حال و هوای عید در بازارهای کریسمس

بازار کریسمس

بازار کریسمس شهر نورنبرگ که امسال هم مثل هر سال، روز جمعه (‌۲۵ نوامبر/۴ آذر) افتتاح شد، از معروفترین و قدیمی‌‌ترین بازارهای کریسمس در آلمان است. جمعه ‌۲۵ نوامبر، آخرین جمعه‎ پیش از ۴ یکشنبه تا شب میلاد مسیح است. ‌هر کدام از این یکشنبه‌ها یک "ادونت" (Advent) یا عید پیشواز میلاد مسیح خوانده می‌شوند. هر سال حدود ۲ میلیون نفر از بازار کریسمس نورنبرگ بازدید می‌کنند.

 بازار پرطرفدار مونیخ

بازار کریسمس مونیخ از بازار نورنبرگ هم پرطرفدارتر است؛ سالانه ۳ میلیون نفر از این بازار دیدن‌ می‌کنند. بازارهای کریسمس بخشی از مراسم سنتی پیش از میلاد مسیح هستند که البته در تعطیلات عید کریسمس بسته می‌شوند.

کریسمس در محله های مختلف برلین


از سال ۱۵۲۹ میلادی در نقاط مختلف شهر برلین بازارهای کریسمس برگزار می‌شوند. این بازار چراغانی در محله "اشپانداور" در بخش قدیمی مرکز شهر برلین است. این محله در نزدیکی دروازه غربی شهر برلین مدتهاست که بخشی از مرکز این شهر چند رvمیلیونی شده است. شمار بازارهای کریسمس در سراسر آلمان هر سال تغییر می‌کند. سال ۲۰۰۸ تنها در برلین ۴۵ بازار کریسمس برپا بود.

کوه رومی‌ها در فرانکفورت


بزرگترین بازار کریسمس در فرانکفورت در محله "کوه ‌رومی‌ها" برپاست. این صحنه پرشکوه مقابل بناهای تاریخی، جلوه‌ دیگری به بازارهای کریسمس بخشیده است. پیش‌تر در این بازارها کالاهای مورد نیاز روزهای سرد، مثل لباس‌های گرم و شمع فروخته می‌شد.

شراب داغ


مهمترین و اصلی‌ترین بخش بازارهای کریسمس شراب داغ است. شراب داغ با افزودن کمی ادویه و شکر به شراب و گرم کردن آن تهیه می‌شود. این زوج در بازار شهر دارمشتات لیوان‌های شراب داغ‌‌شان را به سلامتی همدیگر بلند کردند. در پشت صحنه، یکی از هرم‌های مخصوص بازار کریسمس دیده می‌شود.

هرم های کریسمس


این هرم از چوب تهیه شده است و فرشته‌ها‌ی طبقه میانی و چند اثر هنری زینت‌بخش آن هستند. کنار فرشته‌ها شمع‌های برافروخته به چشم می‌خورند. طبقه‌های مختلف این هرم در شب‌های بازار کریسمس در ‌چرخش‌اند.

جذب بازدید کنندگان

بازار کریسمس شهر بندری روستوک در حاشیه دریای شرق آلمان، هر ساله میزبان علاقمندان کشورهای اسکاندیناوی است. علاقمندان در کشورهای همسایه غرب آلمان هم راهی بازار کریسمس کلن (تصویر) می‌شوند. شهر کلن در قرون وسطی بزرگترین پایتخت اروپایی به شمار می‌رفت. گنجینه‌های ‌کلیساهای این شهر شهرتی قدیمی دارند.


رکورد دورتموندی‌ها

در میانه تمامی بازارهای سنتی کریسمس یک درخت کاج قرار دارد که چراغانی و تزئین شده است. این درخت از ۲۱ نوامبر، زینت‌بخش بازار کریسمس دورتموند است. دورتموندی‌ها باور دارند که درخت آنها با ۴۰ متر ارتفاع بلندترین درخت کریسمس در آلمان است. هرچه باشد کریسمس عید باورهاست.


