رضا پهلوی: در پیگرد قانونی علی خامنه‌ای تا آخر راه خواهیم رفت

رضا پهلوی، فرزند محمدرضاشاه، پادشاه پیشین ایران.
 

ژان خاکزاد

رادیو فردا : رضا پهلوی، فرزند محمدرضاشاه، پادشاه سابق ایران، خواستار پیگرد قانونی آیت‌الله علی خامنه‌ای در دادگاه بین‌المللی لاهه شد. او روز پنج‌شنبه در نشست خبری در پاریس، رهبر جمهوری اسلامی را مسئول بسیاری از اعدام‌ها و حبس و شکنجه مخالفان سیاسی در ایران دانست و گفت که شکایت‌نامه علیه آیت‌الله خامنه‌ای را به شورای امنیت سازمان ملل نیز ارسال می‌کند.
 
از رضا پهلوی پرسیده‌ایم که چرا الان تصمیم  به چنین کاری گرفته و تشکیل چنین دادگاهی اگر با آن موافقت شود، چه مقدماتی دارد؟
 ابتدا می‌خواستم بپرسم چرا این تصمیم را در حال حاضر اتخاذ می‌کنید و مقدمات فراهم شدن این محاکمه (اگر چنین محاکمه‌ای صورت گیرد و عملی باشد) چیست؟
 
مسئله الزاماً تازگی ندارد و همان‌طور که می‌دانید نقض حقوق بشر از ابتدای پدیدار شدن این نظام تا امروز متأسفانه در ایران وجود داشته‌است. اما به خصوص از تابستان دو سال پیش به این طرف که در سطح کلان و به عنوان یک سیاست حکومتی، امر سرکوب و توحش به وفور علیه هم‌میهنان‌مان به کار گرفته می‌شود، چه در مورد زندانیان سیاسی-عقیدتی-مدنی و چه در مسائل دیگر که مستقیماً وضعیت را در مملکت ما این قدر وخیم کرده، همه اینها برمی‌گردد به نقض فاحش حقوق بشر.
 
از این لحاظ من تصمیم گرفتم اقدامی در این مورد انجام دهم، نه تنها به این خاطر که هر چه سریع‌تر توجه جهان را به این وضع جلب کنیم بلکه برای محوری کردن مسئله نقض حقوق بشر در ایران که دغدغه اصلی ما مردم ایران است؛ زیرا در مقایسه، توجهی که جهانیان روی نظام جمهوری اسلامی دارند بیشتر بر روی پرونده هسته‌ای است تا مسائل دیگر.
 
این مسئله برای هم‌میهنانم بسیار حائز اهمیت بود و من این بار ابتکار خاصی را به کار بردم که این یک انگیزه یا اقدام شخصی نبوده باشد.
 
به این منظور من پیشنهاد این نامه را به صورت اینترنتی منتشر کردم تا هم‌میهنانم بتوانند در مورد آن نظر بدهند.  به همین دلیل عکس‌العمل‌های متعددی داشتیم و افراد متخصص نظر دادند. من از وکلای متخصص خواهش کردم برای تکمیل این پرونده و برای این که اساس این شکایت را بتوانند توجیه کنند، از روی متن این نامه گزارش مفصلی تهیه شود.
 
در این نشست مطبوعاتی منظور از این پیشنهاد مبنی بر شناختن شخص علی خامنه‌ای به عنوان مسئول اصلی ارتکاب این جنایات و شکایت علیه او از طریق دادگاه بین‌المللی کیفری توسط سازمان ملل متحد، اعلام شد.
 
شما ناچارید از طریق شورای امنیت سازمان ملل عمل کنید. اگر شورای امنیت پاسخ مثبتی به درخواست شما نداد چه می‌شود؟
 
اولا باید فرصت کافی داد تا ببینیم در نشست بعدی شورای امنیت سازمان ملل می‌توانند این مسئله را اضافه بر سایر مسائلی مطرح کنند که در جهت تحریم‌های بیشتر علیه رژیم ایران در نتیجه گزارش سازمان بین‌المللی انرژی اتمی درباره پرونده هسته‌ای ایران اتخاذ می‌شود. یعنی شاید جزو لیست مسائلی که می‌خواهند بر سر آن بحث کنند این مسئله هم اضافه شود.
 
 اگر پاسخی به ما داده نشد مطمئناً بدانید که به هیچ عنوان کوتاه نخواهیم آمد و تا آخر این راه خواهیم رفت و فکر مراحل و اقدامات بعدی را هم خواهیم کرد، منتها در حال حاضر باید منظر بمانیم تا عکس‌العمل این سازمان را ببینیم.
 
ولی تعهد من و بسیاری از هم‌میهنانم که در این کار با من همکاری دارند، تا آزادی تک‌تک زندانیان سیاسی خاتمه پیدا نخواهد کرد و تا آن زمان ما تلاش خود را ادامه خواهیم داد.
 
شما در بیانیه‌ای که روز پنج‌شنبه ۲۴ آذرماه منتشر کردید، گفته‌اید زمان پر کردن فاصله‌هاست، فاصله‌ای که میان مردم و گروه‌های سیاسی به وجود آمده‌است. شما گفته‌اید دست در دست هم پیش خواهیم رفت. منظور شما از گروه‌های سیاسی که قرار است دست در دست شما پیش بروند کدام گروه‌های سیاسی هستند؟
 
من نمی‌خواهم به طور مشخص از سازمان یا گروهی اسم ببرم. صورت مسئله بر مبنای توافق بر یک سری اصول اساسی است که می‌تواند مبنای همکاری و همبستگی نیروهای خواهان آزادی و دموکراسی در ایران باشد و بتوان بر این مبنا توافق کرده و همکاری‌هایی در سطح وسیع فراهم کرد.
 
