نظم در دکوراسیون و تاثیر آن بر زندگی

چنانچه به دنبال راه حلی فوری و سریع برای نظم و ترتیب بخشیدن به خانه یا محل کارتان هستید، این فهرست توصیه ها که براساس شیوه قدیمی و کاربردی طراحی نظم تهیه شده است، می تواند درمانی برای شما باشد!


▪ برای تزیین ورودی خانه یا ساختمان تان از یک آبنما با سایز متناسب با محیط استفاده کنید. صدای شرشر آب، علاوه بر اینکه برای همه ما خوشایند است، در نظر طراحان مرید فلسفه نظم و به ویژه آن دسته از آنها که معتقد به جریان انرژی در محیط هستند، سنبل برکت و سرمایه و حرکت آن به سوی اعضای آن خانه است.
 
▪ مسیر ورودی را از هر گونه هرج و مرج و به هم ریختگی پاک کنید. وسایل اضافه و گلدان های خشکیده را از جلو در ورودی جمع کنید و اجازه دهید انرژی به راحتی وارد خانه شده و در تمامی گوشه و کنارها بچرخد. روزنامه های قدیمی، وسایل دم دستی و خرده ریزهای اضافه را نیز در کمد یا جا کفشی قرار دهید و به آنها سر و سامان ببخشید. باور کنید که یک فضای ورودی خلوت و مرتب تاثیر به سزایی در منظم بودن خانه دارد.
 
▪ اجازه دهید دکور خانه تان شما را معرفی کند. هر کجا که می توانید از کتاب هایتان برای تزیین دیوارها و قفسه ها استفاده کنید، البته به خاطر داشته باشید که در مرحله اول این کتاب ها برای مطالعه کردن خریداری شده اند و نه برای دکوراسیون داخلی منازلمان! پس به نحوی آنها را بچینید که قابل دسترسی بوده و هرگاه که خواستید بتوانید از آنها استفاده کنید.
 
▪ قبل از هر چیز به خاطر داشته باشید که بهترین و اولین روش برای مرتب کردن فضای زندگی، تعمیر کردن درها و وسایلی است که احتیاج به تعمیر دارند و معمولا ماه ها و حتی سال ها به همان منوال از آنها استفاده می شود. لولا هایی که ماه ها قیژقیژ می کنند، گلدان های شکسته ای که تبدیل به بخشی از فضای داخلی یا خارجی شده اند، کمدی که یک پایه اش کنده شده و… ممکن است شما به تمام اینها عادت کرده باشید، ولی بعد از تعمیرشان متوجه خواهید شد که چقدر حال تان بهتر می شود!
 
▪ از تاثیر گیاهان طبیعی بر زندگی تان غافل نشوید. تنها با قرار دادن چند گلدان گل کوچک در اتاق خواب تان بخشی از طبیعت را به خانه بیاورید و شادتر زندگی کنید. اگر در اتاق تان جای کافی برای قرار دادن گلدان ندارید، می توانید از فلاور باکس هایی که روی حفاظ پشت پنجره نصب می شوند، استفاده کنید.
 
▪ یک نکته مهم در مورد چیدمان اتاق خواب اینکه بهترین جا برای قرار دادن تخت خواب، دورترین نقطه نسبت به در ورودی اتاق و البته روبه روی آن است. تخت را باید به نحوی قرار دهید که به بیرون هم دید داشته باشید تا احساس امنیت و آرامش بیشتری کنید.
 
▪ هر قطره آب، بخشی از پول تان است که به هدر می رود! اگر می خواهید با خیال راحت و بدون نگرانی از خراب شدن تاسیسات سال ها در آپارتمان یا خانه تان زندگی کنید، بهتر است همواره حواس تان به نشت کردن لوله های داخل ساختمان مانند لوله های سینک و حمام باشد. با چک کردن منظم این لوله ها می توانید، مطمئن باشید که جلو خیلی از خرابی ها و خرج های اضافه و سنگین را خواهید گرفت. چنانچه می خواهید برای مدتی به مسافرت بروید، شیر آب مرکزی را نیز ببندید.
 
▪ از صداهای زیبا هم می توان برای آراستن فضای زندگی یا محیط کار کمک گرفت. یک زنگوله کوچک در بالای در، چوب های بامبویی که به هم می خورند یا یک آبنما در اتاق خواب جزو چیدمان بسیار زیبای خانه به شما می روند، پس از آنها غافل نشوید!
 
