مهندس ایرانی: از نقطه ضعف پهپاد آمریکایی استفاده کردیم

پَهپاد (پرنده هدایت‌پذیر از دور) آمریکایی که به شرق ایران وارد شده‌بود.

شبکه خبری «کریستین ساینس مانیتور» برپایه مصاحبه‌ای اختصاصی با یک مهندس ایرانی که در یکی از تیم‌های نظامی ایران سرگرم کشف رمزهای هواپیمای شناسایی بدون سرنشین آمریکا است می‌نویسد که کارشناسان ایرانی با بهره‌برداری از یک نقطه ضعف شناخته شده این نوع هواپیماها، این فروند هواپیمای مدل سنتینل آرکیو-۱۷۰ را فریب داده‌اند تا در خاک ایران فرود بیاید.
 
به گفته این مهندس ایرانی جنگ الکترونیک، نیروهای مسلح ایران توانستند ارتباط این هواپیما را با مرکز هدایت آن قطع کنند. آنها با استفاده از اطلاعات به‌دست آمده از پهپهادهای دیگر آمریکا که پیش از این در خاک ایران سقوط کرده‌اند و فناوری‌هایی که فرماندهان نیروهای مسلح ایران در ماه سپتامبر با افتخار آن را اعلام کردند توانسته‌اند سامانه جهت‌یاب و هدایت‌کننده این هواپیما را تغییر داده و آن را به شکلی هدایت کنند که به جای آشیانه خود در خاک افغانستان در ایران فرود بیاید.
 
این مهندس ایرانی که به خاطر امنیت خود و حساسیت حرفه‌ای‌اش حاضر نشده هویت وی برملا شود در مصاحبه اختصاصی خود با شبکه خبری «کریستین ساینس مانیتور» برای اولین بار جزئیات دقیق نحوه کمین‌گذاری و ربودن این هواپیمای پیشرفته و حساس آمریکایی را تشریح کرده‌است.
 
وی می‌گوید: «با انتشار امواج صوتی مزاحم روی سیستم ارتباطی آن می‌توان دستگاه‌های جهت‌یاب این هواپیما را مختل کرده و آن را وادار کرد که به سیستم خودهدایتی متوسل شود. در این حالت شئی پرنده عملا مغز هدایتگر خود را از دست می‌دهد.»
 
به گفته وی، کارشناسان ایرانی با استفاده از سامانه فریب‌دهنده‌ای که به جای جهت‌یاب این هواپیما به آن فرمان می‌داد و با تعیین دقیق رقم مسافت، ارتفاع و شعاع پرواز، کاری کردند که این هواپیما در نقطه‌ای که آنها می‌خواهند  به زمین بنشیند، بدون آنکه لازم باشد رمز امواج هدایت از راه دور را که از پایگاه آمریکا مخابره می‌شده کشف کنند.
 
توانایی‌های ایران در جنگ الکترونیک در شرایطی برملا می‌شود که دولت‌های غربی و اسرائیل برای مقابله با برنامه‌های هسته‌ای و تسلیحاتی ایران از مدتی پیش یک کارزار گسترده برای عملیات پنهانی و خرابکارانه در تاسیسات حساس آن کشور را آغاز کرده‌اند. نمونه‌هایی از این کارزار پنهان و رو به گسترش، تزریق بدافزار «استاکس‌نت» در مراکز کنترل برنامه‌های هسته‌ای، ترور دانشمندان هسته‌ای ایران  و احتمالا انفجاری بود که چند هفته پیش در یکی از مراکز موشکی در حومه شهر تهران روی داد.
 
شبکه خبری «کریستین ساینس مانتیور» می‌افزاید که اگر ادعاهای این مهندس ایرانی حقیقت داشته باشد می‌توان به این نتیجه رسید که نیروهای مسلح آن کشور نیز راه‌هایی را برای مقابله با عملیات پنهانی، جاسوسی و خرابکارانه کشورهای دیگر پیدا کرده‌اند.
 
اظهار نظرهای کارشناسان امور نظامی در غرب و مطالعات و تحقیقاتی که در مورد فریب دادن سامانه جهت‌یاب منتشر شده نشان می‌دهد که ادعاهای این مهندس ایرانی چندان هم بعید به نظر نمی‌آید.
 