 هر شخصیتی، سازمانی یا تشکلی چه در درون کشور و چه در خارج از کشور که از این اصول حمایت کرده و سازگاری با این اصول داشته باشد، باید بتواند بیاید در چنین شورایی شرکت کند؛ شرکت به منظور هماهنگی و تقسیم کار در ادامه پیکار علیه این نظام برای رسیدن به آزادی و حق تعیین سرنوشت مردم ایران از طریق انتخابات آزاد.
 
این اصول را من بر مبنای اصل حقوق بشر، تمامیت ارضی کشور، حق برگزاری انتخابات آزاد و نظامی در یک قالب سکولار، یعنی نظامی که در آن جدایی دین از حکومت کاملا مشخص باشد، تعریف کردم.
 
این مبانی کلی به نظر من حداقل اصولی است که طیف وسیعی از آزادی‌خواهان ایران می‌توانند به رغم اختلاف سلیقه‌های ایدئولوژیک بر سر آن توافق کنند و بر این مبنا می‌توان همکاری گسترده‌ای را جست‌وجو کرد.
 
بنابراین همه افرادی که به همکاری در این رابطه علاقه‌مند هستند، می‌توانند با یکدیگر نشستی داشته باشند و چنین شورایی را تشکیل دهند.
 
این شورا وسیله‌ای خواهد بود برای کمک رساندن به نیروی درون مرز که آنها نیز چنین تشکلی را به شکل مرئی در داخل ایران ایجاد کنند و ضمنا این شورا نقطه اتصالی باشد برای ارتباط با جهانیان به خصوص برای مذاکراتی که باید از طریق این تشکل با دولت‌ها و ارگان‌های مختلف سیاسی جهانی داشته باشیم به منظور تقویت این مبارزه و حمایت از هم‌میهنان مبارز در داخل کشور.
 
با این حساب گرایش‌های سیاسی مانند جنبش سبز یا سران مخالفان از جمله آقایان کروبی و موسوی که در حصر خانگی هستند هم می‌توانند در این تصمیم همراه شما باشند؟
 
بله، به طور مسلم. همان طور که گفتم هر شخصیتی و تشکلی چه در داخل ایران و چه در خارج، امروز در ارتباط با این هدف واحد که به نظر من یک هدف و پروژه ملی است و بسیار فراتر از مسلک‌ها و احزاب خاص و به نفع کلیت جامعه ایران است، می‌توانند در این مهم یکدیگر را یاری دهند و پیش ببرند.
 
در به روی همه باز است و اصل دموکراسی بر اساس امکان‌پذیر ساختن حضور است نه حصر. مسئله کلیدی برای ما امروز این است که با یک بحران روبه‌رو هستیم که ممکن است منطقه را فرا گیرد و خطر حمله نظامی به ایران وجود دارد و خدا می‌داند چه هزینه‌ای را به دنبال خود خواهد داشت. 
 
از نظر زمانی امروز واقعاً نمی‌توان بیش از این صبر کرد، پس باید این اقدام را شروع کرد. چه بسا بسیاری از نیروهای جاه‌طلب دیروز امروز به این نتیجه رسیده باشند این کار دیگر فایده‌ای ندارد. ما هر چه زودتر بتوانیم چنین شورایی را تشکیل دهیم زودتر می‌توانیم از جهانیان بخواهیم به جای این که به فکر ماجراجویی‌های نظامی و برخوردهای خشونت‌آمیز باشند از بهترین راه ممکن و کمترین هزینه ممکن و به دست خود مردم ایران تغییرات فاحشی را به دست بیاورند.
 
جای دوری نرویم، امروز پس از مشاهده بهار عرب در کشورهای عربی، دیدیم هرگاه جهانیان تصمیم قاطع گرفتند در حمایت از این نیروها، حکومت مستبد را پایین کشیدند و به جای آن حکومتی که به دست مردم تعیین شده سر کار می‌آید. امروز مسئله سوریه را باید از نزدیک دنبال کرد و فکر می‌کنم به زودی نوبت ایران هم خواهد رسید.