اثر هنری پایتخت

این درخت یکی از بازارهای کریسمس در برلین است. درختی که هرچند بلندترین و بی‌تردید قشنگ‌ترین نیست اما یک اثر هنری به شمار می‌‌رود. این اثر هنری که از لوله‌ای حلبی درست شده ۲۴ ساعته حفاظت می‌شود. البته نه به دلیل هراس از خشم برلینی‌ها، بلکه به دلیل اینکه هر نیم‌ساعت از لوله‌های حلبی آن، آتش فوران می‌کند.

 

گربه‌های کریسمس

در مورد سلیقه همیشه می‌توان بحث کرد. گربه‌های تزئینی بازار کریسمس با کلاه‌های قرمزشان هم مورد مناقشه هستند.

 

روشنایی کریسمس

نورپردازی در بازارهای کریسمس نقش مهمی بازی می‌کنند. این بازارها در تاریک‌ترین و سردترین روزهای سال برپا می‌شوند. در نتیجه بازار فروش انواع شمع ‌همیشه داغ است.‌ این تصویر یک مجموعه شمع‌های رنگارنگ، در بازار کریسمس شهر کلن است.

 

بابانوئل درسدن

این بازار در شهر درسدن هم یکی از قدیمی‌ترین بازارهای کریسمس آلمان است. اینجا بازاری است که در آن شیرینی‌های مخصوص کریسمس، آن‌هم طبق دستور خاصی پخته می‌شوند. البته "شیرینی‌های درسدن" اکنون در تمام بازارهای کریسمس سراسر آلمان پیدا می‌شوند. پرشورترین روز بازار درسدن، دومین یکشنبه ادونت، دومین عید پیشواز میلاد مسیح است که با حضور بابانوئل جشن گرفته می‌شود.

 

بازارهای مدرن و جوان

البته قدمت بازارهای کریسمس در تمام نقاط آلمان یکسان نیست. در ایالت‌هایی

که پروتستان‌ها نفوذ بیشتری دارند، قدمت این بازارها‎ از قرن ۱۹ فراتر نمی‌رود. سال ۲۰۰۸ بازار کریسمس سرانجام به شهر زاربروکن در جنوب غرب آلمان هم رسید.

 

حال و هوای کریسمس

شمع‌های رنگی، شراب داغ، فرشته‌های چرخنده و چراغانی‌های بازار کریسمس هیچ‌کدام مهمتر از حال و هوای عید در این بازارها نیستند. بازار شهر آگسبورگ (تصویر) با درخت کاج و هرم‌ کریسمس‌اش، در مقابل بناهای تاریخی این شهر برپا شده و به این ترتیب مناسبت‌ترین مکان را برای حال و هوای عید پیدا کرده است.


 

