کریستوفر هیچینز، نویسنده خدا بزرگ نیست درگذشت

کریستوفر هیچینز


 کریستوفر هیچینز روزنامه نگار و نویسنده کتاب «خدا بزرگ نیست» که به خاطر قلم و زبان صریح و بی پرده خود در بیان دیدگاه های انتقادی اش در عرصه سیاست و فرهنگ شهرت داشت، روز پنجشنبه به خاطر نارسایی های ناشی از ابتلا به سرطان مری و در سن ۶۲ سالگی درگذشت.
 
 
به نوشته سایت «فرانس ۲۴»، او در سال های اخیر جزو ستون نویسان ثابت مجله آمریکایی «ونیتی فیر» بود.

سردبیر این مجله به مناسبت مرگ کریستوفر هیچینز گفت :«هیچگاه نویسنده دیگری مثل هیچنز نخواهد بود. مردی با دانش و قدرت تحلیل فراوان که در صفحات این مجله همچون زندگی شخصی اش فعال و همیشه نوآور و جذاب بود. آنهایی که مطالب او را می خواندند احساس می کردند که او را از نزدیک می شناسند و کسانی که او را واقعا می شناختند افراد خوش اقبالی بودند.»
 
 
کریستوفر هیچینز  در سال ۱۹۴۹ در شهر «پورتسموث» در جنوب انگلستان متولد شد و در سال ۱۹۷۰  تحصیلات خود را در دانشگاه آکسفورد به پایان رساند. او سال ۱۹۹۲ همکاری با مجله «ونیتی فیر» را به عنوان عضو مشاور هیئت سردبیری این مجله آغاز کرد.
 
 
در طول چند دهه کار روزنامه نگاری و تحلیل و تفسیر مسائل سیاسی و فرهنگی کریستوفر هیچینز برای مطبوعاتی نظیر «نیو استیتسمن» ، «ایونینگ استاندارد» ، «اسپکتیترز» و «تایمز فرهنگی» در بریتانیا و « نیویورک نیوزدی»، «آتلانتیک» و « ونیتی فیر» در آمریکا قلم زده بود.
 
 
«کریستوفر هیچینز» از نطر تمایلات سیاسی و فرهنگی به اردوی روشنفکران چپ گرای دو سوی آتلانتیک تعلق داشت و هرگز دیدگاههای صریح و گزنده خود در انتقاد از مذهب را نمی پوشاند و از حق بی مذهبان و خداناباوران با شهامت دفاع می کرد. او در برنامه های تلویزیونی، سمینارها و گفتارهای فراوانی از باور نداشتن به خدا دفاع کرده و از تبعیض موجود در سیستم سیاسی و فرهنگی علیه خداناباوران انتقاد می کرد.
 
 
وی در سال ۲۰۰۳ از حمله آمریکا به عراق به شدت دفاع کرد و صدام حسین را دشمن دنیای متمدن می دانست.
 
 
در سال ۲۰۰۷، هیچینز با انتشار کتاب «خدا بزرگ نیست» مبدل به نویسنده پرخواننده ای شد. وی در این کتاب مذهب را برای هر چیز «مسموم کننده» خواند.
 
در سال ۲۰۱۰ او در مقابل برادر کوچکتر خود پیتر هیچینز، که نویسنده‌ای به شدت معتقد به دین مسیحیت است، در یک مناظره علنی شرکت که موضوع آن این بود که آیا تمدن بشری بدون وجود خدا می تواند به بقای خود ادامه دهد.
 
 
کریستوفر هیچینز در بخشی از این مناظره گفت:«یک زمانی عبارتی وجود داشت که مردم آن را بدون کنایه به کار می بردند. وقتی که مردم از دنیای مسیحیت حرف می زدند واقعا به آن اعتقاد داشتند. واقعا یک عالم مسیحیت وجود داشت ...در هر صورت یک نام و عنوان با معنا برای جامعه ای از مردمان معتقد به یک مجموعه معیارهای مشترک بود. این تمدن در دورانی، شکوه و جلال فراوانی داشته ولی همه اینها اکنون از بین رفته اند.»

