برادر آیت الله خامنه ای: شرایط موجود یک وضع طبیعی نیست

هادی خامنه ای برادر رهبر ایران در زمان تغییر در قانون اساسی جمهوری اسلامی، عضو شورای بازنگری بوده است

هادی خامنه ای، دبیر کل یک تشکل سیاسی اصلاح طلب و برادر آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران از طرح احتمالی بازنگری در قانون اساسی این کشور با هدف تغییر نظام ریاستی به پارلمانی انتقاد کرده و با غیر طبیعی خواندن وضع موجود گفته شرایط موجود "مثل آدمی است که در تصادفی همه جایش له و نابود شده است. اصلا نمی شود فهمید که کجای او از بین رفته تا بخواهد درست شود . . . هیچ چیز مشخص نیست."

برادر رهبر ایران گفته در این شرایط "هر تغییری در قانون اساسی داده شود، در جهت توسعه دادن قدرت است و نه محدود کردن آن."


آیت الله علی خامنه ای حدود دو ماه پیش اعلام کرده بود اگر روزی احساس شود که نظام پارلمانی برای انتخاب مسئولان قوه مجریه بهتر است، هیچ اشکالی در تغییر ساز و کار فعلی وجود ندارد.

منظور از این تغییر احیای پست نخست وزیری است که در جریان بازنگری در قانون اساسی جمهور اسلامی پس از درگذشت آیت الله روح الله خمینی، حذف شد.

پیشتر اکبر هاشمی رفسنجانی هم از احتمال این تغییر ابزار نارضایتی و نگرانی کرده بود.

هادی خامنه ای برادر کوچکتر آیت الله علی خامنه ای سیاستمدار دیگری است که با طرح رهبر ایران به طور علنی مخالفت می کند.

او مدیر دو روزنامه توقیف شده جهان اسلام و حیات نو و دبیرکل مجمع نیروهای خط امام است که یک تشکل اصلاح طلب محسوب می شود.

هادی خامنه ای در گفت و گو با آخرین شماره ماهنامه مهرنامه در تهران، گفته است در شرایط فعلی اگر از ما سئوال شود که آیا نواقصی هست باید گفت بله اما برای رفع نواقص کار را در همین چارچوب می توان انجام داد. همانطور که وقتی جایی دزدانی پیدا می شوند که از دیوار بالا می روند، راهکار آن است که دزد را بگیریم نه آنکه حکم کنیم همه دیوارها دومتر بلندتر شوند.

در جریان قهر آقای احمدی نژاد که بر سر ابقای حید مصلحی وزیر اطلاعات برکنار شده از سوی آقای احمدی نژاد بود و آشکار شدن اختلافاتش با رهبر ایران، او حمایت یکپارچه طرفداران آیت الله خامنه ای را از دست داد و به نظر می رسد که ستاره اقبالش نزد نهادی با نفوذ حکومت تا حدود زیادی افول کرده است.

به نظر می رسد اشاره تمثیلی هادی خامنه ای، به ناخرسندی و نارضایتی حکومت از محمود احمدی نژاد، به موضوع آشکار شدن اختلافات رئیس جمهور با آیت الله خامنه ای ارتباط دارد.

ارجاع به کتاب های بشیریه و طباطبایی

هادی خامنه ای در این گفت و گو زمینه سازی فرهنگی برای تغییر احتمالی قانون اساسی ایران و احیای پست نخست وزیری را لازم دانسته و گفته که در غیر این صورت "تقلید صرف از دیگران هم نتیجه مناسبی در بر ندارد."

آقای خامنه ای زمینه های علمی این تغییر را در کتاب های حسین بشیریه و جواد طباطبایی نشانی داده و گفته هنوز فرصت برای پارلمانی شدن ایران مهیا نیست چرا که "لازمه پارلمانی شدن این است که امکان ورود به پارلمان انحصاری نباشد."

 

میرحسین موسوی و آیت الله خامنه ای پیش از درگذشت آیت الله خمینی؛ میرحسین موسوی با تغییر قانون اساسی ایران آخرین نخست وزیر این کشور شد


حسین بشیریه و جواد طباطبایی که آقای خامنه ای درباره نظام پارلمانی به کتاب های آنها ارجاع داده، دو استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران هستند که هر دو از دانشگاه اخراج شده اند.

آقای بشیریه در سال ۱۳۸۷ و پس از اخراج از دانشگاه تهران که در پی بالاگرفتن فشار دولت محمود احمدی نژاد به استادان دانشگاه ها بود، مجبور به ترک ایران شد.

نام آقای بشیریه در کیفرخواست دادگاهی که برای محاکمه شمار کثیری از چهره های سیاسی اصلاح طلب برگزار شده، با عنوان نظریه پرداز "گذار به دمکراسی" درج شده بود. این دادگاه بعد از بالاگرفتن اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد.

یادآوری این دو استاد علوم سیاسی از سوی هادی خامنه ای و اشاره او به آثار آنها برای زمینه سازی فرهنگی در بازنگری احتمالی در قانون اساسی، یک عمل کم سابقه از سوی یک چهره سیاسی در ایران محسوب می شود.