▪ میز کارتان را با انرژی جاری در فضا همگام کنید. بهتر است، میز دفتر کار یا اتاق کار خانه تان را رو به در ورودی اتاق قرار بدهید تا به بیرون اشراف داشته باشید. در صورتی که مجبور هستید آن را پشت به در بگذارید می توانید از یک آینه برای دیدن در ورودی اتاق استفاده کنید، در این صورت احساس راحتی و امنیت بیشتری خواهید داشت.
 
● چیدمان مبلمان در اتاق خواب:
 
تخت در یک اتاق خواب، کلید اصلی چیدمان محسوب می شود و طبیعتا به عنوان نقطه تاکید به کار می رود. قوانین چیدمان در اتاق خواب معمولا بر این اساس هستند:
 
۱) معمولا تخت خواب دو نفره را روبه روی در ورودی در مرکز دیوار قرار می دهند. در این صورت قسمت بالای تخت یا همان کتیبه تخت، بیشترین تاثیر را در دید اول روی بیننده می گذارد. اگر ابعاد اتاق به شما اجازه نمی دهد تا تخت را در مرکز دیوار قرار دهید، گزینه های دیگر برای قرار دادن تخت بسته به طول دیوارهای اتاق قابل تغییر است.
 
۲) تخت را زیر پنجره قرار ندهید، چون باز شدن پنجره ها مشکل ساز خواهد بود. اما قرار دادن تخت بین دو پنجره می تواند گزینه خوب و متعادلی باشد. اگر پنجره ها را باز نمی کنید، می توانید این قانون را نادیده گرفته و تخت را زیر پنجره بگذارید.
 
۳) تخت را جایی که برای باز و بسته شدن در اتاق مشکل ایجاد کند، نگذارید به علاوه مسیر رفت و آمد در، اتاق را با تخت مسدود نکنید.
 
۴) اگر شیوه رایج دکوراسیون داخلی در اتاق خواب را در نظر نگیرید برای اختصاص فضا دست تان بازتر است. مثلا وقتی آنقدر فضا داشته باشید که مورب قرار دادن تخت فضای رفت و آمد شما را نگیرد، می توانید کمی هیجان در چیدمان تان داشته باشید.
 
● اتاق خواب اصلی:
 
حتما نباید اتاق بزرگی باشد، تنها کافی است این نکات را در آن رعایت کنید.
 
۱) با نظم دادن به اتاق، آن را بزرگ جلوه دهید. زیرا شلوغی و هرج و مرج فضا را بسته و کوچک می کند.
 
۲) فقط چیزهایی را که لازم دارید در اتاق بچینید.
 
۳) تا می توانید یک تخت جمع و جور برای اتاق تان تهیه کنید.
 
۴) برای مبلمان و سایر رنگ های اتاق از رنگ های روشن استفاده کنید تا فضا را بزرگ تر نشان دهد.
 
جدا از سایز اتاق خواب تان برای هرچه راحت تر بودن در آن، این موارد را در نظر بگیرید:
 
۱) از پاتختی استفاده کنید. بعد از مطالعه یا تماشای تلویزیون این میز ها می توانند مفید باشند. اگر چراغ خواب برای اتاق در نظر دارید، حتما باید این میزها را تهیه کنید.
 
۲) سعی کنید تا فضایی برای حداقل یک صندلی راحتی در اتاق ایجاد کنید. این صندلی ها برای استراحت روزانه، مطالعه و… بسیار کاربرد دارند.
 
۳) کل اتاق را موکت کنید. علاوه براینکه سر و صداها را کاهش می دهد، دمای اتاق را هم حفظ می کند.
 
● اتاق خواب نوجوانان:
 
نوجوانان معمولا می دانند در اتاق شان چه می خواهند، بنابراین کار شما راحت است. مهم نیست که این اتاق مطابق سلیقه شما یا با کل خانه، هارمونی داشته باشد همین که بتوانید آنها را راضی کنید، کافی است. سلایق آنها و احتیاجات شان با شما متفاوت است، سعی نکنید تمایلات خود را به آنها تحمیل کنید، چراکه دو ماه بعد باید کل اتاق و مبلمانش را دوباره تغییر دهید تا آنها از اتاق شان راضی باشند.
 
در کل، در اتاق آنها باید فضایی با میز و صندلی یا… برای میهمان هایشان داشته باشد تا مزاحم هم نشوید.
 
