خورش فسنجان

مواد لازم :

مرغ متوسط یک عدد یا گوشت چرخ کرده نیم کیلو

مغز گردوی چرخ شده 300 گرم

یک فنجان پیاز رنده شده

4 قاشق سوپخوری رب انار

2 قاشق سوپخوری شکر

نمک به قدر کافی

طرز تهیه:

مرغ را پاک کرده، چند قسمت می کنیم ( اگر گوشت چرخ کرده بود، آن رابه صورت گلوله های کوچک در می آوریم و به همان روش گوشت مرغ عمل می کنیم). با یک یا دو قاشق روغن آن را سرخ کرده و کنار می گذاریم.

بعد پیاز را در روغن کمی تفت می دهیم. سپس گردو را اضافه کرده و با پیاز تفت می دهیم و می گذاریم همراه 3 لیوان آب با حرارت ملایم، بپزد. بعد مرغ را اضافه می کنیم تا مرغ و گردو با هم بپزند. رب انار، شکر و نمک را به خورش می افزائیم، تا خورش کاملاً به روغن بیفتد( جا بیفتد). برای اینکه خورش خوش رنگ شود می توان یک قاشق غذا خوری رب گوجه فرنگی به آن افزود.

یادآوری: در صورتی که گوشت مرغ زودتر بپزد، می توان مرغ را از خورش خارج کرد تا با شعله ملایم کاملاً بپزد و جا بیفتد( کم آب شود). در این صورت خورش خوشمزه ای خواهد شد.

در شمال ایران برای بهتر جا افتادن خورش، از شب قبل، گردو را به مدت چند ساعت با حرارت ملایم در آب می پزند و هر نیم ساعت، یک استکان آب خنک به آن اضافه می کنند. روز بعد بقیه مواد را به آن می افزایند.شما هم میتوانید برای داشتن خورشتی لذیذتر این کار را انجام دهید.