+276
رأی دهید
-65

Royan - بوخوم - آلمان
کاش مردم لیاقت ایشون را داشته باشند ، به ظریف‌ترین شکل ، کلامی‌ ساده حق مطلب را بیان کردند و حمله نظامی اروپا و آمریکا را محکوم کردن: ما هر چه زودتر بتوانیم چنین شورایی را تشکیل دهیم زودتر می‌توانیم از جهانیان بخواهیم به جای این که به فکر ماجراجویی‌های نظامی و برخوردهای خشونت‌آمیز باشند از بهترین راه ممکن و کمترین هزینه ممکن و به دست خود مردم ایران تغییرات فاحشی را به دست بیاورند.
شنبه 26 آذر 1390 - 14:48
lidia - گوتنبرگ - سوئد
که چی خودت برگردی؟؟؟؟ کور خوندی مردم ایران دگه سیستم پادشاه و نوکر را نمیخوان، 32 سال پیش به زباله دان تاریخ انداخته شدید
شنبه 26 آذر 1390 - 14:49
khosh bavar - يزد - ايران
با درود بیکران بر شاه آینده ایران ! در جواب سوالات آن خبرنگار که چرا الان و چرا دیروز نه، باید به آن اضافه میکرد، که اگر دیروز هم دست به چنین شکایتی میزد، باز همین سوال را مطرح میکردید، که چرا امروز و دیروز دست به این اقدام نزدید و از طرفی‌ ایشان به زمان احتیاج داشتند، تا مردم ایران با " پوست و گوشت " خود اسلام را لمس کنند، که خمینی همه را فریب داد و و و ، از طرف خود، باز از ایشان بسیار سپاسگزارم که دست به چنین اقدماتی زدند و باید ایشان بیشتر و گستاخ‌تر در درجه اول به این رژیم و در درجه دوم به سازمانهای جهانی " فشار " بیشتری بیاورند تا هم مردم ایران و هم دشمن ایران ایشان را جدی بگیرند ، پس همواره شاد و شاهی‌ باشیم !
شنبه 26 آذر 1390 - 14:34
avasar - وین - اتریش
به امید روزی که سر خامنه ای رو بالای دار ببینیم وبه امید آزادی ایران زندباد رضا پهلوی
شنبه 26 آذر 1390 - 14:37
m.noor - شارجه - امارات
با درود.مرد و مردونه تا آخرش برای نابودی ولایت مدارا پات وایستادیم.م.ن
شنبه 26 آذر 1390 - 15:00
hashamdar - تهران - ایران
خداوند ایران شما را برای ما مردم حفظ نماید. به امید پیروزی ایرانیان از چنگال این مفسدان جهانخوار در ایران...
شنبه 26 آذر 1390 - 15:09
morid - بوشهر - ایران
اگه این پیر مرد مشنگ خودکشی نکنه وتا سال دیگه زنده باشه فکرکنم حکومت ایرانو در دست بگیره.دنکیشوت مسخره..!!! حالا حمله پیر پرتالهای رضا قلدر شروع میشه.1 2 3
شنبه 26 آذر 1390 - 15:13
love-iran - چابهار - ایران
اینم مثل پدرش قاطی کرده این خامنه ایی حالا اگه توسط سازمان ملل که هیچ توسط داداگاه لاهه که هیچ توسط تک تک مردم جهان محکوم چی میشه ؟؟ کسی میاد این رو دستگیر میکنه و میبره زندان اینها همه اش فقط پز سیاسی هست واسه اینگه بگن ما هم وجود داریم حکایت تحریم ها هست
شنبه 26 آذر 1390 - 15:03
danial nabi - استكهلم - سوئد
من که اراجیف این مردک نوکر آمریکا رو نخوندم، ولی‌ میدونم آخرین ضجه‌ها رو برای متقاعد کردن آمریکا برای حمله به ایران میزانه، غافل از اینکه مردم ایران از شاه و طرفدار‌های دو زاریش متنفرند جز عده‌ای قلیل که گول خوردند. تو برو از پول‌هایی‌ که دزدیدید از ایران را پس بدید به مردم ایران، تا خرت رو نگرفتن، سلطنت پیشکش.
شنبه 26 آذر 1390 - 15:09
habibollah - تهران - ايران
بروباباتواینکاره نیستی.اگرپدرت بودبازم یه چیزی. تومال این حرفانیستی وبه گروه خونیت هم نمیخوره. باپول ملت ایران رفتی سی سال پی عشق وحالت تازه دوزاریت . افتاده که یه کارایی بایدانجام بدی؟نکنه مایه هاته کشیده؟
شنبه 26 آذر 1390 - 15:33
oghab - هلسينكي - فنلاند
خوب ببینیم تا چه حد پیش میری ..
شنبه 26 آذر 1390 - 15:51
adsi - شانگهای - چین
یه مثال قدیمی هست که میگه کسی که به ..... ... بود!! بگو بابات واسه این مملکت چکار کرد حالا تو حرافی میکنی حالا بابابزرگتو بگی یه چیزی.اصلا تو چکاره ای من نمیدونم . هر چند الان سلطنت خواهان هر چی بدو بیراه است به من میگن
شنبه 26 آذر 1390 - 15:26
farhad352 - تهران - ایران
با آرزوی موفقیت و پیروزی برای تمامی وطن پرستان و ایران دوستان جهت رهایی ایران و ایرانی از حاکمیت خمس و زکوت خوران رژیم ددمنش اسلامی به رهبری سید علی گدای صدقه بگیرو شمع دزد به همراه همپالکی های جنایتکارو وطن فروش و تحمیل شده به ایران و ایرانی بوسیله آمریکا و خائنین داخلی به رهبری دجال ...شده خمینی
شنبه 26 آذر 1390 - 15:30
