سربازان آمریکایی خاک عراق را ترک کردند

سربازان آمریکایی در اولین ساعات روز یکشنبه، ۱۸ دسامبر با عبور از مرز عراق، وارد کویت شدند

آخرین گروه از سربازان آمریکایی با خروج از عراق، به جنگی ۹ ساله که منجر به سرنگونی صدام حسین، رئیس جمهوری سابق این کشور شد، پایان داده‌اند.

سربازان آمریکایی در اولین ساعات روز یکشنبه، ۱۸ دسامبر با عبور از مرز عراق، وارد کویت شدند.


جنگ عراق با حملات هوایی ایالات متحده به آن کشور در شامگاه ۲۰ مارس سال ۲۰۰۳ شروع شد.

در اوج حضور نیروهای آمریکایی در عراق، ۱۷۰ هزار سرباز در پانصد پایگاه نظامی در سراسر این کشور حضور داشتند.

خبرنگاران می گویند اگرچه اکثر عراقی ها از خروج این سربازان شادمان هستند، اما بسیاری نیز نگران امنیت داخلی و ثبات سیاسی کشور هستند.
ماموریت رزمی نیروهای آمریکایی در عراق در سال ۲۰۱۰ پایان یافت و آنها کنترل امور امنیتی را از مدتها پیش به نیروهای عراقی واگذار کرده بودند.

روز پنجشنبه، ۲۴ آذر (۱۵ دسامبر)، در مراسمی در بغداد که لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا، نیز در آن شرکت داشت، حضور نظامی آمریکا در عراق پس از حدود نه سال رسما به پایان رسید.

از زمان آغاز جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ نزدیک به ۴۵۰۰ سرباز آمریکایی در عراق کشته شده‌اند. در این مدت دهها هزار عراقی نیز جان خود را از دست داده اند.

خروج نیروهای آمریکایی از عراق به معنی پایان حضور عملیاتی ارتش آمریکا در عراق است اما همچنان تعدادی نظامی آمریکایی در دو پایگاه در عراق مستقر خواهند بود که خدمات آموزشی و مشاوره ارائه خواهند داد.


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته است که نیروهای آمریکایی، با سربلندی عراق را ترک می کنند.

او گفته است که کشورش پس از خارج کردن نیروهایش از عراق، همچنان شریکی قوی برای این کشور خواهد بود.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا هم گفته است که ارتش آمریکا پس از خروج کامل از عراق همچنان به انجام ماموریت های آموزشی و پشتیبانی در این کشور ادامه خواهد داد و حضور دیپلماتیک قوی در عراق خواهد داشت.

نیروهای بریتانیایی هم ماه مه امسال عراق را ترک کردند. ماموریت هشت ساله نظامیان بریتانیایی در این کشور در ۲۲ مه ۲۰۱۱ به پایان رسید.

بیشترین تعداد نیروهای بریتانیایی در عراق حدود ۴۶ هزار نفر بوده است.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، هم شنبه، ۱۷ دسامبر رسما به ماموریت هفت ساله خود برای آموزش ارتش عراق پایان داد.

ناتو پس از آنکه نتوانست با دولت عراق بر سر شرایط ادامه این ماموریت به توافق برسد، پایان آن را اعلام کرد.

جنگ عراق


آغاز جنگ: ۱۹ مارس ۲۰۰۳
جورج بوش رئیس جمهوری وقت آمریکا در یک سخنرانی در ماه مه ۲۰۰۳ اعلام کرد که آمریکا درجنگ عراق پیروز شده است.
بیش از یکصد هزار عراقی در این نه سال جان خود را از دست دادند
نزدیک به ۴۵۰۰ سرباز آمریکایی و ۱۷۹ نظامی بریتانیایی در جنگ عراق کشته شدند
هزینه جنگ عراق برای آمریکا نزدیک به یک تریلیون دلار بوده است

+51
رأی دهید
-98

morid - بوشهر - ایران
در حقیقت دم را روی کول گذاشتند ورفتند ولی یک سئوال؟ چرا امریکاییها به کشور دیگران حمله میکنند؟ شبانه به خانه های مردم تحت اشغال وارد وبه زن وبچه اونها حمله وتجاوز میکنند وزندان وشکنجه هایی میکنند که مردم یاد صدام میکنند؟.ابوغریب و ماجرای سگ انداختن به جان مردم وآن زن هرزه امریکای که عین خوک ماده به جان قربانی در بند خود افتاده بود و عین عفریته ها غش غش میخندید آیا محکمه دادگری نیست که از دولتمردان امریکا این سئوالات را بپرسد و حکم به عدالت دهد تا شاید اندکی از جراحات مردم بدبخت عراق التیام یابد؟ آخه صدام که ماری بود که خود امریکاییها پرورش داده بودند چرا مردم فلاکت زده عراق تاوانش را دادند؟
یکشنبه 27 آذر 1390 - 08:24
afshin71741 - تهران - ایران
به امید نابودی آمریکا
یکشنبه 27 آذر 1390 - 08:44
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
حالا دیگه سردار نقدی،برادران دالتون(لاری جانی) و بقیه عراقیها میتونند به کشورشون برگردند و ملت ایران رو به حال خودشون بگذارند. به امید روزی که ایران اشغال شده هم از شرّ بیگانگان(مزدوران ولی‌ وقیح) راحت بشه. مرگ بر خامنه‌ای و مزدورانش
یکشنبه 27 آذر 1390 - 10:39
avesta_afshin - تهران - ایران
وقتی که انقلاب کثیف سال 57 اتفاق افتاد صدام قطعنامه صلح الجزیره رو جلوی چشم هزاران بیننده پاره کرد و تو سطل آشغال انداخت ( همون قطعنامه ای که به پای شاه ایران افتاد و بر دستانش بوسه زد ) و اون رو مردود اعلام کرد به ایران تجاوز و میلیونها شهید و جانباز و میلیاردها خسارت و ویرانی که هنوز که هنوزه بعد از سالیان سال به قوت خودش باقی و هست ! و جالبه جبران همه خسارتها و جریمه ها بعدها از طرف ایران به کشور متجاوز عراق بخشیده شد ! آمریکا این فرشته نجات انتقام خون ملت ما رو گرفت و صدام رو به مجازات عمل ننگینش رسوند و این رو بدونید عراق روسیه همچنان دشمنان ما هستند و خواهند بود و ما از کشور خوبه آمریکا متشکریم
یکشنبه 27 آذر 1390 - 16:55
assassin - ایران - ایران
afshin71741 - تهران - ایران. بعدشم احتمالا میخوایی مقام معظم رهبری رو بکنی ابر قدرت ؟
یکشنبه 27 آذر 1390 - 20:11
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.