+67
رأی دهید
-154

borzoopersia - بیرمنگهام - انگلستان
امروز دنیا نویسنده ائی چیره دست متفکری بزرگ انسانی ارزشمند و دلسوز بشریت را از دست داد. یادش گرامی و نامش جاودانه باد.کریستوفر هیچوقت از یادها نخواهد رفت.
جمعه 25 آذر 1390 - 21:00
greentree - تهران - ایران
البته کسانی‌ که مذهبی‌ هستند معمولاً از نظر هوشی در سطح خیلی‌ پایینی هستند الان در ایران هر کسی‌ که کمی‌ عقب افتاده هست بش میگند برو بسیج یا حوضه علمیه ،،واقعا دنیای امروز به دست افراد باهوش باید اداره بشه و کشورها رو همین افراد باهوش اداره میکنند
جمعه 25 آذر 1390 - 21:04
greentree - تهران - ایران
آقای کریستفر اونهای که در ایران مذهبی‌ هستند همان‌هایی‌ هستند که مردم ایران رو ۳۰ ساله گروگان گرفتند ،جوانهای ایران رو به نامه اسلام کشتند به دختران و پسران دسته جمعی‌ تجاوز کردند ،پول‌های نفت ایران رو به حساب‌های بانکی‌ شخصی خودشان ریختند ،همان‌هایی‌ هستند که حتی مدرک دیپلم هم ندارند و تمامی‌ مدارکشان را با پول خریده و با همین کاغذ پاره خود را نماینده خدا مینامند،،درود ملت و دانشجویان آزاده ایران بر شما بعد
جمعه 25 آذر 1390 - 21:20
khosh bavar - يزد - ايران
این دوره زمانه خیلی‌ اسانتر از زمان قدیم هست که آدم " زودتر " معروف شود تا مثلا در ۳۰۰ سال پیش، که دانشمندان میبایستی چیزی کشف کنند تا معروف و جهانی شوند ! الان کافیست، عکس پیامبر را مانند . بکشید، و یا قرآن را به آتش بکشید و یا مانند رستورانی در هند عکس هیتلر را آویزان کنید و یا مثل احمقی نژاد از محو شدن اسرائیل سخن بگویید، که در عرض ۱۰ دقیقه تمام مطبوعات جهان از آن خبر میدهند ! به هر حال روحش شاد، زیرا از آزادی قلم دفاع می‌کنم !
جمعه 25 آذر 1390 - 22:34
baas - روتردام - هلند
اگر هم باشه خیلی ظالمه .
جمعه 25 آذر 1390 - 22:39
noshafarin - اکلند - نیوزلند
نه نامش گرامی‌ می‌ماند نه یادش بد بخت ۶۲ سال از همون خدایی که باورش نداشت عمر گرفت سر سفره آاش نشست که یه سری اراجیف واسه یه کسأی مثل خودش به هم ببافه که مثلا جاودانه بشه... ۲ روز دیگه کسی‌ حتا یادش هم نیست که همچین مگسی تو این لجن زار واسه خودش وز وز میکرده
جمعه 25 آذر 1390 - 23:02
korosh2500 - برمینگام - انگلستان
بود و نبود خدا انکار ناپذیر است.ولی‌ مذاهب ریشه در ادیان ساختگی دست خود بشر حکایت دارد.و جهان امروز این را ثابت کرده و در آینده نه‌ چندان دور خالق هستی‌ آفرینش را هم توسط علم شناسایی خواهد کرد...
جمعه 25 آذر 1390 - 23:33
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
خدا بیامرزتش! :) دوست عزیز از هلند، خدای حقیقی‌، ‌عیسی مسیح، نه تنها ضلعم نیست ، بلکه به خاطره اثبات محبتش به انسان و نجات انسان، بر روی صلیب ، فداکاری کرد! مرگ و قیام او از مردگان، به خاطره نجات انسان، بزرگترین محبت و فدکری ثبت شده در تاریخ است! شما که در هلند هستید، آزادانه میتوانید ، انجیل را تهیه کرده و از محبت مسیح به انسان، خبردار شوید!