بیداری اسلامی - تهران - ایران
برو تا جونت در بیاد؛ هیچ غلطی نمیتونی بکنی. نه تو نه اربابان امریکاییت هیچ غلطی نمیتونین بکنین.
شنبه 26 آذر 1390 - 16:10
gharibe UAE - ابوظبی - امارات
تازه خودت هم باید به خاطره سرقت اموال ایران تحت پیگرد قرار بگیری پسر دیکتاتور میخواد برای ما پیگیری کنه تا حالا کجا تشریف د شتی نکنه بوی ریاست به دماغت خورده ۲۵۰۰ سال شما تشریف داشتید حالا هم بیشتر از ۳۰ سال این جماعت همه از هم بدتر بودید ایران هیچوقت آزادی نمیبیند
شنبه 26 آذر 1390 - 16:46
greentree - تهران - ایران
آقای پهلوی مردم ایران به آزادی ،اقتصادی شکوفا و کشاورزی قوی احتیاج داره ،امیدوارم رژیم آینده با نام خدا،پیغامبر،اسلام وارد نشه که دیگه حال مردم از این افراد به هم میخوره ،،و رهبر آینده باید تلاش کنه میلیارد‌ها دلاری که این آقا زده‌ها دزدیدند هم به کشور بر گردونه
شنبه 26 آذر 1390 - 17:12
gol andam - ژنو - سویس
درود به وجدان بیدار شاهزاده پهلوی ،،،که نمی‌خواهند جنگی علیه ایران شروع بشه ،،،ولی‌ این تازیانه از خدا بی‌ خبر جز خرابی‌ و نابودی برای ایران ارمغانی نداشتند و ندارند ،،،مرگ بر آخوندیسم،،،درود به خاندان پهلوی،،،،ساندیس خورها شروع کنن،،، ولی‌ قبلش یه لیوان آب خنک سر بکشن
شنبه 26 آذر 1390 - 17:24
shirzan48 - بروكسل - بلژيك
آفرین پسر خوب ، تازه داری از پسر قذافی و پسر صدام ، یاد میگیری که در راه دفاع و ابقأٔ سلطنت تا آخرین قطره جانشان از وطنشان دفاع کردند ، کاری که تو و پدرت ۳۴ سال پیش باید میکردید و این همه مصیبت از کشوری بنام ایران دامنگیر وطنت و جهان نمی‌شد ؛ حتا صدام و پسرانشان هم در راه دفاع از موجودیتشون جان خودشان را از دست دادند ، تازه اینها عرب .... هستند عزیزم،
شنبه 26 آذر 1390 - 17:06
baran828 - تهران - ایران
به کی شکایت میکنی ؟آمریکا !!! چه امام زاده ای !مراد نمیده ..........و همینها حتی پدرتو بعد رفتن حمایت هم نکردن .ای سیاست کثیف ...........
شنبه 26 آذر 1390 - 18:30
mohsen2011 - تهران - ایران
سلام بر رضا جان پهلوی ، خدا نگهدارد ، خدا پدرت را بیامرزه که ،شما خیلی‌ بزرگوار هستیت
شنبه 26 آذر 1390 - 18:41
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
درود بر شاه ایران، بلی دست در دست هم اما بدون آن کسانی‌ که بیش از ۳۰ سال قبل راه اشغال ایران را توسط خمینی بی‌ سواد،(حزب خائن توده‌، چریک‌های فدائی مستقیم هدایت شده از ک.گ.ب، مجاهدین خلق، مائویست ها، نهضت آزادی،دار دسته بنی صدر، فدائیان اسلام، حجتیه،حوزه فاسد علمیهٔ، دار ودسته فرخ نگهدار، بسیج فاشیستی و مابقی بی‌ وطن‌های دیگر..) هموار کردند. جاوید ایران
شنبه 26 آذر 1390 - 17:43
mohd1975 - دبی - امارات
سلام... من اصلا خبر رو نخوندم،،،. ولی‌ کلا این مرتیکه هنوز هم که نفس می‌کشه از همون پول‌هایی‌ هست که باباش از ایران دزدید. پس هر که میگه پنیر تو یکی‌ بیفت بمیر.
شنبه 26 آذر 1390 - 19:02
gelareh - تهران - ایران
درود بر رضا پهلوی و خداوند رحمت کنه پدر بزرگوارشونو
شنبه 26 آذر 1390 - 19:41
IRANI AZAD-1361 - اصفهان - ایران
آخه چرا بابات مملکتو داد دست یک مشت اسلامیون عقب افتاده روانی که بیان برای قدرت های بزرگ شاخ و شونه بکشن و مرتب از مردم مایه بذارن. شما نگاه کنید هر غلطی میخوان بکنن از کوچیک تا بزرگ پای ملت رو وسط میکشن یه نمونه اش اینکه از وقتی بحث انرژی اتمی که به قول خودشون برای تولید برق میخوان استفاده کنن بوجود اومده میگن ما برق برای مردم میخوایم تولید کنیم در آن طرف هم مردم شاهد گران شدن قیمت برق هستن. در تولید بنزین خود کفا شدیم اونوقت قیمت بنزین میشه 7 برابر. گاز که یه روزی کم ارزش ترین منبع تو مملکت بود (ایران دارای دومین ذخایر گازی بزرگ دنیا) حالا شده طلا و با وسواس و فوت فوت و کیش کیش مردم باید استفاده کنن و چه بسا که خیلی از مردم بابت همین صرفه جویی کارشون به سرما خوردگی کشیده و پرداخت یه هزینه جدید درمان. کسانی که تو ایران هستن خوب میدونن وظیفه اصلی صدا سیما شده آموزش دادن صرفه جویی به بچه ها!(مردم) و چقدر مسخره.
شنبه 26 آذر 1390 - 19:46
gogoli - تهران - ایران