+287
رأی دهید
-56

felora - تهران - ایران
به قول بیگلی بیگلی عزیز ...... خوبه ! خیلی هم خوبه ! عالیه
دوشنبه 28 آذر 1390 - 08:12
pull.over - دوحه - قطر
من حتما باید اینو درست کنم.. معلومه که خوش مزه اس.
دوشنبه 28 آذر 1390 - 08:13
felora - تهران - ایران
روشی که شمالیها برای پختن فسنجون به کار میبرن و بخونین ........... این فسنجون که باید هر نیم ساعت یک استکان اب اضافه کرد ! فکرمیکنم چندسال طول بکشه تا اماده خوردن بشه! khosh bavar - مگه نه فرهاد جون
دوشنبه 28 آذر 1390 - 08:19
lucina - تهران - ایران
اینجوری مزه نمیده فسنجون رو با گوشته اردک و رب اناره ترش بپزید ببینید چه حالی میده بهتون
دوشنبه 28 آذر 1390 - 08:21
*Fanoos* - ايران - ايران
خورش فسنجان فقط فقط ملس باید باشه . کاشکی مدیر عنوان میکرد آیا این گردوهاش برای شهمیرزاد اس یا نه. اخه گردوهای شهمیزراد توی خاورمیانه تکه .
دوشنبه 28 آذر 1390 - 09:12
*Fanoos* - ايران - ايران
ناگفته نماند خورش فسنجان بشتر با گوشت چرخ کرده که به شکل ( کوفته ریزه ) مزه میده تا گوشت مرغ .
دوشنبه 28 آذر 1390 - 09:16
*Fanoos* - ايران - ايران
یلدا , دختر سیاه موی بلند بالا . , یادگار نام وطن, میوه پاییز و عروس زمستان در راه است,. شادیهایت یلدایی و یلدایت پیشاپیش خجسته باد .
دوشنبه 28 آذر 1390 - 09:19
دلشكسته - تهران - ايران
به نظر من پیاز رنده کرده طعم خوبی به فسنجون نمیده.من از پیاز نگینی ریز استفاده میکنم.سرخش هم نمیکنم.اول گردو رو کمی تفت میدم.میذارم با حرارت ملایم جوش بیاد و بپزه.چند باری هم بهش اب سرد اضافه میکنم(اینطوری حسابی روغن میندازه) یه دوساعتی که گذشت مرغ و پیاز رو اضافه میکنم.مرغ که پخت رب انارش رو میزنم.رب ملس هم استفاده میکنم(ترش و شیرین).بعدم شکرش رو میریزم.فسنجون از خورشتهایی هست که باید خیلی زود بار گذاشته بشه تا جا بیفته.ضمنا رنگ فسنجون بستگی به رنگ رب اناری داره که توش ریخته میشه.اضافه کردن رب گوجه طعم فسنجون رو خراب میکنه.بعضیها فسنجون رو ترش.بعضیها کاملا شیرین و بعضیها هم مثل من ترش و شیرین.
دوشنبه 28 آذر 1390 - 09:01
*Fanoos* - ايران - ايران
pull.over - دوحه - قطر آفرین نوش جونت فقط سعی کن با گروی شهمیرزاد درست کنی مزه واقعیش رو بچشی !
دوشنبه 28 آذر 1390 - 09:48
*Fanoos* - ايران - ايران
felora. فلورا جونم خوبی عزیزم شما فسنجون با مرغ رو بیشتر دوست داری یا با گوشت چرخ کرده؟ راستی یادت نره با گردوهای شهمیرزاد درست کنی
دوشنبه 28 آذر 1390 - 09:50
*Fanoos* - ايران - ايران
lucina دوست عزیز حرف شما هم متینه . ولی باور کن فسنجون با گوشت چرخ کرده یه چیزه دیگه است. نوش جانت
دوشنبه 28 آذر 1390 - 09:53
*شاهین* - مشهد - ایران
سلام فلورا جان ... بیگلی بیگلی هستم :D .... آره فلورا جان خوبه خیلی هم خوبه ... الهام جان کجایی بیا ببین ....
دوشنبه 28 آذر 1390 - 09:55
varesh-swed - مالمو - سوید
کی‌ گفته شمالیها تو این خورشت آب اضافه می‌کنن؟من خودم شمالیم اتفاقا ما شمالیها این خورشتو با غاز یا اردک و بوقلمن درستش می‌کنیم که خیلی‌ هم خوشمزه می‌شه،فکر کنم دستپخت شمالیها معروفه دیگه!
دوشنبه 28 آذر 1390 - 10:44
Nur_ir - هامبورگ - المان
منهم مثل خانم دلشکسته پیاز را رنده نمیکنم و من از شکر استفاده نمیکنم وبا . گوشت خروس یا گوشت چرخ کرده بصورت قل قلی کوچک که قبلا در گوشت پیاز رنده شده ونمک وفلفل هست وبعد قل قلی میکنم و الو هم میریزم هم زمان. با گردو چرخ کرده در خورشت ورب انار که باید باشد . نوش جان دوستان