جمعه 25 آذر 1390 - 23:52
choobin - مانیلا - فیلیپین
و خداوندی که وجود نداشت سرطان را به او به عنوانه نشانه نشان داد،حتما که نباید برا عزیزترین کست یه اتفاق بیفته بعدش هی‌ خدا خدا کنیم،کاری با هیچ دین مذهب....هیچی‌ ندارم ولی‌ خدا هست فقط باید به حالا‌ای که بهتون میده و بعدش سر مست هستی‌ خودشم بنده نیستی‌ یعنی‌ خداروم بنده نیستی‌ بیشتر توجه کنی‌.آره داداش،با این یکی‌ شوخی‌ نکن که بد جور میذاره تو کاست.....بابا تا یه اسم خارجی‌ میاد که نباید گفت آدم درستیه.
شنبه 26 آذر 1390 - 00:26
choobin - مانیلا - فیلیپین
noshafarinاوکلند_نیوزیلند فراموش کردم بگم زدی تو خال،طفلک الان نیست نظر بده،بدون دم مرگش خدا خدا میکرده ولی‌......
شنبه 26 آذر 1390 - 00:36
azardokht - دورتموند - آلمان
noshafarin - اکلند نیوزلند. برای مغزهای " کپک زده" ، آزادی بیان و احترام به عقاید همگان، "وز وز مگس " است. شما میتوانی "آواز دلنشینت "را در گنجه "پنهان" کنی.اما مواظب باش "کپک" نزند.
شنبه 26 آذر 1390 - 01:35
paltalk - تهران - ایران
noshafarin - اکلند - نیوزلند. مگس کسانی هستند که نمی دانند "آزادی بیان و افکار" چطور نوشته میشه.
شنبه 26 آذر 1390 - 02:13
garfield - تهران - ایران
noshafarin - اکلند - نیوزلند خدایی در کار نیست زیاد جوش نزن :) بجاش یه کم مطالعه کن. از هر دو طرف.
شنبه 26 آذر 1390 - 04:30
Azadikhah - تكسل - هلند
لعنت به سال 90.امسال خبر مرگ انسانهای بزرگی رو شنیدیم.کزیستوفر هیچنز-استیو جابز- ناصر حجازی و.. یادش گرامی باد.
شنبه 26 آذر 1390 - 04:55
آرش کمانگیردوم - تهران - ایران
جناب کوروش 2500 !. بود و نبود!! خداوند انکار ناپذیر است یا فقط وجود او؟! . وجود خداوند را نه مذهبیون می توانند اثبات کنند و نه ملحدین می توانند آن را نفی کنند. آنچه که حایز اهمیته اینست که مردم نباید فریب عده ای شیاد به اسم امام و ولی فقیه و نماینده خدا در روی زمین و کشیش و .. را بخورند. به اعتقاد من اخلاق فردی و به تبع اون اخلاق اجتماعی که می توانند ریشه در قوانین بشری یا طبیعی ( و نه الزاماً باورهای مذهبی) داشته باشد، بهترین راه برای گذران یک زندگی کوتاه در جهان بی ابتدا و انتها است.
شنبه 26 آذر 1390 - 06:00
mortimer - اصفهان - ایران
noshafarin:"همچین مگسی تو این لجن زار واسه خودش وز وز میکرده"...همین مگس را خدا در لجن زاری که آن هم از دستاورد های خود اوست آفریده!/اول از خدا تعریف کرده سپس به او فحش می دهیم،بله ما مسلمانیم.
شنبه 26 آذر 1390 - 06:03
freedom-is-not-free doom - ملبرن - استرالیا
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا. کدوم فداکاری? پسر یحیی رو انداختن گردن خدا! می گفت روح القدس همیشه مواظبشه وقتی به اون وضع کشتنش و هیچ روح القدسی هم نیومد کمک پسر خدا!!دیدن تابلو شد گفتن خودش خواست و این فداکاری رو کرد که گناه های ما از بین بره....اگه اینجوریه پس چرا دوباره زنده شد? خواست به خدا کلک بزنه گناه هارو بخشید و زودی برگشت!?
شنبه 26 آذر 1390 - 08:45
choobin - مانیلا - فیلیپین
ببینم وقتی‌ آقا دکی بهتون گفت تا دو روز دیگه بچتون میمیره کریستفر کریستفر می‌کنید، یا میگید خدایا گ...خوردم.همیشه آدم خشوع خرم نیست چرخ فلکه زندگی‌ میچرخه نوبت شما هم میرسه صبر الااا.
