امضای قرارداد نفتی یک میلیارد دلاری میان ایران و روسیه

مراسم امضای قرارداد یک میلیارد دلاری توسعه میدان نفت سنگین زاغه.

شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد که روز یکشنبه قراردادی به ارزش یک میلیارد دلار برای توسعه میدان نفت سنگین «زاغه» در جنوب ایران با شرکت «تات‌نِفت» روسیه امضاء کرده است.
 
به گزارش سایت خبری وزارت نفت ایران، شانا، این قرارداد با حضور رستم مینیخانوف، رییس جمهوری خودمختار تاتارستان روسیه و رستم قاسمی، وزیر نفت جمهوری اسلامی، میان شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران، متن، و شرکت «تات‌نِفت ایران اویل کمپانی کیش» به امضا رسید.
 
به گفته وزیر نفت ایران، این قرارداد تا پیش از پایان سال ۱۳۹۰ نهایی خواهد شد. بر اساس این تفاهم‌نامه قرار است که در فاز اول، از میدان نفتی زاغه «هفت هزار بشکه» و در فاز دوم «۵۵ هزار بشکه» نفت استخراج شود.
 
قرار بر این است که این تفاهم‌نامه با سرمایه‌گذاری «بانک تات ایران» اجرایی شود.
 
میدان زاغه، از میدان‌های جنوب غرب ایران است و در ۲۵ کیلومتری شهر بندری دیلم در استان بوشهر قرار دارد.
 
در حالی این قرارداد میان طرفین ایرانی و روس به امضا رسیده است که آمریکا و غرب در صددند برای مقابله با فعالیت‌های اتمی ایران، نفت و انرژی ایران را تحت تحریم‌های گسترده ای قرار دهند.
 
با این‌حال روسیه به افزایش فشار بر جمهوری اسلامی تمایلی نشان نداده است.
 
سرگئی اشماتکو، وزیر انرژی روسیه به تازگی تصمیم به تحریم نفت ایران را «سیاسی» دانست و گفت که در مورد تحریم احتمالی نفت ایران از سوی اروپا، سعی در بی‌طرفی کامل خواهد داشت.
 
علیرغم تأکید روسیه بر اخذ موضع بی‌طرفی در قبال ایران، تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران موجب شد تا شرکت «لوک‌اویل» روسیه در فروردین‌ماه سال ۱۳۸۹، توسعه میدانی نفتی اناران در استان ایلام را که پروژه‌ای به ارزش ۴۳ میلیون دلار بود رها کند.
 
در شهریورماه سال جاری نیز شرکت ملی نفت ایران به دلیل تأخیرهای متعدد، شرکت گازپروم روسیه را از طرح توسعه میدان مشترک نفتی آذر، در بلوک نفتی اناران، کنار گذاشت.
 
در حال حاضر شرکت‌های بزرگ نفتی روسیه نظیر گازپروم و لوک‌اویل، فروش فرآورده‌های نفتی به ایران را متوقف کرده‌اند.
 
روسیه به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت در جهان، از ایران نفت وارد نمی‌کند، اما در پروژه‌های حوزه انرژی در ایران فعال است.
 
روسیه و ایران در حال حاضر از لحاظ سطح تولیدات نفتی در جهان به ترتیب در مقام اول و چهارم قرار دارند.
 
جمهوری اسلامی همچنین سومین صادرکننده نفت در سطح جهان به شمار می‌رود و حدود ۵۰ درصد از درآمد ایران از محل صادرات نفت تامین می‌شود.