رضا نیم وجبی در پاسخ خبرنگاری که پرسیده بود تا آخر راه یعنی چه، گفت: یعنی اگه آمریکا منو برنگردونه، به جون "عمه اشی" سوهان ناخونمو میشکنم میندازم تو جوب!
شنبه 26 آذر 1390 - 20:01
poriyaye_vali - دوحه - قطر
anial nabi - استکهلم - سوئد..اگه اون 3000ملیارد تومان رو که دزدیده اند،پس دادند رضا پهلوی هم اون پولها رو بر میگردونه
شنبه 26 آذر 1390 - 20:23
Royan - بوخوم - آلمان
6 تا از ساندیس خورها همزمان از در یک مکان گرد هم آمدندو با هم کامنت هاشون رد کردند , یک زمان هم فرستانند. تا نباشد ابله اندر این جهان مرد مفلس کی شود محتاج نان , تا امثال شماها هستن آخوندا ها هم ازتون سواری میگیرند.
شنبه 26 آذر 1390 - 22:00
samuk66 - لندن - لندن
واقعا رضا بی‌ عرضه...!آاااااااااااااا چی‌ عجب به جای بیانیه دادن یه کار خواند در کردی
یکشنبه 27 آذر 1390 - 00:07
baba bozoorg - تنسبرگ - نروژ
بیداری اسلامی ایران - تهران ... از ساندیسا بگو خوشمزه بود یا نه
یکشنبه 27 آذر 1390 - 00:18
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
۱ توک پا اومدم ببینم دیس لیک‌ها چقده؟ wowwwwwwwwwwwwwwww چه زیاد؟ به کوری چشم مزدوران حکومته جهل و سیاهی‌ها دانیال نبی، مرید بوشهر، بیداری اسلامی و بقیه. ۱۰۰۰ دفعه گفتم بازم میگم، این مملکت شاه لازم داره، رضا پهلوی هم دوست ندران شاه بشن، دخترشون را هم قبول داریم. جاوید پهلوی، جاوید ملکه نور. به امیده ایران آزاد .آمین
یکشنبه 27 آذر 1390 - 00:28
yasamangoleziba - تهران - ایران
درود بر شاهزادهٔ عزیزم. ما ایرانیان در پشت سر شما هستیم و حمایتتان می‌کنیم، به امید پیروزی هر چه زودتر
یکشنبه 27 آذر 1390 - 02:27
garfield - تهران - ایران
lidia - گوتنبرگ - سوئد رضا پهلوی بارها گفته به نظرم بهترین حکومت برای ایران دموکرات سکولاره. یه کم مطالعه کن جانم. بهدشم اگه از سلطنت بدت میاد چرا رفتی توی یه کشور پادشاهی؟! danial nabi - استکهلم - سوئد آزار داری در مورد چیزی که میگی نخوندم نظر میدی؟!
یکشنبه 27 آذر 1390 - 04:09
آبی ترین - تهران - ایران
از تعداد کامنتها(مخصوصاً مخالفان) میشه به حساسیت موضوع پی برد.
یکشنبه 27 آذر 1390 - 04:28
the-only-one - ساحل نشین جنوب - ایران
دوران شاه وما شاه دیگه گذشت پولهایی که بابات برده باید برگردانید تا قرون آخر.اینها هم تا ریال اخر
یکشنبه 27 آذر 1390 - 05:19
Babak§kave§Maziar - بروجرد - ایران
سلامتی‌ سه تن‌، شاه ناموس وطن.. درود بر شاهزاده رضا پهلوی.. امیدوارم این چلاق خامنه‌ای قاتل و عرب پرست و ضد ایرانی‌ رو همین روزها در دادگاه برای جواب به حراج ایران و قتل جوانان ایران ببینیم. اگه خدایی هست این روز هم به زودی می‌‌آید...
یکشنبه 27 آذر 1390 - 05:57
آرش کمانگیردوم - تهران - ایران
بابا بسه دیگه! مردم از شاه و امام و ولی وقیح خسته شدند! ما نه شاه می خوایم، نه امام، نه ولی وقیح! یه کاربلد فهیم و عاقل می خوایم که بیاد کار کنه، دزدی نکنه، دروغ نگه، صلح وآرامش و آسایش روانی و جسمی برای مردم کشور فراهم بکنه، پایه های علم و دانش عمومی رو تقویت کنه، اخلاقیات رو نه با احدایث و روایات جعلی و خرافی که با عمل خودش و کارگزاراش اصلاح و نهادینه کنه، به اندازه کارش مزد بگیره، مردم مجبور نشن جلوش تعظیم کنند و دستاشو ببوسن، جفتک نندازه به دنیا و گاز نگیره، تصمیمات کلان و بزرگ رو هم با نظر صاحبان مملکت یعنی حداکثر واقعی مردم بگیره، یه قوه قضاییه یا عدالت خانه به معنی واقعی مستقل راه بندازه که ملجاء و مامن تمام افراد جامعه باشه، هر وقتم اکثریت مردم نخواستنش ( ولو به اشتباه) عین بچه آدم بگه چشم و بره کنار! مثل کره جنوبی، مثل ژاپن، مثل سوئد،...
یکشنبه 27 آذر 1390 - 06:33
ordak - بن - المان
جالبه ،هنوز روت میشه فارسی صحبت کنی،لطف تمدن موشک کروز از سرت کم نشه،میگه یارو رو تو ده را نمیدادند رفت امریکا....!!!از دست مردم ولایتش شکایت کنه....،تو به پسترین جناتکارا رجوع نکن که از دست یه جنایتکار شکایت کنی،کمی تحمل رفیق،بذار پرونده جنایت این حضرات اول در عراق افغانستان لیبی یوگسلاوی تا ویتنام و کره بررسی بشه بعد خلق ایران خودش در مورد این اشغالها قضاوت میکنه،امثال تو رو وکیل نمیکنند......
یکشنبه 27 آذر 1390 - 08:33
garfield - تهران - ایران