شنبه 26 آذر 1390 - 10:07
noshafarin - اکلند - نیوزلند
برای دوستانی که از اینکه من از مرگ این خر مگس ابراز تأسف نکردم به اصطلاح مگسی شدن عرض کنم که بعضی‌‌ها با نوشتن چنین کتب و مقالاتی فقط میخواهند سری تو سرها در بیارن و الی‌ برید بر رسی‌ کنید متوجه میشوید که نه در این کتاب پوچ و نه در هیچ کدوم از مناظراتی به موفقیت دست پیدا نکرده ... و همینطور که در متن بالا میخونید فقط یه آدم نو آور بود ه. و البته فقط دنبال یه شهرتی از نوع سلمان رشدی بوده و جالب اینجاست که ایشون بیشتر از هر چیزی مسیحیت را زیر سوال برده، و چون دنیای مسیحیت زیاد در این جور مورد غیرتی مذهبی‌ از خودش نشان نمیدهد ایشون این فرصت رو پیدا کرده با نوشتن چند ستون ... گذران زندگی‌ کنه و الا بیچاره همه زورش را زده !
شنبه 26 آذر 1390 - 10:10
borzoopersia - بیرمنگهام - انگلستان
noshafarin - اکلند - نیوزلند- اگر این دنیا لجن زار است تنها به خاطر این است که مذهبیون و مذهب این دنیا را به گند کشیده اند. من نمیدانم چرا این خدای شما به کسی که کاملا مخالفش هست و شب و روز و حتی در وقت مرگ با او مخالفت میکند را 62 سال عمر میدهد و در جائی دیگر یک شبه هزاران هزار کودک بی گناه را طعمه سیل و زلزله میکند...فابل توجه تو و همانند تو که کریستوفر مرگش را فیلم برداری کرده تا دهان شما شب زی یان خرافه پرست را ببندد.
شنبه 26 آذر 1390 - 08:54
PARVANE1 - برنموث - انگلستان
نشفرین - اکلند - نیوزلند منکه فکر می‌کنم رو دست آخدا زدیا. چونکه حتا از اینکه این بابا به چه فکر و آرزوی بوده خبر داری. استغفر آلله.عجبا. برو کمی‌ با خودت و خردی که نداری، خلوت کن.
شنبه 26 آذر 1390 - 13:04
azardokht - دورتموند - آلمان
noshafarin اکلند نیوزلند گفتی که "دنیای مسیحیت غیرت مذهبی از خود نشان نمیدهد" .حتما خیلی مفتخری که "همکیشانت" برای هر بهانه ای که به نام "توهین به اسلام " پیدا میکنند،‌ انسانهای بیگناه را به کشتن میدهند و امثال "تو" به به و چه چه راه می اندازند. برو با " تعصبات " خود خوش باش.اینقدر هم "ژست " آدمهای "مطلع" را به خود نگیر.
شنبه 26 آذر 1390 - 12:37
freedom-is-not-free doom - ملبرن - استرالیا
choobin - مانیلا - فیلیپین. چطور وقتی‌ بحث گل و بلبل و طبیعت یا کمک و درمان و .. که پیش میاد خدا رو یادآوری میکنی‌!؟ اون جایی‌ که روزی ۱۰۰۰ تا کودک بی‌ گناه تو کشور‌های قحطی زده سومالی و کنگو و زامبیا و .. تلف میشن از خداتون خبری نیست!؟ اون وقتی‌ که سیل غرق می‌کنه و زمین دهان باز می‌کنه و آدم قورت میده از خداتون خبری نیست!؟ نکنه اینها عذاب خدا برای بی‌ حجاب هاست!؟ نکنه مردم سومالی همون قوم لوط و ثمود هستن!؟ نکنه خدا این جماعت رو از بین میبره که برای من و تو درس عبرت بشن!؟.