+366
رأی دهید
-50

khosh bavar - يزد - ايران
امام خوش باور : آی‌‌ کاش من هم مسیحی‌ بودم !
شنبه 26 آذر 1390 - 09:40
mortimer - اصفهان - ایران
تو ایران هم مردم واسه نوروز می ترکونند از جشن و شادی و پایکوبی!!!!!!!!!!!!!/باز خوبه که دست کم 4شنبه سوری رو برگزار می کنند.
شنبه 26 آذر 1390 - 09:53
shali - سوپوت - لهستان
با سلام بعضی‌ از عرضه کنندگان این بازارها فقط همین چهار هفته را کار می‌کنن و باقی‌ سال استراحت و فقط از فروشه شراب داغ و یک نوع چربی‌ خوک که روی تکه نانی مالیده میشود روزی ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ در آمد دارن و مالیات هم نداره
شنبه 26 آذر 1390 - 10:28
Nejat aria - ابوظبی - امارات محتده عربی
و لیکن حرام است این نوور باازیها..
شنبه 26 آذر 1390 - 11:06
رزا.رزا - هانوفر - المان
فوق‌العاده این بازارها زیباس،تو شبای سرد با این آلمانی‌های از هوا سردتر واقعاً می‌چسبه
شنبه 26 آذر 1390 - 11:54
katrina - لندن - بريتانيا
لندن هم حال و هوای خودش رو داره. پیشاپیش merry christmas.
شنبه 26 آذر 1390 - 12:04
hasa_bayo - بیرمنگام - انگلستان
. ما که تو بیرمنگام انگلستان هستیم خبری نیست مردم بیچاره به نون شبشون هم نمی رسند چه برسه به کریسمس. دوستانی که انگلستان هستند شاید بیشتر در جریان باشند.
شنبه 26 آذر 1390 - 12:36
ن چوپان - جیرفت - ایران
خوشمان آمد
شنبه 26 آذر 1390 - 12:37
morgan123 - واشینگتن - امریکا
مــــری کــــریـــســمس.
شنبه 26 آذر 1390 - 13:42
bazmag - مجارستان - مجارستان
امروز دوست دخترم میگفت اکثر مردم پول ندارند و وام میگیرند تا از سر اجبار خرید کنند در حالی‌ که وامی را که سال قبل گرفتند هنوز پس ندادند!. جالب این است برخلاف ما ایرانی‌‌ها که نزدیک عیدمان لباس نو می‌خریم آنها بیشتره پولشان را صرف خرید لوازم الکترونیکی برای یکدیگر میکنند!
شنبه 26 آذر 1390 - 14:47
raha1984 - هامبورگ - المان
من عاشق این ایام هستم ! جاتون خالی هر روز بعد از ظهر با همکارها شراب داغ که من مخصوصا با طعم البالوش رو دوست دارم به سلامتی همگی مینوشیم ! خستگی رو به در میکنه و در این سرما خیلی میچسبه !
شنبه 26 آذر 1390 - 16:34
arianboy - ایران - ایران
ای کاش یک روز این زیباییهارو از نزدیک ببینم
شنبه 26 آذر 1390 - 18:22
Esfahan Nesfe Jahan - برلین - آلمان
arianboy - ایران - ایران.. دوست عزیز جاتون پیش ما خالیه . قول میدم موقع خوردن اون شراب داغ به قول کاربر گرامیraha1984 - هامبورگ - المان.. جاتون را خالی کنم. برلین فوق العاده قشنگ میشه. راستی اینو هم بگم که هفته قبل آقایی با حضورش در سه تا از این بازارها دائم فریاد میزده من بتازگی پدر شدم و شروع میکنه به همه مشروب رایگان دادن مخصوصا به توریستها و جوانترها . بعدم از اونجا دور میشه با خوردن این مشروب که سم توش ریخته بود 11 نفر راهی بیمارستان شدند . این شخص تحت پیگرد پلیس هست . من نمی دونم تو ایران در ماههای رمضان و محرم و صفر چطور مردم جرات دارند از دست هر شخص یا گروه غریبه ای نذری بگیرند؟.
شنبه 26 آذر 1390 - 19:11
Esfahan Nesfe Jahan - برلین - آلمان
