جانشینی جونگ اون


در ماه های بعد، گزارش های پراکنده ای از حضور کیم جونگ اون در برخی مراسم دولتی انتشار یافت و بعدها خبرگزاری رسمی کره شمالی اعلام کرد که وی به درجه ژنرالی ارتش خلق کره منصوب شده است.

در پائیز سال گذشته، رسانه های خبری کره شمالی گزارش کردند که کیم جونگ اون همراه با پدرش در مراسم شصت و پنجمین سالگرد تاسیس حزب کارگران کره شمالی شرکت کرده و این خبر به عنوان تاییدی بر انتخاب او به جانشینی رهبر وقت کره شمالی تلقی شد.

رسانه های دولتی کره شمالی در گزارش های خود از کیم جونگ اون به عنوان فردی با نبوغ استثنایی نظامی ستایش کرده اند که نشان می دهد انتخاب او از حمایت کامل ارتش، که یکی از نهادهای تعیین کننده در نظام حکومتی کره شمالی محسوب می شود، برخوردار بوده است.

 

کیم ایل سونگ (چپ) حکومتی را پایه گذاشت که پسرش کیم جونگ ایل (راست) به ارث برد تا به پسرش واگذار کند

در عین حال، این نکته نیز قابل انکار نیست که کیم جونگ اون در حالی قدرت مطلقه در کره شمالی را در دست می گیرد که تجربه چندانی در حکومتگری ندارد و مشخص نیست که چه افراد و نهادهایی احتمالا خواهند توانست از طریق نفوذ بر این رهبر جوان، قدرت واقعی را در اختیار بگیرند.

تا کنون حکومتگران کره شمالی به منظور جلوگیری از بروز هر گونه تحول سیاسی، این کشور را در انزوای کامل قرار داده اند، معلوم نیست که آیا تغییر رهبری باعث گشایشی هر چند اندک در فضای سیاسی این کشور خواهد شد یا نه.

در سال های اخیر، مقامات کره شمالی از آزمایش تسلیحات اتمی در این کشور خبر داده اند و کارشناسان نظامی معتقدند که ارتش کره شمالی از توانایی موشکی قابل توجهی هم برخوردار است.

تغییر رهبری در کره شمالی، روی کار آمدن رهبری بی تجربه و روشن نبودن روند تحولات آتی در این کشور و تاثیر آن بر ثبات منطقه باعث نگرانی در بازارهای مالی شرق آسیا شده و در معاملات روز دوشنبه، شاخص بهای سهام در اکثر این بازارها به شدت تنزل کرد.

دولت کره جنوبی، که از دید حکومت کره شمالی، متحد اصلی آمریکا در منطقه و در نتیجه، یکی از دشمنان عمده "خلق کره" محسوب می شود، اعلام کرده است که به منظور مقابله با حوادث احتمالی، نیروهای خود را به حالت آماده باش در آورده است.

لی میون باک، رئیس جمهوری کره جنوبی، از مردم این کشور خواسته است تا آرامش خود را حفظ کنند و از بروز واکنش های غیر متعارف نسبت به تحولات اخیر کره شمالی خودداری ورزند.

دفتر رئیس جمهوری کره جنوبی گفته است که وی در تماس تلفنی با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، تحولات احتمالی منطقه را مورد گفتگو قرار داده است.

دولت ژاین تاکید کرده است که برای مقابله با هر گونه تحولات جدید آمادگی دارد و وزارت خارجه چین، با صدور بیانیه ای، مراتب تاثر خود از درگذشت کیم جونگ ایل را ابراز داشته است.

جمهوری اسلامی از جمله کشورهای جهان است که همواره با حکومت کره شمالی روابط و همکاری نزدیکی داشته در حالیکه از روابط گسترده اقتصادی با کره جنوبی نیز برخوردار بوده است.