((( رضا پهلوی:نظامی که پدرم نماینده اش بود در سال ۱۹۷۹ از میان رفت و ھر نوع بازگشتی به گذشته نه امکان پذیراست و نه مطلوب. ))) ببینم شما دکتر خزعلی یا هرکس دیگه ای رو با کارای پدرش میشناسید که دست از سر رضا پهلوی بر نمیدارید؟! چه ربطی داره که پدرش هر کاری کرده! این که همه رو داره محکوم میکنه!
یکشنبه 27 آذر 1390 - 10:30
morgan123 - واشینگتن - امریکا
در حال حاظر داش رضا بهترین انتخابه اما برای ریاست جمهوری و نه سلطنت.
یکشنبه 27 آذر 1390 - 11:10
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
اردک - بن - المان مشکله شما توده‌ ائی‌ها گذشته از نداشتن حیا و هویت و سر سپرده بودن این هست که هنوز دارید در سال‌های ۱۳۴۰-۱۳۵۰ شنا می‌کنید. حرفاتون هم دیگه کلیشه شده آقا. کمونیسم مرد و رفت پیش لنین، استالین، هیتلر و خمینی، اراجیف شما‌ها هم در مورد ه شاه وطن پرست ایران دیگر اثر نداره. راستی‌ چرا نمیری از کره شمالی کامنت بدی؟ اونجا خلق احمق زیاده که به کمکت احتیاج داره ! .
یکشنبه 27 آذر 1390 - 11:57
kammrann - برس - سوئد
البته نباید فراموش کرد که دشمن اصلی ما عربستانه سودی هست،،این ملکه خورها پول زیادی خرج می‌کنن تا کشورهای ابر قدرت ضد ایران دست به کار بشه
یکشنبه 27 آذر 1390 - 12:33
Dara va sara - پرت - استرالیا
جهت اطلاع..مسلما شکایت کردن در سازمان ملل بر علیه رهبر یک مملکت کار هر کس نیست..و کمکهای بسیاری نیاز هست. این حرکت شاهزاده میتونه با موفقیت زیادی همراه باشه. بخصوص اگر این کار به انمام برسه .در ان وقت شاهزاده در مابین ایرانیان چهره دیگری پیدا خواهد کرد....از اینرو سعی در پشتیبانی ایشان باشید تا اتحاد ایجاد کنیدبر علیه جمهوری اس..هالی. ولی اگر ترجیه میدهید کنار بسیجیان به دنبال تفرقه باشید باز ان میل شماست.. درود بر عظمت پهلوی که حتی یک حرکت کوچک انها لرزه بر اندام دشمنان ایران میاندازند.
یکشنبه 27 آذر 1390 - 12:53
Dara va sara - پرت - استرالیا
آرش کمانگیردوم - تهران -مثل اربابت احمدی نژاد . از کلمه مردم استفاده نکن..اگه عقلت نمیرسه چرا میندازی تقسیر مردم؟(مردم شاه و ملا نمیخواهند). کی از انها پرسیدی..؟؟ فقط به تو تنهای گفتن؟. اینایکه تو میگی ما زمان شاه داشتیم.فقط ادمهای مثل تو که عقل نداشتن هم خیلی داشتیم.. هر چی میکشیم از دست بیسوادی و عدم تفکر هست.شاید هم هزازان مدرک تحصیلی داشته باشند همانا که توان تفکر ندارن...بیدار شین وقت خواب نیست.
یکشنبه 27 آذر 1390 - 13:03
akhond kosh2012 - بیرمنگهام - انگلستان
آردک بًن‌آلمان.آرش کمانگیر دوم‌ایران.دانیال نبی استکهلم‌سوئد.ادسی شانگهای‌چین.لیدا گوتنبرگ‌سوئد.و سایر جیره خوران رژیم.بدبختها برین نون بازو تونو بخورید نه نونه....... شرافت هم خوب چیزیه
دوشنبه 28 آذر 1390 - 04:17
آرش کمانگیردوم - تهران - ایران
دارا و سارا استرالیا!. مردم ایران کسایی هستند که بابت مام میهن زحمت کشیدند و خون دادن. از مالشون گذشتن! هشت سال جنگ رو تحمل کردن! تورم 50 درصدی دوران رفسنجانی و بیکاری و تحقیر دوران احمدی نژاد رو تحمل کردن! با همه فشارهای داخلی و بین المللی توی مملکت وایسادن و حرفاشون زدن ! اعتراض کردن و نشون دادن هنوز زنده ان و شعور دارن، نه بزدلی مثل تو که در زمان شاه با دست بوسی و تعظیم به ولی نعمتت به نان و نوایی رسیدی و تا انقلاب شد مالهای دزدیتو جمع کردی رفتی استرالیا! حالا اونجا واسه مردم داخل مملکت نسخه دستمال بدستی تجو.یز می کنی! تو اگه عقل داشتی که خودتو متکی به شاه نمی کردی ! شاه اگه برای توی ساندیسخور آن زمان خوب بود، برای من یکی نبود! ارباب من عقلمه نه شاه دیکتاتور خود رای نه امام و ولی وفقیه نه احمدی نژاد . آدمای مثل تو از هزار بسیجی ساندیسخور خطرناکترند برای این مملکت.
دوشنبه 28 آذر 1390 - 05:07
azadi45 - آنتورپن - بلژیک
چقدر ایرانیان دور از وطن وجود داره که از وضعیت بد مملکت فرار کردن؟حالا وقت اتحاد ،برای آینده بچه‌های ایران زمین دیگه نباید فرصتو از دست داد ،مردهای باغیرت ایران ،به زنها زور گفت می‌شه، آزادی از اونها گرفته شده ،اگه یک تار موشون بیاید بیرون خودشون هم فکر می‌کنن خراب هستن،اینرو توسر دختر بچه‌ها هم کردن ،بیایید با اتحاد به یه قدرت قوی در برابر این آخوندها بیستید.به خاطر زنهای جامعه.