در سال ۲۰۰۹ نیروهای امنیتی آمریکا متوجه شدند که گروه‌های شیعه مورد حمایت ایران در عراق با استفاده از نرم‌افزارهای بسیار ساده و قابل خرید در بازار توانسته‌اند فیلم‌هایی که توسط هواپیماهای شناسایی آمریکا از مدل «پردتر» تهیه می‌شوند را روی رایانه‌های خود پیاده کنند.
 
اما توانایی ایران برای به دست گرفتن کنترل و هدایت پرواز یک هواپیمای شناسایی و حساس آمریکا موضوع بسیار جدی‌تری است.
 مسئولان جنگ الکترونیک ایران در ماه سپتامبر اعلام کردند که کارشناسان این واحد، از توانایی لازم برای زیر نظر گرفتن پرواز پهپادهای  آمریکا برخوردارند و ممانعت از ماموریت‌ها و جلوگیری از ورود آنان به حریم هوایی ایران از وظایف دائمی این یگان است.
 
شبکه خبری «کریستین ساینس مانیتور» سپس می‌افزاید که وزیر دفاع آمریکا روز سیزدهم ماه دسامبر تاکید کرد که کارزار شناسایی و پرواز هواپیماهای بدون سرنشین بر فراز خاک ایران بدون هیچ تعدیلی ادامه خواهد یافت. اما با توجه به توانایی ایران در شکار و یا ربودن این هواپیماها مسلماً از این به بعد هزینه این نوع عملیات برای آمریکا بیشتر خواهد شد.
 
مقامات دولت آمریکا که به توانایی ایران برای ربودن این مدل هواپیماها باور ندارند دلیل فرود آن را در خاک ایران نقص فنی اعلام کرده‌اند ولی تاکنون نتوانسته‌اند در این خصوص توضیح قانع‌کننده‌ای بدهند که چطور این هواپیما بدون هیچ آسیب و یا لطمه‌ای به دست ایران افتاده‌است.
 
مقام‌های دولت ایران مدعی‌اند که نیروهای مسلح  این کشور از کادر زبده و متخصصی در عرصه جنگ الکترونیک و سایبری برخوردارند. برخی از کارشناسان غربی نیز یادآوری می‌کنند که در گذشته هم ایران با نشان دادن توانایی‌های خود در این زمینه تعجب همه را برانگیخت.
 
ایران در سال گذشته توانست با شلیک پرتو لیزر به سوی یک ماهواره جاسوسی سیا که مشغول شناسایی در آسمان ایران بود، عملا آن را کور کند. و یا چند ماه پیش ایران توانست در سامانه صدور پروانه ایمنی گوگل رخنه کرده و به صفحه اشتراک بیش از ۳۰۰ هزار ایرانی که از شبکه گوگل استفاده می‌کنند، نفوذ کند.