+55
رأی دهید
-93

nasemi - قوچان - ايران
یه مشنگ رفت یه مشنگه دیگه جاشو گرفت
دوشنبه 28 آذر 1390 - 11:00
love-iran - چابهار - ایران
امیدوارم بخاطر سن وسال کم اش تسلیم غرب نشه و بتونه کشور رو این وضع نجات بده به کمک شرق. و ازادی رو به مردم اش هدیه بده و مثل پدرش نشه
دوشنبه 28 آذر 1390 - 11:13
klopatra7 - دوسلدورف - آلمان
شرش کم . مثل اینکه امسال سال خوبی برای دیکتاتورها نبود. به امید این که شر سیدعلی هم به زودی کنده شد. مردم بدبخت چه اشک تمساحی برای این مردک دیوانه می ریختند . هوار میکشیدند و یک قطره اشک هم نمی آمد. خیلی بدبخت هستند مردم کره شمالی
دوشنبه 28 آذر 1390 - 11:21
mortimer - اصفهان - ایران
love-iran:ضریب هوشی! خودشو و باباشو باباجونش کره شمالی رو به این روز انداختند کی ، رو نجات بده؟!؟!؟!؟،تولید ناخالص داخلی کل کره شمالی با خریت های پدرش به اندازه ی شرکت بوش آلمان هم نیست./منطق کمونیست ها=آفتابه،لگن هفت دست،شام و ناهار هیچی!-دقیقا همون منطقی که الان ایران در پیش گرفته.
دوشنبه 28 آذر 1390 - 11:36
shakila99 - شارجه - امارات
چقدر مرموز بود وسری حداقل یک کم اطلأعات دقیق تر میدادن که مردمشان بهتر بشناسدش اصلا به‌‌‌ مردم چه آنجا کره شمالیست مردم که عقل ندارند مردم چی‌ میفهمند حکومت یعنی چه!!!!!
دوشنبه 28 آذر 1390 - 11:44
dara20 - تهران - ايران
خدا را شکر که این لاشخور مستبد نیز به درک واصل شد. به امید خامنه ‌ای و بقیه ملاهای بی‌ شرافت.
دوشنبه 28 آذر 1390 - 11:04
greentree - تهران - ایران
مردم کرهٔ جنوبی با تلاش سخت و همکاری با تمامی‌ کشورهای اروپا و آمریکا به این سرعت پیشرفت کردند و دموکراسی‌ کامل دارند در عوض مردم کرهٔ شمالی به خاطره این مردک شیطان صفت که خودش رو فرستاده مخصوص خدا میدونست ۱۰۰ سال از تمدن عقب افتادند ،ای کاش پسر این مردک رو زودتر ترور کنند
دوشنبه 28 آذر 1390 - 13:11
zpirooz - آخن - آلمان
بعضی آدمها اونقدر بد عمل می کنند که دیگران از مرگشون هم ناراحت نمی شند. روح سعدس شاد که درگذشت این دیکتاتور من رو یاد حکایت حکیم و پادشاه ستمگر انداخت. کاش پسرش کمی شعور داشته باشه و اجازه بده که مردم کشورش حداقل ذره ای هم که شده مثل انسانها زندگی کنند
دوشنبه 28 آذر 1390 - 13:23
amoo uk - ليدز - انگليس
مورتیمر - اصفهان - ایران. / درود بر شما با شما کاملا موافقم ،،کشورهایی که از حمایت چین و روسیه برخوردارند به جز عقب ماندگی از هر لحاظ و فقر چیزی نسیبه مردم بی‌چاره نمی‌شه
دوشنبه 28 آذر 1390 - 13:04
Azadikhah - تكسل - هلند
امیدوارم پسرش جای پای پدر نذاره
دوشنبه 28 آذر 1390 - 13:51
mortimer - اصفهان - ایران
amoo uk:چاکرم.
دوشنبه 28 آذر 1390 - 14:24
hassan5 - تهران - ایران
انواع نظام دیکتاتوری. رئیس جمهور مادام العمر وموروثی .رهبر مادام العمر و موروثی.ای خلق بدبخت تا کی بعتاوین مختلف باید سواری بدی؟؟؟
دوشنبه 28 آذر 1390 - 14:18
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
کمونیسم هم همپای اسلام!!!! در هر خراب شده ای‌ که رفت جز بدبختی سیاهی و تباهی چیزی به بار نیاورد!!!
دوشنبه 28 آذر 1390 - 15:30
avesta_afshin - تهران - ایران
من هم امیدوارم راه پدرش رو نره
دوشنبه 28 آذر 1390 - 18:20
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
یک سفاک دیگر هم‌به درک واصل شد تا باشه از این خبرا باشه. نوبتی هم باشه نوبت رهبر ه بی‌ سواده الدنگ علی‌ گدای ۱ دست بعد فیدل کاسترو بعد چاوز بعد نصر الله گامبو، بد بشار اسد بعد هو جین تا بعد پوتین بعد بقیه اشغال‌های دیکتاتور ه بزرگ و کوچک اسلامی و فاشیستی و استالینی این کره زیبا. به امید آن روز . آمین
دوشنبه 28 آذر 1390 - 18:02
golly47 - فرانکفورت - المان
این ضرب مثل در مورد اینها بر عکس می‌شه ((دولت به این بی‌ غیرتی هرگز ندیده ملتی )) ملت........دولتی
دوشنبه 28 آذر 1390 - 21:23
baba bozoorg - تنسبرگ - نروژ
برادر خامنه‌ای به درک واصل شد حالا ببینیم‌ای میلیون پوندی چی‌ می‌کنه. لوووووووووووووول
دوشنبه 28 آذر 1390 - 23:07
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
لوح‌ایران - چابهار - ایران همون آزادی را که تو مزدور بسیجی‌ و سپاهی ۳۲ سال به ملت دادی جیره خوار آفت الله خ....م.....ج اسـ...
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 04:13
arashbehdin - اتلانتا - امریکا
از فقیر ترین کشورهای جهان است. گزارشی از کودکان و بیماریهای ترس آور انها نشان میداد که دل هرکسی را به درد میاورد. درآمد سرانه مردم بسیار اندک و از هر دیدی دچار کمبود هستند. تنها یک مشت بادنجان دور قاب چین و ساندیسی بهشان خوب میگذرد. همانهایی که در سوگ دیکتاتور زاری و شیون میکردند.
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 08:56
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.