arianboy - ایران - ایران.. دوست عزیز جاتون پیش ما خالیه . قول میدم موقع خوردن اون شراب داغ به قول کاربر گرامیraha1984 - هامبورگ - المان.. جاتون را خالی کنم. برلین فوق العاده قشنگ میشه. راستی اینو هم بگم که هفته قبل آقایی با حضورش در سه تا از این بازارها دائم فریاد میزده من بتازگی پدر شدم و شروع میکنه به همه مشروب رایگان دادن مخصوصا به توریستها و جوانترها . بعدم از اونجا دور میشه با خوردن این مشروب که سم توش ریخته بود 11 نفر راهی بیمارستان شدند . این شخص تحت پیگرد پلیس هست . من نمی دونم تو ایران در ماههای رمضان و محرم و صفر چطور مردم جرات دارند از دست هر شخص یا گروه غریبه ای نذری بگیرند؟.
شنبه 26 آذر 1390 - 19:12
mehrgan_irani - بیرمینگهام - انگلستان
hasa_bayo - بیرمنگام - انگلستان. دوست عزیز من نمی دونم شما واقعا کجا زندگی می کنید اما وقتی می خواهید دروغ بنویسید همیشه به این فکر کنید که یکی پیدا میشه و پته آدم رو روی آب می ریزه جهت اطلاع شما باید بگم که در مرکز شهر بیرمینگهام هرسال یک گروه از آلمان میان و بازار راه می اندازن درست شبیه همین عکسها و همین محصولات رو هم عرضه می کنن و از تمام شهرهای اطراف هم برای دیدن این بازار به بیرمینگهام میان و تا 21 دسامبر هستن و بعد به کشور خودشون بر می گردن و بین مردم هم به شدت شور و نشاط وجود داره و کسی توی این شهر از گرسنگی نمرده از صبح تا شب هم مشغول خرید کردن هستن دروغ هم حدی داره واقعا
شنبه 26 آذر 1390 - 19:19
zhandark - نیوکسل - انگلستان
hasa_bayo بیرمنگام - انگلستان.در تایید حرف دوست عزیز mehrgan_irani - بیرمینگهام - انگلستان باید بگم همین مراسمی که میگن تحت عنوان german festival هر ساله در لیدز هم برگزار میشه! لطفآ اگر قصد دیگه ای از نوشتن اون کامنت دارین این وبسایت جاش نیست دوست من !.
شنبه 26 آذر 1390 - 23:16
greentree - تهران - ایران
چه قدر کریسمس و نوروز جشن‌های قشنگی‌ هستند و در برابر اینها جشن‌های اسلامی یکی‌ از یکی‌ زشت تر و نفرت انگیز تر ،من خودم به عنوان مسلمان خجالت می‌کشم وقتی‌ این جشن‌های اسلامی رو مبینم
شنبه 26 آذر 1390 - 21:29
morgan123 - واشینگتن - امریکا
در امریکا موقع کریسمس اجناس بقدری ارزان میشه که هیچ جای دنیا مشابهش نیست روزهای دیگه هم هست مثل جمعه سیاه که ارزانی قیمتها در این روز باور کردنی نیست در این روزها من همیشه به ایران فکر میکنم که در ایام عید نوروز این بازاریهای باخدا چه پوستی از مردم میکنند و خوشحالی بودن در اینجا کوفتم میشه!
یکشنبه 27 آذر 1390 - 04:38
mounes - ادليد - استراليا
هر جشنی هر جای واسه همون مردم خودش قشنگ واسه ما هم همون ایران ساده قشنگ و همون دلای گرمشن
یکشنبه 27 آذر 1390 - 08:50
banooye shargh - تهران - ایران
نه مثل ایران... همه موقع عید بابت قیمتها عزا میگیرن. بازارهای مثلا ارزونی هم که میزارن همش آشغال میفروشن. قیمت خوراکی و میوه چند برابر میشه
یکشنبه 27 آذر 1390 - 09:40
Negah* - فرانکفورت - المان
زیبا بود البته برای کسانی‌ که اینجا زندگی‌ میکنند عادی شده
یکشنبه 27 آذر 1390 - 11:44
Camran - بـغداد - عــــراق
هیییچ جا مثل ایران و نوروز آریاییها نمیشه، تمام نقاط جهان بودم و زندگی‌ کردم به پیر به پیغمبر ایران و بس. صدای دهل از دوووور خوش است
یکشنبه 27 آذر 1390 - 13:49
آشی - لندن - انگلیس
کریستمس یعنی میلاد حضرت مسیح. ولی آیا کسی شنیده اینها بگوید مسیح تولدت مبارک؟ فقط میدونند که چطو مثل شتر بخورند و مست و سکس کنند و سر از اتفاقات بیمارستان در بیاورند.