● اتاق خواب کودک:
 
امنیت را در ذهن داشته باشید. مهم ترین نکته در این اتاق ها همین است. کودک شما اولین قدم هایش را در این اتاق بر می دارد و باید مطمئن باشید که از هر لحاظ ایمن است، هرچند در هر صورت باید تمام مدت چشم تان به آنها باشد، ولی باز هم کار از محکم کاری عیب نمی کند.
 
۱) تخت کودک را کنار پنجره قرار ندهید.
 
۲) ابعاد تخت و حفاظ های کنار آن باید استاندارد باشد. کودک نباید قادر باشد از این حفاظ ها بگذرد.
 
۳) حتی المقدور سعی کنید از کمد هایی استفاده کنید که به دیوار وصل می شوند، هر چقدر هم که کمد ها سنگین باشند احتمال برگشتن آنها وجود دارد. پس اگر به دیوار نصب شده باشند خیالتان راحت تر است.
 
۴) تمام دستگیره ها باید گرد باشند. کلا از قرار دادن وسایل لبه دار و تیز در اتاق کودک خودداری کنید.
 
۵) تمام پریزهای برق را با محافظ های پلاستیکی بپوشانید.
 
۶) کف را موکت کنید تا کودک به راحتی بتواند در اتاقش چهار دست و پا برود و بازی کند.
 
● اتاق خواب میهمان:
 
در نظر گرفتن یک اتاق برای میهمان به میهمانان عزیزتان امکان این را می دهد که شب را راحت بگذرانند. برای شما هم راحت تر است که بدون به هم ریختن فضای خانه و رخت خواب پهن کردن و… پذیرای میهمانان باشید، البته اگر جای کافی در خانه داشته باشید.
 
۱) تخت اتاق میهمان باید جمع و جور باشد و فضای زیادی را اشغال نکند. حتی می توانید به جای تخت از مبل های تخت خوابشو نیز استفاده کنید تا بتوانید اتاق میهمان را برای کاربردهای دیگر نیز استفاده کنید. این اتاق می تواند شامل میز کامپیوتر، تلویزیون و… باشد.
 
۲) اگر میهمان راه دور زیاد برایتان می آید، یک کمد در اختیارشان قرار دهید تا احساس راحتی بیشتری داشته باشند.
 
۳) روتختی و وسایل خواب اتاق میهمان بیشتر از زیبایی باید جلوه تمیزی داشته باشند.

+64
رأی دهید
-22

khosh bavar - يزد - ايران
اگر کسیکه در چنین اتاق خوابی دچار بیخوابی و مشکلاتی باشد که نتواند به " کارهای خلاف و شرعیش " بپردازد، دیگر مقصر خودش هست و بس !
شنبه 26 آذر 1390 - 09:46
leila leila - گوتنبرگ - سوئد
اتفاقا من همین عکسو پارسال تو اینترنت دیدم چون اون موقع می‌خواستم دکور اطاق خوابمو عوض کنم این زیباترین عکسی‌ بود که پیدا کردم. در عین سادگی‌ خیلی‌ شیک و زیباست .. منم اتاقمو دقیقا همینطور درست کردم .
شنبه 26 آذر 1390 - 09:58
gol andam - ژنو - سویس
رفتم که این دکورو بزنم : )
شنبه 26 آذر 1390 - 12:34
khosh bavar - يزد - ايران
آی‌‌ شیطون ! ولی‌ بیشوخی, کمک نمیخوای !؟
شنبه 26 آذر 1390 - 13:50
gol andam - ژنو - سویس
چرا تنهایی سخته : ( ،،،اگه لطف کنین ممنون میشم ؛ )
شنبه 26 آذر 1390 - 15:44
leila leila - گوتنبرگ - سوئد
گل اندام دکور این اتاق انقدر راحته که فکر نکنم بیشتر از ۱ روز وقت ببره ..من دقیقا ۱ روز کارو تموم کردم خیلی‌ زیبا و ساده و آرامش بخش تازه من از خوش باور نزدیکترم خودم میام کمکت لول
شنبه 26 آذر 1390 - 19:39
khosh bavar - يزد - ايران
پس حالا که این‌طوریه ، پس شما لطفا صبر کن تا یک کم حالم بهتر شه ( سرما خوردم ) و شما هم تصمیم قطعی خودتان را بگیرید که با کدام رنگ و تزیین برای اتاق خواب مناسب می‌باشد که الکی‌ زحمت بیخود نکشم، پس تا بعد !
شنبه 26 آذر 1390 - 21:08
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.