تولید شیر استریل گاومیش نخستین بار در ایران

مدیرعامل شرکت صنایع لبنیات مهاباد گفت: نخستین بار در کشور شیر گاومیش، استریل و در بسته بندی های بهداشتی وارد بازار شد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، سیدرضا نجفی اردبیلی در جلسه خبری امروز با اشاره به اینکه شیر گاومیش به صورت سنتی تولید و مصرف می شود ، افزود: پرورش و نگهداری گاومیش به لحاظ اینکه این حیوان چندان اهلی نیست ، خیلی مقرون به صرفه نیست و روند حذف از چرخه تولید را طی می کند.

وی گفت: شیر استریل گاومیش در جهان فقط در ایتالیا و بخش کوچکی از امریکا با عنوان شیر بوفالو تولید می شود و جمهوری اسلامی ایران با تولید این محصول جزو معدود کشورهای صاحب این صنعت است.

مدیرعامل شرکت صنایع لبنیات مهاباد افزود: با حدود 30 میلیارد تومان سرمایه گذاری موفق شدیم خط تولید شیر استریل و مرکز جمع آوری شیر گاومیش را در ارومیه احداث و دامداران را به ادامه فعالیت تشویق کنیم.

نجفی گفت: قیمت شیر گاومیش از شیر گاو بالاتر است و در حال حاضر شیر تولیدی را از گاو میش داران باقیمتی حدود هزار تومان خریداری می کنیم.

وی درباره ظرفیت روزانه تولید کارخانه افزود: این کارخانه در 2 نوبت ظرفیت تولید حدود 400 تن شیر استریل گاومیش را دارد.

مدیرعامل شرکت صنایع لبنیات مهاباد گفت: گاومیش در روز 7 تا 10 کیلو شیر تولید می کند که این میزان در گاوهای شیری بیش از 2 برابر است.

نجفی افزود: هم اکنون شیر گاومیش تولید کنندگان آذربایجان غربی در مرکز تولید جمع آوری می شود و چنانچه شرایط مناسبی فراهم شود ، شیر دیگر تولیدکنندگان نیز در مناطق مختلف کشور جمع آوری خواهد شد.

وی گفت : شیر گاومیش 5 درصد چربی مفید دارد و بدون اضافه کردن مواد نگهدارنده تا 6 ماه پس از تاریخ تولید بدون نیاز به یخچال قابل مصرف است.

مدیر عامل شرکت صنایع لبنیات مهاباد افزود : شیر استریل گاومیش به بازارهای استان تهران و شهرهای آذربایجان غربی عرضه شده است.

نجفی گفت: با افزایش تولید ، امکان صادرات شیر گاومیش به کشورهای اروپایی و عربی فراهم است و درخواست هایی را از این کشورها دریافت کردیم.

وی از تولید انواع پنیر و ماست از شیر گاومیش در آینده نزدیک خبر داد.

+95
رأی دهید
-17

love-iran - چابهار - ایران
خوبه امیدوارم همینطور پیش بره و کم کم از وابستگی به نفت خارج شیم
شنبه 26 آذر 1390 - 20:46
greentree - تهران - ایران
خیلی‌ طرح جالبی‌ بود ،آفرین ،امیدوارم شاهد طرح زیست محیطی در ایران هم باشیم و سّم زدن به درخت‌های میوه هم متوقف بشه روزی ،چرا که بیشتر عمل سرطان در ایران به خاطره همین سمّ درختی هست ،البته در بیشتر کشورهای اروپا از ۲۰ ساله پیش دیگه سام نمیزنند برای همین مواد غذایی سالمی دارند
شنبه 26 آذر 1390 - 21:02
korosh2500 - برمینگام - انگلستان
هنوز راه اندازی نشده...خالی بندیهاشو راه می‌‌اندازه./..شما اصلا نیاز نیست به اروپا صادر کنید.همان شهرهای اطراف را تغذیه کنید بقیه جاها پیشکش!
شنبه 26 آذر 1390 - 22:08
بحرالعلوم - یزد - ایران
شیر کیلو 2000 تومان رو باید همون عربا و اروپایی ها بخورن مثل همه چیزای خوب دیگه. ما هم اشکنه....... کلاغ می خوریم.
یکشنبه 27 آذر 1390 - 03:19
the-only-one - ساحل نشین جنوب - ایران
شیرهای گاو تمام شد رسیدن به گاومیش. آفرین صد آفرین
یکشنبه 27 آذر 1390 - 05:03
mortimer - اصفهان - ایران
مثل شیر استریلیزه های معمولی نباشه که نصف بیش ترش شیر خشکه با اون مزه ی مزخرف!!!
یکشنبه 27 آذر 1390 - 05:41
siminsaa - تهران - ایران
خدا به خیر کنه ،معلوم نیست چه کلکی دیگه در راهه................
یکشنبه 27 آذر 1390 - 19:32
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.