مروری بر اختلافات

هادی خامنه ای در ادامه، اشاراتی هم به کاستی های قانون اساسی اول جمهوری اسلامی و اختلافات آخرین رئیس جمهور و نخست وزیر ایران پیش از درگذشت آیت الله خمینی داشته است.

آقای خامنه ای گفته است از آنجا که رئیس دولت (به نخست وزیری میرحسین موسوی) به مجلس نزدیک تر بود، عملا هماهنگی ها با او انجام می شد و انتخاب وزرا و مسائل دیگر بیشتر از طرق او صورت می گرفت.

هادی خامنه ای در آن زمان از نمایندگان مجلس ایران بوده و برادرش آیت الله علی خامنه ای رئیس جمهور این کشور با نخست وزیر وقت اختلافاتی داشته است.

او در عین حال عضو شورای بازنگری قانون اساسی جمهوری اسلامی بوده است.

هادی خامنه ای می گوید در آن دوران نخست وزیر همه کار بود به طوری که رئیس جمهور نمی توانست حتی توصیه ای هم به وزرا داشته باشد کما اینکه "همان زمان رئیس جمهور (آیت الله خامنه ای) با آقای (علی اکبر) محتشمی پور (وزیر کشور وقت) مکاتبه ای می کند و آقای محتشمی پور هم پاسخ می دهد رئیس من نخست وزیر است به او بگویید تا من عمل کنم."

آقای خامنه ای در این مصاحبه گفته است که پیش از این هم با نظریه اصلاح ساختارها و قوانین با هدف حل مشکل مخالف بوده و می گفته که در هر ساختاری، نیروی انسانی تعیین کننده است.

هادی خامنه ای می گوید که "این حرف الان من نیست من در مجلس اول و در همان سال ۶۰ یک سخنرانی دارم با همین موضوع. اصولا همان سخنرانی بود که دست ما را تا حد زیادی برای آقایان رو کرد که تا این زمان هم تبعات آن باقی است."

هادی خامنه ای در مرزی بندی های سیاسی امروز ایران از روحانیون جناح چپ طیف اصلاح طلبان است و از نظر گرایشات در داخل حاکمیت ایران، خط سیاسی متفاوتی را از برادرش دنبال می کند.

او در جریان انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری که محمود احمدی نژاد پیروز آن اعلام شد، از نامزدی میرحسین موسوی حمایت کرده بود.

+139
رأی دهید
-22

بیداری اسلامی - تهران - ایران
خیالتان راحت باشد؛ مسلما آقا در اینگونه تصمیمها هیچ اشتباهی نمیکند.
یکشنبه 27 آذر 1390 - 18:19
gol andam - ژنو - سویس
تو غلط کردی با برادره ۱ دستت،،، و هم پالکی‌هات ،،،گند زدین به کشور،.
یکشنبه 27 آذر 1390 - 18:38
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
33 ساله که توی ایران وضع طبیعی نداریم. مملکت پارسی زبانان که تحت اشغال عرب زادگان باشه نباید هم وضع طبیعی داشته باشه. گورتون رو از خاک پاک ایران گم کنید تا وضع عادی بشه. مرگ بر خامنه ای و مزدورانش
یکشنبه 27 آذر 1390 - 18:23
bahane88 - تهران - ایران
بیداری اسلامی - تهران - ایران/آماده شنیدن ساندیس و........ باش :-)الان میریزن رو سرت.
یکشنبه 27 آذر 1390 - 19:07
parvaz 1 - پلیموس - انگلیس
برادر این وضع طبیعی نیست«»خیلی باحال گفتی..» ما مردم ایران ۳۳ سال جنگیدیم ٬ خونها دادیم ٬ شکنجه ها دیدیم ٬حقارتها کشیدیم به امید روزی که شما وحکومت پلیدتان را برای همیشه از سرزمین ایران ریشه کن کنیم. جاوید باد ایران ٬ زنده باد آزادی
یکشنبه 27 آذر 1390 - 19:50
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
بیداری اسلامی - تهران - ایران منظورت از اقا همون سد علی گدای شیره ای هستش؟!!
یکشنبه 27 آذر 1390 - 20:03
compatriot - تورنتو - کانادا
حالم از هر چه آخونده بهم می‌خوره! در نظام بعدی باید اینها را در یکی‌ از جزایر خلیج فارس محصور کرد و حتا اجازه ورود به ایران را بهشون نداد. خودشون با خودشون تجارت کنند، زاد و ولد کنند و سر همدیگه را کلاه بگذارند و همانجا هم بمیرند. تا بکل ریشه شون خشکانده شود.
دوشنبه 28 آذر 1390 - 00:30
Naser hejazi - بهبهان - ایران
بیداری اسلامی_تهران_ایران. بهارعربی نه بیداری اسلامی
دوشنبه 28 آذر 1390 - 00:41
ghalamfarsai - مالمو - سوئد
بیداری اسلامی - تهران - ایران. بگو مسئوله این دزدیا کیه?? تا خیالمون راحت شه!!
دوشنبه 28 آذر 1390 - 15:41
Mansory - توکیو - ژاپن
بیداری اسلامی قرن بیست و یکم اصطلاح رییس جمهور و یا نخست وزیر رو همه درک میکنن اما این اصطلاح (اقا)چیه که شما به کار میبرید طرف باباتِ
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 04:08
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.