+108
رأی دهید
-140

love-iran - چابهار - ایران
ایران در سال گذشته توانست با شلیک پرتو لیزر به سوی یک ماهواره جاسوسی سیا که مشغول شناسایی در آسمان ایران بود، عملا آن را کور کند دوستان کاسه به دست امریکا در جریان باشن تنها یک کشور توانایی همچین کاری رو داره درود بر دانشمدان ایرانی تا باشه از این سقوط هااا ههه هواپیما به این عظمت با سقوط یک خط هم روش نیفتاده قدرت خدا
یکشنبه 27 آذر 1390 - 08:31
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
خوب مبارکه، بازهم می بینیم که اجنبی نمیتونه به ایران و ایرانی کمکی بکنه و اگر ایرانی مسئله ای با حاکمینش داره باید از درون تکانی بخوره و خودشون سرنوشت خودشون را رقم بزنند.
یکشنبه 27 آذر 1390 - 08:31
iSam - لندن - انگلستان
این به اصطلاح مهندس ایرانی درغگوی سید علی غلط کرد. یک ماکت که با ناشی گری زیاد ساخه شده رو آوردن میگن سفینه است. آخه اگر شماها بگید الآن روزه هم کسی باور نمیکنه. خوشم میاد سیاسون دنیا هم زیاد چیزی نمیگن نکنه بچه دلش بشکنه.
یکشنبه 27 آذر 1390 - 08:31
soheil220 - آرهوس - دانمارک
درود و هزاران درود بر این شیر مردان و مرگ بر استعمارگران
یکشنبه 27 آذر 1390 - 08:38
bazmag - مجارستان - مجارستان
خیلی‌ باید ساده باشیم اگر فکر کنیم آمریکا در این مورد حساس اشتباه کرده،. این یک تله برای حکومت ایرانه،آنها حتما با کارگزاری دستگاه و حسگرهای مخصوص قصد استراق سمغ و شناسایی مراکزی هستند که این هواپیما به آنجا برده میشود را دارند،آمریکا زرنگ تر از این حرفاست.
یکشنبه 27 آذر 1390 - 09:26
so_real - زنجان - ایران
هیچ کس به استعداد ایرانی‌‌ها شک نداره فقط حرف اینه که ، دانشمند هایی ما یا اونایی که واقعاً با استعداد هستن نمی‌رن واسه سپاه کار کنن ، چون دوست ندران وقتشونو برای ریش گذاشتن یا دستمال کشی‌ یا .. که تو سپاه وجود داره برن ، اونا از کشور می‌رن چون میدونن که قدره دانش اینا را اروپا میدونه نه رهبر .
یکشنبه 27 آذر 1390 - 09:35
compatriot - تورنتو - کانادا
‌هه ‌هه. چشم جنتی روشن یه چند روزی بیشتر می‌تونه تو شورای نگهبان عمر بی‌ ارزشش را بگذرونه یا بیاد نماز جمعه و مشتی مزخرفات تحویل جیره خوار‌ها بده البته آگاه بتونه پهپاد را خوب تلفظ کنه. پپد، تابد. پهدد،
یکشنبه 27 آذر 1390 - 09:37
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
این یه جنگ تبلیغاتیه و نه جنگ الکترونیک. از اینکه ایران به قیمت فقر ایرانیها برای اینجور کارها خیلی‌ پول خرج می‌کنه شکی نیست ولی‌ تا به امروز به غیر از چند مورد خرابکاری مورد خاصی‌ که نشان از توانایی‌ ایران داشته باشه نیست.
یکشنبه 27 آذر 1390 - 10:01
m.noor - شارجه - امارات
با درود. حاضرم قسم بخورم که دروغ میگه به امید روزی که از ته قلب به ذوب در ولایت یها بخندم.م.ن
یکشنبه 27 آذر 1390 - 10:27
سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
آنچه بدیهی به نظر می رسد این است که ماموران حکومت ایران در تمام موارد هک شامل این هواپیما تا کدهای رمزگزاری سایت ها مانند جی میل، با دادن رشوه های کلان به کارمندان و ماموران دولتی کشورهای خارجی می توانند رمزها را بخرند. آخر اگر شما نقدر پیشرفته شده اید که تمام سیستم هدایت هواپیما را کشف کرده اید و بعد آن را در اختیار گرفته اید، دیگر لاشه هواپیما به چه دردتان می خورد. شما که همه چیز را می دانستید؟؟!
یکشنبه 27 آذر 1390 - 10:45
morgan123 - واشینگتن - امریکا