یکشنبه 27 آذر 1390 - 13:16
gharibe UAE - ابوظبی - امارات
Nejat aria - ابوظبی - امارات محتده عربی حالا بگو حلال چیه تا ما هم بدانیم
یکشنبه 27 آذر 1390 - 16:44
دختر ایران - تهران - ایران
آشی - لندن - انگلیس.درود بر تو. کریسمس زیباست و من خودم خیلی دوست دارم از نزدیک حال و هوای دوستان مسیحیم و تو جشن کریسمس ببینم.اشالله اگر خدا بخواد سال دیگه از نزدیک این روز قشنگ و میبینم. اما خداییش نوروز ما زیباتر و با قدمتی طولانیتر.موقع تحویل سال کنار خانواده و دوستان.فال حافظ و دعای خیر مادر و پدر و اسکناسهای تا نخورده بابابزرگ و مامان بزرگ لای قران.سبزی پلو با ماهی و.... وای چه صفای داره.میدونستید زمین در هفت روز اول نوروز توسط خداوند شکل گرفته و افریده شده.خدایا شکرت.دورود بر ایرانیان وطن پرست.
یکشنبه 27 آذر 1390 - 17:41
aziz iran - کپنهاک - دانمارک
دختر ایران - تهران - ایران. میدونستید زمین در هفت روز اول نوروز توسط خداوند شکل گرفته و افریده شده.خدایا شکرت.... اه راست میگید میشه بگید اینرا تو کدوم رساله و یا منبری گفتند که شما سرکار ماندید و باورتان شد که همه چیز از قبرستونی . بنام آخوند در میآید.!!؟
یکشنبه 27 آذر 1390 - 19:10
parvaz 1 - پلیموس - انگلیس
hasa _bayo_بیرمنگام -انگلستان همینجور کامنتها رو میخوندم به شما رسیدم ٬ موندم که این چه صیغه ای ؟/ یارو انگلیسی نون شب نداره؟ لطفا موقع نظر دادن بیشتر تامل کنید
یکشنبه 27 آذر 1390 - 18:43
raha1984 - هامبورگ - المان
اشی لندن - نظرت چیه گه مثل مذهبیون مسلمون به قول خودشون مولودی برا مسیح راه بندازنند و برا به صلیب کشیدنش هم نوحه خونی و زنجیر زنی و قمه کشی ! اگه بدت میاد ازشون چرا به خودت سختی میدی و در کنارشون زندگی میکنی ؟!
دوشنبه 28 آذر 1390 - 06:28
hasa_bayo - بیرمنگام - انگلستان
دوست عزیز مهرگان اون بازاری که می گید من یه بار رفتم ولی مردم رو فقط میبینی که می رند و میاند خیلی ها اصلا خرید نمی کنند خودتو نگاه نکن عزیز که سوشال بگیر دولت هستی و هر هفته از دولت بیچاره گدایی می کنی؟
دوشنبه 28 آذر 1390 - 12:58
robo - لوس آنجلس - امریکا
اونهایی که خوشگذرانی و جشن و پایکوبی رو ولو به هر دلیل چشم ندارند که ببینند، بقول رییس جمهور محبوبشون! آب رو بریزن همونجا که ------ میسوزه !!!
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 06:21
banooye shargh - تهران - ایران
آشی - لندن - انگلیس نه که تو خود ایران مشروب نمیخورن ، سکس پارتی نمیگیرن تو اون مملکت دارین زندگی میکنین تازه مسخرشون هم میکنین . آخه حتما باید عیداشون نوحه بزارن که شما خوشتون بیاد.
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 06:29
gol andam - ژنو - سویس
فقط قشنگ ،،،،هیچ عیدی به عید نوروزه خودمون نمیرسه ،،،، گرمی دوره هم بودنه فامیل ،،،دیدو بازدید‌ها ،،،عیدی گرفتن‌ها ،،،،عطرو بوی بهار ،،،لباسای نو ،،،یادش به خیر ،،حالا اگه عیدی بخوام میگن خجالت بکش دختر دیگه بزرگ شدی،،،
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 10:13
2002 aachen - آخن - آلمان
من در آلمان زندگی میکنم و همه ای اینها را دیده ام .
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 19:42
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.