دوشنبه 28 آذر 1390 - 10:41
felora - تهران - ایران
شاهین* - مشهد - ایران_ سلام شاهین جون ......... واقعا هزار افرین به این اسمهایی که انتخاب میکنی ! این خورش فسنجون توسرمای مشهدحتما خیلی میچسبه .نوش جون
دوشنبه 28 آذر 1390 - 12:44
felora - تهران - ایران
*Fanoos* - من هردوجورش ودوست دارم به شرطی که خوب جابیفته که خیلی سخته وکار هر کسی نیست . ولی فسنجون با مرغ اگه الوی مشهدی هم داشته باشه دیگه چه شود . مامانم اینا... خیلی خوب درست میکنه!
دوشنبه 28 آذر 1390 - 12:58
felora - تهران - ایران
*Fanoos* - ایران - ایران ـ چشم الهام جون اگه بتونم گردوی شهمیرزاد و بخرم حتما.مرسی خانمی
دوشنبه 28 آذر 1390 - 13:02
felora - تهران - ایران
*Fanoos* - ایران - ایران ـ چشم الهام جون اگه بتونم گردوی شهمیرزاد و بخرم حتما.مرسی خانمی
دوشنبه 28 آذر 1390 - 13:33
noshafarin - اکلند - نیوزلند
حتما هر نیم ساعت آب رو اضافه کنید سعی کنید که با آب پاش باشه که خیلی بهتره این به این علت است که روغن طبیعی گردو خارج میشه و خورشتتون حسابی روغن میاندازه !
دوشنبه 28 آذر 1390 - 13:34
khosh bavar - يزد - ايران
فلورا جون، من که نمید‌ونم که مامان جونم چطور درست میکرد، ولی‌ این‌را میدانم که من همیشه " نق " میزدم ! همیشه به من هم تذکر میداد : خدا به داد زنت برسه !
دوشنبه 28 آذر 1390 - 17:33
porharfi - آرنم - هلند
همه از گردو حرفها زدند .!!بجز اینکه گردو را باید چرخش کرد..."شاید قدیمیها در ایران گردو را میکوبیدند؟/نمیدونم (پیش از وجود تکنولوژی در بین همگان)..من امشب فسنجون شام میخورم ..اما نه این فسنجونی که دستور هاش را همگان دادند!!...
دوشنبه 28 آذر 1390 - 17:59
Royan - بوخوم - آلمان
من که عاشق خورش فسنجان هستم وقتی که یک کمی سرد میشه قاشق قاشق میخورم وای ترش و شیرین و بقول فانوس با گوشت چرخ کرده کوفته .
دوشنبه 28 آذر 1390 - 18:08
*Fanoos* - ايران - ايران
felora. موافقم فلورا جونم نوش جان هر فقط به سمنان ( شهمیرزاد )تشریف آوردی خداشاهده گردوهای ما قابل وجودت رو نداره . و یه فسنجون درست میکنیم دور هم صفا میکنیم شاد باشی . ///Royan آفرین رویان جان که با من هم عقیده هستی چون هم گفتی ملس( ترش و شیرین ) باشه هم با گوشت چرخ کرده. نوش جونت رویان جونم.
دوشنبه 28 آذر 1390 - 20:11
*شاهین* - مشهد - ایران
felora - تهران - ایران - سلام فلورا جان ... آره این شاهین از اون بچه های قدیمیه تند هم پرواز میکنه حیفه اسمش نیاد :D ... آره خدایی .. اتفاقا داشتیم با الهام میگفتیم شب چله فسنجون بخوریم فرداش سایت اینو گذاشت :D ...
دوشنبه 28 آذر 1390 - 21:45
hamidtantan - وین - اتریش
با درود به تمامی دوستان .خواستم اعلام کنم که برای همیشه این سایت را ترک می کنم. روزهای خوبی را در کنار شما عزیزان داشتم.ولی بیشتر از این دیگه نمیشه ادامه داد.امید وارم در هر کجا که هستید. شاد و موفق باشید. بدرود .
دوشنبه 28 آذر 1390 - 22:02
*Fanoos* - ايران - ايران
hamidtantan - وین - اتریش. سلام به شما هموطن . امیدوارم به خاطر هر دلیلی رفتید اینقدر قانع کننده بوده باشه که از سایت برید . شاید واقعا محیط سایت واستون عذاب آور شده . موفق و شاد باشید .
دوشنبه 28 آذر 1390 - 23:07
Pahlavi100 - کالیفورنیا - آمریکا