دوشنبه 28 آذر 1390 - 06:29
kamran63 - ليون - فرانسه
جالبه !! ساندیس خور‌های نظام ولی‌ وقیح عجیب به دست و پا افتادند !! مخالف‌ها هم مثل همیشه غر و لند می‌کنند ( روشنفکر ایرانی‌ رو بپا ! ) ، حتّی اگه این داستان جدی نباشه، باید از این کار حمایت کرد، برای زدن تو پوز این سید علی‌ گدا !
دوشنبه 28 آذر 1390 - 08:31
kamran63 - ليون - فرانسه
خوب میشد اگه شاهزاده رضا پهلوی اعلام میکردند کدوم حزب یا گروه سیاسی، و یا چه شخصیت‌های سیاسی از این اقدام ایشان پشتیبانی‌ کرده اند، بالاخره ما مردم باید بفهمیم مخالفین واقعی این نظام منحوس کی‌‌ها هستند !!
دوشنبه 28 آذر 1390 - 10:52
ordak - بن - المان
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان راستش با اون اسم مستعارت معلومه سطح فهمت چه قده برو حال کن به لطف اخوندا جای گیوه ادیداس میپوشی ،اگه کامنت منو دقیقا بتونی بخونی و خمار نباشی میبینی که من از توده را بیشرفتر از شاه و خمینی میدونم ،راستی چی بگم تو چی حالیته?
دوشنبه 28 آذر 1390 - 17:12
ordak - بن - المان
akhond kosh2012 - بیرمنگهام - انگلستان با اجازت من تا این لحظه نون بازوی خودم و خوردم و بر خلاف شما شیاشیون به اندازه کافی هم کابل رژیم و و نمیدونم چند سالته ولی نصف عمر تو هم تو زندانهای رژیم اب خنک خوردم و بیش از وزن شما هم مدرک در مورد ادعایم دارم ،در واقع شما باید متشکر رژیم باشید چون اگه ایها نبودند امثال شما نمیتونست از پشت منقل بلند شه و انگلیس ادعا من هم شیاشی هستم و درخاست پناهندگی کنه،بابا از پا منقل پاشو و جای خیالبافی یه تکون به خودت بده،اول سعی کن فکر کنی نه .... بنوسی و بگی من مرغ طوفانم............البته جواب .... است ارزش جواب را نداشتی خواستم دلت و خوش کنم........
دوشنبه 28 آذر 1390 - 16:59
shahram407 - تهران - ایران
نه شاه میخایم نه شاهپور لعنت به هر چی مزدور!!!!. یادش بخیر چه روز های بود بهمن 57!. (( بهمن خونین جاویدان تا ابد زنده یاد شهیدان تا ابد زنده یاد شهیدان)). ربع پهلوی اخیرا زیاد چرت و پرت میگه ها!!!!! دقت کردین!!! انگار بعضی ها یه قول های بهش دادن!!! زرشک!!
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 04:20
آرش کمانگیردوم - تهران - ایران
مثلاً آخوند کش- انگلستان! دارا و سارا استرالیا! و بقیه شاه دوستان!. پاشید بابا !بسه خواب. "اعلیحضرت همایونی، بزرگ ارتشتاران، سپهسالار ایران زمین، شاه شاهان، شاهنشاه آریامهر، رضا پهلوی شاهنشاه ایران" نزول اجلال فرمودند و در کاخ سعدآباد مستقر شدند". حضرت ایشان الان منتظر لنگ و دستمال شما هستند. نیازی نیست مابقی پول و پله هایی که سال 56 و 57 از ایران بردیدو هنوز نخوردید رو بیارید. اعلیحضرت همایونی فرمان دادند که حسابهای بانکی و کاخ های مناسب و در خور حضرات شما فراهم شود. ایشان تاکید کردند فقط اون دستمال یزدی و منقل های طلایی رو یادتون نره! منم به پاس جانفشانی های شما میهن دوستان عزیز در این سالهای آوارگی و مشقت و دربدری، براتون به هدیه ناقابل ... شما آماده کردم. اگه تشریف فرما شدید به تهران، امر بفرمایید بیارم تقدیمتون کنم! برید حالشو ببرید نگید جیره خوارهای رژیم آخوندی بی معرفتن!
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 04:54
ordak - بن - المان
زنده باشی رفیق آرش کمانگیردوم - تهران - ایران خیلی باحال جواب دادید،رفیق بدبختی ما فقط شاه خمینی وامثال رجوی و کیانوری یا طبری نیستند،افت این حضراتند که پا منقل که جلوس فرمودند،مدیریت دنیا رو دست میگیرند،مثل بختیار داد میزنند که مرغ طوفانند...بعد هم اخرش وقتش برسه تو کاسه اب غرق میشن،خیانتی که ممد دماغ با فرارش به کشورر کرد،بدتر از خیانت و جنایت اخوندا بوده و هست اون همه کرکری بزرگ ارتشداران را دیدم تا چهار نفر میریختند تو خیابون در میرفت امریکا،منتظر میشود تا اونا مردم و اروم کنند و افسارشون و دوباره بدن دست اعلی حضرت،اگه بجای نیکسون و کارتر به هوطناش اعتماد میکرد اینجور دربدر نمیشد......سربلند باشید
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 10:23
kamran63 - ليون - فرانسه
