6 چیز را در مایکروفر نگذارید

همه‌ی غذاها را نمی توان با مایکروفر گرم کرد، برخی را هم باید قبل از گرم کردن، برای استفاده در مایکروفر آماده کرد.

 مردم آمریکا در سال 1934 برای اولین بار از یک وسیله برقی برای گرم کردن برخی مواد غذایی استفاده کردند. البته گرم کردن غذا با این وسیله برقی که تقریباً مانند مایکروفرهای امروزی بود، خیلی طول می‌کشید اما امروزه می‌توانیم به راحتی ظرف مدت کمتر از 2 تا 3 دقیقه، غذای کاملاً خنک یخچالی را داغ کنیم.
 شما در طول روز یا هفته چند بار از مایکروفر برای گرم کردن مواد غذایی مختلف استفاده می‌کنید؟ آیا می‌دانید قرار دادن برخی از مواد غذایی داخل مایکروفر می‌تواند برایتان دردسرساز شود؟ بد نیست نگاهی به فهرست مواد غذایی ممنوعه برای مایکروفر بیندازید.

تخم‌مرغ
 
هرگز تخم‌مرغ خام را با پوست یا بدون پوست داخل مایکروفر نگذارید. پوست تخم‌مرغ خام در اثر حرارت بالای مایکروفر، می‌ترکد و ممکن است محتویات آن باعث آسیب دیدن المنت‌های داخل دستگاه شود. ترکیدن زرده تخم‌مرغ بدون پوست در اثر حرارت بالای مایکروفر هم دور از انتظار نیست.
 
چاره چیست؟ تخم‌مرغ را داخل یک پیاله یا بشقاب شیشه‌ای که از قبل کمی چرب شده است، بشکنید و با چنگال، سوراخ‌هایی در زرده آن ایجاد کنید.

راه دیگر، هم زدن زرده و سفیده تخم‌مرغ پیش از قرار دادن آن در مایکروفر است. قرار دادن تخم‌مرغ پخته‌ای که با چاقو به چند قسمت تقسیم شده در مایکروفر نیز مشکلی ایجاد نمی‌کند.
 
هویج
 
هویج از سبزی‌های نسبتاً کم آب است و با توجه به بافت تقریباً سفتی که در وسط آن وجود دارد، گذاشتن آن داخل مایکروفر باعث خشک شدن یا حتی سوختنش می‌شود.
 
چاره چیست؟ هویج خام را داخل مایکروفر نگذارید. شما می‌توانید هویج را بپزید و آن را با شیر و کره مخلوط کنید و به صورت پوره دربیاورید و این پوره را برای گرم شدن یا پختن درون مایکروفر قرار دهید. هویج بخارپز هم به راحتی و بدون مشکل با حرارت مایکروفر گرم می‌شود.
 

ماهی و میگو
 

بافت گوشت ماهی و میگو از گوشت‌های دیگر بسیار نرم‌تر است، به همین دلیل اگر ماهی و میگو را خام یا پخته داخل مایکروفر بگذارید، گوشت آن‌ها از هم می‌پاشد و تمام دیواره‌های داخلی دستگاه را کثیف می‌کند. چربی بیش از اندازه و بافت نرم ماهی تن هم باعث پاشیدن تکه‌های آن در اثر حرارت بالای مایکروفر می‌شود.
 
چاره چیست؟ ماهی را پس از طعم‌دار کردن، با پوست داخل یک ظرف گود مانند بشقاب خورش‌خوری یا ظرف پیتزاخوری بگذارید و روی ظرف را با سلفون بپوشانید. حالا می‌توان این ظرف سرپوشیده را با خیال راحت، داخل مایکروفر گذاشت و دیگر نگران پاشیدن تکه‌های ماهی به در و دیوار دستگاه نبود. تن ماهی را هم می‌توان به همین شکل گرم کرد. اگر حرارت مناسبی برای پخت یا گرم کردن ماهی و میگو انتخاب کرده باشید، امکان از دست رفتن بافت ظاهری آن‌ها به زیر 10 درصد می‌رسد.
 
 

گوجه‌فرنگی
 
گوجه‌فرنگی یکی از پرآب‌ترین صیفی‌هاست که اگر به صورت خام و سالم داخل مایکروفر قرار داده شود، در اثر بالا رفتن بیش از اندازه درجه حرارت آب داخل آن، می‌ترکد و مشکل‌ساز می‌شود.
 