حمید خان جای شما خالی خواهد بود. فراموشتون نمیکنیم و در انتظارتون خواهیم بود. به امید روزی که مراجعت میکنید ، بوی بد جنون و مجانین از این سایت رفع شده باشه.
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 00:47
Pahlavi100 - کالیفورنیا - آمریکا
خانم با سواد ، شما فرق کوشت مرغ و خروس رو جطور تشخیص میدید؟ یکبار این کامنتی رو که این بالا نوشتید مرور کنید. باور کنید که مصرف بیرویه مشروب با کامنت نویسی جور در نمیاد.
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 01:02
shiva safapour - تهران - ايران
صبحتون بخیر و روز سه‌شنبه تون خوش ..
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 01:39
Nur_ir - هامبورگ - المان
Pahlavi100 - کالیفورنیا - آمریکا. بیسواد شما هستید . شما هنوز فرق خروس با مرغ را نمیدانید. در فسنجان . بخاطر گرمیش از گوشت خروس بیشتر استفاده میکنند . ایا میخواهید بگوئید . گوشت خروس در بازار نیست و فقط گوشت مرغ فروخته میشود و خروسها . همه رنده هستند وانها را نمی کشند . همینظور به دنبال من بگرد .
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 10:20
noshafarin - اکلند - نیوزلند
hamidtantan. دوست عزیز کاش دلیل تصمیمتون را به ما مگفتید نه از سر فضولی بلکه همه با هم طوری باشیم که دوستان اینقدر گله مند اینجا را ترک نکنند. در هر صورت همیشه شاد باشید
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 10:56
katrina - لندن - بريتانيا
hamidtantanدرود ولی‌ چرا؟؟؟!! جاتون همیشه خالی‌ خواهد بود امیدوارم در تصمیمتون تجدید نظر کنید.هر جا هستید شاد و سر بلند باشی‌. ..........,,,
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 12:51
felora - تهران - ایران
khosh bavar - یزد - ایران_ پس دوست نداشتی! در عوض فکر میکنم از سبزی پلو وماهی و ترش تره و خوراکهایی که با بادمجون میپختن چیزی باقی نمیمونده .. نوش جون / راستی من خیلی از شمالیها میشنوم که خودشون کلوچه دوست ندارن. شما چطور فرهادجون (بدون شوخی)
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 15:11
felora - تهران - ایران
*شاهین* - مشهد - ایران - پس منم از مدیر عزیز سایت تشکر میکنم که به خواسته دلت ارزش قائل شدن !! نوش جون همه دوستان ,یا بامرغ " یا کوفته ریزه " :D ...
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 15:27
felora - تهران - ایران
Pahlavi100 - کالیفورنیا - آمریکا - دوست عزیز نمیخواهی به دوستان بگین شما فسنجون وبا چی دوست دارین ؟ البته اگه دوست داری
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 15:33
wildpiony - بوداپست - مجارستان
hamidtantan - وین - اتریش حمید خان سلام این هم آخرین کامنت من خواهد بود. بهترین تصمیم ممکن حداقل در تو این جو مسموم این سایت همینه!!. منم همین کارو خواهم کرد... ایمیلم رو براتون تو پیام خصوصی میفرستم که باهم در تماس باشیم.. شاد باشید
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 15:35
khosh bavar - يزد - ايران