+110
رأی دهید
-42

sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
این هم یه باج دیگه به روسیه از طرف حکومت ولی وقیح محسوب میشه تا به خیال خودشون از فشارهای غرب کم کنند. مگه همین ها نبودند که خودشون رو برای موشکهای اس_300 جر میدادند!!! در این مواقع ساندیس خورها دوباره خفه خون میگیرند.
یکشنبه 27 آذر 1390 - 16:16
morid - بوشهر - ایران
ایران کشور مستقلی است و با هرکشوری صلاح بداند قرارداد میبندد وبه هیچ میکرو نوکر امریکایی هم مربوط نیست.باید از حسادت بترکند از اینکه میبینند ایران روز به روز قدرتمندتر میشود.در این مواقع جیره خواران پناهنده صدای.... بلند میشه.
یکشنبه 27 آذر 1390 - 16:50
love-iran - چابهار - ایران
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان. من طرف حکومت نیستم اما میگن لنگه کفش در بیابان ............ اینم حکایت همونه
یکشنبه 27 آذر 1390 - 16:55
ghashghaie - دوبلین - ایرلند
اْمیدوارم به خدا که شرکتهای بیشتری بیان ایران چون میدونم که بیکاری بیداد میکنه در جنوب ایران
یکشنبه 27 آذر 1390 - 17:12
mortimer - اصفهان - ایران
خوب حالا روسا بساط ور میدارن میان جنوب گِلِ پروژه دار می شن و مثل زالو هی پول می گیرن و کار نمی کنن./مگه سپاه آخر علم و دانش نبود پس چی شد؟!
یکشنبه 27 آذر 1390 - 17:34
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
love-iran - چابهار - ایران اگر حکومت ایران برای ساخت و ساز کشور و رفاه مردم این قراردادهای ننگین رو می بست هیچ اشکالی نداشت و من هم در خدمتش بودم ولی حکومت ایران فقط و فقط بفکر حفظ خودشه و نابودی تمام منابع ایران هم برایش مهم نیست. شما هم که از حکومت ضد ایرانی ولی وقیح حمایت میکنی یا ناآگاهی و یا منافع داری وگرنه خیانت این حکومت به ملت ایران کاملا آشکار است. پاینده ایران و نابود باد حکومت ضد ایرانی ولی قیح
یکشنبه 27 آذر 1390 - 18:13
Azadikhah - تكسل - هلند
آره خوب نفت ایران جاشو داد به عراق در اوپک چون سقف تولید و فرششون کمتر شده بخاطر تحریم.خوب معلومه که روسیه بهترین گزینه هست و البته وابستگی ایران به اونها هم از قبل مشخص هست.love-iran - چابهار - ایران:شما همون هستی که بخاطر این حکومت به آی دی های اینجا انگ وطنفورشی میزنی حالا میگی با حکومت نیستی! ؟ چه باشی چه نباشی مهم نیست ولی این حرفا خیلی زشت وبی ادبانه هست اونم بدون مدرک و بیمنطق!
یکشنبه 27 آذر 1390 - 18:22
delmorde - یوتوبوری - سوئد
این روسها غیرقابل اعتمادند. سر نیروگاه هسته ای نشان دادند چگونه از ضعف ایران سوئ استفاده می کنند. حالا رژیم در مانده داره میدان نفت و گاز را به انها می سپاره. وای چه کنیم با اینهمه حماقت و خیانت جمهوری اسلامی.
یکشنبه 27 آذر 1390 - 18:50
koorosh55 - شیراز - ایران
1- سقف تولید ایران کاهشی پیدا نکرده ( به امار رجوع شود ). 2- میزان صادرات نفت که تا قبل از سهمیه بندی سوخت بدلیل افزایش مصرف داخلی روند کاهنده داشت بعد از این اتفاق افزایش یافته و بطور تقریبی روزانه 200 هزار بشکه افزایش پیدا کرده . این اضافه صادرات سالانه بیش از 7 میلیارد دلار اضافه در امد نفتی برای ایران به ارمغان اورده. روسیه گرچه در تکنولوژی استخراج نفت در رتبه اول جهان قرار ندارد ولی فراموش نکنید که این کشور بزرگترین تولید کننده نفت جهان است اضافه بر این که تکنولوژی روسی با قیمتی بمراتب ارزانتر از تکنولوژی غربی در اختیار ایران قرار میگیرد . بستن قرارداد های نفتی با روسیه باعث میشود که این کشور در مقابل هرگونه قطعنامه که باعث تحریم نفت ایران شود مقاومت کرده و قطعنامه ها را وتو نماید
یکشنبه 27 آذر 1390 - 18:53
kamran63 - ليون - فرانسه
morid - بوشهر - ایران - نه جانم، حکومت ولی‌ وقیح فقط و فقط داره نوکری روسیه رو می کنه !!
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 12:57
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.