زد و خوردهای خونین خیابانی در قاهره

زد و خورد میان نیروهای امنیتی و معترضان به حکومت نظامیان در مصر چندین کشته و صدها مجروح بر جا گذاشت. درگیری شامگاه جمعه زمانی آغاز شد که پلیس کوشید تظاهرکنندگان را از مقابل مقر دولت در قاهره پراکنده کند.
 

  

 ادامه نا‌آرامی‌ها در مصر

در زد و خوردهای جدید میان تظاهرکنندگان و ماموران پلیس در شامگاه جمعه (۲۵ آذر/۱۶ دسامبر) در قاهره دست‌کم ۷ تن کشته شدند. تعداد مجروحان بیش از ۲۵۰ تن گزارش شده است.
 
درگیری‌ها زمانی آغاز شد که ماموران انتظامی کوشیدند تظاهرکنندگان را از روبروی مقر دولت در قاهره پراکنده کنند. معترضان با تجمع در برابر درب ورودی مقر دولت از سه هفته پیش تا کنون مانع از تردد عادی کارمندان دولتی شده بودند.
 
تظاهرکنندگان با پرتاب سنگ و مواد آتش‌زا سعی در مقابله با نیروهای پلیس و ارتش داشتند. نیروهای انتظامی نیز با شلیک گلوله و گاز اشک‌آور بار دیگر صحنه درگیری‌های خونین ماه‌های گذشته در قاهره را زنده کردند. وزارت بهداشت و سلامت مصر گزارش می‌دهد که اغلب مجروحان دچار شکستگی استخوان و جراحت ناشی از شلیک گلوله هستند. فعالان سیاسی تا کنون کشته‌شدن ۷ نفر را تایید کرده‌اند. در میان کشته‌شدگان یک روحانی سرشناس مصری نیز دیده می‌شود.
 
حسین طنطاوی، فرمانده شورای عالی نظامی در مصر، دستور داده است که تمامی مجروحان در بیمارستان‌های نظامی مورد مداوا قرار گیرند. کمال الجنزوری، نخست‌وزیر مصر، تا کنون درباره درگیری‌های دیشب سکوت اختیار کرده است.
 
با شروع درگیری‌ها، صدها تن برای حمایت از تجمع‌کنندگان به سوی مقر دولت سرازیر شده و به منظور حفاظت از تجمع‌کنندگان با نیروهای انتظامی درگیر شدند. فعالان سیاسی می‌گویند که نیروهای انتظامی نخست با اعزام "لباس شخصی‌ها" با چوب، چماق و سنگ به تظاهرکنندگان هجوم بردند و نیروهای پلیس، تنها پس از مقابله معترضان، وارد درگیری شدند.
 
روایت مقامات رسمی از درگیری‌ها
 
به گزارش رسانه‌های دولتی، پس از آنکه تظاهرکنندگان ساختمان "اداره راه و پل‌سازی" مصر را به آتش کشیدند، نیروهای انتظامی وارد عمل شدند. "اداره راه و پل‌سازی" مصر در نزدیکی پارلمان این کشور و کمی دورتر از میدان معروف تحریر قرار دارد.
 
به گفته شاهدان عینی، پرتاب سنگ و مواد آتش‌زا از یکسو و شلیک گلوله و گاز ‌اشک‌آور از سوی دیگر شرایط کاملاَ غیرقابل کنترل را بوجود آورده بود. چادرها و موانعی که تظاهرکنندگان در نزدیکی مقر دولت بر پا داشته بودند در آتش می‌سوخت و دود سیاهی منطقه را فرا گرفته بود. فعالان سیاسی نیز زد و خوردهای دیشب را "نبردی خیابانی" توصیف کرده‌اند.


 
برگزاری انتخابات در مصر هنوز نتوانسته است آرامش را به این کشور باز گرداند


 
پلیس می‌گوید تجمع‌کنندگان در برابر ساختمان دولت تنها ۱۵۰ نفر بوده‌اند که اغلب آنان به گروه "فعالان جوان انقلابی" و طرفداران یک تیم فوتبال تعلق داشتند. تجمع‌کنندگان تلاش داشتند از شروع کار کابینه جدید به نخست‌وزیری کمال الجنزوری جلوگیری کنند. از سوی دیگر دولت برای اجتناب از تنش‌های بیشتر تا کنون جلسات خود را در ساختمان "اداره برنامه‌ریزی" مصر برگزار ‌کرده است.
 
انتقاد احزاب از رفتار پلیس
 
سیاستمداران احزاب مختلف در مصر رفتار و اقدامات نیروهای انتظامی را محکوم کردند. محمد البرادعی، یکی از رهبران اپوزیسیون و سرپرست پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در فیس‌بوک خود نوشت: «حتی اگر تجمع معترضان در برابر مقر دولت خلاف قانون بوده باشد، هیچ توجیهی برای اعمال خشونت گسترده به منظور پراکنده کردن معترضان پذیرفتنی نیست.»
 
همچنین زیاد الیامی، یکی از نامزدهای انتخاباتی از "جبهه لیبرال‌های مصر"، تصریح کرد که از سوی نیروهای انتظامی مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. وی پس از شروع درگیری‌ها به نزدیکی مقر دولت رسیده با ماموران پلیس روبرو می‌شود و پس از ضرب و شتم از سوی ماموران، یک افسر ارتش به او می‌گوید: «شما و پارلمان‌تان باید به جهنم روید.»
حزب اخوان‌المسلمین نیز رفتار خشونت‌آمیز نیروهای پلیس و ارتش را به‌شدت محکوم کرد.
 
این درگیری‌ها در حالی رخ می‌دهد که انتخابات پارلمانی هنوز در شرف اجرا است و تا کنون مراحل اول و دوم آن برگزار شده است. به گفته مسئولان انتخاباتی، در مرحله دوم نیز، همچون مرحله نخست، حزب اسلام‌گرای اخوان‌المسلمین بیشترین آرا را به خود اختصاص داده است. "حزب نور" وابسته به اسلام‌گرایان افراطی و سلفی نیز در مقام دوم قرار دارد. در روز ۱۳ ژانویه ۲۰۱۲ مرحله سوم انتخابات در مناطق باقی‌مانده برگزار خواهد شد.

+65
رأی دهید
-17

baran828 - تهران - ایران
اصلا یه فکری بسرم زده :کلا با اضافه کردن کلمه ی "خونین"در تیتر هر خبر موافقین دوستان؟؟؟
شنبه 26 آذر 1390 - 13:57
mortimer - اصفهان - ایران
امیدوارم مردم مصر سی سال دیگه نگن ...خوردیم که انقلاب کردیم!
شنبه 26 آذر 1390 - 18:59
toopchiyan1986 - لندن - انگلستان
-baran-828-تهران-ایران خوب وقتی‌ ۷ نفر کشته شدند اقلاً ۲۵۰ تا زخمی البته که خونین هستش پ نه پ بازی دوستانه بوده
شنبه 26 آذر 1390 - 21:35
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.