آرش کمانگیردوم - تهران - ایران - اسم بی‌ مسمائی داری، تو رو چه به آرش !؟ تا همین اواخر همه به رضا پهلوی ایراد می‌گرفتند که چرا کاری اساسی‌ در مبارزه علیه این نظام جهل و جنون نمیکنه، حالا که یه کار بدرد بخور داره میکنه همه افتادند به جونش !! نکنه میخواستی که از سازمان ملل برای سید علی‌ گدا، ولی‌ وقیح تقاضای جایزه صلح نوبل کنه !؟ شما‌ها که همش غر میزنید، چرا صدای هیچ کدوم شما در نمیاد ؟ حتی یک نفر هم که وجهه‌ جهانی‌ داشته باشه تو شما‌ها پیدا نمیشه !! میگی‌ نه ؟ یک نفر رو معرفی کن، من هم دنبالش راه می‌افتم، اگه واقعا قصدش سرنگونی این نظام جهل و جنون باشه !! ولی‌ قول میدم که شما‌ها از صفر هم کمتر هستید ....
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 12:39
pooneh_k - اهواز - ایران
من طرفدار نظام پادشاهی نیستم ، ولی نمی دونم چرا کسانی که خودشون رو آزادیخواه می دونند نشستن و فقط سنگ جلو پا ملت می ندازن؟ . گیریم که محمدرضا پهلوی بد بود به رضا پهلوی چه ! چرا رضا پهلوی باید جواب گذشته ای رو بده که در اون دوران کودک بود؟!. تازه رضاپهلوی که همیشه می گه اگه ایران آزاد بشه (حتی با جمهوری)، به 90 درصد آرزوهاش رسیده. من شکی ندارم که اگه به اصطلاح مخالفای خارج از کشور نبود تا حالا مردم به هدفشون می رسیدند. انگا ر که بیشتر ایرانیای خارج نشین مامورییت دارن که اونجا با ناسزا گویی اختلاف بیندازن بین مردم !. آخه ما را از چاله به چا انداختین معذرت خواهی نکردین هیچ حداقل دیگه ساکت باشید.
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 16:16
دختر ایران - تهران - ایران
هر چند وقت یه بار میاد میگه ساک ساک میبینه نه انگار از دشمنهای غربی ایران خبری نیست.حمایتش نمیکنن.پول نمیریزن به حسابش که واسه سرنگونی ایران خرج بکنه باز بر میگرده تو لونش.همش حرف حرف حرف.33 سال حرف زدن بس نبود.پای کدوم بساطی بودی که حالا خمار شدی یا خاماریت پریده!!!تو هم یکی مثل این اخوندای دیکتاتور.روز اول خوب شعار میدی بعد که بشینی پای منسب میگی اون روز خمار بودم نفهمیدم یه چیزی گفتم.من یکی از همتون متنفرم چه میخواد شاه باشه.چه این اخوندای دیکتاتور پای منسب نشستن.
‌چهارشنبه 30 آذر 1390 - 20:40
shahram407 - تهران - ایران
ای ول کامران63 لیون -فرانسه!!!. خوب جوابشو دادی...اما... ارزش خودت هم بیشتر از صفر نیست!!!
‌پنجشنبه 1 دي 1390 - 10:29
kamran63 - ليون - فرانسه
shahram407 - تهران - ایران - دو کلام بشنو از مادر عروس !! تو رو چه به این بحثها بچه !!؟ بد جوری دارین میسوزین، نه ؟ چیزی به آخر عمر نظام ولی‌ وقیح نمونده، برو یه جایی خودتو مخفی‌ کن، یا دیگه تو صاف ساندیس نرو....
جمعه 2 دي 1390 - 08:12
eghtedar88 - تگزاس - آمریکا
این بابا یا مثل اینکه هنوز خماره و یا قرصی چیزی دادن توهم گرفتش ، از پول ملت که بابا و جد خبیثش از ایران به چپاول گرفتند و بردند و برای خودشون تو آمریکا قصر ساختند و ان همه جوانهای ملت را کشتند حرف نمیزنه حالا به فکر مردم ایران افتاده!!!
شنبه 3 دي 1390 - 07:04
shahram407 - تهران - ایران
کامدان63 لیون-فرانسه!!! . تو هم مثل((ایران+رژیم آشغال گر+امریکا= بیسوات!!!)) توهم برتون برداشته اره. میسوزیم اما از چی؟؟ از اینکه بعضی ها از ارزوهای دست نیافتنیشون حرف میزنن. و البته مثل رویا توی خواب هیچوقت بهشون نمیرسند.میسوزیم از حماقت بعضی از فارسی زبان ها که نوکر و جیره خوار اجنبی شدند.میسوزیم از کسانی که با. اهنگ بیگانه میرقصند!!!! و با علامت اونها سر و گوش تکان میدند. در ضمن ساندیس خیلی هم خوشمزه است مخصوصا با تی تاپ!!!! حالا تو بسوز!!هه هه
شنبه 3 دي 1390 - 09:15
shahram407 - تهران - ایران
این بابا((ربع پهلوی)) از تاریخ درس نگرفته!!! اون از باباش که به خواری و زاری تو. مصر مرد !! اون از بابا بزرگش که چی بگم!!! گور به گور شد!! حالا انگار نوبت این. یکی هست!!! اما نکته مهم:. میگن طرفو تو ده راه نمیدادن سراغ خونه کدخدا رو میگرفت!!! دیده هیچکس . محلش نمیگذاره داره من هم هستم از خودش درمیاره!!! برو رد کارت جوجه پهلوی!! البته خود کله گنده های وطن فروش غربت نشین!!! هم امیدی به این . ربع پهلوی ندارن!!
شنبه 3 دي 1390 - 09:50
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.