شنبه 26 آذر 1390 - 17:11
masoudnn - گلستان - ایران
از قدیم میگن چوب خدا صدا نداره. میخوام در جواب افرادی که خودشونو روشنفکر میدونند و کاری به جز فحاشی ندارند بگم واقعا جمهوری اسلامی دشمنانی مثل خودش خطرناک به وجود آورده. شما از این ور بوم افتادین و اونا از اون ور بوم . من یک مسلمانم تا حالا آزارم به هیچ کسی نرسیده نه دزدی میکنم و نه مال مردم می خورم تا جایی که توانم هم برسد به انسانهای تنگدست جامعه کمک میکنم . اقایان و خانم های فحاش تا وقتی که نقد همراه با احترام وجود نداشته باشه نمیشه به نتیجیه ای رسید این نصیحت رو از طرف قبول کنید
شنبه 26 آذر 1390 - 18:47
masoudnn - گلستان - ایران
آیا استالین ، موسیلینی و هیتلر هم خداپرست بودند؟ مگر مکتب استالین بر اساس بیخدایی استوار نیست . پس چرا بیشترین انسانهایی که روی زمین کشته شدند به دست این سه نفر بودند. آیا دکتر شریعتی ، بازرگان و خیلی از روشنفکرهای دینی دیگر هم دزد ، مال مردم خور و زنا کار ، قاتل بودند. آیا بهترین اخلاق انسانی در این افراد وجود نداشت. اگر بیخدا هستید باشید پس چرا به دین و ایمان دیگران اینقدر توهین میکنید. درست جمهوری اسلامی نظامی فاسد و دزد آیا قبل از انقلاب اصلا دزدی نبود. وقتی یک عده به اسم دین خیلی کارها میکنند نباید به اسم دین گذاشت . می دونم بعد از این مطلب باز هم شروع می کنند به فحاشی اما من به عنوان یک مسلمان هیچ وقت به خود اجازه فحاشی نمیدهم.
شنبه 26 آذر 1390 - 19:01
alisam - تهران - ایران
الان یه عده میگن تو مخالف ازادی بیان هستی و.. اخه ازادی بیان هم حدی داره، من نمیگم نظر نده، حرفشو نزنه، کتابشو چاپ نکنه .. خوب نظرتو دادی؟! خوش گذشت، تو فکر کن خدا وجود نداره!!! ولی در همین حد که یه چیزی گفته باشه، نه اینکه ما بخوایم گندش کنیم که حالا چون کتاب ضد خدا نوشته از همه نویسنده ها عاقل تره و.. یه عده هم بیان اسکی برن که اره راست میگه و شروع کنن فحش دادن به مای بدبخت که هنوز نیومده تو سایت باید بدوبیراه اینا رو ببینیم! یکی دیگه میگفت زلزله به خدا ربط داره! اخه من میگم نفهمید به خاطر همینه دیگه.. زلزله یه عمل طبیعیه خدا هم اگه وجود نداشته باشه بازم زلزله میاد پس این چه ربطی میتونه به خدا داشته باشه؟!!! خلاصه اینکه هر روز که میام تو سایت از این مساله بد و بیراه گفتن این ..رد میشم ولی امروز دیگه گفتم از خجاتشون در بیام
شنبه 26 آذر 1390 - 22:38
alisam - تهران - ایران
noshafarin - اکلند - نیوزلند. دمت گرم. من با نظرت کاملا موافقم. همین که تونستی نظرتو با شهامت بگی بسته. یه چند تا کاربرتو این سایت هستن که فقط میخوان اسلام اسلام کنن. به جان خودم نه از سیاست چیزی حالیشونه نه از منطق! فقط اسلام اینجور کرد خدا اونجور کرد.. لنگه جورابشون هم گم بشه میگن تقصیر خداست و اسلام، چون مغزشون بیشتر از این قد نمیده، نمیدونن مشکلات زندگیشون رو چه جور حل کنن به خدا گیر میدن! اینجا هم من بهشون میگم: عزیزان بی خدا من یک مسلمانم با افتخار هم میگم به خدا اعتقاد دارم، به پیغمبرش اعتقاد دارم و.. حالا عزیزان من شما تا دلتون میخواد غد غد کنید فحش بدید که چرا مسلمونیدو...؟! از خودتون بپرسید خودتون چرا بی خدایید .. ها؟! خلاصه اینکه من اعتقادم به خداست به شما هم ربطی نداره، به منم ربطی نداره شما ها چرا به خدا اعتقاد ندارید! البته خوش باور هم خوب گفت:این دوره زمانه خیلی‌ اسانتر از زمان قدیم هست که آدم " زودتر " معروف شود.. نمونش همین احمدی نژاد!