این آقا مهندس نبوده بلکه دکتره اسم کوچکش هم محموده ولی به لحاظ امنیتی از ذکر نام فامیلش معذورم!!
یکشنبه 27 آذر 1390 - 10:55
morgan123 - واشینگتن - امریکا
ضمنا تصحیح میکنم منظورشون از امواج صوتی امواج رادیویی هستش اشتباه چاپی بود فکر بد نکنید!
یکشنبه 27 آذر 1390 - 11:01
ali1111 - تهران - ایران
دولت ایران مانند یک بچه‌ای که از زمان کودکی تو سرش زدن و تمام استعدادهایش را کور کردند و اعتماد به نفس را ازش گرفتند عمل می‌کند. فکر کنم این بزرگترین ضربه‌ای بوده که ایران توانسته به آمریکا بزند...بریم بشینیم کمی‌ فکر کنیم با این کارهای مسخره چقدر تا حالا ضربه خوردیم و باز هم نه آگاهانه داریم ضربه می‌خوریم...
یکشنبه 27 آذر 1390 - 11:09
shahabrb - مم - ایران
افرین به مهندسین ایرانی خسته نباشید.
یکشنبه 27 آذر 1390 - 11:21
ari jojeh - تهران - ایران
love-iran - چابهار - ایران. این را خوب بخوان ساندیس خور بی‌ مقدار، این نونی که تو می‌خوری از گوشت سگ کثیف تر است، ولی‌ نوش جونت، چون این نونها همان بهتر که تو شکم تو و بچهای تو بره، دوما، حکومت علما در اوج قدرت بغتتا سقوط خواهد کرد!!!
یکشنبه 27 آذر 1390 - 11:38
Ace74 - دبی - امارات
Isam لندن انگلستان یا اینکه جنابعالی در دنیای دیگری زندگی میکنی یا اینکه خودت را به ..... زدی .... من موافق اخوند نیستم ولی حرفای جنابعالی خیلی مسخرة است .. خود اقای اوباما در تی فی صحبت کرد و از ایران میخواست که هواپیما را پس بده اونوقت جنابعالی میفرمایید ماکت بود .. عقل هم خوب چیزیه
یکشنبه 27 آذر 1390 - 11:31
azarbayjan362 - تهران - ايران
هر وقت دیدم آمریکا هندونه زیر بغل این رژیم گذاشت باید منتظر یک فاجعه بود
یکشنبه 27 آذر 1390 - 12:48
sarda377 - کرج - ایران
وخیلی چیزای دیگه .... حالا اگه امثال تو که شان انسانیت خودشون رو اینقد پایین میدونن که دوست داردن کشورشون دایم در حال جنگ باشه وتوتحریم انواع فشارها روتحمل کنند به خودتون ربط داره ولی این وسط کسایی هم که دوست دارن واقعا زندگی کنن مجبورن تحمل کنن
یکشنبه 27 آذر 1390 - 13:09
sarda377 - کرج - ایران
love-iran - چابهار - ایران. اینو برای تو می گم که احتمالا یادت رفته برای چی به دنیا اومدی وبرای چی می خوای زندگی کنی خیلی ها مثل من ترجیح میدن واقعا زندگی کنن ازدنیا لذت ببرن شاید تو وامثال تو دوست دارین برای خودتون دشمن درست کنید400تاازش بخورید بعد قرنی یکی هم بهش بزنید ولی خیلی های دیگه ترجیح میدن دلیلی برای اومدن پهپاد روی کشورشون وجود نداشته باشه تااینکه بخوان اونو بزنن خیلی ها ترجیح میدن ازخدمات گوگل استفاده کنن به جای اینکه گوگل ماروتحریم کنه ومابخوایم اونوحک کنیم خیلی ها ترجیح میدن 40 تانیروگاه هسته ای با کمک آمریکاداشته باشیم نه اینکه بعداز40سال یه دونه اونم باصرف چه هزینه ای بامخالفت آمریکا
یکشنبه 27 آذر 1390 - 13:03
kohyaar - بروکسل - بلژیک
زنده باد ایران و ایرانی‌ ، خسته نباشید دلیران ، به امید روزی که ما هم به تونیم در خدمتن وطن باشیم
یکشنبه 27 آذر 1390 - 13:29
sharafYabi - بيمبه - انگولا
در مملکتی که جوانانش فرهنگ دروغ و چاپلوسی برای پیشرفت را پذیرفته باشند امیدی برای نجات نیست. در سلسله احتیاجات ایرانیان این هواپیما در رده ۱۰۰ احتیاجات مردم مظلوم شده می‌باشد. دوستانی که فکر میکنند این یک فتح خیبر می‌باشد لطفا در مورد اسپی فلایspy fly (یعنی‌ پشه‌ جاسوس) تحقیق کنند.
یکشنبه 27 آذر 1390 - 14:08