چاره چیست؟ چند برش عمیق دور تا دور گوجه‌فرنگی خام ایجاد کنید و سپس آن را داخل مایکروفر بگذارید. حتی می‌توان گوجه‌فرنگی را حلقه‌حلقه و با چنگال، سوراخ‌هایی روی هر حلقه ایجاد کرد و سپس آن را درون دستگاه قرار داد.
 
غذاهای آبکی و سس‌های گوشتی
 
حجم بالای آب این مواد غذایی، داغ شدن بیش از اندازه آبشان و ترکیدن اجزای ریز موجود در آن‌ها (مانند لوبیا، لیمو یا نخود و نخودفرنگی) می‌تواند باعث آلوده شدن فضای داخلی مایکروفر یا حتی آسیب دیدن لوازم داخلی دستگاه شما شود.
 
چاره چیست؟ باید غذاهای آبکی و سس‌های گوشتی را داخل ظروف پلاستیکی گود یا کاسه بریزید و روی ظرف را با سلفون بپوشانید. به این ترتیب می‌توانید از پاشیدن آب داخل مایکروفر پیشگیری کنید.

گوشت استیک
 

گوشت تکه‌ای خام به خصوص اگر گوشت گوساله بدون چربی باشد، پس از قرار دادن داخل مایکروفر مانند لاستیک ماشین، سفت و غیر قابل مصرف می‌شود. دلیل این موضوع هم تبخیر بیش از اندازه آب درون بافت گوشت طی فرآیند پختن است.
 
چاره چیست؟ باید گوشت‌های استیکی را با کره، چرب و مزه دار کنید و بعد آن‌ها را درون یک بشقاب خورش‌خوری گود که مقدار اندکی آب‌جوش و آب‌لیمو دارد، بگذارید و روی بشقاب را با سلفون بپوشانید یا با بشقاب دیگری، یک در برای آن درست کنید.

+201
رأی دهید
-25

ab shangooli - لندن - انگلند
با سلام ، دوستان عزیز لطفا به هیچ عنوان و در هیچ شرایطی تخم مرغ را توی میکرو فر‌ نگذارید ، به دلیل ناا معلومی منجر به مرگ میشود. لندن ایلینگ کالج.
دوشنبه 28 آذر 1390 - 07:08
shahab46 - هانوفر - المان
من اطلاعات علمی‌ زیاد در این باره ندارم ولی‌ هیچ وقت از این قبیل دستگاهها برای گرم کردن و پخت غذا استفاده نمیکنم،چون اعتقاد دارم اشعه تولید شده میتواند خود به اندازه کافی‌ مضرّ باشد
دوشنبه 28 آذر 1390 - 09:48
avesta_afshin - تهران - ایران
یه بار تخم شتر مرغ گذاشتم تو مایکرو ویو کله آشپز خونه ترکید
دوشنبه 28 آذر 1390 - 10:37
adsi - شانگهای - چین
من که سالهاست دارم از مایکروفر برای گرم کردن و پختن استفاده میکنم هچ اتفاقی هم نیفتاده. خوبم
دوشنبه 28 آذر 1390 - 13:18
Dionysos - پارسی - فرانسه
سالم ترین غذا فقط در فر سنتی و ظرف لعابی در دار خاص فر سنتی، برای کباب کردن بوقلمون و مرغابی!!! و البته شراب درجه یک در کنارش چه شود!!!
دوشنبه 28 آذر 1390 - 13:09
zpirooz - آخن - آلمان
shahab46 - هانوفر - المان پرتو مایکرو ویو باعث جنبش ملکولی شدید میشه که این جنبش که با اصطکاک همراه هستش گرمای شدیدی در ذرات ماده ایجاد میکنه. اما من تصور می کنم که مایکرو ویو ممکنه باعث شکسته شدن پیوندهای ملکولی هم بشه مثلا اگه این اتفاق توی دی ان آ بیفته معنیش جهش ژنتیکی هستش شاید این مطلب هنوز بطور رسمی اثبات نشده اما من هم مثل شما ریسک نمی کنم و از مایکروویو فقط در موارد ضروری و فقط برای گرم کردن به مدت کوتاه استفاده می کنم. و به همه دوستان توصیه می کنم وقتی که مایکروویو روشنه دو متری از دستگاه فاصله بگیرید. پرتو مایکرو ویو میتونه روی نسوج بدن هم اثر بگذاره.
دوشنبه 28 آذر 1390 - 13:30
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
هفت، اونایی که قتل میکنند لطفاً زن و بچه یا کسی را توی میکروفر نذارید.
دوشنبه 28 آذر 1390 - 19:42
kianoushaa - اصفهان - ایران
مرگ؟
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 23:04
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.