شنبه 26 آذر 1390 - 22:36
noshafarin - اکلند - نیوزلند
از همه دوستان قفط به خاطر توهینی که توی کامنتم بود عذر خواهی میکنم و فقط در حد توهینش حساب این نویسنده بماند با همان خدایی که حنما تا حالا ملاقاتش کرده (انا الیه راجعون ) ولی دوستان حق بدید یه جایی یه جوان تحصیلکرده معتاد میشه خدا را مقصر مینکنید یک جای دیگه به خاطر کودکان گرسنه خدا رو سر زنش میکنید ولی اکه همون جوان بره تو مسابقات علمی براتون مدال بیاره باز م به حساب خدا مینویسید یا اگر باز هم ببینید که نصف بیشتر ثروت دنیا فقظ در دست چندین نفر دست به دست میشه با زهم یاد خدا هستید .. در مورد استالین صدام هیتلر .. خود خداوند به صراحت فرمودند در روی زمین گردش کنید و ببیند عاقبت ستمکاران را (آحرین نمونش معمد فذافی ..و ببینید عاقبت مکذبین (همین نویسنده بالا). در مورد 62 سال بعله خداوند به همه ما فرصت میده حتی بیشتر از این اینکه دلیل نمیشه چیزی از مهربونی خدا کم نمیکنه . . .
یکشنبه 27 آذر 1390 - 01:20
noshafarin - اکلند - نیوزلند
خداوند قرار نیست که از کائنات بیاد پسر معتاد عدم کنه یا غذا دهان بچه‌های گرسنه بگذاره... چند چیزو با هم قاطی‌ نکنی‌ که اشتباهت خودمون رو به خدا نسبت ندیم ، اشتبهأی که دیگران در حق ما میکنند رو به خدا نسبت ندیم . بعضی‌ دوستان از این شیوه استفاده مکنن که با کوبیدن دیگران با صفتی غیر مستقیم اون صفت رو به خودشون نسبت بدن و میگن مثلا برو کتاب بخون .... باید بگم که من اصلا ناراحت نمی‌شم. شما اگر مسلمانی رو به ارث گرفتین من با تلاش خودم شناختمش که تازه اول راه هستم
یکشنبه 27 آذر 1390 - 01:26
noshafarin - اکلند - نیوزلند
alisam -Tehran. دوست عزیز . خوشحال شدم از این که کامنت رو خو ندم نه به خاطر این که منو تایید کردی .. به این علت که این دفعه سر سری به قول خودت ر د نشدی و نظر دادی اون هم به عنوانه یه مسلمان. امیدوارم بازم کامنت هاتو ببینم
یکشنبه 27 آذر 1390 - 01:35
masoudnn - گلستان - ایران
noshafarin - اکلند - نیوزلند و alisam - تهران - ایران - واقعا با وجود شما در این سایت کمی امیدوار شدم که اخلاق رعایت بشه . نظر من هم با شما دو نفر یکی است . آیا کسانی که در بالا فقط به دین اسلام توهین میکنند کمی درباره مصدق ، دکتر حسین فاطمی ، بازرگان ، شریعتی و خانواده سحابی خوندن . بابا اینها هم مسلمانند واقعا پاک تر از این افراد در تاریخ معاصر سراغ دارید. من مسلمان واقعی هستم پس به خودم اجازه نمی دهم به دیگران توهین کنم ،دزدی کنم ، من همه مردم دنیا رو دوست دارم و برادر و خواهر خودم میدونم و دوست دارم در جهان صلح برقرار باشه . اینها آموزه های دین اسلام است.
یکشنبه 27 آذر 1390 - 08:15
masoudnn - گلستان - ایران
noshafarin - اکلند - نیوزلند و alisam - تهران - ایران - واقعا با وجود شما در این سایت کمی امیدوار شدم که اخلاق رعایت بشه . نظر من هم با شما دو نفر یکی است . آیا کسانی که در بالا فقط به دین اسلام توهین میکنند کمی درباره مصدق ، دکتر حسین فاطمی ، بازرگان ، شریعتی و خانواده سحابی خوندن . بابا اینها هم مسلمانند واقعا پاک تر از این افراد در تاریخ معاصر سراغ دارید. من مسلمان واقعی هستم پس به خودم اجازه نمی دهم به دیگران توهین کنم ،دزدی کنم ، من همه مردم دنیا رو دوست دارم و برادر و خواهر خودم میدونم و دوست دارم در جهان صلح برقرار باشه . اینها آموزه های دین اسلام است.