felora - : می‌خوام یک داستان واقعی‌ خودم را برایت تعریف کنم و آن اینکه، نه من، بلکه همه بستگان ما از دست پخت مامان جونم راضی‌ بودند و من هم خیلی‌ میخوردم که با شکم درد از سر سفره بلند میشودم و آن موقع هم خیلی‌ شوخ بودم و از مامان جونم گله داشتم که چرا باعث دلدردم می‌شه که از بس خوشمزه درست می‌کند و همیشه هم به ایشان می‌گفتم که دوست دارم، خانم بنده را بمدت ۱ سال پیش ایشان تعلیم غذا بدهند تا من مثل همیشه با شکم درد از سر سفره بلند بشم که ایشان به من ریشخند میزد و میفرمود : من نه حوصله ترا دارم و نه حوصله خانمت را و و و ! بدینجهت چون ایشان به آرزو من گوش ندادند، من قید هر زنی‌ را زدم ! راستی‌، سوال شما این بود که من کلوچه را دوست دارم یا نه؟ باید خدمتان " بفرمایم "، معلومه که دوست دارم و من وقتی‌ بچه بودم این شعر را میخواندام، البته بزبان شمالی : بگو کلوچه، گاز بزنم تی‌ .. !
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 17:54
felora - تهران - ایران
khosh bavar - من نمیپرسم چرا اخر شعرت و سانسور کردی چون حتما اینجوری بهتره .. دست گلشون درد نکنه مادر عزیزتون / ای کاش هم یه رحمی به مامان میکردین و هم به اون عروس نازنین! 1 سال عروس از مادر شوهر درس بگیره.. مادر ودختر دعواشون میشه چه برسه به .. ( شوخی میکنم) همیشه خوش و شوخ باشی
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 06:34
hamidtantan - وین - اتریش
با تشکر از شما عزیزان:(Pahlavi100 - کالیفورنیا - آمریکا)(*Fanoos* - ایران - ایران)(noshafarin - اکلند - نیوزلند)(katrina - لندن - بریتانیا)(wildpiony - بوداپست - مجارستان)حقیقتش اینه که: اگه تا الانش هم اینجا بودم فقط بخاطر وابستگی به دوستان گلی مثل شماها و چند نفر دیگه بودش. بهر صورت باید دید در اینده چی پیش میاد.فعلا چیزی که هست اینه که در حال حاضر کشش فکری و روحی ان را ندارم که با شما دوستان همراه باشم. روی گل همه شما عزیزان را می بوسم. noshafarin - اکلند - نیوزلند سوال شما هموطن خوبم را هم بی جواب نگذارم.اولا که از اشنای با شما خیلی خوشبخت هستم. اگه بخوام جواب شما را خیلی کلی بدم . فقط میتونم این را بگم که: توی زندگی واقعی به اندازه کافی جنگ اعصاب است. دیگه طاقت این را ندارم که توی زندگی مجازی هم این مشکل را داشته باشم.در ضمن اگه مایل هستیدکه جزئیات ان را بدانید.یکسری بزنید به تبادل نظر پرنیان (تالارگفتمان) تا متوجه بشید که جریان چی بوده.شاد و موفق باشید
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 18:04
Pahlavi100 - کالیفورنیا - آمریکا
فلورای کرامی ، من باسخ شما را دیروز نوشتم ولی درج نشد. اینطور عرض کرده بودم که تا وقتی Nur به غذای من نتابه ، همه خوراک ها رو دوست دارم !
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 23:59
Ghooloo - آبادان - ایران
*شاهین* - مشهد - ایران. نام کاربری جدید شما مبارک ولی‌ سعی‌ کن از اسم جدیدت استفاده و یا بهتر بگم سوء استفاده برای فحاشی و خراب کردن دیگران نکنی‌، موفّق باشی‌
شنبه 3 دي 1390 - 22:07
*شاهین* - مشهد - ایران
میتونی روزی یه بار این لینک رو به صورت داستان وار و با دقت بخونی اون وقت خودت میفهمی توی این سایت هیچکس مثل تو مفتضح نشده =)) . https://www.iranianuk.com/page.php5?id=20111207052239002
یکشنبه 4 دي 1390 - 11:24
Ghooloo - آبادان - ایران
با گذاشتن این لینک باز هم نشون دادی که کامنت‌های خودت را فقط میخوانی و نه کامنتهای دیگران را! برای کاربران پس از بارها مسدود شدن اسم کاربریت و دوباره درخواست اسم کاربری جدید, فکر کنم که مشخصه که چه کسی . شده! به هر حال این یه توصیه دوستانه بود. بعد از مدتی خواهی دید که این اسم کاربریت هم مسدود خواهد شد از ما گفتن بود. موفق باشی
یکشنبه 4 دي 1390 - 23:36
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.