zamanphp - تهران - ایران
پس حتما باید سفارشت رو به علی چلاق بکنند که جائی تو بیتش بهت اختصاص بده!
یکشنبه 27 آذر 1390 - 15:24
avesta_afshin - تهران - ایران
بیشتر شبیهه یه ماکت اسباب بازی می مونه تا یه هواپیمای واقعی
یکشنبه 27 آذر 1390 - 16:23
ordak - بن - المان
رفیقSam - لندن - انگلستان جای افتخار به کشورت انکار میفرمایید،فکر میکنم شما چون هنوز از رادیو امریکا یا اسراییل نشنیدهاید،بر این باور باشید که شاه هنوز زنده است و همین روزا امریکاییها اونو با یه هواپیما b2یا موشک tomehockمفرستند ایران،نه رفیق این واقعیت است و هموطنا نشون دادن که برای ایرانی وقتی پای غیرتش وسط کشیده بشه کار نشد نداره ،فرق هم نمیکنه اگه امثال شما انکار بفرمایند وباور کنند که علی اباد هم شهره چون اینوریها اینو میگن ،من کاری به رژیم ندارم ولی به عنوان ایرانی افتخار مکنم که میشنوم که رییس جمهور امریکا از به قول شما ساندیس خورهای پا برهنه خاهش میکنه که به به قول شما اون ماکت ناشیانه ایی که ساختند به امریکا پس بدن و همه کارسناش هاشون انگشت به ماتحت موندن و هر رووز یک نظریه میدن که چطور ایرانیها این ماکت ناشیانه را به زمین نشوندن،ظاهرا اخرین نظری به ذهنشون رسیده اینه که این به قول شما ماکت ناشیانه را با کمک روسها پایین اوردن،ختم کلام هنوز نمتونن اینو هضم کنند که ساندیس خورهای بی تمدن پوزه تمدن B52و B2را حسابی به خاک مالیدن....
یکشنبه 27 آذر 1390 - 13:42
shahin-2ron2 - تورنتو - کانادا
آفرین به ایرنیها که همیشه پزه آمریکا و .. میزنن. تا کور شه چشم وطن فروشا و دشمنان ایران.
یکشنبه 27 آذر 1390 - 21:30
سهیل ایرانی - اصفهان - ایران
پیشرفت یه کشور به استعداد نیست به تلاش و صداقت در کار و داشتن اخلاق حرفه‌ای که متاسفانه .... ادیسون 2000 راه رو رفت تا لامپ را اختراع کرد ازش پرسیدن دلیل موفقیتت چی بود میگه 99 درصد پشتکار یک درصد استعداد.
دوشنبه 28 آذر 1390 - 04:04
titan - ایران - ایران
love-iran - چابهار - ایران. مطمئنی فقط ایران داره؟؟؟. دوست عزیز 8 الی 9 کشور هستند که توانایی هدف قرار دادن رادار رو دارند نه کور کردن اونو
دوشنبه 28 آذر 1390 - 07:08
danial nabi - استكهلم - سوئد
ایرانی‌‌ها در نهایت دخل آمریکا رو میارند. فکر کردند زمان شاه بی‌ عرضه است که همه نوکری‌شان را بکنند.
دوشنبه 28 آذر 1390 - 08:47
shahab46 - هانوفر - المان
kohyaar - بروکسل - بلژیک حواست کجاست شما همانجا که هستید در خدمت دشمنان وطن هستید یه نگاه به جیب مبارک و فیش حقوقی ماهیانه سفارت بنداز
دوشنبه 28 آذر 1390 - 09:32
*پسر شجاع* - تهران - ایران
خود آمریکاییها ادعایی ندارن ..آنوقت بعضی ایرانی نماها کاسه داغتر از آش شدند؟!..من خودم مثل خیلی از ایرانیهای دیگه به این حکومت اعتراض دارم ..ولی دلیل نمیشه که آرزو کنم که کشورم روزی اونقدر ضعیف باشه که مورد تجاوز و کشتار قرار بگیره ..اگه قرار باشه تغییری کنه فقط بوسیله مردم خود ایران هست نه کشورهای دیگه که به فکر منافع خودشون هستند ..
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 07:18
*پسر شجاع* - تهران - ایران
iSam - لندن - انگلستان. جالبه !..خود آریکاییها خبر ندارن که ماکت هست! ..حتما باهاشون تماس بگیر و این خبر دست اول رو بهشون بگو..باور کن جایزه خوبی بهت میدن :)
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 07:21
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.