یکشنبه 27 آذر 1390 - 08:16
garfield - تهران - ایران
مسلمانان گرامی سایت! اینکه شما اینجا ژست اخلاق میگیرید نشاندهنده اسلام نیست. همین یک ذره اخلاق رو هم از فرهنگ روز به ارث برده اید. وگرنه برید ... بخونید متوجه میشید خدا مسلمونا رو به چه رفتاری با غیر مسلمونا توصیه کرده. اینو همه آیت اله ها اذعان دارند. نگید که این دین آخوندها اسلام واقعی نیست که حالم به هم میخوره! چقدر احمقانه است که وقتی ایرادی در ........ گوشزد میکنیم ارجامون میدن به تفاسیر آیت اله ها و میگن اینا تفسیر لازم داره و منو تو نمیفهمیم! و وقتی به جنایات همون آیت اله ها اشاره میکنیم میگویند اسلام واقعی این نیست که اینها میگویند! اینها اسلام واقعی رو نفهمیدند!!! چطور ادعا میکنید کسی که تمام عمرش رو صرف شناخت اسلام کرده از شما که در این زمینه انگشت کوچیکش هم نمیشید اسلام رو کمتر میشناسه؟ یعنی شما فهمیدید اونها نفهمیدند؟ این دور باطل رو بس کنید.
یکشنبه 27 آذر 1390 - 08:48
garfield - تهران - ایران
ضمنا نمیدونم چرا بعضی کلماتم رو سانسور کردند. من نه توهینی نکردم نه کلمه رکیکی استفاده کردم، فقط نام کتابی رو بردم که مسلمونا بهش مراجعه میکنند.
یکشنبه 27 آذر 1390 - 10:23
masoudnn - گلستان - ایران
garfield - تهران - ایران- باز هم توهین. تو که خودتو مسلمان نمی دونی چرا اینقدر توهین میکنی به نظر من تو حالت ادم شکست خورده گوشه رینگ رو داری از خودت نشون میدی . تو کلمه crusade که به معنای جنگ های صلیبی هست رو در ویکیپدیا سرچ کن ببین. زمانیکه اروپاییان به نام دین به ممالک اسلامی حمله کردند و وقتی به این سرزمین ها رسیدند بعد از مدتی از مسلمانان یاد گرفتند که حمام کنند برای اولین بار در عمر خود بوی عطر را استشمام کردند انواع علوم مختلف رو از این سرزمین ها با خود بردند و حقوق اسلامی رو در کشور خودشون اجرا کردند که همه اینها باعث سقوط نظام کلیسا در اروپا شد . اروپاییان برای اولین بار با بیمارستان در ممالک اسلامی آشنا شدند .اینها زمانی اتفاق افتاد که ممالک اسلامی در اوج پیشرفت و اخلاق بود اینها رو من نمی گم خود تاریخدانهای غربی میگند. باز هم میگم بهتره مطالعه کنید.
یکشنبه 27 آذر 1390 - 11:26
noshafarin - اکلند - نیوزلند
garfiled. دوست من ما هیچ ادعایی نداریم اگر جایی اشتباهی هست که حتما هست از ضعف ما آدماست تو مسیحیت هم هست چند تا کشیش را تا حا لا شنیدی که به کودکان تعرض کردند آیا مسیحیت را مقصر میدانی؟ خداوند جنگ مسلمین را بر علیه فقط کفار توصیه کرده نه غیر مسلمان این 2 تا خیلی با هم تفاوت داره .. در ضمن یک توصیه دوستانه اسمتون رو اگه میشه عوض کنید آدم یک کم معذب میشه با گارفیلد بحث جدی کنه ! قصد جسارت نداشتم
یکشنبه 27 آذر 1390 - 13:03
mortimer - اصفهان - ایران
noshafarin:مگه کافر چشه؟!بسیاری از انسان های خوب روی کره زمین خداناباورند.-به قول دوستان دین افیون جامعه است.
یکشنبه 27 آذر 1390 - 19:19
sja44 - لندن -
مصدق و فاطمی و بازرگان و شریعتی پاک بودند؟. مصدق: در ۱۲ سالگی از ناصرالدین شاه لقب میگیرد و ۱۴ سالی مستوفی خراسان میشود و از چهار جا حقوق میگیرد. ۲۵ سالگی عضو فراماسونری میشود(https://www.khodnevis.org/index.php?news=15354) میشود. در دوران نخست وزیری هرچه خلاف است میکند( انحلال مجلس،لایحه اختیارات،لایحه مطبوعات،لایحه امنیت اجتماعی و فروش نفت به نصف قیمت، سرپیچی از فرمان عزل علیرغم دادن رسید.....). فاطمی: ایشان از کجا لیسانس اش را گرفته؟ دکترا پیش کش!. میدانستیید ایشان بهایی و مسیحی شده بود!. پرونده دزدی های مکرر داشت.بروید نوشته ابوالقاسم پاینده که در روزنامه صبا مورخ چهارشنبه 13 تیر ماه 1330 و نیز از کتاب زندگی سیاسی سپهبد زاهدی نوشته جعفر مهدی نیا صفحات 119 تا 121 را بخوانید. میدانستید فاطمی عضو سازمان نظامی حزب توده بود؟
دوشنبه 28 آذر 1390 - 12:18
garfield - تهران - ایران
masoudnn - گلستان - ایران جوابت واضحه چون داری موقعیت امثال خودت رو به من نسبت میدی. کدوم یکی از جملات من توهین بود؟ شما که این همه به توهین حساسی به نظرت جملات کتاب مقدستون در مورد کافران توهین نیست؟ اصلا کی گفته انسانها رو شما به دو دسته کافر و غیر کافر دسته بندی کنید؟ همین که یه عده رو از دم(!) نجس میدونین توهین نیست؟ اگه من همین نظرو در مورد مسلمونا داشته باشم شما آسمونو به زمین نمیدوزید؟ کسی که توهین، یکی از اصول اعتقادیش باشه باید انتظار توهین متقابل رو هم داشته باشه.
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 04:01
garfield - تهران - ایران
ضمنا noshafarin - اکلند - نیوزلند دوست گرامی، من الان 38 سالمه ولی ترجیح میدم کودک درونمو زنده نگه دارم و همچنان بچه بمونم تا اینکه بخوام بزرگ بشم و بشم یکی مثل این اکثریت ظالم و خودپسند. لذا گارفیلد رو با هیچی توی این دنیا عوض نمیکنم. :)
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 04:16
garfield - تهران - ایران
noshafarin - اکلند - نیوزلند دوست گرامی. مساله ادعای شما یا ما نیست. مساله احترام متقابله. وقتی یه نفر مثل masoudnn پیدا میشه و سعی میکنه موضوع رو عوض کنه، خیلی از مسائل براحتی روشن میشه. من یک آتئیست هستم (در دین شما میشه کافر) ولی به جرات میتونم بگم خیلی از کارهایی که کتاب آسمانی شما، مردمو بهشون توصیه کرده با موازین اخلاقی من، میشه کار بد. میزان من وامثال من عقلمونه. هرجا هم که عقلمون نرسید مسئولیت هم ازمون ساقطه. و این خیلی بهتر از اینه که با کسی به اتهام خیالی نجس بودن دست ندیم و دلمون خوش باشه که ما پاکیم! یا با یازهرا گفتن به بچه مردم تجاوز کنیم یا زن شوهر داری رو که در جنگ شوهرشو کشتیم به زور تصاحب کنیم (نص صریح قر-آن). یک جمله میگم و امیدوارم شما هموطن خوبم فقط یکبار بیطرفانه بهش فکر کنی: در طول تاریخ همواره انسانهای خوب کارهای خوب کرده اند و انسانهای شریر کارهای بد. تنها چیزی که باعث شده انسانهای خوب، کارهای شرورانه بکنند دین بوده است. چرا؟ چ.ن اعتقاد به چیزی بالاتر از عقل همیشه خطرناک است. چه خطری؟ خطر بهره برداری اقشار حاکم از اقشار زیردست. موفق باشید.
‌سه شنبه 29 آذر 1390 - 04:12
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.